GESPREKKEN OP BONT =3E Hetosma boncmodes LEE W ADDERS, WAAR IS DIT 9 Y Voorstreek 22 Leeuwarden 05100-39173v STADSNIEUWS VAN VROEGER Jan Boerke, die kontsjekwent Friese woorden bruken blieft in sien bij dragen an de brugferhalen, is goed en wel werom uut het siekenhuus. Marten is een week naar de karafan fan sien seun, en sal em d»kop wel een keer of wat stoate. Hein fan "t Hobbelpeerd brengt een nije man met ferhalen fan fer in 'e kring, soa- dat het dizze keer wat anders as an ders liekt, Affijn, jimme leze mar wat buten de genoemden Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Wiebe Poatsje en Kees Lotsje te fertellen hewwe. Wiebe Poatsje: We salie Lange Marten fan 'e week wel niet sien. Hij sit een week met Loltsje in 'e karafan fan sien seun. Dat soadoen- de, gien Marten. Tabe Ruutsje: Das mar goed oek. want die Lange is soa saggerijnig as de pest. Altied mar seure over Cam- buur en later over het Nederlaans elftal. Hakkenkrukken en dikke prutsers, en luie stinkers, en over die Swartsluus Kees Lotsje: Ja, as der niet meer in sit, en het is jouw lot om te ferlie- zendan doene jou daar niks teugen O. daar sien ik Jan Boerke overste ken fan de Massamarkt. Die is weer mooi opknapt. Morgen Boerke. Jan Boerke: Moarn mannen, kom der wienen we al wer hè. ik trof krekt nog een man, die ek ien het siekenhuus waar. Se noemden em daar Mikkie Mous. Sjouke Sukerslak: Mikkie Mous, hoe kwamen se daar bij? Das anders een feguur fan 'e tillefizie niet, of nee, fan froeger fan de fillum. Jan: ik wiet het net, mar eikeneen sei Mikkie Mous. Hij wie der al faker west. Dizze keer gieng het om sien twadde pees-meker. Das om de rikketik te helpen. Tabe: Dat skient een mooie uutfïe- ning te wezen, ik ken een kerel, die hèt oek son ding, mar die fietst alle dagen hele enden. Te meensen as't knap weer is. De Boksummerdam om, of over Jelsum, die kusten uut. Wiebe: Muskïen hèt ie wel oefend foor de Toer de Fraans. Och, och, wat is dat elk jaar weer een gekke- huus. Groate stukken in de kranten en de tee-vee, en, hé, wie hèt Hein daar bij em? Sjouke: Daar hew ik em gister oek al es met sien. Toen stapten se tegare in een groate auto, en die fent sat achter het stuur. En "Hein as een forst naast em. Hein fan het Hobbelpeerd: Mannen fan Sleat, stean op het is dei. Dit is Rintsje de Ruter, een emigrearde Li wadder, die een halfjaar met fer- lof hier is. Hij hèt as kien in de Bleekerstraat woand. Wie weet dat nog muskien? Kees: Die kop kan ik. Ja, werachtig, dat is Rintsje. Heden, ik hew nooit weten dastou emigreard waarste. Rintsje fan de Sandruter. Rintsje de Ruter: Dan lope jou wel achter. In 1948 is deze man met frouw en drie kienders over de groate Atlantieke sloat stoken, en is neerstreken in Kalifornië. En nooit één sekonde spiet had. Nooit één sekonde! Jan: Gjin spiet, nou das mooi. Jo hearre het wel gauw es oars. Mem poer onwennig, gien wurk, een min hoes, affijn, jimme wiete het wel! Rintsje R.: Dat binne niet de echte deursetters. Der rnut wat spirrit in sitte. Wat ik bij jim groate baas, die fan Agteren lezen hew: Foor de du vel niet bang. Nou, dat is het! Wiebe: Fan Agt hiet die pursoan. Ik ken gien peil op die man trekke. En bij praat soa appart. Soa as se in ouwe boeken prate. Wat foor werk hestou Rintsje? Rintsje: Deze man is al in ruste. Wij hewwe daar vele jaren een wasserij rund. Een mooie luukse klienerij. De