Friesland Bank Uw eigen bank Lezers klommen in de pen BOS VAN YPEY Voor veel Leeuwarders en wijde omgeving jarenlang een begrip! De leden van de werkgroep „Vrienden van het Bos van Ypey" zijn van mening dat het Bos van Ypey van grote betekenis is als na tuurgebied. Ook voor de toekomst willen we het als zodanig in stand houden. De werkgroep heeft zich o.a. ten doel gesteld een brochure samen te stellen, met daarin gegevens over historie, flora en fauna van het bos. Een ieder, die ons kan helpen bij het verkrijgen van historische gegevens o.a. uit de tijd dat het Bos van Ypey nog een ware „uitspanning" was voor vele dagjesmensen, zouden we willen verzoeken deze gegevens en eventueel foto's, dia's of prent kaarten op te sturen naar de werk groep. Het adres van het secretariaat is Mevr. Klaske Straatsma, Touten- burgleane 8, Tietjerk. Tietjerk Mevr. Klaske Straatsma DOKKUMER BOTEN Vaak komt het voor dat je kan gaan schrijven of praten naar aanleiding van reakties in 't Kleine Krantsje op het schrijven van anderen. Zo ook nu. Ondergetekende woonde aan de Dokkumer Ee en wel in de Steen houwerij aan Oldegalileën. Al vroeg op jonge leeftijd moesten wij huishoudelijk werk opknappen om dat mijn moeder, die aan toevallen leed en daardoor haar hand had ver splinterd, niet veel kon doen en be slist niet bij de "batte" aan het wa ter mocht komen. Binnenshuis was het zo, dat de één afwaste, de ander afdroogde, één vloeraanvegen en een afstoffen. Vaak zorgde mijn va der voor het eten, dat kon omdat hij op de gasfabriek werkte van vier tot tien uur en van tien tot vier uur. Wij vieren waren op school, maar de luiers moesten eerst gespoeld en dat was mijn werk. Even na zeven uur 's morgens kwam de Dokkumer boot dan langs en dan kreeg ik altijd wel wat te horen. Er was ook een machinist (want het was een stoom boot) die Hubert Westerhof heette en later bij mijn vader op de Gasfa briek heeft gewerkt. Het waren pas sagiers- en vrachtboten maar wer kelijk leuke ranke boten. Dit naar Het Bos van Ypey: jarenlang voor veel Leeuwarders een begrip aanleiding van het schrijven van W. Broekstra uit Spanje. Leeuwarden Jac. Bakker TRAMSTATION Naar aanleiding van wat de heer Koopmans te Hilversum schreef over hoofdmachinist Gosse Hom- minga die boven het Tramstation woonde: die heb ik er niet gekend. De eerste dag van mijn verblijf in en om het station heb ik onthouden, doordat ik met mijn schoen tussen de rails bleef steken, juist toen er een tram aan kwam rijden bij Oos terhof, nu apotheek Haytink. Ik stond toen ongeveer drie meter voor de locomotief op uw foto van het station. Het hek is al vrij gauw weg gebroken. Mijn vader had zijn bakkerij in Sint- Anna verkocht en was restaurant houder geworden in de stations wachtkamer. Omdat er toen ook al woningnood was, konden wij de woning die er bij hoorde niet be trekken, daar de chef er in woonde. Vader kocht toen een huisje op de Tonslagerij waar wij alleen kwamen om te slapen. Dit heeft niet zo lang geduurd, omdat er een tweede klas wachtkamer was, die vrijwel nooit gebruikt werd en waarvan toen woon- en slaapgelegenheid voor ons gemaakt werd. In de bovenwoning achter op Uw foto woonde toen hoofdmachinist Reinders met vrouw en altijd vijf jongens en een dochter. In de bovenwoning vooraan woon de de handelsagent van de tram De Vries (tram Jan) met vrouw en twee zonen. Piet en Eduard (Piet had later een accordeonschool in de Tram straat en daarna in de Elisabeth- straat. Beiden zijn al overleden. De middenste bovenwoning werd toen bewoond door een gepensio neerde hoofdconducteur van het spoor, met zijn vrouw. De Bunje geheten. Onder was dus de vesti bule met kantoor en loods voor goe deren, in het midden de grote wachtkamer met twee pilaren, ver der w.c. voor mannen en vrouwen, natuurlijk nog tonnetjes. De schoorsteen waarover U sprak stond bij het bedrijf "De Noord kant" vlak naast de toen afgebro ken molen. Wasserij „Ozon" werd gevestigd na afbraak van het station in de voormalige Rijtuigloods. Ik meen dat Visser de wagenmaker de Ma- chineloods in gebruik nam. In de Engelse Barrakken zat toen nog het Rijks opvoeding gesticht, dit strekte zich uit vanaf de Mars- sumerstraatweg tot aan de pas aan gelegde Fonteinstraat en lag dus langs de gehele Engelsestraat. Mijn broer en vriendjes haalden ta bak voor de heren in ruil voor vlie gers. Het gedeelte Vosseparkje langs de Westerparkstraat was toen sport terrein van de boefjes zoals wij ze noemden. Chefs tot aan de afbraak waren dus de heer Klein, later Spoelstra en nog later de heer De Vries welke mee