UIT DE BEGINJAREN VAN DE COOP. CONDENSFABRIEK FRIESLAND 'T KLEINE KRANTSJE VREEMDE SNUITERS OP KANTOOR 3 Dit is het tweede van een serie van drie verhalen over de jeugdjaren van de Coöperatieve Condensfa- briek. Auteur is onze abonnee, de heer C. Reenalda te Laag Soeren. De melk werd toen nog in bussen opgehaald per boot bij de zuivelfa brieken. Onder de melkvaarders waren pracht figuren. Ze kwamen wekelijks op kantoor de vracht afrekenen. Het lossen van de zware bussen op de kade voor de fabriek was een heel karwei. Ze werden met een lenige zwaai uit de boot op de kade ge plaatst. Ik herinner mij K. uit D. Hij was R.K. en kwam op een katholieke feestdag, die bij ons niet zo bekend was, niet opdagen; niet bij de Zui velfabriek en dus ook niet bij ons. Bij beide was daar wel op gerekend en het stuurde het programma dus nogal in de war. K. was ook thuis niet te bereiken. MOAI WAER HJOED De heer Hepkema zei op kantoor: .Wanneer K. op kantoor komt af te rekenen, wil ik zelf eens een hartig woordje met hem spreken". Dat gebeurde; ik zie K. nog zitten, voorover op de stoel, ellebogen op de knieën, terwijl de directeur tegen hem uitvoer en uiteenzette wat voor moeilijkheden zijn eigengereid ge drag had gehad. K. zat met afge wend hoofd en spuwde onophoude lijk onzichtbare draadjes tabak voor zich uit. Toen de directeur uitge sproken was, draaide K. zijn hoofd naar de spreker, zag hem wel een minuut zwijgend aan en zei toen: „Mooi waer hjoed mineer Hepke ma". De directeur bleek de humor van de situatie in te zien; er trok een grijns over z'n gezicht, hij schudde z'n hoofd, draaide zich om en ver trok naar zijn kantoor. De wekelijkse loonberekening en het daarna vullen van de loonzakjes was een heel karwei. Weliswaar was de loonberekening toen nog niet zó ingewikkeld als later toen de loonbelasting en de uitgebreide so ciale wetgeving kwam, maar alles moest toen nog „met de hand" ge schieden. Werkmeester Marten van der Meu- len kwam dan met z'n paperassen, nodig voor de berekening van het stukloon, aan de hand van de gele verde prestaties op kantoor en daar bij luchtte hij op meest humoristi sche wijze zijn gemoed over de er varingen met sommige werknemers in onvervalst en ongekuist Leeu wadders. PRACHTIGE BUNAMEN Velen hadden bij hem prachtige bij namen. De heer Van der Meulen was in die jaren een belangrijk man. Hij regel de in overleg met de afdelingschef de productie en de verzending daar van alsmede het lossen van de la dingen suiker, blik en steenkool. Daarnaast was hij belast met het on derhoud van de gebouwen. Daar hij van huis uit timmerman-aannemer was, zag je hem nooit zonder duim stok. Ik zie nog hoe trots hij was toen hij een keer met de directeur mee mocht naar Londen om te zien hoe daar onze producten werden ont scheept. Op een nacht ontstond er door on bekende oorzaak een brandje in het kantoor. Bij het blussen daarvan kwam Van der Meulen zó ongeluk kig te vallen, dat hij een been brak. Dat werd blijkbaar niet goed gezet, zodat hij sindsdien wat mank liep. Al spoedig breidde de kantoorbe zetting zich uit; aanvankelijk van onder op, zodat ik steeds verder promotie kon maken, gelijke tred houdend met mijn voortgezette stu die. Bij de nieuwkomers waren een paar vreemde snuiters. Zo hadden we een knaap met een goede voorpleiding (HBS), die zich te goed bleek te voelen voor het jongste bediende-werk. Hij was een heertje, dat zich o.a. met glacé handschoenen aan presenteerde bij de Raad van Arbeid, door aan de loket-ambtenaar (die toevallig mijn latere zwager was) zijn visitekaartje te overhandigen. Hij had van ons kantoor een briefje met specificatie en gepast geld meegekregen, maar bestelde als volgt:.Geeft U mij 100 zegels van 60 centof maakt u er maar 150 van". Een andere knaap ging elke dag op de fiets heen en weer van Murmer- woude naar Leeuwarden. Een intel ligent knaapje met een ongebreidel de fantasie en tuk op geld. Hij