GESPREKKEN OP OE E □sma LEEWADDERS. WAAR IS DIT LEZERS IN DE PEN WILSON GLEN NY fa. <fa$crcr? MUURLITERATUUR 9 Piano's en vleugels te kust en te keur Ons kammeraden bij de bruggen dwale in hun gesprekken een hoop in het butenland om. Oek gien won der, seg nou sellef: oalie, Olumpie- se speulen, opperasie Tito. Oek een ouwe kerel, maar nog gien honderd en seven jaar. Staan't es uut. Nou luuster mar even met naar Kees Lotsje en Hein fan 't Hobbelpeerd, die dit uurke even metprate as Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Wiebe Poatsje, Lange Marten en Jan Boerke op 'e tekst rake. Sjouke Sukerslak: De eerste keer, dat ik fan Philips hoorde, was op skoalDat waar een dikke minne uut Spanje, die wel tachtig jaar teugen ons fochten hèt! Jan Boerke: Nou die Philips uut Eindhoven hellet oek mar rare stre ken uut. Hij dondert heel wat mins- ken op straat. Nou was der altied een protte wurk, en hoe komt het nou, dat al die lui aansen stempelje moatte? Tabe Ruutsjer Kiek, die saak is sie- soa. De ouwe Flipper begon met lampen. Groate en kleine. Toen kwamen de radios, oek al mar greater en mooier. As eikeneen een radio hét, komt de tillefizie. Eerst swat-wit, dan met kleuren. Lange Marten: Soa kanne jou jaren fooruut, tot eikeneen tee-vee hèt. Wat ik oek wel es hoord hew, dat er in het butenland febrieken binne, die se goedkoper makke kenne. Fan dat gele en brune folk, dat foor hal ve stuver werkt. Wiebe Poatsje: Ja, en fergeet dan de skeerapperaten niet, en de miksers en weet ik feul wat meer. En die selfde skeerapperaten hewwe menig kapperke de das omdeen. De één sien broad is de ander sien doadü Kees Lotsje: Het sal je lotsje mar weze. En met het broad is het oek al anders as froeger. Hoe feul bakkers binne der al niet om een luchje. Su- den we de ouwe tieden werom krije? Tabe: An de ene kant hèt het er een diksoat fan. Hopen meensen sonder werk, saken over de kop. Mar an de andere kant: is der armoede onder de meensen? Jan: Wol nee, jong. Wij hawwe het bést. Al suden we wat minder krije, dan is het nog riekdom fergeleken met froeger jaren. As ik tink oan üs pake en beppe. Sjouke: Hewwe jimme der wel es over nadocht, dat as de oalie te duur wurdt, en het aardgas op is, dat we dan in het donker bij de ouwe kach- tel sitte? Of we mutte de mienen weer openmake. Lange Marten: In 'e herdershon be ginne se pas, mar ja, rare ongeluk ken soms. Die kappelaan kan der mooi bij lulle, mar se blieve doad. Nee, dan gas uut koeiestront, of stront fan bargen, waar de krant over skreef. Een koei op solder en een kachelpiep naar beneden, 't Skient niet te stinken. Kostuums van hoogwaardige kwabteit LtEL/WAPOEN-ASSEN Hein fan 't Hobbelpeerd: Ik weet niet, mar ja, hoe dat es komme mag met die oaliebeweging. As son Kommeinie der met sien ouwe kont op sit, en die Arrebieren beginne oek nog te donderjagen, nou binne we over soafeul tied mooi de lui hier met elkaar! Jan: Ho, ho, Carter is der oek nog. Ik haw wol es tocht dat het een suurtsje waar, mar nee, hij had wol hier op 'e tosken. Hij wol de Rus wol in 'e stokken houwe. Sjouke: Sien tannen laat ie geregeld sien, mar ik hew der nog nooit haar op ontdekt. En wat sal die sousje- boer uutheve? Met al sien oorlogs- skippen en fliegtugen en, en al soa meer, ken ie niks doen. Te meensen niet feul. Tabe: Se wille henegaan en gien graan meer naar Rusland sture. Nou daar is dan de gewoane man de dupe deur. En se wille dat die Olumpiese Speulen niet deur gaan. Kees: Had