ALS WE MEESTER TEGEN KWAMEN NAMEN WE BELEEFD DE PET AF *T KLEINE KKAHTSJE UIT VROEGER TIJD 3 juwelier peperstrooMeeuu/orrJen voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank nr. 33.54.03.530 Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 25,- per jaar; voor het buitenland: 45,- per jaar. Losse nummers: afgehaald 1,50 per stuk. Per giro be steld: 2,50 voor 1 ex, 4,50 voor 2 ex., 6,00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op dele februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het -giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, die niet voor.1 december zijn opge zegd, worden automatisch verlengd. Wij speelden op de grote trappen van het katholieke gesticht 'Ik ben geboren op de Froskepölle, vlak bij Leeuwarden"schrijft de heer Van der LaanDit is een foto van de eens zo vermaarde ijsherberg De Fros kepölle; het boerderijtje met z'n tapperij is er nu al lang niet meer. nog niet naar huis. Het was toen in het jaar 1901Het kan ook zijn om de reiskosten. Mijn ouders woon den toen in de Bote van Bolswert- straat U. 5. Behalve het nummer van de straat, was er ook nog een wijkletter bij. In mijn jongensjaren ging ik meestal naar Pake en Beppe met vacantie, men kon daar mooi aan de vaart vissen. Ik liep dan met Beppe de Schrans uit, de Huizu- merlaan in, door Huizum, bij de stroopfabriek langs, en zo naar Froskepölle. We gingen ook wel de Tijnjedijk langs, en dan over de Potmargevaart via een draaibrugje. Als uitstapje gingen wij ook wel met een roeibootje van Markus Aal van het Vliet, een middag naar Pake en Beppe. Waar we woonden waren éénka merwoningen. met een onder- en bovendeur met een ijzeren ring. Ik herinner me nog dat, als je in de winter met vorst, met natte handen aan die ring kwam, dat het kleefde. 'Dan kwam je eerst in een vierkant portaaltje, waarin een losse ladder stond voor naar boven. We hadden een raam met negen ruitjes, eerst nog met houten luikenlater met een kleed of laken. Verder waren er twee bedsteden met een kast in het midden. In de ene bedstee was nog een kribbe. Onder de bedstee wer den wel aardappelen geborgen. DUIVELTJE Voor iedere bedstee stonden twee stoelen. Naast de kookkachel stond de turfbak. Aan de andere kant een petroleumstel. In de winter hadden we een kacheltje, een z.g. duiveltje in de kamer, op een vierkant houten bankje, zonder hekje eromheen, en het was dus oppassen er niet tegen aan te komen, 's Morgens werd het met stukjes lange turf, dat was van losse samenstelling, en wat petero lie de kachel aangemaakt, en dan aangevuld met harde vierkante turf z.g. baaider. Als het erg koud was kwam er cokes indat was steenkool waar het gas uitgehaald was, dan stond 't kacheltje rood. Op de zolder was een onbeschoten dak, d.w.z. niet afgedekt met planken. Men zag zo tegen de dakpannen aan. Er was één dakraam. Met een fijne sneeuwjacht, lag er wel eens sneeuw op de zolder. Hier lag ook de brandstof. Toen het gezin groter werd, moest ik met mijn broer op de zolder slapen; in een door Vader gemaakte slaapgelegenheid. Ik was geloof ik dertien of veertien jaar toen wij electrisch licht kregen. Dat was wat anders dan de petroleum lamp. Als mijn Moeder aan het was sen zou, dan kwam, als het mooi weer was, de houten wastobbe bui tendeur, we hadden een straatje en een vierkant bleekje en twee waslij nen daarlangs. Bij regen kwam de was in de kamer te hangen, daar waren van de ene hoek naar de an dere ook twee waslijnen. Bij droge Onze abonnee de heer J. van der Laan te Leeuwarden, die al eerder in 't Kleine Krantsje schreef over het oude Vliet, haalt in dit artikel nog meer herinneringen op aan de tijd van zijn jeugd, nu zo'n zeventig jaar geleden Het allereerste heb ik natuurlijk van overlevering, namelijk dat ik ge boren ben op de Froskepölle vlak bij Leeuwarden, huisjes en boerderijen aan de Wargastervaart. Mijn moe der was toen bij haar ouders, omdat mijn vader in dienst was. Ik was al veertien dagen toen mijn Vader mij voor het eerst zag. Blijkbaar moch ten de soldaten voor een bevalling zomers, werd de houten tobbe wel eens lek door krimpen, dan gooide Vader hem in het Vliet aan een stuk touw vast aan een ring waar ook de schipperstouwen aan vast zaten, en dan trokken de naden van de tobbe wel weer dicht. BEWAARSCHOOL Als kleuters zijn wij naar de be waarschool aan het Vliet op de hoek van de Menno van Coehoomstraat geweest, die er nu nog is. Onze „grote" school was de Chr. school in de Kruisstraat. Wij speelden dan wel op de grote trappen van het Ka tholieke gesticht er tegenover en wij waren dan aan het puntje slijpen van onze griffels op de hoek bij het ij zeren hek. De groeven van het slij pen zitten daar nog in de stenenHet speelkwartier hadden wij voor het oude stadsziekenhuis, waar nu een parkeerplaats is, en het speelterrein is nu een bushalte. We droegen toen zwarte kousen en sokken, korte broek en klompen. Toen hadden ook de jongens allemaal een pet op. Alleen zondags hadden wij schoe nen aan. Als we meester tegen kwamen was het gebruik te groeten door de pet even af te nemen. Het hoofd van de school noemden wij vervolg op pag. 7 "Verstoppertje spelen en aftikken' bij de lantaarnpaal

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 3