VOSMAN'S MOLEN ,HET LAM' BIJ VROEGERE TRAMSTATION ONZE FOTOPRIJSVRAAG 5 STRAFSCHOP? HOOG OVER! De molen Het Lam, ofwel Vosmans Molen, dat was het wat we konden zien op de afbeelding van vier weken terug voor onze prijsvraag "Leeuwarders, waar is dit"De molen - en dat wisten veruit de meeste lezers, die een oplossing instuurden - heeft bij de Westersingel gestaan aan het begin van de straat, die er later naar is genoemd, de Molenstraat. Op dat punt staat nu een bedrijf van de CAF en weet u, wat nu zo aardig is? Dat we de molen in dit bedrijfspand nog helemaal kunnen terugvinden. De enorme balken van het onderstel zijn namelijk blijven staan-sterker nog, de CAF heeft de vroegere contouren in ere hersteld, zodat iemand, die nu deze winkel bezoekt, met enige fantasie het idee kan krijgen voor de oude molen te staan! Toch is het nu al een en zestig jaar geleden, dat de molen Het Lam werd gesloopt; in 1919 gingen de wieken er af en verloor de stad weer iets, dat nu nog een machtig monu ment had kunnen zijn. „Volgens mij moet dit de oude "Vosmans molen zijn" schrijft de heer K. Pot uit Hoogeveen. „Links het Vosseparkje en rechts een gedeelte van het stadsbolwerk aan de Westerplantage. Beide een maal ideaal voor de jeugd om er bij sneeuw te sleeën en om er te schaat sen bij betrouwbaar ijs. Geheel links (buiten de foto) lag de vroe gere broodfabriek van Dalenoord en veel later kwam daar de villa van de heer Regnery senior." PONTJES De heer Pot herinnert verder nog even aan het pontje hier vlak bij en noemt ook de pontjes bij het Stads ziekenhuis en bij de Wissesdwin- ger. Zijn vraag: "Die zullen nu wel alle drie verleden tijd zijn" moeten we bevestigend beantwoorden. "Overvaart 1 cent, weekabonne ment tien cent - het bestaat het" aldus de heer Pot. "Als vijftienjarige" herinnert de heer D. Beeksma te Leeuwarden zich, "ging ik iedere morgen op schaatsen naar mijn werk op de Fri- co. Dat was in de winter van '28. Dan stapte ik op bij de voormalige gasfabriek, dus een aardig ritje tweemaal daags. Achter de Prin sentuin langs en onder de brug door, waar deze foto is gemaakt." De heer Beeksma geeft ook nog even aan hoe de wind was, toen de foto werd gemaakt. "West noordwest - aan de mast van het schip links op de ir DE BROODFABRIEK Omtrent de bestemming van het ge bouw en het terrein der bakkerij „De Hoop" aan den Westersingel, van de firma Dalenoord (welk be drijf, zooals we meldden gefuseerd is met dat van de firma Dam, alhier) is nog niets bekend. Dat er een groentedrogerij zou worden opge richt, is niet juist. Het terrein met de gebouwen is nog te koop. (1917) foto te zien". De heer Ing. G. van der Kooi te Heerenveen schrijft ons, dat hij ei genlijk veertig jaar te jong is om aan onze prijsvraag mee te kunnen doen. "Meer dan van mijn herinne ring moet ik het hebben van combi neren en deduceren, maar ik kwam tot de conclusie dat dit minstens zo leuk is." En zie: zo kwam hij dit maal tot de juiste oplossing. "Overigens" zo schrijft hij. "was dit wel een bekend traject voor ons jongens in het begin van de vijftiger jaren, want we liepen met onze bad handdoek en onze zwembroek van uit de binnenstad over de Vrouwen poort door het Vosseparkje naar de Overdekte. Ik meen, dat het zwemmen een kwartje of zo kostte en ik zou ze niet de kost willen ge ven, die dat uitspaarden door bij het bord "Mannen" bij de Vrouwen poort naar beneden te gaan, hun zwemspullen en hun haar nat te ma ken en zo iets anders te doen dan de bedoeling was. Ik herinner me Bram's moeder, die zei, dat de Overdekte niet meer was, wat hij geweest was, de frisse chloorlucht was vervangen door een stads grachtenluchtje. Zij kon het weten, want ze woonden aan de Nieuwe- stad PAARDETRAM "In de tijd dat de foto werd ge maakt," schrijft de heer Rinze van der Heide te Leeuwarden, "reed de tram er nog en was er een halte. We gingen wel met de tram naar Wit- marsum en vandaar met de paar dentram naar Makkum". Mej. J. de Jong te Leeuwarden, zegt, schrijvend over de broodfa briek van Van Dalenoord: "Heel veel kinderen