ik soa lekker treend foor de honderd meter dames en nou gaat het feest niet deur. En ik mocht oek al niet met naar Leek Plestik. Marten: Nee, mar seg nou sellef, Kees, dat sal dien lotsje dan wel weze. Mar folge jimme al die rot sooi in het butenland soa goed? Ik weet er hast niks fan. Wiebe: Je leze een stukje in 'e krant, je siene es naar 't sjoemaal, de radio wil na de nijsberichten wel es wat segge late, dat soadoende. Niet dat ik alles begriep. Hein: As je alles alles onthouwe en begriepe suden, sou de hasses je barste. Mar nou dit - Froeger had den je in Indië die Soekamo, nou is der weer een boas wief de groate baasik loof dat se fan Gandhi hiet Tabe: Ho, ho, dat is niet ons Indië uut froeger jaren. Dit hiet fan India. Froeger waren de Engelsen daar de baas. Brits-Indië en wij hadden Ne- derlands-Indië. Met van Heutz en sukke snijers al Bote Bijster uut Bokwerd. Marten: Ik loof nog altied dat we dat mooi houwe mutten hadden. Der sit fan alles in 'e grond en die lui hoeve niet feul te ferdienen. Dan had eike neen nog werk. Jan: Dat is allemaal west. Mar die frouw, die Gandhi, su dat nog fe- mielje weze kinne fan die ouwe, magere moat uut froeger jaren? Oek een Gandhi, son bonkepakhuus met een siekefonsbriltsje op. Tabe: Boerke, boerke, niet soa ruig. Die kerel waar met sin soa mager. Die was an't fasten, die frat hele weken gien krumel om die Engelsen weg te krijen. Die had er heel wat foor over! Wiebe: Sukke lui hew je. Nim nou die ouwe Tito. Seven en tachtig jaar, een been misse mutte, en even soa goed mar deur regeare. Staan't es uut! Sjouke: Mien buurman seit: Is ie altied soa links weest, en nou mut ie uutgerekend sien linkerpoat misse. Ja, en hij houde oek altied nog wel fan de frouwtjes, dat sal nou oek wel minder wurre. Kees: Een min lot foor son ouwe knokker. Mar daar wurdt niet naar fraagd. Ons moeke sei froeger: Het wurdt je niet fan meensen an deen. En soa is het mar krekt. Marten: Das waar, mar meensen kanne mekaar wel narre, en negere en soa. Alle dagen in 'e krante, hoe se mekaar een pak op 'e bealig geve, een Turk een mes in 'e rug steke of een pliesje een kogel deur de strot jage. Hein: Nim mie nou niet kwaluk, Zijmuur pand Nieuwe Oosterstraat hoek Kruisstraat: Eerste versie: WILLEM MOAT FRIJ Tweede versie: WILLEM MOAT FRIJ FLIP OEK Derde versie: WILLEM MOAT BRIJ FLIP OEK Vierde versie: WILLEM MOAT BRU FLIP KOEK mar se hewwe alle avunden de foor- beelden op 'e tillefizie. Der wurdt wat afknokt en skoaten, in al die films en die woeste stukken. Tabe: Ho even, en met foetballen dan? Of niet te fergeten die ieshok- kiemannen. Daar in Heerenveen met die eh, hoe hiete se nou, ja, de Feenstra Flijbers. 't Skient fan een ferwarmingssaak betaald te wud- den, nou de kachel wurdt goed an- pookt. Wiebe: Mien swager had een mooie set. Die sei: froeger hadden jou Je- hannes de Heer, die song kristeluk- ke fersjes en ramde op een klein orgeltsje om. Nou hewwe jou Sjak de Heer, die ramt op andere hok- kiespeulers om, en doet alles wat ons Lieven Heer ferboaden hèt! Kees: Nou, nou, dat gaat oer raar genoeg niet. Ik sien nooit naar suks. Dat is mie te druk foor de ogen. Gewoan skaatsen fien ik wel mooi. En mooie stukken over de netuur mag ik oek graag sien. Marten: En de netuur is mooi. Sien daar es wat lopen. Och, och, wat sit die zwarte lange broek der spand om. Ja, dan is het tuus behelpen mannen. Jan: Niet fan dat ouwwaaide praat, Lange. En wat weetje fan son frouw af? Muskien wel