LEZERS IN DE PEN irffHTTH T- J&'UP LEE W ADDERS, WAAR IS DIT WILjSQN G LENNY r WESSER 9 Piano's en vleugels te kust en te keur STER DEALER MERKWAARDIG FIGUUR Tel.: 05150-19187, of: 05154-2312 Kruizebroederstraat 12, SNEEK Harlnxmastraat 27, HEEG Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag Leewadders waar is dit?' We gaan weer drie antieke afbeeldingenverloten onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven. Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Het gaat suver al een bitsje naar het foorjaar ruken, fonnen onze kam- meraden bij de brug. Sinds der in één of ander krantsje es een plaatsje fan feguren bij de brug staan hét, binne se wel op hun openst. Mar even soa goed is der weer opno- teerd, wat se allemaal bij mekaar swetsten. Tabe en Boerke, Marten en Wiebe, Sjouke en soms Kees, en Hein, ja just, die fan het Hobbel- peerd. Lange Marten: Ik hew een skfeterig klein tuuntsje, mar der al wekeil du- delijk bloemkes in sien. De sniwklokjes lude. Jan Boerke: Het rint ek al wer naar Maart en dan komt de Maitied hast yn 'tlan. Weetjim wel, fanTetman. Tabe Ruutsjes: Wij echte Liwwad- ders binne niet soa foor dat boeref- ries, mar Tetman fon ik altied wel mooi. De tied houdt gien skoft en al soa meer. Allemaal fan die fleurige mopkes. Wiebe Poatsje: Dat is al weer even leden, mannen. Even na de oorlog hew ik se foor 't eerst sien. Tetman en Jarich. Se waren tegeliek jarig, een tweeling. Sjouke Sukerslak: Ik hoor nou op de Friese radio wel es een sekere Gra- tema singen. Die hèt loof ik overal de gek met. Mar soms mut ik er wel es om lache. Tabe: En waar het nou oek hard hene loopt, is 30 april. Het ouwe meens fan 'e troan en jonge Beatrix der op. Dat sal wenne mutte. Hein fan het Hobbelpeerd: Wat is der met dien ouwe meens, Tabe? Ja, ik loop op 'e Amelanspiep, en ik denk even bij mien maten sien. Is dien frouw siek, Tabe? Tabe: Ik had het over Juliaantsje. Mar 't is waar, naar leeftied kon het mien ffouw weze. Ik sal Bernard es frage of ie nog ruile wil. Hein: Dan kenst beter met Claus ruile, of met die pianospeuler, Pie- ter Volvanboven, oek son Lachende Liefde. Mar we salie se misse, oan- ze koaningin. Jan: Dat seg jo nou wol, mar su der een dik soat feroarje? Wat merke wij doadgewoane meensen der nou fan, of Willemientsje op 'e troan sit, of Juliaantsje, of Trientsje of Sib- beltsje. Kees Lotsje: Het is mar goed loof ik, dat ik even in 'e buurt bin, want ik bin een eerste klas Oranjeboven- man. Gien Sibbeltsje, wat salie we hier beleve? Marten: Het enige wat ik mooi fon an al die beweging, was froegereen frije dag en een bitterke. En in 'e oorlog deur de radio de hele ouwe koaningin! Tabe: Ja, die kon soa fuuleindig op die moffen skelleMar goed, dat bin nou ons kammeraden oek weer. De hoge heren fertoane wat se wille, en Kostuums van hoogwaardige kwafteit MOOBVOOWMAMNBN LË.EIWAPOEN-ASSEN wij doene foor spek en boanen met. Of niet soms? Kees: Dat is het lotsje fan de kleine man. Met sien konfeksiepakje an! Ja, en die konfeksie gaat oek naar sien ouwe moer. Kleine Cinezen en swatte mokkels in het butenland make ons kleren. C en A: Cinezen en Affrikaantsjes. Jan: Hast dat seis betocht, Kees? Dou kenst wol in 't kabberet, of bij die kommieken op 'e teevee. Met die rare smoeletrekker, André fan Duinhoven of soa. O, wat naait dat er soms uut. Sjouke: Ons buurfrouw seit dan al tied: Je lache in 'e broek fan 't pie- sen. Ja, die draait het om. Een fleu rig hachje. Die wil 30 april de straat fersierd hewwe en spultsjes doen: saklope en koekhappe en dat soort fan dingen. Hein: Een wonder dat se niet seit fan koeklopen en sakhappen. Mar goed, een feesje bouwe is altied mooi. Dat hewwe jou met een koa- ningshuus, dat geeft nog es een fer- setsje Wiebe: Met prezidenten salie jou dat niet beleve. Se hou we Carter sien ferjaardag niet in Ammerika en as der es een andere prezident komt, lope se niet te hossen bij hurren Soestdiek. Marten: Wie su hier oek prezident wurde mutte? Die geizige van Agt seker met sien Moeder Mariaflek op't wang, of die Ulebal met de ogen half dicht te krimmeneren. En die Andriessen is feul te sunich! Kees: Nee, late we dan Koekoek nimme, dan ken je nog es lache. We kanne oek Luns weromhale. Die hèt er wel pestuur foor. Dan hoeft ie drekt oek niet naar de bijstand. Tabe: Dat hoeft dat folk toch niet. Laassen oek ommers, son pomme- rant bij de, hoe hiet het nou, hij is der oek heengongen, die Boersma, och wat ken je stom. Jan: Dou bedoelst de Ogem. En de ien of oare menister fan froeger hat der sien wurk ferkeerd dien, en nou kin ie opdonderje! Hein: En nou krijt ie wel de sak, mar met een paar miljoen der in. Dat is de moeite weerd. En as son Fraans Andriessen ophoudt, hoeft ie oek niet met de honger in 'e hals te lo pen. Mar as ie Andries Fraansen hiette en seg mar in Oast-Groanin- gen woande, had ie alleen sien kale wee-wee mar! Marten: Dat gaat hier in Liwwad- den seker nog wel aardig, met de werkloashied en soa. Die Brandsma en Brugsma en die andere kwaksal- vers op het stadhuus hewwe het wel aardig foor het ferstand hoe het mut. Wiebe: Ik loof dat se hier nog wat fan die P.T.T.