FRISIA SPEELT GELIJK TEGEN NATIONALE KAMPIOENSPLOEG H.B.S. SENSATIE IN 1925 LEZERS IN DE PEN 7 Van onze abonnee, de heerJ. van derZwaag te Leeuwarden kregen wij een fragment toegestuurd van een - kennelijk heel oud clubblad van de voetbalvereniging Frisia. Het dateert uit 1925, toen deze oudste Leeuwarder vereniging kans had gezien als eerste Friese club het noordelijk kampioenschap te veroveren Het fragment, dat uit vier pagina's bestaat, besteedt heel wat aandacht aan de wedstrijden, die Frisia speelde in de strijd om het voetbalkampioenschap van Nederland, hoewel de Leeuwarders in die nationale titelstrijd niet tot indrukwekkende prestaties kwamen. Zelfs gingen alle wedstrijden jammerlijk verloren op één ontmoeting na: tegen het sterke Haagse H.B.S., dat glorieus de titel zou veroveren, haalden de Friezen op de Wilhelminabaan in Leeuwarden een klein huzarenstukje uit door de Hagenaars niet verder te laten komen dan een gelijkspel: 1—1 We willen nu graag even het verslag van die gedenkwaardige wedstrijd uit het clubblad overschrijven; het geeft ons een treffend beeld van de nog o zo gemoedelijke verhoudingen in het voetbalwereldje van toen. Hier komt het. De derde thuiswedstrijd tegen Houdt-Braef-Stant, werd onder vrij wat beter weersomstandigheden ge speeld, dan de beide vorige. Des morgens voor de wedstrijd een gezellige rit met auto's naar Tietjerk, waar een kop koffie werd gedronkenToen natuurlijk weer op de Oldehove, om de staid en omstre ken van uit de hoogte te zien. Als wij-goed en wel thuis zijn, komt er een beste regen en hagelbui en wij denken dat het weer voor de derde maal als spelbreker zal optreden. Gelukkig is het nog voor de aanvang weer droog en kan onder gunstige omstandigheden begonnen worden. Mand bloemen De HBS-aanvoerder Van Theil biedt Piet met eenige hartelijke woorden een mand bloemen aan. Hierna overhandigt Piet namens on ze Eere-Voorzitter P. A. de Haan aan Denis, den aanvoerder van het Nederlandsche Elftal, een Friesch vlaggetje, ter gelegenheid van zijn eerste ontmoeting met Frisia op Frieschen bodem. Dan stellen beide elftallen zich als volgt op: FRISIA: Overmeer; Nijhuis, Heep; Hesselink, Kingma, Chr. Visser; De Jong, P. Visser, v. Putten, Dal- huyzen, v. Oostrum. HBS: Zijlstra; Vermetten, Denis; v. Thiel, Schafer, Graafland; Lasch, Baer v. Slangenburgh, Smeets, Küchlin, de Vries. Kees heeft Lammert vervangen, wat een verbetering blijkt te zijn. Overigens is de opstelling als de vorige week. HBS is geheel volle dig met vier internationaals (Küch lin medegerekend) in haar gelede ren. Als afgetrapt wordt is HBS direct in den aanval, doch Wim redt uitloop end. Direct daarna een goede aanval van Frisia. Denis valt, doch Anton kan van de geboden kans geen ge- Anton Dalhuysen: hij scoorde het doelpunt. bruik maken. Dan komen de HBS'ers weer opzetten, doch Heep geeft de Vries weinig kans. De duels tusschen deze twee spelers eindigden telkenmale in het voor deel van Heep. Wim. weet een fraaie kopbal van Baer op uitnemende manier te houden, terwijl Zijlstra aan de overzijde het zelfde doet met een kopbal van de Putter. ONHOUDBAAR Kees mist bij een goede aanval een mooie kans. Een schuiver van Smeets weet Wim al vallend te hou den. Snel gaat het spel heen en weer. Dan weer is het Frisia-doel in gevaar, dam weer dat van HBS. Na een kwartier spelen krijgt HBS een corner te nemen, de bal belandt voor de voeten van Schafer en onhoud baar schiet deze j uist onder de lat in Even na de trap krijgt Frisia haar eerste comer te nemen, die echter geen resultaat oplevert. Dan zet Fanny fraai voor en even later zien wij een aanval van Anton. De Putter noodzaakt Denis comer te werken. Bijna wordt ons het missen van Theo noodlottig, doch Wim redt schitterend. Als Zijlstra nog een schot van Piet krijgt te verwerken is het kort daarna rusten. Na de rust pakt Frisia met man en macht aan en is de eerste twintig minuten sterker. Er moet en zal een goal komen, dat voelt men en aller- wege worden onze jongens dan ook enthousiast aangevuurd. De backs en half-linie zuiveren met lange trappen hun helft en de voorhoede zit onophoudelijk voor het HBS- doel. Als wij een corner krijgen te nemen, schiet Anton in, Zijlstra stopt de bal onvoldoende en Anton weet de terugspringende bal in het net te deponeeren. MOED DER WANHOOP Zelden hebben wij een doelpunt zoo hooren toejuichen. Er is dan nog 18 minuten te spelen en HBS speelt met den moed der wanhoop tegen de hard werkende en telkens terug- keerendeFrisianen. Denis moet tel kens handelend optreden. Eenmaal redt hij, als Fanny komt aanstor men, ai vallende. Bij deze botsing blijkt hij gekwetst te zijn, doch onze internationaal is gelukkg weer spoedig op den been. HBS tracht het spel te