HERINNERINGEN AAN ONVERGETELIJKE 'JONGENSJAREN HJPhs 'T KLEINE KRANTSJE Ml— 3 Op een avond stond er een adver tentie in de Leeuwarder Courant. Er werd bij de Coöp Excelsior op de Oldegalileën een bediende ge vraagd. Ik was een beetje grieperig, maar ging er toch op af. Ik kon ge lijk blijven en het bleek, dat het voorlopig om een tijdelijke kracht ging. Het loon was niet slecht voor die tijd, nl. 27,50 per week, voor een twintigjarige jongen. De chef heette Albronda. 't Was hard wer ken. Maar binnen en ook mocht ik de etalages maken. Tot de zomer van 1932 ben ik daar Dit is de laatste aflevering van de jeugdherinneringen van onze abon nee, de heer U. Wassenaar te Voor burg geweest. Toeh moest ik bij de direc teur, de heer Hageman komen en die vroeg mij of ik zin had de chef in het filiaal te Beetgumermolen te vervangen. Deze man was ziek en zou dit wel een tijdje blijven. Ik stemde direct toe. TETMAN Ik moest iedere dag om zeven uur op de fiets en was dan om acht uur in Beetgumermolen. Het was tot ge lukkig diep in de herfst mooi weer. Dit was ontzettend leuk werk in zo'n dorpswinkel. We hadden ook een loopjongen, Tetman de Vries. Ik meen, dat hij later een bekende Friese conferencier en tekstschrij ver is geworden. Tegen de winter was de chef zover hersteld, dat hij weer aan het werk kon, en ik weer terug naar de Oldegalileën, waar ik assistent-magazijnmeester werd. Begin maart 1933 werd ik echter WONING INRICHTING Nleuwestad 95-97 LEEUWARDEN Ik kwam als tijdelijke kracht bij de Coöp. Excelsior aan het Oldegali leën. ontslagen, daar de raad van bestuur vond, dat er te veel personeel was. Omdat ik het laatst was gekomen moest ik eruit. Wij waren, omdat het huis voor mijn moeder te groot werd, verhuisd naar een kleine wo ning in de Bosboomstraat. Voor ons toch nog groot genoeg. Mijn vader werkte nog steeds in Meppel Jelle en ik hebben eens een paar dagen in het hotel waar hij werkte gelogeerd. Op een dag in maart 1933 stond ik met een paar andere knapen te beraadslagen op de "Lange Piep". Daar kwam toen ook Andries de Metz bij en die vroeg mij of ik niet eens bij Piet Visser kon langs komen. Ik kon di rect, want ik had toch niets te doen. In de winkel van Visser vroegen ze mij of ik zin had in de jubileumre vue een liedje te zingen. Nou, dat had ik wep. Men had besloten dat ik een liedje van Lou Bandy zou zin gen, „Pinda, pinda etc". Tijdens een repetitie in de Harmonie, werd ik bij het verlaten van de Harmonie opgewacht door de chef Albronda die mij vroeg mee te komen om in de Schrans in het geheel nieuwe fi liaal van de Coöp. Excelsior de feestetalages te maken. Achter op de fiets van hem ben ik meegegaan, en ik kon direct beginnen. De di recteur Hageman had aan mij ge dacht. 't Was wel even hard werken doch op de zaterdag van de opening waren ze gereed. VOL LOF De directeur, de chef Buising en het bestuur waren vol lof. Later kwam ik de oude heer Pot nog eens tegen en die had ze ook heel mooi gevon den. Voor mij was het mooiste dat ik te horen kreeg, dat ik voorlopig kon blijven als hulpchef. De week daarop was het de dag dat L.A.C. Frisia 1883 ging feestvieren. De dag voor de uitvoering van de revue ben ik nog naar de heer v.d. Velde (Atje) geweest om te vragen of ik twee meisjes mocht introduceren. „Jawel, Ulco, maar het moeten wel nette meisjes zijn hoor". Nou dat waren het wel, het waren de meisjes waar Bennie Postma en ik kennis mee hadden