VEEL STRAATJES IN BINNENSTAD SCHIJNEN OP ELKAAR TE LIJKEN EU ONZE FOTOPRIJSVRAAG 5 De foto voor onze prijsvraag "Leewadders, waar is dit?"afgebeeld in 't Oude jaarsnummer" van 't Kleine Krantsje, heeft onze abonnees voor grote en meest onoverkomelijke problemen geplaatst. Het aantal inzendingen, dat er ditmaal bij ons binnenkwam, was dan ook veel kleiner, dan we gewend zijn en daarbij waren er nog opvallend veel foutieve oplossingen ook. Dit laatste moet een gevolg zijn geweest van het feit, dat het afgebeelde straatje veel leek op een andere straat in de oude binnenstad, of, beter gezegd misschien, op minstens twee andere straten in het hart van de stad. Maar zoiets maakt onze prijsvraag natuurlijk wel aantrekkelijker: wanneer iedereen altijd meteen maar kon zien van welk punt de foto's zijn gemaakt was er niet veel aardigheid meer aan. De verwarring, ontstaan door de ze treffende gelijkenis, komt aardig tot uiting in de brief van onze abon nee, de heer G. van der Kooi uit Heerenveen. Hij schreef het vol gende: "Bij de komst van het Kleine Krantsje kijk ik onmiddellijk naar "Leewadders, waar is dit?" Ik heb daar de smaak van te pakken gekre gen en ik moet U zeggen, dat ik direkt een eerste ingeving heb bij het zien van de foto's; pas na langer bekijken bekruipt mij soms de twijfel. Ook nu in nr. 351. consta teerde ik direkt: "Dat is de Monni- kemuurstraat, gezien in de richting van dé Grote Kerk". Daarna begon ik toch weer te twijfelen. Ik ken echter maar een straatje in Leeu warden met al die verspringende stoepjes, nodig om vanaf de terp te komen. Van deze kant van de straat weet ik weinig, aan de andere kant zat bakker Westerhof met een win kel zo klein dat als er twee klanten binnen stonden, moest de rest naar buiten. Ook zat aan de andere kant Wielinga's zaden of zoiets. Inder tijd zat één van die jongens (Her man?), bijgenaamd Kiepke, bij mij op Leeuwarder Zwaluwen. Toch ben ik niet helemaal zeker. De beste wensen voor Uw krantsje, U en Uw medewerkers in 1980 en ga toch vooral zo door!" NEET ZEKER Toch ben ik niet helemaal zeker zegt de heer Van der Kooi. Zouden al die andere inzenders, die gokten op respectievelijk de Speelmansstraat, de Gedempte Keizersgracht en de Torenstraat dat wel zijn geweest? Maar beste mensen, het was niet de Monnikemuurstraat, noch de Nog een foto van het Heer Ivostraatjenu van de kant van de Grote Kerk straat af gezien. Speelmanstraat, evenmin de Ge dempte Keizersgracht of de Toren straat, maarhet was het oude Heer Ivostraatje, ofwel het Surive- straatsje, zoals dit straatje tussen de Grote Kerkstraat en het Sint Jobs- leen door de Leeuwarders van vroe ger werd genoemd. "Op de foto" zo schreef de heer S. Klaver te Stiens, "de rechterzijde van het Heer Ivostraatje, gezien vanaf de Groeneweg. Deze huizen zijn, evenals de huizen er achter, plusminus 1955 afgebroken, waar door nu "De Laatste Eer" een on belemmerd uitzicht heeft op de po pulairste Leeuwarder sinds de zes tiende eeuw". "De foto dateert uit omstreeks de tweede helft van de dertiger jaren". aldus mevrouw D. van der Weide te Leeuwarden, die verder schrijft, dat de ouders van haar man op nummer 49 in het Heer Ivostraatje een krui denierswinkel hadden van 1923 tot eind augustus 1959. Die kruidenierswinkel - Van der Weide dus - wordt in