-mannen uut den Haag heen hale wille. Mar die lui ferdomme het om naar het Noorden toe. Se denke seker dat het hier Si berië is. Hew wij niet genoeg post- lopers? Tabe: Der binne fanself meer baantsjes bij de P.T.T. dan alleen de post ron brenge. Ja, en de één is achter het lokket wel flugger dan de ander. Je suden se soms, te ouwe hoeren en te koffiedrinken. Kees: O, dar hew ik nooit last met. Ik bin meest bij mien segareboer, die hèt er een postkuntoorke bij. Daar koop ik Willem Twee en Juliana tegeliek! Marten: Ik haalde mien A.O. W. der froeger oek wel. Dan had ie altied het selfde grapke. Soa fan: Om mij mag je wel wat meer beure, mar Een van de merkwaardigste fi guren uit het oude Leeuwarden is de politiecommissaris Wesser geweest. Een zeer humaan mens, maardoor de jeugd uit zijn dagen bijzonder ge vreesd. Door zijn donkere uiter lijk en z'n zware borstelige wenkbrauwen zag hij er angst aanjagend uit - bovendien werd hij dikwijls door een of twee grote honden vergezeld, gruwe lijke monsters in de ogen van kwajongens, die wat hadden uit gehaald en die bij Wesser op het matje moesten komen. In de gemoedelijke twintiger en dertiger jaren kon het allemaal nog, dat je door de Commissaris van Politie in hoogst eigen per soon werd ontvangen om ver antwoording af te leggen voor iets dat je had misdaan. Niet zelden gebeurde het dan, dat de heer Wesser de jonge boefjes aan het eind van een ver hoor de keus liet tussen een pro ces-verbaal of.,,een skop onder de kont'Het moet dan ook zo zijn geweest, dat deze bij zondere gezagsdrager meer schoppen, dan prosessen-ver baal heeft uitgedeeld. ,,Eens" zo schreef ons onze abonnee, de heer Jelle Wasse naar te Harlingen, moest ik in een groepje van een man of zes in zijn .residentie" aan het Hofplein verschijnen. We had den watuitgevreten"maar ik weet niet meer wat. Er volgde geen zedepreek of zo, maar een donderrede met als daverend slot: ,,En nou opgedonderd". En terwijl de zes, al lang blij, dat het zo afliep, ijlings als ganzen achter elkaar de kamer verlie ten, sprong Wesser op van zijn stoel en gaf de laatste man nog net even een beste schop onder z'n Dat was Wesser" aldus de heer Wassenaar. alles is sekuur afpast. Mar dou kenst nog wel een bruukte possegel foor half geld krije. Hein: Dan kenst straks mooi met een kroade fol senten betale. Het nutske fut, en de botsen fut, en straks de sent. En aansen een ander hoofd op 'e possegel! Kees: Dat is het meenselot. Een tied fan kommen en een tied fan gaan. Juliaantsje is komen en ferdwient, Tito hèt een klein jonkje en en een stoere knokker weest, en ons tied komt over soafeul tied oekGoutum of't Skapediekje. Tabe: Ik denk nog even an Sjoeke sien buurfrouw. Ja, niet an hur natte broek hor. Mar hur feest in 'e buurt. Mutte wij niet henegaan en oek op fieftien april feest fiere? Fieftien April: jim wete wat ik bedoel? Sjouke: Dou hest geliek, Ruutsje. Fieftien April, fijf en dertig jaar le den rukke de Kannedezen Liwwad- den binnen. Morrenmiddag mutte we de aksie ankaarte, soa as mien skoanseun dat dan seit, ankaarte in ons Dienstecentrum hier op ons Fliet. Salle we de tee-vee oek inska- kele? Wiebe: Mar wie doene we dan, Nos of Tros? Want dit is algemeen of neuteraal, jim foele mie wel. Ik weet het: dan nimme we die Emmer met sien houten hoofd. Die beweegt toch alleen de lippen mar en hij hèt altied een heel neuteraal boardsje om 'e strot! vervolg van pag. 4 De namen van onze buren, die ik me nog goed herinner, waren de Ver- gonets, Brinkman, Van der Veen en Voordewind en Bergsma. Iets wat me ook is bijgebleven is, dat toen ik later als zestienjarige jongen vaak bij de mensen kwam als onder- houdstimmerman, mijn moeder zei, als ze hoorde waar ik bezig was, 'zeg maar dat je één van Anne van dominé bent'. Mijn moeder had ja ren gediend bij dominee Groot-En- zerink op de Emmakade en kende daardoor veel mensen in Leeuwar den. Je kunt blijven doorschrijven, veel komt er steeds boven, als we het Krantsje krijgen, maar dit was het voorlopig. Sittard Jochum Brants ma Van bitterbal tot galabal, bij ons u/ordt internationaal gekookt en soms nog verder! CaM Raataaraat Wapea vaa Oasistelliagwerf v/h Halma Ooatarwoldsaweg S OMabarkoop Talafoon 05164-300 ROB EN JANNEKE OBEE

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 9