TORENSTRAAT WAS PAARDENSTRAAT ti nova ONZE FOTOPRIJSVRAAG cDameSc^Mode 5 TROMP Technisch bedrijf-Leeuwarden GASHAARDEN nieuwste modellen Carei v. Manderstraat 1 - Telefoon 29714 Wat makkelijk is voor de een, is moeilijk voor een ander. Dat hebben we weer eens kunnen leren uit de stroom van oplossingen, die er bij ons binnenkwamen op onze prijsvraag 'Leewadders, waar is dit? na het afdrukken van een foto met een duistere gevelwand en een aantal onbekende stadgenoten ervoor Verscheidene abonnees berichttten ons, dat ze de afgebeelde straat op het eerste oog herkenden, verscheidene anderen daarentegen schreven, dat ze de opgave buitengewoon moeilijk vonden. En ook nu waren er weer de traditioneel foute oplossingen, zij het ditmaal niet veel: welgeteld maar vier "Als ik mij niet vergis" schreef de heer Sal de Jong te Amsterdam, "heeft de magnifieke foto betrek king op het stukje stokoude Groe- neweg tegenover mijn onvergetelij ke bewaarschool op het Toumooi- veld met de dames Plantinga, Meier en "Juf Bouwhuis". "Als ik deze foto zie" aldus me vrouw G. Glaser-Poortvliet te Gro ningen "denk ik aan de tijd, dat ik bij Dr. Westerhuis werkte in de Grote Kerkstraat. Volgens mij is dit namelijk het Heer-Ivostraatje. "Volgens mij", aldus de heer R. Faber te Stiens, "was dit de Min- nemastraat en de zijkant van hotel de Nieuwe Doelen. Alles is dan al afgebroken, jammer genoeg". En de heer L. van der Meer uit Leeuwarden liet ons als antwoord op onze vraag kort en krachtig we ten: "Fotoprijsvraag is Nieuw- straatje". STUKJE OLDEHOVE Maar nee hoor, het was niet de Groeneweg, niet het Heer Ivo- straatje noch het Nieuwstraatje en ook niet de Minnemastraat, maar de oude Torenstraat met nog een heel klein stukje van de Oldehove op de achtergrond. En juist dat fragment van de Oldehove heeft bij 't wikken en wegen van heel veel deelnemers de doorslag gegeven - hadden we op dit punt van de foto nog wat meer van de plaat afgesneden, dan was het aantal goede oplossingen zonder twijfel veel kleiner "geweest. 't Is gewoan de Torenstraat vanaf de Nijsted naar de Oldehove en wel de rechterkant, waar de peerdsjes stald wudden vanne karrieders, die vroeger op het pleintsje stonnen teugenover de huidige zadelmakerij van De Boer" aldus de heer A. Al- gra te Leeuwarden, die bepaald niet de enige was met herinneringen aan de paarden, die weleer, levend of dood, in deze Torenstraat waren aan te treffen. STALHOUDERIJ 'Het pand met de donkere gevel en de vijf smalle ramen was vroeger een stalhouderij" schreef de heer Th. Weda te Leeuwarden, "of" zo vroeg hij zich tegelijkertijd af, "was het de stal waar Postma, de paardenslager - die er tegenover zijn winkel had - zijn slachtpaarden stalde? De heer Auke Rauwerda uit Leeu warden, welbekend in deze buurt, verstrekte een hele opgave van de vroegere bewoners van de straat: "In het eerste huis op de foto woon de Van Stralen met de paardestal, daarnaast was een huis met beneden een opbergplaats en boven zat de sigarenmaker Ebbens - zijn zoon had een sigarenwinkel aan de Wir- dumerdijk. In de opbergplaats zat een aardappelhandel van Wassenaar en er naast woonde de weduwe Meijer met twee zoons. Daar weer naast woonde Buurke met zijn vrouw - die hadden geen kinde ren". De heer H. Bos uit Leeuwarden schreef, dat de foto genomen moet zijn op de hoogte van de klompen- handel van Postma, "van wie de zoons een ijzerhandel hebben bij de Harmonie" Verder concludeerde de heer Bos uit de kleren van de afge beelde personen, dat de kiek nog voor de eerste wereldoorlog geno men is. JONGEMAN Bij die personen stond ook een jon geman met strohoed en streeptrui. "Het zou leuk zijn als zijn naam werd vermeld in de oplossing, want die weet ik niet", aldus mevrouw A. Jacobs-Jielof te Oudkerk, "maar iedere keer, als ik deze foto zie trekt hij toch wel de meeste aandacht". Tja, die naam, wie is het, wie o wie? Voor de heer Y. Hamstra te Leeu warden was het oplossen niet moei lijk. "Ik ben geboren op de hoek van de Nieuwestad en de Toren straat" schreef hij. "Het eerste huis rechts stond op de hoek en was vroeger een bakkerij. Later werd het een smederij van Baas Haye Jansma en weer later kocht Lammert Win ters het pand voor zijn electrici- teitswinkel. Het tweede huis was de koestal van de Jongma's, die op de hoek van de Westerplantage een stalhouderij en café hadden. Het derde huis was een paardestal van de familie Wijtsma, die een slepers- bedrijf had. Dan komen er een paar kleine woninkjes en in het hoge huis waarvan op de foto de zijmuur en het dak te zien is, woonden meer mensen, onder wie een vrouw Til burg, die snoep verkocht uit een grote bak met glazen deksel, alles voor één cent. Ook woonde er een (vervolg op pag.(f) r St.Jacobsstraat 23 /Leeuwarden /Telefoon 28739

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 5