forceeren. Er is echter geen doorkomen aan en meermalen moet om erger te voor komen teruggetrokken worden Onder groote spanning komt het -einde zonder dat er verandering in de stand is gekomen. Beide partijen kunnen met den uit slag tevreden zijn. Enthousiasme Frisia is kampioen; het publiek bestormt het veld heeft voor de zoovee Is te maal ge brek aan techniek vergoed. Weer is gebleken dat een elftal juist zoo goed speelt als de tegenpartij het laat spelen. Wim was subliem, maakte geen en kele fout. Heep heeft nimmer zoo goed gespeeld, terwijl Nijhuis eveneens bewees zijn plaats waard te zijn. De middenlinie was uitste kend, Theo vooral na rust. De voor hoede was eveneens goed op dreef. Kees speelde aardig als rechtsbui- tem, Piet was goed, Putter en Anton ouderwetsch. Fanny evenwel min der goed. De vleugels zijn nog altijd het zwakste gedeelte van onze ploeg. Het spel der HBS-ers staat technisch veel hooger dan dat van de onzen. Denis en Vermetten lieten werkelijk internationaal werk zien, in de middenlinie was Schafer de beste. Van de voorhoede was Küchlin de uitblinker. De Vries had weinig tegen Heep in te brengen, terwijl Lasch niet zoo heel gemak kelijk Nijhuis passeerde. Over het geheel een pracht ploeg. Na afloop van de.wedstrijd zaten beide ploegen met hun bestuurderen nog gezellig bijeen. Aan tafel is nog menig hartelijk woord gesproken en de stemming was kostelijk. Men had kunnen gelooven dat beide elf tallen een schitterende overwinning hadden behaald. Juist leverden wij onze gasten op het station af, waar het afscheid nemen zwaar bleek te zijn. Tot weerziens HBS Wij hopen dat wij jullie weer spoe dig hier terug mogen zien W. Frisia's aanvoerder Piet Visser biedt "den bekenden international" Harry Denis een zijden Friese vlag aan, "als herinnering aan zijn eersten wedstrijd op Frieschen bodem" Vervolg van pag. 4 weggenomen, en evenzo het genoe gen van het wandelen voor de vol wassenen, met name de bejaarden! Terugdenkend aan de kinderjaren, zie ik onze straat voor mij, zonder auto's, schoon en rustig. Stoep en voetpad konden steeds schoonge- houden worden. Als er een enkele, maal een vrachtauto door de straat kwam, werd er rustig en beheerst gereden. En het overige verkeer, dat hoofdzakelijk uit paard-en-wagens en fietsen bestond, maakte de straat echt niet onveilig, ja zelfs gezellig. In de zomertijd zaten we voor het huis, op een bank of stoel, op war me zomeravonden. En geen benzine of stank of motorgeronk dat ons in huis deed vluchten! Nee, het leven was nog leefbaar en gezond! Het is daarom zo begrijpelijk en menselijk dat vele ouderen met zo veel plezier aan vroeger jaren terug denken. Al was er veel dat tegen woordig heel wat beter is dan des tijds, er was, dacht ik, ook heel veel in de samenleving dat heel wat beter was dan nu. De burgers voelden zich nog beschermd, er was alom orde en regel, er was ook veel saamhorigheid; er was nog vriende lijkheid in winkels en aan loketten (daar ontbreekt het tegenwoordig nogal eens aan!) Kortom, al was niet alles goed (he laas veel soberheid en armoede!), in menig ander opzicht was het een goede tijd. Daar spreken immers ook de vele verhalen van, die we geregeld in het Kleine Krantsje le zen. En de foto's uit vroeger jaren spreken ons ouderen zo aan, omdat we allen die rust, die veiligheid, en die echte gezelligheid gekend en beleefd hebben! Bij alles wat ons in deze tijd ver ontrust, teleurstelt en onprettig aan doet, geeft hetsteun en bovenal veel genoegen, te lezen, te zien, te ho ren, te schrijven en te praten over vroeger jaren, vooral de jaren onzer jeugd. Wat heerlijk dat 't Kleine Krantsje ons dat genoegen geeft, en ons door al die herinneringen die oude tijd weer doet beleven als het ware. Haarlem P. H. Zwerver BIJNAMEN Bedankt heer Van der Weerdt te Haarlem voor het uitleggen van ver schillende bijnamen van stadgeno ten, die voorkwamen in zijn artikel tje over het kroègje van Van der Woude aan het Oldegalileeën. Veel van die mannen kwamen in derdaad veel bij Van der Woude, maar hun stamcafé was dat van Pe van den Akker op de hoek van het Oldegalileën en de Steenhouwerij. Daar kwamen de Nieuwhofs, de Van der Woudes, de Dijkstra's en vele anderen. Zeggen de volgende namen de heer Van der Weerdt nog iets? Dit was de eerste sjouwersploeg: Kobus de Lip, Bertus de Neus, Age de Boef, Age de Wap, Auke de Tosk, Luwe de Wedder, Willem de Zwijger. Bijnamen ontstonden ook vaak door een zekere kleur of door een gebrek. Zoals Swatte Ale, Blauwe Jan, Rooie Sam, de Witte Ridder, de Coloradokever, de Muzebek, de Manke, de Skele, de Dove en de Kale. Zelfs heb ik al deze mensen onder die schuilnamen gekend. Zaandam J. van der Woude

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 7