kids hewwe het een paar jaar leden overnomen. Das te sèggen'de twee seunen. Ons meiske is met een annimmer trouwd. Sjouke: As ik dat soa hoor, dan is het jim goed afgaan. Mar bin jim nou oek helemaal wend an, ja, hoe sak het sègge, an het leven in Am- mérika. Of blieve jim altied nog wat freemd, krekt as de Turken en soa hier. Rintsje: Freemd? Wel nee, man. Wat hiet freemd. Deze man must hier suver oek weer wat wenne. De ■Steets is nou ons land. Ons kienders .en kleinkienders binne folbloed Ammérikanen. Die gane met Carter en de Staars en Strijps op bed en fan bed. Kees: Nou, wat die Staats en soa binne weet ik niet, mar om nou met die bleke pindapoeper op bed te mutten, daar hoef ik niet foor te emigrearen! Tabe: Rintsje wil der op uut, die kienders binne helemaal wend. Krekt as al die butenlanders, die laassen in 'e Prinsentuun weze mochten om de nije koaningin fan dichtbij te sien, en leve de koanin gin te brullen. Soa mut je dat sien. Rintsje: Hein en ik binne nog deur Wij staan borg voor een goede bontmantel in elke bont soort. Eventueel ook naar maat, zonder prijsverhoging! Dat geldt tevens voor de grotere maten (48, 50 en 52). Zomerkorting 5 tot 10%. de Prinsentuun kuierd, en deur het Ringerspark, mar gien Fetter en gien Verhaar meer. En toen wu ik het Joadeland deur, mar louwe loe- ne, en het Skapediekje is oek niet meer, wat het weest is. Kee: Nee. en fan ons ouwe Bleeker straat fienst oek niks werom. Dat is het lotsje fan ouwe huzen en ouwe buurten. Hoe is dat in Ammérika, de Ruter? Rintsje: Seg mar Rintsje, Kees, want dat deest al toenst nog wel es in de broek piste. Hoe het ferder op in de kuntrie is, weet ik niet, mar bij ons gaat het ouwe spul tegen de flakte. Want oold is faak niet meer bjoetifoel. Wiebe: Wat seistou nou. Ruter. Dou mjukst nog al es wat butenlaans deur ons skoandere Liwwadders hene. Ferder as de Geertseskoal bin ik niet kommen. Rintsje: Oold is niet eh, nou kiek, oud is niet mooi meer, temeensen faak. Ja jonge, as jou alle dagen Engels prate, dan is het wel es een toer om bepaalde woorden soa gauw te fienen. Tuus prate we nog Liw wadders, met de kienders half om half, en de'kleinkienders prate En gels. Dat jenkie-engels. Sjouke: En wurdt er nog wel Fries praten, want ik hew altied begre pen, dat der een mooi nusje Friezen in die kontreien sitte. In het Verre Westen soageseid. Rintsje: O, ja, dou hest lui, die prate nog net soa boerefries as op die kleine dorpkes hier. Se hewwe daar oek nog krielen, en dan bin se an't foordragen en stukken opfoere. Wij gane der oek wel es hene. Een jaar of wat leden was Tetman der nog es. Die kon ik nog uut 'e Leeuwerik straat Hein: Nou Jan, wat dat angaat, kenst die kant nog wel es uut. Must wete, Rintsje, dizze Jan prubbeert altied nog boerefries te praten op dizze echte Liwwadder brug. Mar we kanne em altied knap ferstaan. Mar 't blieft een spraakgebrek. Jan: Het jouwt neat, ik woe der best es hinne. Uut uus dwarp binne des- tieds Siebren en lebeltsje der ek hinne gien. Mei Kriesttied stjoerese mie altied een kaart. Happy Grim- mas of soa staat er op. Uut Santa Barbara. Kin dat? Rintsje: Ja, dat ken best. Sjoer, Santa Barbara. Das een mooi plak. Jaren leden, hij is al lang doad, hew ik daar wel es een Kobus Bokma of Bokwerd of suk soa wat troffen. Die woande froeger oek in 'e Bleeker straat. Hij hiette daar Dsjeems. Hein: Nou sien, Rintsje sien