Friesland Bank 4 Uw eigen bank Lezers klommen in de pen PET ACHTERSTEVOREN Onlangs zag ik in't Kleine Krantsje de naam van de heer L. de Vos en las ik, dat deze reeds jaren in Assen woonachtig is. Deze man was vroe ger ook bekend als berijder van een motorrijwiel. In het voorjaar van 1915 of '16 heb ik hem gezien als deelnemer aan een tocht per motor in Olterterp. De motorrijders dragen nu een helm, maar vroeger droegen ze dikwijls de pet zodanig, dat de klep niet op het voorhoofd rustte, maar in de richting van de nek wees. De tijden zijn sindsdien veel veranderd. De heer Leendert de Vos in jonge jaren, alom in Friesland bekend als en thousiast motorrijder. Op deze foto de pet toevallig niet achterstevoren Winschoten J. R. Binsma LEENDERT DE VOS In't Jubileumnummer van 't Kleine Krantsje 349 stond een foto van Henny Snijder en Leendert de Vos, ik hew 't er al es even eerder over had. Die Leendert de Vos sal vast gien saggerijn weest hewwe, andes was ie gien kammeraad met Henny Snijder weest. Ik kan mie dizze Leendert de Vos nog herinnere, toen ie bij de mili tairen was. Wat ie daar was, weet ik niet, daar hew ik noait wat van we ten. Het was in een strénge winter en de stadsgracht bij de Noorderbrug was vertrouwd. Ik sal zo'n jaar of zeven weest hewwe en De Vos miskien een jaar of vijf en twintig. We kwa men uut de skoal bij de Wisses- dwinger en over de gracht waren we so tuus inne Bothastraat, mar ja, daar gebeurde wat. Soldaten op het ies - dus wij er gauw heen. Plat, de brugwachter vanne Noorderbrug ston er oek bij. In het midden van de groep De Vos op een Harley en die was helemaal inbou wd in een soort sleeDe motor wudde start en het su weze, mar toen ze riede wuden hadden de ban den gien greep op het gladde ies. De soldaten musten douwe en daar gong het. Ik loof, dat het gauw aflo pen was, want remme gong oek niet best, alles gleed deur en het was te gevaarlijk voor de meensen op het ies. Van diezelfde De Vos weet ik nog wat. Het was een knappe slanke kerel en met son pakje an was ie natuurlijk favoriet bij de meiskes. As nou de soldaten een dagmars maakt hadden en oppe terugweg de stad naderden, wudden se buten de stad opwacht deur het militaire me- siekcorps en dan gonghet met marsmuziek naar de kazerne. Daar waren wij as jonges natuurlijk bij. Voorop kwam de mesiek, dan een hele hoge ome en dan de soldaten Naast de soldaten liepen dan seker de onderomes, die elk een groep hadden. Heel krijgshaftig, sabel uut de schede en teugen de skouders. Oek die De Vos liep er dan loof ik naast. As de mesiek nou een bepaalde mars speulde, met sa'k mar segge, tetterdetetterdetet boem!, dan son- gen de soldaten, die niet naast son onderome liepen (bang voor straf seker) ineens: „Leve de meid van Vos Boem!" Die soldaten salie meer weten hew we, dan ik, want ik snapte het toen niet. Toen ik het 's avons an mien vader vetelde sat die te skateren van het lachen. Mar waarom ie so lachte het ie mie noait uutleid Leeuwarden A. Algra HOTEL DE DOELEN Helaas ook ik weet niet waarom hotel De Doelen moest verdwijnen. Wel hoorde ik destijds bij geruchte dat Albert Heijn hier een winkel zou vestigen. Blijkbaar is daar niets van gekomen. Door het artikel van de heer Sal de Jong in ,,'t Kleine Krantsje" kwa men wel weer vele jeugdherinne ringen bij mij boven. Mijn jeugd heb ik n.l. doorgebracht in de onmiddellijke nabijheid van Hotel De Doelen. De „eigenaar" de heer Hoven en zijn dochter Wil lie kan ik mij nog wel