SMALLE DOORGANG WAS DE OUDE HOEKSTERPOORTSBRUG ONZE FOTOPRIJSVRAAG HE JA, DA'S DAAR ZOVEEL JAAR GELEDEN 7 Ja hoor, ditmaal weer eens een zee van oplossingen voor onze prijsvraag "Leewadders, waar is dit?" Tien- en tientallen abonnees hebben ons haar fijn kunnen vertellen, waar in Leeuwarden eens dat smalle bruggetje lag en tot ons genoegen deden ook nu weer heel veel inzenders hun oplossing vergezeld gaan van aardige wetenswaardigheden. Maar dat wil niet zeggen, dat alle oplossers het bij het rechte eind hebben gehad: ook nu sloegen verscheidene inzenders de plank lelijk mis. De meest voorkomende fout, die werd gemaakt, was die van een on juiste naamgeving van de betreffen de brug. Veel inzenders schreven ons over de "Hoeksterbrug" en de meesten van hen zullen ook inder daad die Hoeksterbrug hebben be doeld, maar beste mensen, de brug, waarvan wij een afbeelding brach ten, was niet de Hoeksterbrug, maar de Hoeksterpoortsbrug en dat was andere koek. De Hoeksterbrug lag weleer aan het eind van de Voorstreek bij het Dok kumerend, de Hoeksterpoortsbrug lag even verder, aan het eind van het Hoeksterend over de buitengracht heen. En nu zijn natuurlijk ook de inzenders, die met een andere op lossing kwamen, zich bewust van hun fout: het was niet de Potmarge- brug, het was niet de Vrouwen- poortsbrug, het was evenmin de brug over het Schavemek. De Hoeksterpoortsbrug dus, of Rijksbrug, zoals hij ook wel werd genoemd; stonden op de andere - gemeente - bruggen in de stad de brugwachters met hun klompjes klaar, hier konden de schippers zo maar doorvaren, omdat het dus een rijksbrug was. Zonder enige herinnering aan deze al lang verdwenen brug wist onze abonnee, de heer ir. G. van der Kooi te Heerenveen, het raadsel ook dit maal "combinerend en deducrend" op te lossen. "Er is één herken ningspunt en dat is het hekje aan de linkerzijde" zo schreef hij. "Ik ken er zo twee in Leeuwarden, namelijk bij het Rengerspark en om de gasfa briek; daarom moet de brug bij de oude gasfabriek zijn". De heer Van der Kooi schrijft ver der; "Naast de brug en dat hek was een muurtje met daarop een groene schutting en daarachter lag cokes Ziehier voor de tweede maal onze ornamentenprijsvraag "He ja, da's daar De vraag is, waar in Leeuwarden kunnen we dit fraaie kopje vinden? Misschien, dat een enkeling het zo uit het hoofd wel weet, maar de meeste oplossers zul len de straat opmoeten om erachter te komen, waar dit ornament zich bevindt. Onder de goede oplossers verloten wij weer een exemplaar van het boekje Populaire Leeuwar ders door Fenno L. Schoustra. gestort. In de oorlog konden wij met ons kinderhandje tussen muur en schutting door de stukjes cokes een voor een pikken. Broerlief hield constant de zak op, die zeer lang zaam zwaarder werd. 't Was voor een goed doel, warmte!" Meer lezers schreven over die bergen steenkool achter de muur, maar heel veel indruk blijken de daar staande perebomen te hebben gemaakt. PEREN PLUKKEN "Door op de muur te klimmen kon je die peren makkelijk plukken", schreef de heer Chr. Doorenbos te Leeuwarden. "Peren", aldus me vrouw J. Donauer-Jansma te Leeu warden, waarvan we clandestien probeerden een paar te bemachti gen, wat ook wel gebeurde, maar ze waren dan nog onrijp en groen - als kinderen eet je echter alles op". En de heer J. van der Woude te Zaan dam zei het zo: "Die peren werden nooit rijp, daar zorgden wij wel voor". "Het waren steenperen", wist de heer E. van der Kamp te Leeuwar den ons te melden. "Als jongens hebben we daar wel eens peren ge plukt. Het mocht wel niet, maar ja, jongens halen ook wel eens streken uit". BESCHOTEN Voor mevrouw W. van Minnen-van Kuik te Scherpenzeel kwam er door onze foto een oorlogsherinnering boven. "Ik was met mijn zoontje, die toen nog in de