DICKVANDERHEIJDE JRfREKLAME REÜNIE HERINNERINGEN AAN 'TOUDE VLIET Iperzisch tapijthuis shirazi Transporten naar overal Firma door A. Niemendal 11 P. HETTEMA adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef isrsëlsstraat 10 leeuwarden 05100 24984 Klaas Berkendijk, oud 30 jaren, van beroep voermansknecht, wonende in het Nieuwstraatje, deelt mede, dat Piet Huizinga en Johs. Kindermans, beide voermansknechten, den 2 febr., door het aanrijden van een bespannen wagen, een knop van een ijzeren hek voor zijne woning staande, hebben stukgereden. Wordt onderzocht. Gerrit Bosma, oud45 jaren, van beroep verwer, wonende aan de Noordersingel alhier, deelt mede: dat gisteren avond uit een hok staande in het bleekveld voor zijne woning ontvreemd zijn: twee witte konijnen; dat hij vernomen heeft dat dezelfde gisteren avond door een onbekend persoon verkocht waren bij Johs. Kleisma, van beroep tapper, wonende in de Opgang bij de Wisjesstraat. Overgenomen de arrestanten Sybren Sonnega en Dirk de Vries, laatstgenoemde na reprimande ontslagen. De eerste is na opge maakt Proces Verbaal terzake van opligting (zie dagrapport No. 41 10 febr. 1878) naar het huis van Burgert. Milit. Verzekering alhier overgebracht Afgegeven aan Liena van der Werf, wonende ophet Schavernek, een onderstuk van een gouden oorbel. Ietje de Vries, oud25 jaren, geboren te Leeuwarden, dienstbode bij Kapitein Kamps, wonende in de Oosterstraat alhier, deelde mede dat zij gisteren avond telaat dan haar gezegd was is tehuis gekomen, en dat zij na aangebeld tehebben toen niet is binnen gelaten geworden; dat zij hedenmorgen wederom bij Kamps heeft aangescheld en is binnengelaten en dat zij toen van mevrouw vernomen heeft dat inhaar koffer, staande ophaar slaapkamer, een juweelen vingerring is gevonden, die mevrouw Kamps on langs was kwijtgeraakt. Zij verzoekt dat hierna onderzoeke wordt gedaan. Jan Broers, oud 39 jaren, vanberoep arbeider, wonende inhet Hoeksterachterom, deelt mede dat van den deurwaarder de Haar eenig hout ligt op de Openbarestraat achter de gasfabriek, waarover hij als waker gesteld is, dat hij van een hem onbekende schipper vernomen heeft, dat heden avond twee soldaten aldaar zijn langs gekomen, die ieder vandaar een plank hebben medege nomen; dat hij later gehoord heeft dat een van die soldaten ge naamd was van Mossel. Wordt onderzocht. Door Eekhof gerapporteerd dat hem door vrouw de Lang, wo nende in het Hoeksterachterom is medegedeeld, dat de publieke vrouw Geertje Sannes bij haar heden avond omstreeks 91 '2 uur, inhare woning twist heeft gezocht en toen drie glasruiten in hare woning heeft stukgeslagen. Vrouw De Lang zal morgen hiervan aan het Bureau aanklachte komen doen. Overgenomen de arrestant I. van der Meij, die na reprimande is ontslagen. Kennisgegeven door Anna Adens, werkster van beroep, wonende ophet Zuidvliet, dat zij Donderdag verloren heeft: een sleutelring waaraan 7 sleutels en een kurketrekker. Kennisgegeven door Mej. Jelgerhuis, wonende op de Vijvers- buurt, dat zij hedenmorgen verloren heeft een paarsch fluweelen portemonnaie met vergulden beugel, waarin f 1,40, een horlo- giesleutel benevens een elastieken ring. Door den pol.dien. van den Boogaart gerapporteerd, dat hem is medegedeeld, dat de huisvrouw van Hein Knotsen, van beroep stucadoor, wonende in de Poststraat, heden acht dagen geleden, bevallen is van een kind vanhet mannelijk geslacht; dat zij verlost is door de vroedvrouw van der Zee, wonende op de Druifstreek; dat volgens informatie op het Bureau van de Burgerlijke Stand, aldaar nog geen aangifte is gedaan van de geboorte van dat kind, en dat genoemde politiedienaar haar den raad heeft gegeven, hieraan zoo spoedig mogelijk te voldoen. Door den Politiedienaar Turksma gerapporteerd, dat hem door Koning, Koopman, wonende ophet Vliet, is medegedeeld: dat bij hem de vorige week door een onbekend manspersoon, tweemaal aardappelen waren gehaald op naam van deheer Rozeboom, wonende inde "Prins Hendrikstraat"dat deze persoon toen tevens verzocht heeft of Koning hedenmorgen genoemde heer 1 korf aardappelen wilde