DE LAATSTE VOOROORLOGSE JAREN 'T KLEINE KRAKTSJE £&ondrérolf 3 was dit filiaal inderdaad een sana torium. Maar de pret duurde niet vervolg op pag. II juwelier pepersbaot-l?euujarclen voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank nr. 33.54.03.530 Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 25,- per jaar; voor het buitenland: 45,- per jaar. Losse nummers: afgehaald 1,50 per stuk. Per giro be steld: 2,50 voor 1 ex, 4,50 voor 2 ex., 6,00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge- geven. Abonnementen, .die niet voor 1 december zijn opge zegd, worden automatisch veriengd. dags at ik wel bij hen en samen namen wij ook op zondag, de voor raden op, want alle gegevens over de afgelopen week moesten maan dags op het hoofdkantoor te Zaan dam zijn. De werktijden waren van acht uur s'morgens tot acht uur 's- avonds. Wel hadden wij twee uren lunchpauze. Op maandagavond hadden wij bij de chef boven „ver gadering". Zaterdags begon ik om zeven uur. De chef gooide dan de sleutel naar beneden en met de buitenbediende, Carolusbegpnnen wij diens bakfiets in te laden. Deze knaap bezorgde tot in Scheemda en Nieuwe Schans, de grens met Duitsland. Meestal kwam hij tussen tien en elf 's-avonds, pas terug, ook in de winter. Wij waren dan de winkel aan het schoonma ken, kas opmaken, enz. CITROENJENEVER Wanneer om elf uur het overige per soneel verdwenen was, ging ik met Froentjes mee naar boven om de verdere administratie af te werken. Dora zette een fikse stapel boter hammen met beleg voor ons klaar en een halve liter fles met citroenje never. Als de fles leeg en het werk af was, bracht Froentjes mij op weg naar huis. Soms glipten wij dan in de Langstraat nog wel eens een café binnen, daar zaten altijd veel Duit sers en dan dronken we een koel glas bier. Wanneer ik eindelijk mijn bed op zocht was het drie uur zondagmor gen! En dit iedere zaterdag. Dat waren nog eens werkdagen en dit voor het vorstelijke salaris van achttien pop! Om de twee of drie weken ging ik zondags naar Leeu warden. Dan moest ik vroeg op, want er gingen maar twee treinen, één 's morgens om acht uur en één 's-middags om twee uur. Maar Ria, de oudste dochter van mijn hospita, wekte mij altijd om zeven uur en had dan mijn boter hammen en thee al klaar staanOp weg naar het station hoorde ik de stationschef de bel al luiden ten te ken dat de trein uit Nieuwe Schans in aantocht was. Om tien uur was ik, na veel stoppen, in Leeuwarden. Meestal haalde Tine, mijn verloof Het filiaal van Simon de Wit in het Naauw: "gewoon een sanatorium riep, „opschieten mien jong, de etalage mout er veur twaalfn uut." Dit lukte nooit, want het waren net pakhuizen, die etalages. Karre- vrachten goederen zaten er in. Het was op een zondag, het was winter en knap koud, dat ik weer eens naar Leeuwarden ging. Toen ik het perron op kwam reed de trein al AAN DE DEURKNOP Hollen dus en ik nog nog net op de treeplank springen en proberen de coupédeur te openen. Helaas, dit lukte niet en tot Hoogezand-Sap- pemeer, waar de trein moest wisse len, heb ik aan de deurknop gehan gen. Verstijfd van kou viel ik op het perron. De conducteur bracht mij naar de wachtkamer bij de kachel en ik kreeg een kop koffie voor de schrik. Nadat de trein had geran geerd, mocht ik de reis voortzetten in een eerste klasse coupé. Service van de Spoorwegen, toen al! "SANATORIUM" Mijn verblijf in Winschoten heeft een goed halfjaar geduurd. De chef en ik konden het niet meer bolwer ken. Hij werd overgeplaatst naar Den Haag in een