goed voor stellen. Ook het personeel uit mijn tijd (plm. 1924) zoals kruier Pé Schellewald, huiskecht Ypma, kok Balk en oberkelner Zwart. Vaak zaten wij te wippen op de kar waarmee Schellewald de koffers van de handelsreizigers van en naar het station brachtDie kar stond dan „geparkeerd" in de Minnema- straat, onder de ramen van de mon sterkamers. Ook zaten we wel te knikkeren op de blauwe hardstenen stoep voor de zijdeur. Daar naast was garage Mollema. Mollema heeft veel gasten van hotel De Doe len met zijn 'moderne' taxi's ver voerd De Voorstreek is wel in aanzien achteruit gegaan nu het monumen tale pand van hotel De Doelen ver dwenen is. Heerenveen A. v. d. Bosch-de Vries HOTEL DE DOELEN Het verhaaltje over hotel de Doelen van Sal in de Jong in't Kleine Krantsje nummer 359 deed mij reu ze goed, daar ik in mijn kinderjaren heel wat voetstapjes bij dit hotel heb gezet. In 1920 kwam mijn vader, Amold Balk, bij de heer en mevrouw Ho ven van De Doelen in dienst als chef kok en de gerenommeerde keuken kwam toen onder zijn leiding te staan Als ik 's middags uit school bij Va der langs kwam mocht ik even bin nenkomen en kreeg ik wel eens een lekkere appel of een paar bonbons van Ringers of de Baronie. Vader kocht het beste in en het meeste was vers. De viswinkel - van Visser - was in de Korfmakersstraat, de poelier was De Jong in de St. Ja- cobsstraat, sigaren voor de diners kwamen van Scheepstra van de Voorstrèek en het gebak van Groe ne woudt of, als Vader tijd had, maakte hij zelf soesjes met echte slagroom en gebak en flensjes, hon derden, heel dun en lekker. Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Vader begon om tien uur en eindig de vaak diep in de nacht na een diner, want die deftige heren had den dan een feestje en wilden salla- des, de fijnste bitterballen en vlees- croquetten. Soms was Vader te moe en dan bleef hij daar slapen. Mevrouw Hoven was een flinke vrouw en zij besprak alles met Va der. Meneer Hoven proefde of alles in orde was en ging ook over de wijnkelder; hij was erg hoffelijk. Ook was er nog een Petrus, die de logees met de koffers van het station haalde en een Hero, die van alles deed. In de keuken was een oudere vrouw, die aardappelen schilde en twee Weense meisjes, van wie de een Willy heette. Van een kelner en een ober, die er nog waren, ben ik de namen vergeten. In 1937 begon mijn Vader voor zich zelf met het verzorgen van diners; voor de oorlog kostte dat 1,75: soep, vlees, aardappelen en groen te, met pudding na. In 1973 is Vader overleden; hij was toen zes en tach tig jaar. Arnhem G. Kok-Balk BONIF ATIUSKERK Naar aanleiding van de tekening op het voorblad van 't Kleine Krantsje 358 wilde ik graag iets vertellen over de Sint Bonifatiuskerk. In 1882 werd begonnen met de bouw van de kerk, die gegund was vervolg op pag. 7 Ook artiesten brachten in vroeger jaren graag eens bezoek aan het Hotel De Nieuwe Doelen, zoals we op deze foto kunnen zien. Het is het gezelschap van Louis Pisuisse, gefotografeerd op de laatste verjaardag van de populaire Louis op het terras van De DoelenKorte tijd later zou Louis Pisuisse samen met zijn vrouw Jenny Giliams op het Rembrandtsplein in Amsterdam door hun (oud-)collega Tjakko Kuiper worden vermoordVan links naar rechts: Jenny Giliams, Tjakko Kuiper, mevrouw Collin, Sophie Gallé-RuéJean Louis Pisuisse, Henk Stuurop, Paul Collin, B. Boks en Alex de Haas. Voor de tafel: Hans Snel.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 4