beleefde onderweg wel eens wat: een boerderijbrandje of een vechtpartijtje en maakte daarvan dan een verslagje dat hij tegen belo ning van een paar kwartjes aanbood bij het Leeuwarder Nieuwsblad of bij de Leeuwarder Courant. Zolang het ware gebeurtenissen waren, geen bezwaar, maar als hij niets beleefde verzon hij wel wat en dat liep natuurlijk spaak. In die tijd was er in Engeland een langdurige havenarbeidersstaking, waardoor onze export naar dat land lam lag. Onze vriend was meestal het eerst op kantoor, waardoor hij een telefoongesprek van onze ver tegenwoordiger uit Londen, dat al vroeg doorkwam, aannam en waar bij medegedeeld werd, dat de sta king gelukkig was afgelopen. NIET VERTROUWD Hij belde daarop onmiddellijk beide kranten op om dit belangrijke nieuws door te geven. Toen ik op kantoor kwam belde men van deze kranten op om bevestiging, omdat men de informant niet vertrouwde. Een andere bron van bijverdienste had hij gevonden in de postzegel- handel. Hij voerde daartoe corres pondentie met de chefs de bureau van onze buitenlandse relaties, zo dat er vaak brieven voor hem per soonlijk bij onze post waren. Erg lang bleef hij niet bij de Condens. Hij was te avontuurlijk. Ik meen, dat hij purser werd bij een Franse scheepvaartmij. Ik weet niet wat er van hem geworden is; hij bezat kwaliteit om carrière te maken. Er was toen geen radio en tven dus veel tijd voor avondstudie, welke Bouwe en ik benutten voor het be halen van diploma's die voor een kantoor-loopbaan nuttig waren. Zo als ik hiervoor al zei, was Bouwe vooral daarin een kei. Daarnaast waren wij erg geïnteres seerd in allerlei zaken, zodat wij met nog een drietal vrienden beslo ten een debatingclub te vormen. Achtereenvolgens kreeg elk lid een onderwerp ter bestudering en be handeling opgedragen. Ook de an deren verdiepten zich hierin. Na de lezing door de inleider werd er ge- debateerd. De stof voor de behandeling ont leenden wij aan wat daarover te vin den was in de openbare leeszaal of universiteitsbibliotheken. Het droeg bij aan onze algemene ont wikkeling. DEBATTEN Ook mochten wij graag de politieke bijeenkomsten aan de vooravond van verkiezingen bezoeken. Deze waren vaak erg interessant, vooral ook door de debatten. Als prima sprekers en debaters herinner ik mij Alberda en Wijnkoop. Op één van dergelijke vergaderin gen trad onze stadgenoot Jan van der Werf op in Zalen Schaaf. Hij was een bekende figuur in Leeu warden. Hij bewoog zich voort op een driewieler. Daar hij erg grote voeten had, was dit een ietwat kod dig gezicht. De heer Van der Werf was al op leeftijd en woonde in het Sint Anthony gasthuis. Bepaalde toestanden in Leeuwarden behoefden naar zijn mening verbe tering en daarover wilde hij spre ken. Vervolg op pag. II Op 5 juli 1926 gingen de misdienaars van de Sint Dominicus Kerk uit potverteren naar Paterswolde. Daar werd toen deze foto gemaakt. We beginnen bij de jongen met de hand op de steiger en gaan dan de hele kring rond: Nico Boekema, Piet Kuhlmann, Hein Kuhlmann, Theo Annyas, Frans ten Velthuys, Harry Kuhlmann, Siep Potma, Wim ten Velthuys, Willem de Jong, Jan van Hulsen, Herman Dirks, Louis Marsin.Paulus Fluitsma, Koster Kamsma, Kaller, Epi Hofstede, Aiko van Hulsen, Pater Oorsprong, Reinier Westra en Koos Mulder. juwelier pepersboot-leeuujorrJen voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publicltetts- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank nr. 33.54.03.530 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 22,50 per jaar; voor het buitenland: 40,00 per jaar. Losse nummers: afgehaald 1.25 per stuk. Per giro be steld: 2.00 voor 1 ex., 3.50 voor 2 ex., 5.00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10pdagen voor het verhuizen worden doorge gevens Abonnementen, die niet voor 1 december zijn opge zegd, worden automatisch verlengd. pc ui rwit fhcviMitN

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 3