kinderwagen lag, de stad in geweest", zo schreef zij ons, "toen de Engelsen op die bewuste brug begonnen te schieten. In een flits heb ik de baby uit de kinderwa gen gehaald en ben plat op de grond tegen de muur van de brug gaan liggen. De kogels vlogen om ons heen. Gelukkig is niemand geraakt, maar de gashouder werd wel door zeefd en liep fluitend leeg, zonder verdere gevolgen. Ook herinner ik mij de brugwachter nog. Zijn naam is de heer Gouda. Deze had een prachtige motorfiets, die altijd naast de brug in zijn tuintje stond. Bij deze brug heeft jaren geleden ook nog het paard van Ulbe de groente man in het water gelegen; paard en kar zijn er gelukkig goed afgeko- VERMAKELUK Vermakelijk was de oplossing, die wij kregen van onze abonnee, de heer S. Klaver te Stiens. Hij gaf een keurige beschrijving van de foto, die hij had overgenomen uit een exemplaar van 't Kleine Krantsje van dik tien jaar terug De heer Joh. de Jong te Leeuwarden meende zich te herinneren, dat de laatste brugwachter van de Hoek sterpoortsbrug een Dorenbos is ge weest. "Van draaibrug is het een vaste oeververbinding geworden en werd een brugwachter overbodig. De familie Dorenbos verhuisde toen naar het Schoppershof. Nadien heeft deze brugwoning nog dienst gedaan als dienstwoning voor de heer R. Boonstra, die concierge was bij de Gemeentelijke Energiebe drijven, nu Frigas", aldus de heer De Jong. De prijs, een exemplaar van het boekje 'Populaire Leeuwarders', werd gewonnen door de familie Bouma-Wits, de Hoghe Weydt 41 te Heiloo, die ons schreef: "Fansels de Hoeksterpoortsbrug bij het Gas". "Mien haar wurdt su gries. Su der wat an te doen weze?" "Echtskeide, meneer" Zekere artistieke stadgenoot maakt zich zo nu en dan verdienstelijk met portretschilderen en ontvangt der halve ook dames op z'n atelier. Een jeugdig stadgenootje, die zich door hem liet vereeuwigen, vertelde haar vriendinnen opgetogen over het re sultaat van zijn werk. "Hoe lang duurt dat nou, dat je moet poseren?" wilde een van de jonge dames weten. "Hangt er van af hoe knap je bent" kwam het verrassende antwoord. Het is deze maand precies een kwarteeuw geleden, dat Friesland werd opgeschrikt door het gelijktijdige doodsbericht van twee vooraanstaande Leeuwarders. Op de twintigste juni 1955 overleed in zijn woning aan de Prins Hendrikstraat notaris Nanne Ottema; dezelfde dag stierfin het Acade misch Ziekenhuis in Groningen na een hartoperatie de dirigent van het Frysk Orkest Kor Ket. Een oude man en een jonge man. Nanne Ottema, aartsverzamelaar, was een en tachtig jaar, Kor Ket, orkestdirigent met grote beloften, werd maar vijf en dertig jaar. Nanne Ottema, 4 mei 1874 geboren in Leeuwarden, begon al jong met het verzamelen van oosters aarde werk; als conservator van het mu seum het Princessehof bracht hij een unieke collectie bij elkaar. Ook in heems aardewerk, volkskunst en klederdrachten hadden zijn intense belangstelling en veel zeldzame, uit Friesland afkomstige stukken, bracht hij in het Princessehof en in het Fries Museum in veiligheid. Kor Ket, 16 januari 1920 geboren in Leeuwarden, was aanvoerder van de tweede violen van de Leeuwar der Orkest Vereniging van 1945 af, richtte in 1948 de Leeuwarder Bach vereniging op en werd in 1949 dirigent van de L.O.F., die toen al in Frysk Orkest was omgedoopt. Bovendien was hij leider van het Gemengd Koor te Grouw. Tien jaar lang heeft Kor Ket zich voor het Friese muziekleven volle dig ingezet; groot waren de ver wachtingen van de jonge, begaafde dirigent, toen hij tegen het eind van het concertseizoen '54—'55 ge dwongen werd de dirigeerstok neer te leggen. Begin juni onderging hij een zware hartoperatie, op de twin tigste kwam het toch volkomen on verwachte eind.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 7