veel meer reacties genoemd, o.a. door me vrouw I. J. de Vries-Reinsma te Eestrum, die ons een hele opsom ming gaf van de bewoners van wel eer: "Johanna, een Duitse vrouw, Wierda, weduwe Van der Hoe ve en Van der Weide met het krui- denierswinkeltje op de hoek". Voor de heer Joh. de Jong te Leeu warden was het oplossen ook dit maal weer "een makkelijke klus", maar hij heeft in z'n jeugd dan ook jaren in deze buurt gewoond. "De Leeuwarder benaming van het Heer Ivostraatje"aldus de heer De Jong, "laat zich gemakkelijker uitspre ken, dan opschrijven. De oude Leeuwarders zeiden namelijk ut Sjerivestraatsje". SURIVESTRAATSJE Ook mevrouw A. Jacobs-Jeelof te Oudkerk noemt in haar brief beide namen van de straat. "In het boekje Koekhappen vond ik de foto op pa gina 7, westwand 't Surivestraatsje, op pagina 30 in hetzelfde boekje staat een foto van dezelfde huizen en het heet dan Heer Ivostraatje, genoemd naar Heer Ivo Johannes, Hoofdpriester van de Oldehove. Beide namen zijn volgens mij dus goed". Mevrouw Van der Woude te Zaan dam schreef ons, dat zij vlak bij dit Heer Ivostraatje, jaren heeft ge werkt bij mevrouw Van der Minne- Buma. "Wij noemden haar altijd de Freule. Zij had een heel groot huis naast een zenuwarts (Dr. Wester huis, nu De Laatste Eer, red.). Het was een prachtig huis met daarnaast Het Princessehof en als je helemaal door het huis ging en door de grote tuin kwam je door een houten poort in de Butterhoek, waar een loge ment was van Aaltsje van der Brug. Vaak kwam Fedde Schurer bij me vrouw Van der Minne - ze hebben beiden veel voor de Fryske Kultuer gedaan. Aan de overkant in de Kerkstraat woonde Van Dijk, wij noemden hem toen Leedaanzeg ger". GOED EN FOUT Goed en tegelijk fout was, merk waardig genoeg, de inzending van de heer Rinze van der Heide te Leeuwarden, die wel begreep, dat het hier om het Heer Ivostraatje ging, maar die toch niet zag, dat de westelijke gevelwand van de straat was afgebeeld. "De foto moet ge maakt zijn", schreef hij, "op de hoek van de Grote en de Kleine Kerkstraat en de afgebeelde straat kwam uit op de Groeneweg of de Boterhoek". De fotograaf stond evenwel niet, zoals we al eerder za gen, in een van de Kerkstraten, maar juist aan de andere kant van de -straat, in het Sint Jobsleen, dat tus sen de Boterhoek en de Groeneweg in lag. Zo was ook niet de oost- wand, maar de westwand van de straat afgebeeld. "Eerst dacht ik nog", schreef de heer Van der Heide, "het is de Speelmansstraat of de Monnike muurstraat, maar bij het aanschou wen van de laatste zag ik op de foto geen Grote Kerk op de achtergrond Het is allemaal zo veranderd. Maar als ik op die foto de grote schoorste nen zie gaan mijn gedachten terug naar de tijd dat ik als bakker mijn klanten moest bedienen - bij storm en regen ging je dan door die straatjes en stegen en vaak had je dan angst dat je iets op je nek zou krijgen". UITVOERIG SCHRIJVEN Een uitvoerig schrijven kregen wij ook van mevrouw G. van der Meu- len-Munsterman te Leeuwarden. "Ik ontdekte op de foto mijn ge boortehuis, waar mijn beide broers en ik werden geboren, mijn oudste vervolg op pag. 1-1 WONING INRICHTING Ntaiwestad 95-97 LEEUWARDEN De oude Monnikemuurstraat, één van de straatjes, die op het Heer Ivostraatje leek.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 5