GOSSE DE FLUITER GESPREKKEN OP DE KROON JEUGDHERINNERING 9 Het leek wel of se even staakt had den, onze bruggemannen. Mar soa sat het niet. Het was hun gewoan wel es te koud om de deur uut. Mar ja, fan lang tuus sitten wur je oek mar een huushen, en die wieven te ouwehoeren, dat soa doende Salle we weer even met luustere naar de ferhalen fan jimme wete wel: Tabe Ruutsje, Jan Boerke (sien Fries wurdt met die nije spelling nog beroerder!), Lange Marten (trots op Cambuur oeala), Wiebe Poatsje en Sjouke Sukerslak as ons faste ploegje. Onze anlopers Hein fan't Hobbelpeerd en Kees Lotsje late heden ferstek gaan. Tabe Ruutsje: Hewwe jim nog op skaatsen staan mannen? Nee, ik self oek niet. We binne aardig kom pleet soa te sien. Gien poaten bro ken en oek niet deur 't ies sakt. Jan Boerke: De wintersport wie mie te djür fan 't jaar. En op redens siene se mie oek niet meer. Hoewol, ik mocht het froeger stommegraag dwaan Tabe: Mien frouw en ik hewwe nog es weze kieken naar de kleinkien- ders fan hur suster Dora. Die reden daar bij de Bonkefaart. En toen hewwe Dora en de frouw oek nog een paar halen deen. Atsje Keulstra was der niks bij Sjouke Sukerslak: Nou fan die ster ren fan teugenwoordig kanne se't gauw winne. Of se ferlieze het, of se skiete uut 'e bocht met 'e kont in 't strooi. Op een keer eerst die frouw, en later hur manJos en Hos Fallen- fijn. Lange Marten: Dora seistou, Ruutsjeman? Dat is dien skoansus- ter, die hew ik skoan kannen. Dat waar froeger son lekker, swart mokkeltsje. Eikeneen liep op hur. Ik weet het nog best. Lekka, lekka, Dora, Dora. Jan: Ho, ho, lange leafhebber. Een lekker, swat mokkeltsje, is dat nou praat foor son aid struuk? En soa swart sal se oek wel niet meer weze Tabe: Dat fait nog met, mar se is wel dik wudden. Allemaal kinnen en plooien en muien seit hur man dan. Ja, seit ie, as we savus op bed gane, leg ik mie bij de meerderhiet neer! Sjouke: As sukken op het ies don- dere, gebeurt er oek heel wat. Of der een bom fait, dou hest kans op een gat in 't ies en een gat in 'e kop. Mien groatfader su wel segge, dan konst de handel wel fergete. En de femilie mar weken sukerslakken frete. De bek kleefde ie soa wat dicht. Wiebe: Je hadden froeger oek son dikke melkster op 'e feemerk, die fan Bom hiette. Ja, Lydia Bom. Wat een meens was dat. Armen as billen en billen as dampalen. Tabe: Dat folkje ferdwient. Froeger hadden je faste feedrievers en koopmantsjes. Halbe Snoek en Ru- ge Tinus en de Diekstras. En heel froeger de Roosjes en later die pak jesjouwers bij 't stasjon. Hoe hiet ie nou Ja, Flampiep. Sjouke: As sukken dan weer wat ferdiend hadden, kochten se een fles liemenade sak mar sêgge, en dan gongen se in die pisbak op 'e Weaze staan, elk in een afdeling, en dan omstebeurt proeve. Marten: Mar waar fiene jou nog een knappe, ouwerwetse pisbak? Je mutte se met een lampke soeke, en dan is de saak al nat. Laassen loop ik bij het Pepermuntsjefebriek, ik hew hoog water, ik denk even ansteke. Louw loene met 'e klep dicht. Gien pisbak meer. Nou, en die hèt er ja ren staan. Tabe: Foor mij is de vraag, waar blieve die dingen. Se wille alles houwe en beware. Se make overal museums foor. Mar dizze oudhe den, dizze altied seer nuttige foor- werpen, wurre weg. Wurre soa mar weg. Jan: Eigenluks moasten alle bak kers en melkboeren en stratemakers en weet ik feul, de hannen der yn stekke en soa, want die hawwe der altied een soad genot fan had. En dan met mekaar naar 't stadshuus. Sjouke: En dochtsou dat dat wat geeft? Die breke ommers alles af. Waar is Ammesietsia bleven, en de Watertoren, en de Klanderij? Suk ken draaie dochs de han niet om foor een paar ouwe urenoren? Wiebe: Ho, ho, daar staat teuge- nover, dat andere ouwe dingen weer knap opmaakt wurre. Loop es over de Nijburen, Luilekkerland, deur de Muntsjemuurstraat, de Groate Kerk. Daar ston trouwens froeger oek één achter. Tabe: En jou kenne oek niet hene gaan, en laat alle ouwe huuskes staan. Wat ston der hier in 'e buurt niet een griebus. Froeger wel gesel- lig, mar jonge Sjouke: Het waren allemaal gien paleiskes soa as de filla fan Saakje Procee. Ik hew nooit bij Rooie Mink in 'e Jan Muskesteeg op fesite weest, jim wete wel lichte brigade, mar ik weet niet of 't feldbed wel skoan