BONT =3E HetioTia boncmodes EEN OUD HOTEL GING VERDWIJNEN 7 Voorstreek 22 Leeuwarden 05100-39173 Uit de roemruchte historie van De Kroon Op de vijftiende september 1951 een zaterdag, hing bij Hotel De Kroon de vlag uit: het bedrijf be stond veertig jaar en even lang was oberkelner Harry de Vries in dienst van de zaak. Aan het eerste jubileum werd nau welijks, aan het tweede veel meer aandacht besteed:de kranten, die 's middags de receptie bezochten, schreven over "De huldiging van Dit is het vierde artikel van een se rie verhalen over de geschiedenis van het pas verdwenen Hotel De Kroon in Leeuwarden. Fenno L. Schoustra is de auteur. een gastvrije vriend" en over "Harry's hoge onderscheidingen", maar repten over de verjaardag van De Kroon zelf met geen woord. Het was typerend voor de verhou dingen in het hotel: terwijl de Reg- nery's hun gevierde oberkelner van harte in het zonnetje zetten, bleven ze zelf bescheiden in de schaduw op de achtergrond. HUWELIJK Die oberkelner Haring de Vries, gewoon "Harry" voor iedere gast van De Kroon, had dan ook wel een heel bijzondere staat van dienst. Als zeventienjarige was hij bij "de ou de" Gerrit Regnery begonnen als piccolo op de dag van de opening om er tot oberkelner op te klimmen - letterlijk alles, wat er zich in die voorbije veertig jaar in De Kroon afspeelde, had hij er meegemaakt. "Ik voel deze gebeurtenis zo, dat het als een veertigjarig huwelijk tus sen mijn grote vriend Harry en de familie Regnery, tussen Harry en De Kroon moet worden be schouwd" aldus Pim Regnery als eerste van een hele rij sprekers, die allen voor deze populaire horeca- man de loftrompet staken. Zoals Jan Benes, die voor het De partement van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel voor de ze trouwe en langdurige arbeid kwam aandragen met de gouden medaille en het grote diploma van deze eeuwenoude Maatschappij, Marten Castelein met goud van de Horecaf, Jan Louws Hoogland, mr. Henk Smeding, ds. Koster, en Wouter Zwart. Precies acht jaar na dit merkwaardi ge horecajubileum, september '59, gebeurde er iets van een geheel an dere aard in het Hotel De Kroon. De dochter van het echtpaar Regnery, Dieuwke, elf jaar oud, besloot toen een gastenboek aan te leggen, waarvoor zij landelijk bekende be zoekers van De Kroon zou vragen hun aanwezigheid in het hotel te be krachtigen met een handtekening. Wie dit lijvige en uitermate curieuze boek nu doorbladert, vraagt zich af wat er tot stand gekomen was, wan neer men een dergelijk gastenboek bijgehouden had vanaf de eerste dag van het hotel - nu weten we alleen, wie er zoal in De Kroon kwamen in de periode van 1959 tot '67 en dat waren er al honderden en honder den bekende artiesten, acteurs, schrijvers, schilders, dichters, mu sici. DANKBARE WOORDEN Er staan ettelijke handtekeningen in, er staan tientallen, vaak prachti ge tekeningen in, er staan vele lieve, hartelijke, dankbare woorden in, alle gewijd aan het hotel, aan het echtpaar Regnery, Pim en Joop, en natuurlijk aan ,,liefe blonde Dieuwke", zoals Swiepjen (Joop Doderer) schreef. De toneelspelers Andrea Domburg en Guus Hermus waren die eersten die er hun naam inzetten, het ensemble Benny Vre- den plakte er de eerste foto in, de befaamde Baritzinger verrijkte het boek met de eerste tekening. ,,Ik ben gelukkig en hoop voor jou 't zelfde" schreef Matthieu van Eys- den, ..Voor Dieuwke, de kleine blonde Friezin" vond Johhny Kraaykamp, „Dag Dieuwke - jij bent voor ons nog onbekend, jij bent voor ons nog een Nieuwke" dichtte Set Gaaikema en Albert de Booy zei het zo: "Jammer dat ik je niet heb getroffen. Wees echter niet onge rust. Ik hou nog net zoveel van je als vroeger!" Op 19 maart 1961 komt „Dona Diana", in Leeuwarden, het gezel schap woont in De Kroon en Ellen Vogel, Han Benz van den