Friesland Bank 4 ddjtruA&t mfl fa*#-- Uw eigen bank Lezers klommen in de pen DE CASTELEINS In zijn jeugdherinneringen schrijft de heer U. Wassenaar o.a. over Schooi 13. Afgaande op de door hem genoemde personen moet hij iets jonger zijn dan ik. Nico Drijf hout is een jongere broer van Halbe Drijfhout, die bij mij in de klas zat. Ook Corry Jaarsma kan ik mij nog wel herinneren, maar zij zat niet bij ons in de klas. De heer Wassenaar noemt ook de namen Visser en Huitema, maar die zeggen mij niets. Wel.de naam Castelein. In die dagen woonden vader en moeder Castelein en negen zonen in de Fabriekssteeg, wij op 66, zij op 74, dus vlak bij elkaar. De hardloper die de heer Wassenaar bedoelt was niet één persoon, maar werd geregeld vernieuwd uit de broederschap. Ik ben in 1931 uit Leeuwarden weggegaan, toen woonde een van de jongens op 78, die toen al een zoontje had, dat vol gens zijn vader, als we daarover een geintje maakten, ook lange af standsloper zou worden. Toen ik hier al in Bolsward woonde heb ik nog eens een van de Caste- leins een loop zien winnen. Met zo veel broers zal er vast nog wel een aantal in Leeuwarden wonen en zou het misschien interessant zijn, als zij eens vertelden met hoevelen en hoe lang ze hebben gelopen. Bolsward F. E. Terpstra BIJNAMEN De heer J. van der Woude te Zaan dam heeft zich afgevraagd, wie de mannen waren met de mooie bijna men, die voorkwamen in mijn stukje Gek Verhaal, onlangs in 't Kleine Krantsje afgedrukt. Wel, de zomer van 1929 ben ik ge durende een maand als vervanger werkzaam geweest op het kantoor van de Transportarbeidersbond te Leeuwarden. Dat kantoor stond in de buurt van de Kazerne. Heette die buurt niet de Nieuwekade? Op het kantoor van de Transportar beidersbond was ik behalve met het bijhouden van de administratie ook belast met het uitbetalen van de werklozen uitkering. Deze uitbeta ling geschiedde altijd op zaterdag morgen. Toen ik dat voor de eerste keer moest doen noemde ik de na men op zoals deze op de lijst van de uitkeringen voorkwamen. Dat gaf moeilijkheden. De brave uitkeringtrekkers kenden elkaar alleen bij hun bijnaam. Zo leerde ik ondermeer kennen: de Kiepekoopman, de Groene Kraag, de Houten Sabel, Pieter de Blazer, het Mouwvesje, de zoon van het Mouwvesje, Toetemelk de vernik kelde Neger, de Wiekei van de Op deze foto, rechts, één van de ne gen broers Castelein, geduchte hardlopers in vroeger tijd. De ande re snelle mannen zijn J. Brouwer links en J. Visser in het midden. Striebel. Bouke de Hoornblazer is uit de fantasie voortgekomen. Of bovengenoemde heren tot de klan tenkring van Van der Woude be hoord hebben weet ik niet. Ik was toen te jong. Wel weet ik dat Van der Woude naast het kroegje een klein kruidenierswinkeltje had. Voor een aantal kinderen was het - vooral op zaterdagavond - een nare gewaarwording als vader dronken thuiskwam. En dat kwam nogal eens voor in die tijd. Dat ik het kroegje van Van der Woude in mijn stukjes gebruik, komt voort uit het feit dat de mannen in die stukjes een plaats van ontmoeting moesten hebben. Er schiet me nog een naam van een illustere figuur uit die kring te bin nen: de Schapemelker. Haarlem Bart van der Weerdt. CONTACT Even wil ik u berichten, dat ik na een oproep in 't Kleine Krantsje in het bezit gekomen ben van de vurig begeerde schoolfoto van de vijfde klas van de Tuuntsjeschool uit 1930. Mevrouw S. Werkhoven- Meindersma, een van mijn klasge nootjes, heeft contact met mij opge nomen en mij de foto gestuurd. Ik heb hem laten reproduceren en hij is prachtig geworden, mooier dan het origineel. Ook heb ik contact ge kregen met mijn klasgenootjes mej. B. Drijver. Fijn, dat 't Kleine Krantsje mij geholpen heeft dit contact tot stand te brengen. Harte lijk dank! Leidschendam Mevr. J. G. Bóer-Lemmers LENTE De natuur trekt zich nergens wat van aan, de natuur gaat z'n gang, de getijden komen en gaan, we mogen nog zo kankeren, de toestand in de wereld vrezen, angst hebben voor werkloosheid en afgang, het wordt tóch weer: LENTE Dat houdt .iemand tegen en dat is maar goed ook. Mensen op leeftijd denken nu: dit hebben we al eens eerder meegemaakt toen wij jong waren, en de gedachten gaan terug naar vroeger. Dit is het goed recht van de ouderen, want zij hebben een verleden om op terug te zien. In onze jonge jaren leefden we toch ook in een crisis. Maar ondanks ar moe en problemen leefde ef bij de jongeren toch nog hoop, de meesten hadden een ideaal dat het waard maakte om geleefd te worden. Als ik bijvoorbeeld in Leeuwarden de bonte stoet met vaandels, vlag gen en muziek, de A.J.C.