gemaakt tijdens de atle- thiekwedstrijden in Joure, nl. Nelly Ferwerda en Ali Leemburg. De re vue werd een grandioos succes, on der meer door onze grote zanger Gerrit Kijk in de Vegte en de zan geres, haar voornaam weet ik niet meer, een zuster van Jan Simoni- des. Vandaag de dag geeft het mij nog een blij gevoel, dat ik een heel klein beetje heb mogen meedoen aan het slagen van deze revue. Wel hadden 'n paar junioren, waaronder broer Jelle, Faberen Pietje Blok een streek uitgehaald. Ik was als Chi nees omgekleed en had voor m'n buik een rode broodtrommel, die met een band over mijn schouder was bevestigd. In de trommel had ik een partij houten blokjes en een tiental echte pindakoekjes die de Chinezen verkochten voor vijf cent. De band was aan de trommel beves tigd door boutjes en nu hadden die knapen één boutje eruit gehaald en daarvoor een luciferhoutje in de plaats gestoken. Door de zenuwen had ik een en ander niet opgemerkt. DAVEREND GEJOEL Tijdens het zingen sloeg ik op de trommel en ja hoor, het houtje knapte en de inhoud vloog over het toneel. Een daverend gejoel op de Galerij wees zo de daders aan. Het hielp echter het succes te vergroten en ik gooide de echte pindakoekjes de zaal in. Als ik bij een van die onvergetelijke reünistenavonden F-W' ben, wordt op gepaste wijze en tijd dat oude pindaïiedje nog wel eens gezongen. Ik ben ijdel genoeg om dan even trots te worden. Dat deze dagen voor veel Frisianen on vergetelijk bleven, was geen won der, feestvieren kon en kan men aan Frisianen overlaten. The day after the ball was voor mij heel goed. Op maandag kreeg ik te horen, dat ik in de nieuwe zaak van de Coöp kon blijven, waar ik in de zomer, de chef, de heer Buising, moest vervangen, daar hij wel een geruime tijd ziek zou zijn. Een en ander gaf wel even scheve ogen bij hen die er langer waren, maar over het algemeen ging alles goed. LEEF ZACHT MËISJE In die tijd had ik, eerst weifelend verkering gekregen met Tine van Dijk. Een lief zacht meisje en de dochter van Frisia's "groundman", zoals Dixy hem omschrijft in Fri sia's gedenkboek bij het 50-jarig bestaan. Wij noemden hem Van Diek. Dit bracht wel mee, dat het losse stappen over was. Veel avon tuur zat er niet meer in. Zondag avonds werd er nog al vaak gekaart bij de familie Van Dijk. Wij gingen dan maar wat wandelen of ergens naar toe. Eens ben ik nog even uit mijn rol gevallen. Met een zg. zo- merelftal, dat voor Frisia I moest doorgaan, hebben wij een feest in Houtigehage opgeluisterd. Na af loop van de wedstrijd, wij verloren met 13-0, hebben wij hem flink geraakt bij het feestje na afloop. De jongens hebben mij met de bus voor de deur bij moeder Van Dijk afgezet en mij tegen de deur geplaatst. Toen die werd opengedaan lag ik gelijk languit in de gang. Na een verkwik kende slaap kreeg Ule wel het een en ander te horen, alleen Pa van Dijk glimlachte maar wat, hij was wel wat van de jongens van Frisia gewend. vervolg op pag. 11 We hadden ook een loopjongen, Tetman de Vries. Ik meen, dat hij later een bekende Friese conferencier en tekstschrijver is geworden voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 22,50 per jaar; voor het buitenland: 40,00 per jaar. Losse nummers: afgehaald 1.25 per stuk. Per giro be steld: 2.00 voor 1 ex., 3.50 voor 2 ex., 5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn opge zegd, worden automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 3