waar. Marten: Nou gien geouwehoer over ouwe hoeren. Praat dan over de Walstra's en de Sinnema's, skelfis, en meziek make. En dan hadden jouw die fruitfemilie uut 'e trap- woanings, die wel bij 't Jakkenes- sehuus stonnen. En dan Sterk de smid. Ik sien nog die seun foor mie: een oester fan een kerel! Jan B: Dus die droeg sien fan mei eare. Een sterke smid. Bij de Great Tsjerke wenne ek een smid, die em Sterk skreef. Ja, hoe komt een meens oan sien namme? Wiebe: Dat hewwe nog altied an Nappie te danken. Die sei, elkeen muteen achternaam hewwe, en toen konden se kieze. Fak hun fak, dat waar het maklijkst; Bakker, Visser, Boer, soek mar uut. Tabe: Of waar se woanden. Berg, of Diek of Terp, och heden ja. En dan die lui die dochten, as die Nap- poalion aansen fut is, is 't weer over. Dus noem mij maar Poepjes, of Naaktgeboren of eh, Kloatwiek en al soa meer. Nou dat hèt het na geslacht weten! Sjouke: Ik hew daar nooit soa bij stilstonnen. Dus uut die tied stamt dat. Heden, heden, wat een aardig- hied fan son man. En deed ie dat alleen in ons land? Tabe: Wel nee, gocheme gatlikker. -In alle landen, dan had ie eikeneen in het groate boek, foor de soldate- beweging en foor de belastings en foor noem mar op. Ja, laat die kleine korperaal mar skuive. Wiebe: Je hadden oek wel lui, die Soldaat hietten. Hij oek met sien groate karre fol gelanteriën en soa. Dat sien je nou niet meer. Oek gien meensen die bij de deuren langs komme met ogoasje. Marten: Nee, mar siestou nog wel es een dokter in een koetske rieden, in son ouwe fiegelante? Die ene dokter hèt het nog jaren deen. Het nachtpitsje noemden se em. Altied savus weet hoe laat, en as ie dan een krant leggen sag, gong ie eerst op sien dooie gemak de krant kezen. Eén van onze abonnees heeft onlangs terloops geschreven over een zekere Dijkstra, die vroeger zo geweldig mooi kon fluiten op straat. Wel'reageerde een andere abonnee daarop, 'die mooie fluiter was mijn vader, Gosse Dijkstra, die altijd met de turfkar op pad ging en die nooit hoefde aan te bellen, want de mensen hoorden zijn fluiten wel'Hier zien we Gosse Dijkstra met zijn gezin op hun schip aan hetNoordvliet. Ook in de kringen van het Leger des Heils was de heer Dijkstra zeer bekend; hij heeft er zich erg verdienstelijk voor gemaakt. vervolg van pag. 7 De kunstenaars, door Pim en Joop Regnery in de oorlogsjaren ver troeteld in De Kroon, wilden waar lijk wel wat terugdoen; in plaats van de hotelrekening te betalen verrijk ten zij Pims kunstcollectie met ei gen werk. Zo kreeg kunstverzame laar Pim Regnery een pracht collec tie met doeken van Germ de Jong, Jan van Herwijnen, Mathieu Wiegman, Jan Sluyters, Piet van der Hem. Als bestuurslid van de Maatschappij ter Bevordering van Schilder- en te kenkunst én als hoofdbestuurslid van de Horeca begon hotelier Reg nery de kunst ook in vakkringen te propageren - regelmatig leende hij werken uit aan collega's en aan re presentatieve rondreizende exposi ties in ons land. ZOETE INVAL Geen wonder, dat De Kroon'doorde jaren heen een zoete inval voor kun stenaars bleef - zij vonden er hun werken aan de wand, zij vonden er een fijne ambiance rond de figuur van de kastelein. Ook als restaurant kreeg De Kroon een grote faam en zonder tal waren de belangrijke partijen, die het hotel kreeg te verzorgen, niet alleen in het bedrijf zelf, maar ook er buiten, op het Poptaslot in Marssum, in het Provinciehuis, ten huize van de Commissaris der Koningin. Prins Bemhard, Prinses Beatrix, de Sjah van Perzië, nog in volle glorie, schaarden zich in de rij van gasten van Pim. Vaste gast, wonend in het hotel (kamer 17) werd een man, die voor een niet gering deel jarenlang de sfeer rond de stamtafel zou bepalen; de advocaat Henk Smeding. Re gelmatige gast werd de veehande laar Karst Kuperus. Er zijn in de jaren vijftig en zestig weinig mo menten geweest, waarop geen van deze beide heren in De Kroon te vinden was. Met hun fantasierijke verhalen en zeer bijzondere humor gaven ze dikwijls de toon aan bij het discours in de gelagkamer-of beter gezegd, misschien in de gelachka mer, want wat is er in de loop der jaren wat afgelachen rond de stam tafel in dat Hotel De Kroon! vervolg van pag. 3 wat ons heel erg meeviel. Van de 26 weken dat ik in dienst was