haalden daar vroeger brood. Dan kreeg je een stuk kuste- koek of een boltsje. Wij mochten nooit mee, maar als we flink zeur den mocht het wel. Prachtig: met een rood geruit sloop op stap. We moesten dan wel lang wachten maar dat hinderde niet" Mevrouw G. van der Veen-van der Meulen te Lekkum schrijft, dat ze net haar moeder van vier en tachtig op bezoek had, toen ze onze prijs vraag bekeek. "Ze vertelde mij, dat ze hier als schippers (Germ en An ne) vroeger veel vrachten steen los ten voor de nieuwe straten, de hui zen en de bouw van de katholieke kerk. Dad deed zestien gulden per vracht van Schenkenschans af. Wij als kinderen kregen ieder een gul den als we meehielpen - daar moest je dan zestienduizend stenen voor door je handen nemen. Vaak ook kwamen de Van Wierens uit Mars- sum met hun wagens en grote paar den aanbolderen en dan kregen we sjouwerleui in het schip, een rooie en een schele, die vlug na het lossen hun geld verzopen." MOLEN DE AREND "Rechts op de foto" bericht ons de heer H. van der Veen te Leeuwar den, een gedeelte van de Vrouwen poortsdwinger, waar ook een molen stond, de Arend. Het molenaars huisje staat er nog. Een zestig jaar geleden was dit vaak ons speelter rein. 's Winters met de slee zo van boven het ijs op en ook 's zomers was het er prachtig spelen. Wij noemden het de "moalentuuntsjes" „Het is altijd groot feest als Uw Krantsje in de bus valt, al is het niet altijd de "goeie", maar wel oude tijd van Leeuwarden, die wordt be schreven en daar heb ik de allerbeste herinneringen aan bewaard" meldt mevrouw A. Jacobs-Jielof te Oud- kerk, die verder weet, dat de molen de naamgever van de Molenstraat is geweest en de eigenaar - H. A. Vosman - de naamgever van het "Vosseparkje". Bij de heer Theun de Vries te Zwolle bracht onze prijsvraag weer een heel andere herinnering naar boven. "Hier stond in later jaren de zogenaamde Hut van Oom Tom, een salonwagen waar Tom Henkes ijs en snoep verkocht. Hij bestond het zelfs om in de oorlogsjaren cho colademelk (zal wel ondermelk zijn geweest) plus gebak met slagroom te verkopen. In de oorlogsjaren was de molen een bouwval, maar iedere In de achter ons liggende jaren is de naam van de Frisia-voet- baller Anton Dalhuyzen nogal eens gevallen in onze krant. Dalhuyzen was op het voetbal veld dan ook een zeer gerenom meerde figuur, erg geliefd, maar ook gehaaid. Hoe gehaaid bleek uit een herinnering van onze abonnee, de heer Jelle Wasse naar te Harlingen, die in vroe ger jaren onder de hoede van Anton Dalhuyzen heeft getraind. De heer Wassenaar schreef ons het volgende. ,,Anno 1920. Anton Dalhuyzen speelt mee in een wedstrijd van Frisia en veroorzaakt een straf schop. Met uitputtende veront schuldigingen legt hij de bal zelf wel even voor de tegenstander op de witte stip. Maar wat nie mand ziet: terwijl hij de bal neerlegt plakt hij er in een hand omdraai een dikke kluit modder aan de achterkant tegenaanHet gevolg: de strafschop wordt ge nomen en de bal vliegt huizen hoog over het doel jongste bediende wist Tom te vin den, al was het maar om een pakje beltse shag te kopen (fleur de ma tras) dat bij Tom ruim voorradig was en het kacheltje in de salonwa gen brandde altijd!" Voor mevrouw I. van Eek-Kerkhof te Leeuwarden was onze puzzel ditmaal niet moeilijk. "Mijn vader werkte daar" schrijft ze ons. "Hij was Meester Timmerman Molen maker, zoals ze vroeger zeiden. Later is alles overgegaan naar de Fortuna, meelfabriek, waar mijn vader met elkaar vijf en veertig jaar heeft gewerkt". WASSERIJ OZON Heel wat lezers noemden in hun oplossingen ook de wasserij van Ozon, waarvan we op de foto een schoorsteen konden zien en even eens in tal van brieven werd het ou de tramstation genoemd. vervolg op pag. 9 Op deze pagina nog twee foto's met Vosmans Molen "Het Lam"Op de eerste foto met het vroegere tramstation en op de tweede met de Westersingel als landelijke laan, een opname, die in een winter is gemaakt. Helemaal links zien we nog net een stukje van Dalenoords Broodfabriek.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 5