bezorgen; dat Koning inmiddels verno men had, dat Rozeboom geen aardappelen besteld, ende vorige week ook niet ontvangen had; dat bedoelde persoon hedenmor gen bij Koning is teruggeweest om de doorhem opgegevene aardappelen te halen, en toen tevens vernomen heeft, dat hij met een soort opligter te doen had, die genaamd was Sonnega, wonende inhet Hoeksterachterom; dat hedenmorgen de moeder van deze Sonnega, zoowel de 3 Kilo als de 14 Korf aardappelen aan Koning betaald heeft, die haar zoon de vorige week op naam van Rozeboom had gehaald. In mijn prille jeugd was het Nieuwe Kanaal nog niet gegraven en was het Vliet de enige vaarweg vanuit het oosten en zuidoosten om in de stad te komen. Daarom was er aan het Vliet zoveel industrie. Zullen we eens nagaan, wat er allemaal was? NOORDKANT Ik begin aan de noordkant. Daar was eerst het vlaspakhuis van Feitz, een vrij grote manufacturenzaak van Dijkstra, de zeilmakerij van De Vries, dan Koopmans, het graan- pakhuis van Pel, een groothandel in lompen en metalen van Van der Kaars, de slagerij van Feddema, een mast- en blokpompmakerij van Al- gra, smederij van Van der Ploeg, een flinke kruidenierszaak van Ba telus, slagerij van Zijlstra, dan wat burgerwoningen, in een waarvan de ouders van Commissaris Voorde wind woonden. De Noordvlietstraten waren er in mijn jeugd nog niet; wel drie flinke winkels, van Hartkamp, de Jong en Zwart, verder de barbiers Oberink en Vergonet. Na Zwart kwam de sigarenfabriek van Tromp. Daar kwamen wij bij langs naar school en dan langs de lijnbaan - daar was een touwslagerij, toen mijn moeder nog naar school ging. Even verder is een steenfabriek geweest; de Tichel- buurt herinnert daar nog aan. Dan kwam je op het Noordvliet Slot met de botenverhuur van Markus Aal en Hein Appeldoorn. Bij de Poppebrug de stoomolieslagerij van J. G. van der Mei. Verderop de Lange Negen, waar de eerste schip huizen verschenen. HOOGHOUT Via het hooghout kwam je bij de houten helling van de gebroeders Drijver en aan het eind van Schil kampen was de ijzeren helling van A. T. van der Werf. Nu is dit beeld nog niet helemaal compleet, want buiten de kleine winkeltjes en kroegjes woonden er ook nog koemelkers en boeren en een molenmaker. Aan de zuidkant van het Vliet kreeg je eerst de kruidenierszaak van Bergman, een grote zaak, althans voor die tijd. Dan een kroeg, het graanpakhuis van Huisenga, de pottenbakkerij van Draaisma, blik- fabriek van Molenaar, pottenbak kerij van Dorama en de blikfabriek van De Bruin. Daar tussen in een smederij van Til- stra en dan een smederij van De Jong. De bewaarschool, dan weer graanpakhuizen en de Zoutkeet - daar werd in moeders tijd van zee water zout gemaakt. Verder een groothandel in lompen en metalen en de oliemolen de Fenix. Die mo len is in mi jn tijd voor de derde maal afgebrand. Eigenaar Hekman heeft er toen een stoomolieslagerij van gemaakt. Later kwam hier de ma chinefabriek Friesland. KALKOVENS Verderop kwamen dan nog de was serij van De Ruiter, zuivelwerktui- gen Bijlinga, de houtzaagmolen van De Wind, de kalkovens, de houten helling van de Gebroeders De Roos, later Langenberg. Dan de machi nefabriek van Molema Landeweer en waar het Vliet en het Nieuweka- naal bijelkaar komen de olieslagerij van Smilde en Van der Wal. Zo heb ik het vrij nauwkeurig opgeschre ven. D. J. A. van de Rehobothschool te Leeuwarden op: zaterdag 19 april te 10 uur in de „Salvatorkerk" Deelname 15,- p.p., d.m.v. storting (met opgave van geb.jaar, man/vrouw, wel/geen eigen vervoer) vóór 1 april op rekening 580145522 van „Rehobothschool 1920-1980", Spechtstraat 10, Leeuwarden, of postrek. 804177 van de ABN, Emmakade 173. EINSTEINWEG - POSTBUS 1184 TELEFOON 05100 - 36335J Bouw- en Timmerbedrijf Gespecialiseerd in onderhoudswerk Ook nieuwbouw en bunga/owbouw Leeuwarden Bleeklaan 79 Telefoon 34000 Werkplaats: W. Lorésfraat 22 IMPORT - EXPORT - ENGROS - DETAIL Voorstreek 29 - Leeuwarden, tel. 05100 - 51799 Keuze uit 3500 stuks Zichtzendingen vrijblijvend. Origineel gerantlecertrflceet bi] leder tapijt

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 11