BONT EEN OUD HOTEL GING VERDWIJNEN 5 Wij staan borg voor een goede bont- I mantel in elke bontsoort. Eventueel ook naar maat, zonder prijsverhoging I I Voorstreek 22 Leeuwarden 05100-39173^ Uit de roemruchte historie van De Kroon Wmmmmmm Het echtpaar Ity en Peter Clercx zorgde voor heel veel sfeer Dit is het vijfde artikel van een se rie verhalen over de geschiedenis van het pas verdwenen Hotel De Kroon in Leeuwarden. Fenno L. Schoustra is de auteur. Kellner "Frits": eerste bedrijfs leider Er zijn mensen geweest, die na het zo onverwachte overlijden van Pim Regnery geen voet meer in De Kroon hebben gezet. Vaste gasten, die er tientallen jaren waren ge weest, vrienden van verre, voor wie het vanzelfsprekend was, dat ze in de Kroon overnachtten bij elk be zoek aan Leeuwarden, bleven nu weg - voorgoed. Meer dan ooit bleek nu hoe sterk hun persoonlijke band was geweest met de man, die de Kroon tot De Kroon had ge maakt. Maar vele anderen namen hun plaatsen in, mensen, die zelf het hotel van Pim Regnery niet hadden gekend, die niet wisten, hoe het er altijd was geweest, maar die er niettemin hun gezelligheid vonden - wat niet weet, wat niet deert. APARTE HUMOR Bedrijfsleider werd nu de heer S. Zeilstra, eerder als ober "Frits" welbekend, o.a. in de Posthoorn in Dokkum en in het Leeuwarder Oranjehotel. Hij beschikte over een apart soort humor, die zelden voor de gasten verborgen bleef en die ook bij het bekleden van déze nieuwe functie niet verloren ging. In zijn tijd kon het gebeuren, dat een gast een boerenomelet bestelde, maar een gewone omelet op z'n bordje kreeg. "Maar ober" recla meerde deze klant, "dit is geen boerenomelet, dit is een gewone omelet". "Ach meneer" antwoordde de ober gevat, "dan boert u er maar wat bij. En de directie vah het hele grote Leeuwarder bedrijf, 's avonds laat met relaties in het hotel binnenko mend, kreeg op de vraag of er nog wat kon worden gegeten, het stellig niet verwachte antwoord: "O, ja hoor, er is nog wel wat suurkool van gister overbleven RONDE FRIES Opvolger van de heer Zeilstra werd de heer Catrinus van der Velde, een ronde Fries uit Winsum, die jaren eerder bij Pim had gewerkt en die bij vlagen deed denken aan de man, die voor hem een lichtend voorbeeld heeft moeten zijn. Residerend aan het hoofd van de leestafel, op het traditioneel vaste plaatsje van Pim, nam Van der Velde, pijpje smo kend, met een geïnteresseerde ge moedelijkheid aan de stamtafelge- sprekken deel - velen zagen in hem, ondanks z'n jonge jaren, een zeer geslaagde gastheer voor een zo bij zonder bedrijf als dit. Maar ook hij bleef niet lang: in veel grotere hotels in Amsterdam en Te heran zag hij voor zich zelf betere scholingsmogelijkheden dan hier in het, ondanks de recente verbou wing, gedevalueerde hotel De Kroon. Nu kwam de heer Danny Riemers- ma als bedrijfsleider in beeld, een play boy-achtige verschijning, die niet de indruk wekte, dat hij het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd op deze plaats als een droombeeld zag. Dat gebeurde dan ook niet - Danny verdween alweer vlot en ditmaal was er een veel ou dere opvolger, een zekere meneer Van der Berg, misschien wel voor de eerste keer in Friesland in ieder geval van Hollandse komaf. De heer Van der Berg, ogenschijn lijk een duidelijk aangebrand per- Danny Riemersma, play-boyachti- ge verschijning. soon, was er misschien vier, vijf dagen, toen de Friese journalisten in het restaurant neerstreken voor hun wekelijkse soos. Of de heer Van der Berg niet even in hun midden wou komen. Voor een kennismaking. Nou dat kon. De heer Van der Berg nam plaats en werd toen onderwor pen aan een soort kruisverhoor. "Oft hy wol Frysk prate koe?" - "Oft hy fan doel wie om it gau te learen?" - "Wêrom't hy einliks gjin Frysk prate koe?" Vooral twee leden van het edele ge zelschap, H. van der M. te L. en S. van der W. te L., namen de goeie man verschrikkelijk in de schaar. "Skamje jo jo net, dat jo noch gjin Frysk prate kinne?" IN DE MALING NEMEN Na nog een paar van die leuke vraagjes, sprong de heer Van der Berg plotseling op, riep wit van woede:'Ik laat me niet in de maling neme, ik laat me niet belazere!" en verdween uit de kring. De onmid dellijke reactie van de heren journa listen leek op afgesproken werk, maar dat was het niet: "Ober! Afre- kene!" Tien tellen later stond de hele bende gnuivend op straat. Heel, heel gauw daarna bleek ook de heer Van der Berg alweer ver trokken te zijn - hij zou zich nooit meer in De Kroon laten zien. Wel konden we deze zelfde heer een paar weken geleden nog bewonderen op de t.v. in een programma van de Ombudsman. Het bleek, dat hij zich nu had laten belazeren door een reisbureau Aanzienlijk succesvoller werd het optreden van het opvolgend duo, het echtpaar Peter en Ity Clercx. Zij hebben kans gezien een bijzonder gezellige sfeer te scheppen in het restaurant: met name Itteke Clerx vervulde haar rol als buitengewoon charmante gastvrouwe voortreffe lijk. MR. HENK SMEDING Het was tijdens hun bewind, dat na een korte ziekte een speciale vriend van De Kroon overleed: mr. Hen drik Smeding, advocaat en procu reur. Henk Smeding woonde eerst bij de oude mevrouw Regnery, de weduwe van Gerrit, in haar huis aan de Westersingel. Na haar overlijden verhuisde mr. Smeding naar De Kroon, waar hij - kamer 17 - jaren en jaren heeft gewoond. Op die kamer heeft hij zich waar schijnlijk nooit thuisgevoeld; Henk Smeding zat altijd aan de stamtafel, hij woonde gewoon in het restau rant. Iedereen, die er in die jaren zo nu en dan kwam, moet hem hebben ontmoet. Hij kende dan ook eigenlijk ieder een, die er een voet over de drempel zette - en, zo gaat dat dan, iedereen kende hem. Het was alsof er met zijn overlijden ook weer een stukje van de oude glorie van het hotel verdween. De aftakeling ging ver der; niemand, die ze kon tegenhou den Mr. Henk Smeding: met hem ver dween weer iets van de oude glo rie Catrinus van der Velde, pijpjesmokend aan de stamtafel Het Gemor bontmodes PLAYBOY

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 5