EEN OUD HOTEL GING VERDWIJNEN 7 Uit de roemruchte historie van De Kroon vermaarde "Album Amicorum" kreeg, een boek, waarin selecte gasten in woord en beeld hun waar dering uitten voor Pim en De Kroon. Veel kunstenaars van naam werkten er geestdriftig aan mee om het voor hun gastheer een indrukwekkend getuigenis van vriendschap te doen zijn. Zo bevat het album, waarvan de bijdragen dateren uit de jaren 1942 tot en met '45, prachtige schetsen, pentekeningen, aquarel len van o.a. Mathieu Wiegman, Jan van Herwijnen ("Aan mijn vriend Pim Regnery, die zijn hart en ziel verkocht heeft aan de kunst"). Germ de Jong, Jan en Frans Wie- gers, Amaut Colnot en Cor Reisma. JOHAN BUZIAU Schaakgrootmeester Dr. Max Euwe heeft er zijn portret ingeplakt en een stuk proza aan Pim gewijd, ook ca baretgrootmeester Johan Buziau plakte er een grote foto in ("Aan mijn sympathieken Vriend Pim Regnery. Ter herinnering aan onze vele gezellige dagen in je gastvrij Hotel doorgebracht, je vriend Bu ziau"), de acteur Paul Steenbergen schreef er in en de dichter C. J. Kelk, er is een gedicht van Bertus Aaljes en "de Bewijsvoering" voor de stelling Leeuwarden Hotel De Kroon Pim Regnery van de sportman Jan Zeegers, het bevat een geestige tekening van Piet van der Hem als felicitatie bij de uitbreiding van het gezin Regnery en er staat een belofte van Theo Uden Masman in: "Maa. rr. wij komen te rug, ALTIJD". SNIP EN SNAP Heel fraai is de geschreven en gete kende bijdrage van Willy Walden Z'n leven kwam de heer Karst Ku- perus. veefokker en exporteur, als stamgast in De Kroon. In '53 maak te Piet van der Hem dit rake portret. kwam die nou in dat soldatengezel- schap terecht? JAN SLUYTERS Na een magnifiek zelfportret van Jan Sluyters de laatste pagina: "Voor Pim en Joop Regnery van Cees Bantzinger uit dankbaarheid voor bijna middeleeuwsche gast vrijheid, waardoor de mogelijkheid ontstond om een boek over Francois Villin te illustreren". Juli - augus tus 1946. Dezelfde Bantzinger illustreerde, ongemeen fraai, met zestien pente keningen en aquarellen, het gedicht Maria Lécina, een lied in honderd verzen, speciaal voor Pim Regnery met de hand geschreven door de dichter Johan Weremeus Buning als gast in De Kroon - ook dit boekje onthult ons veel van de bijzondere sfeer van vroeger in dit vrienden hotel. vervolg op pag. 9 en Piet Muizelaar("Echt Friesch is al de hart'Iijkheid, die wij bij jou steeds vinden - wij weten een ding, in De Kroon, daar zit je onder vrin den"). Maar wat schreef Alex de Haas in het boek? "Wat heb ik aan dichters, schilders en componisten? Geef mij een goeie kok. Die vond ik 20 jaar lang in "De Kroon". En waarom? Omdat de bazen zélf het vak ver stonden!" Treffend is ook, wat Jan van Ees aan het papier toevertrouwde: "De Heer had wel gelijk toen Hij het decre teerde: De mensch zij niet alleen, dat is niet goed". Wie ooit een hechte vriendschap accepteerde, Wete, dat hij dan borg sta met zijn bloed. October, 2e Rampjaar". Maar gelukkig, de rampjaren gin gen voorbij, de bevrijding kwam en het Album Amicorum getuigt Advocaat Mr. Henk Smeding woon de jarenlang in De Kroon - aan de stamtafel onbrak hij zelden. ervan. Er is een volle pagina met handtekeningen van Canadese mi litairen ("Pim, we shall never for get you") plus de signatuur van de onvergetelijke Boucke Visser - hoe Er kwam, in de figuur van Simon Jan Regnery, die zijn vader in 1932 opvolgde, niet alleen nieuwe hote lier in De Kroon, ook de zaak zelf kreeg een nieuw gezicht: er werd een sen-e voorgebouwd en het ho telgedeelte achter kreeg er een stuk nieuwbouw bij. Dit is het derde artikel van een se rie verhalen over de geschiedenis van het pas verdwenen Hotel De Kroon in Leeuwarden. Fenno L. Schoustra is de auteur. VIS IN 'T WATER In dit vernieuwde en vergrootte be drijf voelde Pim Regnery zich als een vis in het water; met zijn grote kennis van het vak, met z'n flair en grandeur leidde hij de zaak op een voorbeeldige manier. Daarbij zaten de tijden hem niet mee. Eerst kwamen de moeilijke crisis-, daarna de nare oorlogsjaren. In die bezettingstijd werd De Kroon een veilig toevluchtsoord voor ve len. Vrienden, voor wie in "Hol land" het water tot de lippen kwam, vonden in Leeuwarden hetzelfde gastvrije onthaal als weleer en het was in deze tijd, dat het hotel z'n Aan het Hotel De Kroon werd het verzorgen van tal van grote diners toevertrouwd. Uiterst Andringa. uiterst rechts kelner Oelen. hode Dijkstra van het Provinciehuis en oberkelner links het echtpaar Regnery-Verkerk, in het midden o.a. de kelners Van der Meer, Wetting en Harrv de Vries. Bovendien verdwenen de biljarts - wat de jonge en energieke Pim stel lig voor ogen stond was het accen tueren van de zaak als hotel en res taurant. Personeel van De Kroon in de oor logsjaren: Lubach, Zondervan, De Vries en huisknecht Sjoerd Budstra. De foto is in april '42 gemaakt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 7