ging naar de Zuidersingel 1 waar ook wij nog vijfjaar hebben ge woond en waar mijn vader is over leden in 1931. Ik was toen vijftien jaar en zat in de derde klas am bachtsschool. Tot 1933 heeft mijn moeder doorgezet. Toen nam ex- conducteur Jager het over. Klerken, conducteurs en bestellers uit die tijd waren o.a. V.d. Zee (de klerk), Jongsma Hubert, Reinders, Wiersma, Kolk, Soldaat, Knorr en V.d. Zee (de bakker). Machinist Poel Reidinga. Jaap Bruinsma bracht met paard en wagen de goe deren rond die per tram waren aan gevoerd; ik meen voor Niemendal. Als echte kwajongens zwierven wij altijd na schooltijd rondom het ran geerterrein en in de rijtuigen en haalden kattekwaad uit, o.a. als wij een oude zak vonden die we in de verhaal wordt al weer veel te lang, maar ik meende te mogen opmaken uit Uw nummer 355, dat U wel eens iets van het oude station aan de Westersingel wou weten. Leeuwarden STADSPLAN H. Bos vlaggemast hesen, zodat de chef weer iemand moest sturen om hem er uit te halen. Bij tijd en wijle wer den we dan als ze ons te pakken konden krijgen een tijdje in een goederenwagon opgesloten. Ook was het voor ons een geliefd spelletje om de fietsen van de loop jongens, wanneer ze goederen afle verden, snel met touwtjes vast te binden, zodat, wanneer de jongens er weer opsprongen ze geen meter meer vooruit kwamen. Dit brak ons ook wel eens op. Ik houd er nu maar mee op, want het Volledig waar wat de heer Nicolai uit Nieuw Loosdrecht in 't Kleine Krantsje nummer 355 zegt over het stadsplan. Ik woonde zeventien jaar in Leeuwarden, vertrok in 1941. Ook ik herinner mij alle straatna men als ik ze lees. Verder gaat mijn probleem niet: Ik bezit een "Kompas van Leeuwar den", waarop zoals gebruikelijk geen datum of jaartal. Maar dit Kompas is zeker van vóór 1940, vermoedelijk ongeveer 1935. Beduimeld, de vouwranden voor zien van cellotape doet de kaart elk weekend dienst na ontvangst van 't nieuwe krantsje. De kaart meet 67,5 x 49 cm en is te groot voor mij om te copiëren. Ge drukt in drie kleuren, schaal 1:7500, stratenregister aan achter zijde. Als er iets mee gedaan kan worden is hij beschikbaar. Maar dan mis schien centraal via de^redactie? Ook mijn complimenten voor de steeds weer geweldige inhoud van de courant! Almelo E.V. (Vic.) van Elsas JETJE CULP Het is altijd weer een groot genoe gen de oude foto's in 't Kleine Krantsje te zien, zoals onlangs die van de Monnikemuurstraat met al die stoepjes en oude winkeltjes - ik kan ze niet vergeten. Zo laat ik mijn gedachten gaan. Het was in 1926. Ik moest van mijn va der beslist naar de Grote Kerk aan de Voorstreek. Daar waren dan ver schillende kennissen, die op je let ten of je wel eerbiedig naar de preek luisterde. O.a. die van deken Faas, die duurde soms een uur. Nu had ik een schoolvriendin en die ging naar de Paterskerk. Ik mee en dan gingen we zitten op de kraak, dat was boven, dicht bij het orgel en het koor en daar was dan weinig toezicht. Ik kreeg een halve koperen stuiver mee voor de schaal en twee centen voor de beide ponkjes, het ene was Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. voor de armen, het andere voor de kerk. Nu was er in de Sacramentstraat, voorbij de Put en dan rechts, een winkeltje en daar woonde Jetje Culp, schuin tegenover Van Ek, ook een snoepwinkel, maar die was op zondag gesloten. Mijn vriendin kwam op het idee om de centen om te ruilen tegen nutskes en dan kocht ik snoep, vier duumkes drop, twee stukjes spek en twee zuurbollen, van die lekkere rooie en dan smullen maar. Van het luisteren naar de preek kwam niets terecht, tot vader er achter kwam en toen was het uit met de pret. Verraad was er altijd wel, want vader had zoveel vrienden en kennissen in Leeuwarden. Toch waardeer ik nog altijd die tijd. Wat een rust op zondag. Dan kun je inderdaad met Willy Alberti praten over de blijheid van een kind! Arnhem Truus Kok-Balk DENKEN AAN VROEGER Hoe ouder je wordt, hoe meer als 't ware het verleden op je af komt, m.a.w. hoe vaker je gedachten af dwalen naar de tijd van jeugd en spel! De tijd dat je met de hoepel voortholde langs de nog veilige straten. De tijd datje knikkerde, of met de zweep de tol deed draaien, en velerlei spelletjes op de straat kon doen, wantje hoefde niet bang te zijn voor het snelverkeer, zoals dat tegenwoordig onze straten teis tert, en daarmee alle genoegen van het spelen, voor de kinderen heeft Vervolg op pag. 7 Nog een aardige herinnering aan het trammetje van vroeger. Even rust voor de lange reis naar Marssum

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 4