filiaal op het West einde en ik naar Leeuwarden bij chef Werkman aan het Naauw. Ik was weer in Leeuwarden. Tine blij en ik ook. Dit filiaal stond bekend als een „sanatorium". Ik herinner mij nog heel goed de ontvangst. Voor acht uur op maandagmorgen belde ik aan de winkeldeur. Na een poosje kwam, in borstrok, de chef aan drentelen. Hij ontsloot de deur op een kier en zei, „wij beginnen hier om acht uur'en sloot de deur weer. Tot acht uur heb ik zitten wachten op het hek langs het Naauw. HEERLIJKE WEKEN Ik heb daar een paar heerlijk rustige weken meegemaakt. De vergade ringen op maandagavond hield hij niet. Hij huldigde het principe van, „dit hoorde bij en voor de zaak en dan deed je dit ook in de tijd van de zaak en niet in je eigen tijd". Tijdens stille momenten in de win kel vertelde hij dan het een en an der. Vergeleken bij Winschoten, de mij af en gingen wij eerst bij haar ouders koffiedrinken. Soms 's- middags naar mijn vader of naar een of andere oom en tante van Tine. Vaak was dat naar oom Jan, een gezellige baas, die woonde op het Werkmanslust. Avond eten deden we bij Tine thuis en dan gingen we vaak naar Zalen Schaaf. Daar was altijd wel wat te doen en dan met bal na. Balmeester was dan Huub Adema als ik het wel heb, met blauwe of gele lintjes. Ti ne's vader (Pa van Diek), haar moe der, haar oudere zuster Jannie en diens verloofde, Evert Habekottee, gingen wel eens mee. Moeder van Dijk lette dan goed op pa en op mij en Evert, want wij stonden liever met een poot op de stang in de bar om bij Piet de Jongdie achter de tap stond, een borreltje te pakken. Na afloop bracht ik Tine naar huis en kon ik nog een paar uurtjes sla pen. Om zes uur zat ik weer in de trein. Dit was een z.g. veetrein, met 'boeren en veehandelaren voor de Veemarkt in Veenwouden. Zalen Schaaf in de Breedstraat: al tijd wat te doen. Als ze druk pratend waren uitge stapt ging ik onderuit tot Winscho ten. Eens ben ik in Nieuwe Schans wakker gemaakt door een conduc teur! Als ik aan de winkel kwam, dit was. meestal zo'n vijf minuten over acht, stond Froentjes al aan de deur en "Herinneringen aan onvergetelijke jongensjaren" heette de serie arti kelen, die onze abonnee, de heer Ule Wassenaar te Voorburg in het begin van dit jaar in 't Kleine Krantsje heeft gepubliceerd. Na het succes van die serie is de heer Was senaar opnieuw in de pen geklom men, nu om herinneringen op te halen aan de periode van 1934 tot 1940, toen voor Nederland de oor log uitbrak. In z'n laatste aflevering jeugdherinneringen schreef de heer Wassenaar over zijn vertrek naar Winschoten - hij werd daar eerste bediende bij Simon de Wit. En het is daar, dat hij nu start met zijn nieu we vervolgverhaal. In Winschoten maakte ik kennis met de chef, de heer Froentjes en z'n vrouw Dora. Met de chef heb ik een kosthuis, zo noemde men dat toen, - nu is het pension - gezocht en gevonden bij een dame met twee dochters. Er waren meer kostgan gers, met wie ik de zondag daarop, tijdens een koffie uurtje kennis maakte. Ik heb daar een heel gezel lige tijd gehad. BOTSINGEN Het werk moest even winnen, daar mijn collega's allemaal Groningers waren. Van nature en historisch zijn Friezen en Groningers tegenstan ders en zo waren er in de beginne nogal eens kleine botsingen. Doch die werden gaandeweg minder en ik kan zeggen dat het goed ging. De chef was een halve Fries en halve Groninger, een beetje ruw in de mond, maar verder een beste vent. En Dora was een lieve vrouw. Zon-

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 3