Friesland Bank 4 Uw eigen bank J. Das Co bv Lezers klommen in de pen MOOIE DEUR Bij het snuffelen in oude tijdschrif ten vond ik een paar nummers van het blad "M.T.S. Post" van de ver eniging van oud leerlingen der Leeuwarder M.T.S.waar ik des tijds lid van was en waar enkele, misschien voor 't Kleine Krantsje interessante fotoafdrukken in voor komen. Zo staat er bij een artikel over de bejaarde timmerman-molenmaker J. Westra te Huizum in een blad van november 1941 een tekening van een toegangsdeur naar het Hotel De Kroon. Vooral omdat 't Kleine Krantsje juist zoveel aandacht aan dit hotel heeft besteed, zal de teke ning van deze deurpartij zeer zeker uw interesse hebben. Middelburg VAN BELKUM H. Hoitsma In 't „Kleine Krantsje" nummer 354 schrijft de heer Ten Have te Leeuwarden over de plaats van ves tiging van de firma Van Belkum. Ik weet niet meer dat Van Belkum op de hoek Korfmakersstraat-Voor- streek zat. Wel weet ik dat hij op de Kelders een muziekhandel had. Ook was de heer Van Belkum orga nist in de Doopsgezinde Kerk op de Wirdumerdijk, waar hij tevens diri gent was van het kerkkoor, waar ik zelf jarenlang lid van geweest ben. Wij zijn nog niet zo lang geabon neerd op ,,'t Kleine Krantsje" maar iedere veertien dagen is het een feest om het onder ogen te krijgen. dacht ik. en de kinderen vonden het prachtig van hun "eigen" meester. - Maar toen mijn "baas", meester O. Nieuwenhuis, die zelf goed speelde, eens tegen mij zei: "ja, het gaat al wat", toen begreep ik dat goed en heb de viool op zolder ge zet. Ja, die klas. Ik zie ze nog zitten: Janke van der Wal, Aukje, Grietje Wijnands, Anneke, Jelte, Tabe, Roosje de Wilde en niet te vergeten Roossien Beem, intelligent tot en met. Ik denk vaak: hebben de beu len van 40-45 haar gespaard? Meer namen herinner ik mij nu niet. Ook Jac. Bakker (Jaap?) zie ik niet zitten. Jammer! Kan Jac. mij niet eens schrijven? En klasgenootjes opscharrelen? Misschien kunnen wij een reünie organiseren. Koste lijk! Ik was toen 25 jaar. Nu 81!! en de kinderen zullen ook wel A.O.W. hebben. Niet te geloven. Jac. doe je best. Hartelijk dank voor je "stuk je" en heel graag "tot ziens". Groeten van je Rotterdam, Meester Van der Mark (Valeriuspad 5) FOTO HOEKSTERPLEIN De foto van het Hoeksterplein, af gedrukt in 't Kleine Krantsje num mer 356, heeft heel wat herinnerin gen bij mij opgeroepen. Ik weet ook alle namen nogAlbert Bakker heeft een paar foute namen; op de boven ste rij was Bettie Famer en Jan van Dijk werd Puk genoemd en naast mij, Aaltje Drent, was geen Anneke v. d. Meulen, maar Jantje Posthu- ma, daarnaast een meisje Smit, haar - voornaam weet ik niet meer. Ik vind het zo leuk dat mijn moeder en zus er ook op staan. Wij hebben heel wat afgespeeld op het plein, touwdansen, tollen en hinken. Als we goed zien heeft mijn zus nog een hinkersblok in de hand. In de twee de deur, die open staat zie je nog oude heer Smit. Wij waren wel eens naar zijn zin te rumoerig en dan kwam hij met zijn stok. Je vraagt je wel eens af wat is er van allemaal terecht gekomen? Mevrouw S. de Boer-Wijnants bel de mij nog op over de foto; ze zei ik heb nog een foto van de Lindebuurt, daar sta jij ook op. Ja, dat geloof ik best. Ik weet nog, dat wij achter die fotograaf aan liepen en waar hij een foto maakte gingen we er weer bij staan. Meer Leeuwarders hebben mij gebeld over die foto. Mevr. Sanders-Polak, ze woont hier bij ons in de laan, zei: "Aaltje, wat stond je mooi op de foto". Verder heb ik erg genoten van de verhalen van de heer U. Wassenaar. Je beleeft het gewoon mee en ziet het allemaal weer voor je. Ik hoop dat er weer eens iemand komt die zulke mooie herinneringen schrijft. Bart van der Weerd schrijft altijd over het kroegje van Van der Wou- de. Inne en Janke van der Woude hebben met ons op school 7 gegaan. Ik meende dat er nóg een dochter was maar de naam weet ik niet meer. Er waren nog twee kroegjes op het Oldegalileën, Van der Hoek en Van den Akker, ook was daar een krui- denierswinkeltje bij. Peke de Beer herinner ik mij ook nog goed en zijn oude vader van het Pieterseliewaltje. Peke heeft bij mijn vader gewerkt en kwam wel eens bij ons thuis. Ik eindig nu maar en zie met verlangen naar het vol gende krantsje uit. Naarden A. Has-Drent getrouwd, was toen uit zijn huis ge zet, omdat hij werkloos werd - so ciale voorzieningen waren er toen nog niet. De burgemeester en de