HOEKJE IN 'T HART VAN DE STAD MOEILIJK TE HERKENNEN DE MELKBOER 'T KLEINE KRAHTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG 3 £&ondrérolf juwelier J. Das Co bv Een heel bekend hoekje in het hart van de oude binnenstad en toch moeilijk herkenbaar zo zot het met de foto voor onze fotoprijsvraag "Leewadders, waar is dit?"die wij vier weken geleden op deze plaats in t Kleine Krantsje afdrukten. Er kwamen weliswaar weer heel wat goede oplossingen bij ons binnen, maar toch was de oogst van de post ditmaal minder groot, dan anders vaak het geval wel is. Bovendien meldden tal van deelnemers aan de prijsvraag de opgave bijzonder moeilijk te hebben gevonden. "Moeilijk, moeilijk, moeilijk" aldus gaf een van de inzenders zijn mening aan ons door. Er stond tegenover dat verschillende andere inzenders het ook nu weer "een makkie" vonden. Op't eerste oog herkend" schreef een trouwe deelnemer in zijn brief. We beginnen weer bij de foutieve oplossingen en dan valt het op, dat verschillende lezers hebben gedacht te maken te hebben met een punt aan de Eewal. "Mijn eerste indruk is, dat het de Eewal moet zijn" bericht ons de heer ing. G. van der Kooi, die de situatie vanuit zijn woon plaats Heerenveen moest bekijken. "Er is nog water, want een stukje kade is zichtbaar en dat is ver voor mijn tijd geweest. Ik had nog de indruk van de Weaze bij de uitgang van de Ayttasteeg, maar dat heb ik toch weer verworpen", aldus de heer Van der Kooi, niet beseffend, hoe dicht hij bij de waarheid zat. KAPPER BOSKLOPPER "Op de hoek van de Zuupsteeg" vervolgde de heer Van der Kooi, "woonde kapper Bosklopper, die ons per definitie opknipte, zodat we practisch kaal werden met alleen een klein "tiifke". Vaak werden we teruggestuurd, omdat er niet genoeg af was, hoewel de kapper ons dat ook al had verteld, maar ja, het was het proberen waard". Ook de gedachte van de heer G. Everaarts te Leeuwarden gingen uit naar de Eewal. "Het pand naast de winkel links doet mij dat vermoe den" schreef hij ons. Andere inzenders meenden in het afgebeelde punt respectievelijk de Turfmarkt en de Berlikumermarkt te zien, maar, beste vrienden, het ONDERHOUDSWERK Aannemersbedrijf Tel. 05100-29151 -22835 b.g.g. 60963-62102 was toch wel degelijk de Weaze, vlak bij, jazeker meneer Van der Kooi, de Ayttasteeg. "We moeten ditmaal op de Weaze wêze" aldus de heer Joh. de Jong. "Links nog een gedeelte vqn een winkeltje in schoonmaakartikelen, naar ik meen van Bergsma en uiterst rechts de grote deuren van wat vroeger een koetshuis was van een herenhuis aan de Wirdumerdijk - later zetelde hier een vrachtdienst op Sneek van de firma Zoodsma" berichtte de heer U. Hielkema te Leeuwarden ons. De heer Roel Visser te Hilversum schreef het volgende: "De grote deur (geheel rechts) op de foto is de deur van het magazijn (pakhuus zei den wij vroeger) van de firma J. Otma, die ook altijd in't Kleine Krantsje adverteert. Ik ben wel in dat pakhuis geweest, want mijn va der heeft 47 jaar bij Otma gewerkt, van z'n twintigste tot z'n zeven-en- zestigste - Pieter Visser was zijn naam". Interessant was het ook, wat de heer SKlaver uit Stiens ons wist te mel den. OUDSTE STRAAT "Het is misschien wel aardig hier te noemen dat de Weaze de oudst ge vondene straat van Leeuwarden is: 1406 upper Wasa, 1493 Waesse, 1544 Wase, 1664 Warse, 1839 Warze, 1865 Weaze. De naam Weaze is als volgt te verklaren: In het Fries is dit een woord voor slijk, modder. Kennelijk was het een laagliggend stuk land aan de rand van de terp. De naam Weaze werd voorheen uit sluitend gebruikt voor de westzijde. De overzijde (van Nieuweweg tot Brol) heette: Over de Weaze, Wal- tje en Zuupmarkt. De Nieuweweg, waarop de Weaze dus uitkomt via een soort oprit, is na 1841 ontstaan na de slechting van de wal tussen de Wirdumerdijk of- poort tot over de voormalige Hui- zumer waterpoort". Bijzonder opvallend vonden we, dat zoveel inzenders in hun brieven ge wag maakten van de waterplaats op dit punt aan de Weaze en op de foto nauwelijks zichtbaar, omdat er een dikke boom voor stond. 'In de bocht stond een pboftewel waterplaats" schreef de heer Chr. Doorenbos eri de heer Roel Visser uit Hilversum zei het net andersom: "Ook herinner ik mij de water plaats, of, zoals ze in Lu wadden zeiden de piesbak". 'Op deze hoogte stond vroeger een waterplaats, een zogenaamde krul" aldus de heer Th. I. Weda te Leeu warden en stadgnoot Rinze van der Heide zei er het volgende van: 'En dan de waterplaats voor vele Leeu warders een bekende vluchtheuvel in grote watersnood uit de café's en Cinemabioscoop". "Ik zelf' vervolgde de heer Van der Heide, "heb in de oorlogsjaren, toen er haast geen werk te vinden was, voor een schildersbedrijf vele bussen met verf naar de beurtschip pers gebracht, die daar toen met hun boot gemeerd lagen". DE POSTEN Tenslotte citeren we een inzender, die aan zijn oplossing toevoegde: "Deze keer de oplossing maar in een brief. Een briefkaart kan na tuurlijk ook, maar dat vind ik nooit vrij. De posten lezen alles en heb ben het op puzzelgebied toch al makkelijk Prachtig, en dan nu de prijswinnaar of beter gezegd de prijswinnaares: mevrouw A. Jacobs-Jielof, Van Sminiastraat 39 te Oudkerk. Zij krijgt de drie antieke afbeeldingen van Leeuwarden thuisgestuurd. peperstraat-leeu wcuden Hebben we een vorige maal in 't Kleine Krantsje een foto afgedrukt van de vroegere Coöperatieve Zuivelfabriek aan de Emmakade, nu reproduceren we een plaatje van zo'n "echte ouwerwetse melkboer van toen"Het is de heer Lammert Ellens, gefotografeerd op de Nieuwestad en kennelijk op weg naar huis, want zijn wijk liep van de Willemskade tot Baens Ein. De trouwe hond onder de kar is niet te onderscheiden, maar hij helpt wel degelijk mee. Allemaal verleden tijd, de melkboer zelf, de karakteristieke melkkanen, de trekhonden voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank nr. 33.54.03.530 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 22,50 per jaar; voor het buitenland: 40,00 per jaar. Losse nummers: afgehaald 1.25 per stuk. Per giro be steld: 2.00 voor 1 ex., 3.50 voor 2 ex., 5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn opge zegd, worden automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 3