skeiden, of oan 'e druggen, of wiet ik folie. Tabe: Nou, dat fien ik oek praat fan lik-mien-fesje. Dat ken best een hele, gewoane, fleurige meid weze. En se is ferder fan 'e honderd jaar af as wij! Hein: Hew jim dat lezen, dat fan die ouwe kerel, ja, de ouwste kerel uut ons land, die het nou opgeven hèt? Hij is honderd-en-seven jaar wud- den. Stel je dat es foor: honderd-en-seven jaar! Kees: Son ouwe bal is geboren in, ja reken dat nou es uut. Eerst honderd der af, dan bin ik in achttienhonderd-en-tachtig. En dan nog seven, hoe fer binne we dan hene? Wiebe: Ik su segge in achttienhonderd-en-drie-en-zeventig Het is niet mooi meer. Son man sal freemd om em heen sien hewwe soms. Dat su ons oek soa gaan, as we over seg mar, feertig jaar oek nog leve suden. Dat is dan het jaar tweeduzend-en-twintig. Ik hoop het mar niet. Kees: Ik oek niet. Nee, want dan is het soa gelegen, dat de Rus de baas weze ken, of de Sinees, of die oalie- seikers. Het is ons lot dan wel, mar het lokt mie niks. Tabe: Nee, en as die Van Agt sien sin krijt, en die Alleburda met sien sure eekhasses, dan gaat ons A.O.W. aansen oek nog naar de barrebiesjes. En wille jou in een te- huus, dan mut er wel soafeul an je mukkearre, dat se je hast wel bij mekaar fege kanne. Marten: Wat binne jim swaar op 'e han. Ik sal't jim segge: ik gaan nou fut en daluks naar huus, en ik seg teugen moeke: fan 't jaar mar een klein feesje, en dan as de soade- mieter beginne te sparen foor een groate bruiloft. Op acht maart in tweeduzend-en- twintig, as we, ja dat hew ik nou gauw even uutrekend, as we tachtig jaar trouwd binne Tel.: 05150-19187, of: 05154-2312 Kruizebroederstraat 12, SNEEK Harinxmastraat 27, HEEG Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit? We gaan weer drie "antieke afbeeldingen" verloten onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven. Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 'I Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. vervolg van pag. 4 voor concerten van „Kunst aan Al len" verzorgde. Meermalen heb ik met een vrijkaartje uitvoeringen van concerten onder hun auspiciën mo gen meemaken. Ook de dames Meindersma, zusters van „Neef Wigger" die de bovenverdieping bewoonden, vereerde ik meermalen met een bezoek. De oudste, „Nicht Aaltje", was verbonden geweest aan het Oud Burger Weeshuis als juffrouw in de huishouding. Er zul len nog wel oud-wezen zijn die zich haar herinneren. De jongste, „Nicht Julia," was piano-onder wijzeres. Toen de familie de pensioengerech tigde leeftijd bereikte, werd beslo ten de firma Van Belkum op te hef fen. Aan de heer Pot werd de bene den-verdieping verhuurd en de rechten van het concertbureau Van Belkum overgedragen aan de firma Van der Velde, die de kaartverkoop voortzette. De dames Meindersma bleven op de bovenverdieping wo nen, en „neef Wigger" en zijn vrouw vertrokken naar een woning in de Bleeklaan. Later werd het gehele pand verkocht aan de Stichting „Sonnenborgh" op voorwaarde dat beide families hun laatste dagen daar zouden wor den verzorgd. Voor zover mij be kend is het pand nog in eigendom van „Sonnenborgh", terwijl de Meindersma's omstreeks 1940 allen zijn overleden. Leeuwarden H. T. ten Have Van bitterbal tot galabal, bij ons u/ordt internationaal gekookt en soms nog verder! Catt - Raataaraat 'l Wapoo van Otststelliagwerf v/h Halma Ooatarwoldsawag S OMabarfcoop Takfoon 09104 - 300 tOO KM JANNEKX OBEX

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 9