-ers over de Amelands-piep zag marcheren, dan dacht ik: er is nog hoop op een betere wereld. Ook de hele jeued- beweging van toen, b.v. de geheel onthouders, de natuurvrienden, en de rest van clubs en clubjes hadden idealen Kilometers lang rijden op een wrak ke fiets naar de bossen van Appel scha of Olterterp, kamperen in de vrije natuur, wat een feest! Uren lange kletspartijen over hoe wij nu eens alles béter zouden doen, diep zinnige beschouwingen over een nieuwe tijdWe leefden in een roes van de overtuiging dat eens alles beter zou worden voorde mensheid, en met volle overgave klonk het: "de mens is goed!'Dat het anders zou lopen, dan wij dachten konden we toen nog niet weten. Maar we waren in het vaste bezit van een overtuiging, een ideaal en al is er geen barst van terecht gekomen, ik had deze tijd niet willen missen. Dan komt onweerstaanbaar de vraag: "heeft de jeugd van nü nog idealen? Hebben ze nog een doel om naar toe te leven?'Jammer, maar ik zie het niet, men weet nu immers alles al, geheimen zijn er niet meer, zo ook: geen idealen. 'De jeugd van tegenwoordig heeft de lente van 't leven gemist"Laten we hopen dat de nieuwe lente die zeker komt over onze donkere we reld, nieuw leven en vooral weer een voortbestaan als Firma van Bel- kum herinner ik me niets. Het merkwaardige hoge huisnum mer ('t zou nu nummer 35 of zo moeten zijn) kan verklaard worden uit de nummering in de wijk. Dat kwam vroeger voor. Bussum Mr. J. S. Brouwer nieuwe hoop geeft in de harten van hen die ondanks weelde vaak de lente hebben gemist. In vroeger jaren begon de huis nummering bij het begin van de Nieuwestad en liep ze door tot het eind van de Voorstreek. De huizen aan de Nieuwestad zuid- zijde waren genummerd 2 tot en met 172, die aan het Naauw zuidzijde 174 tot en met 190, aan Over de Kelders 192 tót en met 218 en aan de Voorstreek (die toen nog voor een deel Over de Korenmarkt heette) 220 tot en met 372. Later kreeg elke straat z'n eigen nummering. Om een voorbeeld te noemen: Voor streek 350 werd toen, om maar een voorbeeld te noemen Voor streek 96. Red. 't KI. Kr. MEESTER VAN DER MARK Een paar weken geleden schreef ie mand in 't Kleine Krantsje, dat meester Okkinga van School 7 op zijn viool speelde met zangles. Vol gens mij was dit meester Van der Mark, bij wie ondergetekende in de klas heeft gezeten in de 5e en 6e klas (1924-1925). Deze onderwijzer had meer van die soorten leerstof zoals in de winter een bak sneeuw halen en met zout mengen dan kreeg je pekel. Ok moesten wij vaak bloe men meebrengen en dan ontleedde hij dit met stamper, meeldraden, nerven enz. of een electriceerma- chientje dat wij vast moeten houden en dan kon de stroomsterkte opge voerd worden. Een fantastische on derwijzer. Jammer dat er nog nooit een goede schoolfoto van deze klas is ingestuurd. Amsterdam E. Rozema Leeuwarden VAN BELKUM De boek-, muziek- en papierhandel van H. van Belkum, waarover in de laatste nummers van 't Kleine Krantsje is geschreven, stond aan de Kelders, nummer 197, naast zowat Niemeyeren een loodgietersbedrijf. Dus niet op de hoek van de Korfma- kersstraat. Van Belkum zelf was een vrij oude man met een baard. Nog voor 1923 is de boek- en muziekhandel over genomen door Meyer en Schaafs- ma. Het concertbureau niet. Van Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Jac. Bakker WILHELMINABAAN Door verschillende inzenders van de fotoprijsvraag „Harlinger Trek- weg" worden de bewoners ge noemd, die in de loop der jaren het hoekhuis hebben bewoond. Daar zou ik nog één aan toe willen voegen en wel de heer De Vries, eigenaar van de steenfabriek Schenkenshans Deze naam is me bijzonder bij gebleven, doordat ik meerdere ma len het sportgebeuren mocht volgen dat op de Wilhelminabaan plaats vond nl. harddraverijen. Vanaf de zijkant van genoemd huis kon men geen betere plaats be geren. Het voorrecht, gratis zo iets te mo gen zien, had ik te danken aan mijn zuster, die enige tijd als dienstbode bij de familie De Vries heeft ge werkt. Dit zal zich ongeveer in 1910 hebben afgespeeld. Mijn leeftijd was toen 14 jaar, zeventig jaar gele den, maar iets dergelijks blijft in je geheugen gegrift. Haaksbergen J. P Krijnsen BRIEF UIT SITTARD Naar aanleiding van een brief uit Sittard, die in het nummer van 26-1 stond, een paar letters. De kennis waar mevr. Seulyn-Kolk het krantsje van kreeg was de fami lie Brantsma, '54 naar Sittard ver huisd. Mijn ouders woonden meer dan veertig jaar Achter de Hoven op het streekje tegenover Wiemers de bloemisterij en daarna nog een paar jaar in het gasthuis Fribourgh. Als kleine kinderen liepen we naar de bewaarschool op de Tünen, later naar de Willem Lodewijkschool op de Druifstreek. De juf op de kleuter school was juffrouw Van Biezen en juffrouw Berga, ook was er juf frouw Sjollema, die hielp bij het aantrekken van de jasjes en het naar de w.c. gaan, ze had alleen twee pinken. In juli kwamen er veel kinderen langs ons huis om te gaan 'kruus- beienplukken' bij de heer Hoekstra. Je hoorde dan steeds 'bemtsje vol en boomke leeg'voor een paar centen plukten ze een korf vol en bezeerden zich aan de scherpe dorens, 't Ging meestal om wat te verdienen voor de Leeuwarder Kermis. vervolg op pag. 9 Als ik A.J.C.-ers zag marcheren, dacht ik: er is nog hoop op een betere wereld

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 4