heb ik 24 dagen doorgebracht in de provoost! Ik ben ook nog een „gedeserteerd". Dit kwam zo. Ene Boonstra uit Leeuwarden, ik meen dat zijn vader een expeditiebedrijf had aan de Bleeklaan, had verlof tot maandag twaalf uur. Hij vroeg mij of ik zin had met hem mee te gaan liften naar Leeuwarden. Nou dat had ik wel, maar ik had geen verlof. Nu moes ten de achterblijvers op die zater dagmiddag oefeningen doen op het veld, dus ik ook. Na het middagap pel heb ik mijn eerste grijs aange trokken en toen de ploeg afmar cheerde ben ik, half weggedoken onder de lange jas van Boonstra, de poort met hem uitgeslopen. We hebben een eind gelopen tot buiten Naarden, want liften mocht offi cieel niet, dus je moest uitkijken. Maar het lukte ons en na een poosje kwam er een auto aan. Wij de hand omhoog en ja, hij stopte. Het was een heel mooie auto en tot onze ver bazing zagen wij op de portieren het Koninklijke wapen staan. De chauffeur vroeg ons om maar in te stappen, hij moest naar Het Loo, dus wij konden een heel eind mee. Vorstelijk zijn wij door Amersfoort gereden en buiten Amersfoort moest hij richting Apeldoorn en wij richting Zwolle. We hebben mis schien een half uurtje moeten wachten toen er een wagen stopte en op het kenteken een B, toen nog Friesland. De man achter het stuur vroeg waar wij naar toe moesten en toen wij zeiden, naar Leeuwarden, zei hij, „dan boffen jullie, ik ook". In Zwolle heeft hij ons nog getrak teerd op een glas bier en prinsheer lijk kwamen we om zes uur in Leeuwarden aan. Dat was een ver rassing thuis, want ik was nog niet thuis geweest sinds ik in dienst was gegaan. Het werd een heel gezellig week-end. Met Boonstra was afge sproken, dat hij met een kennis maandagmorgen om acht uur mij zou komen afhalen voorde terugrit. Prompt om acht uur waren ze er. Het was een klein bestelwagentje vol met matten en tapijten. Die ken nis moest naar Rotterdam en kon ons dus haast helemaal naar Naar den brengen. Bij Bussum stapten wij uit en we zouden het laatste stuk wel lopen. Maar even later kwam ons een scharensliep met een gam mel autootje achterop en die zei,i „klim er maar in jongens"Dat de den we en we kregen in de gaten, dat hij al een vroeg en flink borreltje achter de kiezen had. Het resultaat hiervan was, dat hij vlak voor Naar den met een flink vaartje een grote heg instoof. We hebben hem nog even geholpen het vehikel weer op de weg te krijgen en liepen naar de wacht. In de wacht werden wij met open armen ontvangen en voor mij was er ook nog een open provoostdeur. Zes dagen na de dienst het cachot in was de straf voor een prettig week-end. Dat viel mij nog best mee. Jan: Better let as net, hèt ie docht. En hij staakte oek niet krekt as in België, Groate idioten daar, die pe- tatfreters. Dokters stake, en appete- kers, en de toskedokters stake loof ik oek. Sjouke: Ja, salie jou piene bek kre gen hewwe fan een Weinachtsdrol, soa as mien broer se altied noemt, of met oud en nij een fuurpielk foor de hasses kregen hewee, mar holpen wurre, ho maar. 't Is toch freselijk meensen Tabe: En asje dan nog al een onder- kruper fan een dokter fonnen hew we, en met het resept naar 't appe- teek gaan, sit de deur dicht met een briefke der op: Sitten in Frankriek te staken. Daar gingen se met de bus hene! Marten: En dan oek gien naam fan een andere appeteek. Froeger as 't Sentraal dicht waar, dan konnen je naar Tromp Visser, of naar Uffelie. Mar nee, al die lui stake oek. Nou ja, dan konnen je nog naar die klei ne, kale Prinsen op 'e Tunen. Dat waar wel een droge gisser, mar die had er aardig ferstand fan. Wiebe: Ik gaan loof ik an een bakje koffie denken. Mien poat gaat mie oek steken. En der sal oek wel een krant weze. Tabe: Fleden week froeg mien buurman mie: Wat leze jou altied eerst in 'e krant, fan Sterke Yerke, of fan Merijntje Gijzen en sien ma ten bij die ouwe betontuter in Rome, dou weest wel. Ik sei, altied eerst de adfertensies,ofder oek kunde bij is. Sjouke: Krekt as die kerel, die sien frouw altied oek eerst de adferten- sies deur sneupt, en dan nou en dan fraagt: weest wie der oek doad is. En hij seit alle keren: as ik het bin, hoef ik het niet te horen. Dat ken best een paar dagen wachte!

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 9