Berg. Ni- neke Sikkema, Ko van Dijk en Paul September 1951Oberkelner Harry de Vries is veertig jaar verbonden aan De Kroon. Van links naar rechts: Pim Regnery, buffetjuffrouw Klaske van der Laan, Harry de Vries, een kamermeisje en kelner Gerrit Wester. Op de achtergrond kelner Bonga, piccolo Jan Frieswijk, en de kelners Kermans, Frits van der Meer, Jacob en Nico Andringa. Huf tekenen het gastenboek, in juli '60 zijn de Blue Diamonds in Leeuwarden, zij tekenen het gas tenboek, in '62 komen Willy Wal den en Piet Muyselaar naar Leeu warden. zij staan in het gastenboek. Wim Sonneveld heeft er z'n hele programma ingeplakt, Rudi Carell zette er met veel halen en krullen z'n zwierige handtekening in. Toon Hermans kwam met een verrassend rake tekening en kijk daar: ook Pierre Janssen kwam in De Kroon: - „Pierre Janssen, die hier met kunst grepen iets komt eten". BIJNA ALLE GROTEN Handtekeningen van bijna alle gro ten uit de wereld van het toneel, het amusement, handtekeningen van Cees de Lange, van De Wama's, van Corry Brokken, Greetje Kauf- feld, Pim Dikkers, Bob de Lange, Guus Verstraete, Ton van Duinho ven, Lo van Hensbergen, Christel Adelaar, Annie Palmen, Kitty Jans sen, De Mounties, Nell Koppen, Peter Piekos. handtekeningen ook van Johan Boskamp, van Jacques Gans, van Simon van Collem, van Bernard Droog, handtekeningen van Ingeborg Elzevier, Cruys Voorbergh, Enny Mols de Leeuwe, handtekeningen van Mies Bouw man, Ria Valk, Mary Dresselhuys, Jan Teulings, Hans Croiset, Meyer Hamel, Paul Steenbergen, Adrie van Oorschot, Dini Sprock, Petra Laseur, handtekeningen van Ram ses Shaffy, Bob Wallagh („Hoe is de stand Mieke"), Bep Rowold, namen, namen, namen - welke ster van de radio van de t. v. staat er niet in dit boek? Maar ook handtekeningen van men sen uit de sport - Frans Henrichs, Dick van Bommel - ook handteke ningen van een minister (Roolvink), van een Commissaris der Koningin (Linthorst Homan), van een buige- meester (Van der Meulen), ook de handtekening van een wereldbe roemde pianist: Stefan Askenase. FOTO'S Behalve handtekeningen foto's, foto's van Bert van Dongen, Jettie Pearl, Otto Sterman, Aase Rasmus sen („Med mange venlige Hilse- ner!"). Teddy Scholten, De Spel brekers, Piet Ekel, The tree Jack sons, Jan van Ees. foto's van Her man Stok, Willeke Alberti, Milly Scott en Adamo. En bij al die handtekeningen, bij al die foto's, schetsjes, tekeningen, aquarellen, juweeltjes soms, van Bantzinger, die we al noemden, van Jan Murk (De Vries), van Samson van de Telegraaf, van Colnot, van Alex de Haas (jazeker: een haas achter de piano), van Wim Bijmoer („De Pa van het schaap Veroni ca"), van Annie Cardin, van Otto Dicke, van Roland Wagter, van wijlen Germ de Jong. BRIEVEN Verder hele programma's, heerlijke herinneringen aan revue's, come- die's, toneelstukken, concerten: „Heeft U al Baaien van het Leedy Trio?", de Snip en Snap Revue, het Pantomime Theater van Marcel Marceau, de One Man Show van Toon, de Haagse Comedie („Arme Bitos"), de Hoofdstad Operette, „Een avond met Wim Sonneveld". Er zijn ook enkele brieven in het boek geplakt. „Wat heb ik altijd lekker gegeten bij je thuis - vraag aan Papa of ie nog gebakken lever heb!" schreef Herbert Joeks aan Dieuwke en Charlotte Kohier, fe- vervolg op pag. II De populaire zanger Cliff Richard komt naar Leeuwarden en natuurlijk ook in de KroonDieuwke Regnery (in het midden) laat hem het gastenboek tekenen. Rechts Dieuwkes vriendin Kieke Wijbenga. Het hoofd op de rug van Cliff hoort niet bij de zanger - het is dat van Joop Regnery, echtgenote van Pim. Wij staan borg voor een goede bont mantel in elke bontsoort. Eventueel ook naar maat, zonder prijsverhoging! Dat geldt tevens voor de grotere maten (48, 50 en 52).

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 7