politie kwamen er en even later stond z'n hele hebben en houwen op straat. Daarna bouwde hij de hut. Met hei de werd gestookt en gekookt. Later maakten ze bezems van de heide en die verkochten ze: twaalf stuks voor één dubbeltje. Ook zochten ze ei kels voor varkensvoer, voor elke ki lo werd daar ook een dubbeltje voor betaald. Daarna ging Siebe Veenstra mollen vangen en dat leverde een aardig centje op, al mocht het niet van overheidswege. De hut werd van dat geld behoorlijk opgeknapt, maar ze werd zeker weer te mooi, want andermaal kwamen de burgemees ter en de agenten en voor de tweede maal moesten ze uit hun huis. Een barak, die in deze tijd afge keurd zou worden als koeiestal, werd nu hun onderdak. Hierna kreeg Siebe Veenstra wat beter werk en in 1922 beurde hij vierhon derd gulden na een ongeluk onder dienst. Toen hebben de Veenstra's een eigen huis gebouwd. Zo was het dus omstreeks 1920 - de Veenstra's hebben zich uit de ellen de gewerkt en heel Nederland is er op vooruitgegaan. Als bijzondere noot vermeld ik nog, dat er bij mij in Drachten, waarikeenjaarofelfheb gewoond, verschillende Pake- en Beppesizzers van de Veenstra's bij D.E. hebben gewerkt en dat mijn zoon daar ook zijn vrouwtje vond. WONEN IN 1920... Veel wordt er tegenwoordig ge schreven over ontwikkelingshulp, maar zo'n vijftig, zestig jaar gele den was het hier nog bijna net zo als het nu in de ontwikkelingslanden nog is. Toevallig ontdekte ik bij mijn zoon Peter Bakker en zijn vrouwtje Siepie Stienstra een foto van een plaggenhut en die foto is in 1920 gemaakt. De moeder van Siepie ligt in de kin derwagen; de grootouders van Sie pie woonden in deze plaggenhut, die dicht bij Drachten stond. Siebe Veenstra en zijn vrouw Klara, af komstig uit Houtigehage, hebben de hut gebouwd met een geleend tien tje. Siebe Veenstra, een paar jaar Leeuwarden Jac. Bakker Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. JORIS EN DE ROT Fantastisch, dat verhaaltje van Bart van der Weerdt over Joris en de Rot, dat zich afspeelde in het oude Werkmanslust. Het kwam dus net in mijn straatje, omdat ik daar geboren ben, in de Winkelstraat 57, hoek Bergloods. Dat was een van de vijf straatjes, waaruit het Werkmanslust bestond. Van der Leest woonde op de hoek van het eerste straatje, zijn timmer werkplaats had hij op de hoek van de vierde straatje. Daar was ook nog een groenteopslag van Vogt. De Bergloods werd verder helemaal omgeven door gardenierstuinen van Hannes Wiersma, de gebroeders Van der Weide en Stienstra. Daar tussendoor de Skietsloot en daar achter nutstuuntsjes. De Bergloods kwam uit op de Willem Sprenger- straat, alle andere straatjes kwamen uit op de Groningerstraatweg. Aan het eind van ons straatje stond eerst hotel Hollinga, later was dat Waslander en tenslotte werd het een rijwielzaak van Dekinga. Tot mijn dertiende jaar heb ik hier in het Werkmanslust gewoond en ik heb er veel beleefd. Bart van der Weerdt moet ik vast gekend hebben - zijn verhalen spreken me erg aan. Zaandam Jochum v.d. Woude VLIET STEK CLUB Nog een paar opmerkingen naar aanleiding van de foto van de Vliet- ster Club, afgedrukt in 't Kleine Krantsje nummer 353. Volgens mij is die foto veel ouder dan zestig jaar, ik dacht dat hij wel tachtig jaar gele den is gemaakt, toen wijlen de Am bachtsschool er nog niet was; die is in mei 1905 in gebruik genomen. Halbe van der Veen, die op de foto naast Piet Hovinga staat, is naar mijn idee een jaar of tien. Hij was een paar jaar ouder dan ik en ik ben van januari 1893. Beiden kwamen we van 't Schoppershof en van die zelfde Hovinga heb ik de spelregels voor 't kaatsen geleerd en ook op hetzelfde terrein en toen was de (vervolg op pag. 11) ONDERHOUDSWERK Aannemersbedrijf Tel. 05100-29151-22835 b.g.g. 60963-62102 Wonen in Friesland in de twintiger jaren; sommige ouderen onder ons weten er nog alles van Amersfoort, W. S. Mjjnhart-Posthumus MEESTER V. D. MARK Van bevriende zijde werd mij toe gestuurd het stukje van "Meester Van der Mark" door Jac. Bakker. Wat heerlijk dat de kinderen zich mij nog herinnerenIk denk ook nog vaak aan hen, want het was een fijne klas die ik driejaar lang heb gehad. - maar dat vioolspelen! Oh! Ik weet niet of mijn collega Jan Okkinga viool speelde, maar ik had het mij zelf wat geleerd en fidelde er in de klas soms op los. Tenminste, dat

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 4