I Verbaasd en enthousiast LEEWADDERS, WAAR IS DIT VOLGENDE WEEK WOENSDAG EN DONDERDAG BRADERIE LEZERS KLOMMEN IN DE PEN SKATTEN BINNE JIMME DAAR"? 7 Betoverende bruidsjaponnen, chique avondtoiletten, aparte korte jurkjes, blouses en rokken vind u bij: zult U zijn bij het zien van Schlichting's sprankelende voorjaarskollektie. Een grote keuze in modieuze draagbare en betaalbare modellen. Van wandel sandalen tot luxe pumps. Kom passen bij voorvader m moeder©w mlu r'e kcwöaie koopjes i cp u bwe Kelders 35 - Leeuwarden Tel. 05100-37477 Tijdens de braderiedagen geven wij 10% korting op de hele collectie!!!! Ook korte modeshows die dagen in onze eigen etalages om 14.00, 16.00 en 19.00 uur Naauw 18 Leeuwarden Telefoon 24931 De volgende week, woensdag 21 en donderdag 22 mei, zal er weer een braderie zijn in het hart van onze binnen stad en wel in de Sint Jacobsstraat, in de Grote Hoog straat, op het Klokplein, op de Kelder sen in het Naauw. In vorige jaren muntte de Braderie op deze plaats altijd uit door een buitengewone gezelligheid; de vrij smalle straten in het centrum blijken bij uitstek geschikt te zijn voor een intieme kraampjesmarktVolgens de speciale Braderiecommissie van de middenstanders, die het eve nement organiseren werd de eerste Braderie precies hon derd jaar geleden gehouden, in 1880 dus. Op beide dagen is de Braderie geopend van 's morgens negen tot 's avonds negen. ®®©(jxixj>®©©©®©®®®<j u Een herinnering, die mij altijd is bijgebleven tijdens de bevrij ding. Wij woonden dicht bij de Groningerstraatweg, waar onze bevrijders langs kwamen. Met vele honderden stonden wij daar, allemaal blijde toeschou wers. Ineens schoten twee da mes uit de rij naar voren en vlo gen de Canadezen om de hals met de volgende woorden: ,,Och skatten, binne jimme daar einde lijk!" Scherpenzeel W. v. Minnen-v. Kuik (vervolg van pag. 4) mond aan zijn mensen kreeg Master Kooistra het voor elkaar, dat wij op voordracht van deze Bisschop luiers en kinderkleertjes konden halen bij V. en D. Hattem PANG S.C.F. Vinke Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag 'Leewadders waar is dit?' Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 18921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje Populaire Leeuwarders" door Fenno L. Schou- stra. In een nummer van 't Kleine Krantsje van november van 't vorig jaar staat een foto van Pang. Dat was in mijn dagen - ik ben van 1891 - een bekende straatfiguur. Ik zal u vertellen hoe ik deze persoon nog ken. Er woonde vroeger op de hoek van de Achter de Hoven en de Grachts- wal een slager Motzheim en als jon gen van een jaar of tien mocht ik daar wel eens kijken wanneer er een varken werd geslacht. Bouke "Pang", zoals z'n scheld naam was, mocht dan gratis een deel van de ingewanden ophalen, zoals dikke darmen en de maag. Gewapend met een stokje en een zak (het stokje was bedoeld om de darmen binnenstebuiten te keren) ging hij dan aan het werk op het trapje van het pontje tussen de Grachtswal en het Stadsziekenhuis. Dit tot groot verdriet van pontbaas Dolsma, maar die kreeg hem nim mer te pakken, want, uitgeslapen als Pang was, wachtte hij zo lang tot het pontje aan de overkant was en dan njpest vaak de lijn worden ge streken voor het scheepvaartver keer. Nu zult u vragen wat deed Pang met die ingewanden? Wel, die werden door zijn vrouw gebakken of gebra den en mogelijk gekookt voor men selijke consumptie. Hij mocht dit spul bij meer slagers ophalen en vaak kreeg hij er nog wel wat bij, dat voor consumptie niet meer ge schikt was. "Suden jou wel love wille" zei Pang eens, "dat alle slachters van Leeuwadden mij graag lije mag- ge?'Jammer genoeg had hij moeite met het uitspreken van de r en de 1, in plaats van die letters plaatste hij dan een w in het woord. In die dagen had Leeuwarden bijna veertigduizend inwoners en waren er een kleine honderd slagers in de stad, de Schrans meegerekend. En kele slagers hadden een ijskast waarvoor het ijs geleverd werd door een melkfabriek. Geen wonder, dat er in de zomermaanden nogal wat moest worden opgeruimd. De verschillende eigenschappen, vermeld in het onderschrift bij de foto van Pang kloppen precies; hij was een echte straatfiguur, maar een drinkebroer was hij, althans bij mijn weten, niet. Bolsward J. Altemburg "Pang" - vermaarde straatfiguur uit vroeger tijd

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 7