frouw is een nicht fan mien frouw. Dat soadoende binne se nou een feertien dagen bij ons. Se hewwe eerst in Haarlem weest, daar hèt Rintsje nog een suster woanen, die is al we- duwfrouw. En dan weer ferder. Rintsje: Het plan is om nog een paar weken naar Frankriek. Ik wu die Toer wel es sien, en dan een loopke naar Toeion, want eind Juli is mien ene kleinseun daar op een oorlogs- skip. Die is bij de Ne vie, sien. Tabe: Ik sien niks. Wat is nou de Nevie? O, is dat de float, dan must dat sêgge. Mooi. De Nevie. Dat sak fanavund tuus fertelle. De butterne- vie is leeg, sêg ik dan uut 'e gek. Mar Rintsje, met skuutsjesielen kenst hier oek een nevie sien. Is dat niks foor die? Rintsje: Ik mut son soat. Ik hew een buse fol groeten fan meensen daar an familie of kunde hier. En dan wu ik de kerremus nog wel es metmake. Ja, salie we met mekaar een avund de kerremus op, mannen? Deze man trakteert. Joepie!!!! Hein: Ja, daar hét ie wakker sin an. Hoe waar dat oek alweer Rintsje. Ik sei nog, de kerremus hier, jim hew we daar son groat pretpark of soa, fan die kerel met die tekenfilms, dat toch feul mooier. Wat was het fers- kil? Rintsje: Ja, fan Walt Disnie. Dat is mooi, mar het ferskil tussen het Walt Disniepark en de Liwadder kerremus bestaat uut drie saken: een fisje, een oaliekoek en een suur- stalüü! Na vijf dagen bezetting De stad van vandaag vertoont een regelmatig beeld. Natuurlijk ge sproken waren we vanochtend heel wat vroeger dan andere dagen. In de jonge-groene boomen voor het bu reau speelde het vroege ochtend licht op het koerende duivenpaartje dat al dagen lang bezig is het mate riaal voor het nest aan te dragen. De schokkende gebeurtenissen der laatste dagen zijn over hun duiven- kopjes gegaan zonder merkbaar in te werken op hun gedragingen. Oh, ze zijn wel opgeschrikt door het zware geronk van vliegtuigmoto ren, maar als dat in de verte tot ge zoem is vergaan dan strijken ze vleugel-fladderend weer neer op hun bouwsel. STUURLOOS Het zal bij de menschen niet zoo onmerkbaar gaan. Onze geest krijgt zooveel en zoo velerlei gebeurtenis sen te verwerken, dat het geen ver wondering behoeft te verwekken dat we een enkel oogenblik stuur loos geraakten. Die oogenblikken echter zijn nu voorbij, behooren althans voorbij te zijn. Hierop wijst dan het leven zo als dat hedenochtend weer in de stad geleefd werd. De dames beginnen het advies der groote zaken „win kelt in de morgenuren" op te vol gen. Zij toonen weer belangstelling voor wat de vooijaarsaanbiedingen brengen. Ze discussieeren over kleur en vorm, kortom de vrouw begint weer vrouw te worden. Het is goed dat het zoo gaat. Wanneer het zakenleven zijn normalen gang her neemt is er al te veel gewonnen. HERSTEL Het spoorwegpersoneel is opge trommeld en werkt thans onder ei gen leiding aan het herstel van ver nielde rails en het seinwezen. De post probeert haar diensten zooveel mogelijk te hervatten. Een postauto is hedenmiddag naar Zwolle ver trokken, vanwaar verwacht werd dat maatregelen voor het verdere deel van het land zullen zijn getrof fen. Om aan veel onzekerheid een einde te maken is dat toch wel een der eerste dingen welke hersteld be hooren te worden. Het verkeer wordt eveneens weer in normale banen geleid. De politie verricht onverstoorbaar haar dienst en geeft zoodoende een voorbeeld ter navolging. De verkeersborden van den A.N.W.B. hebben of krijgen weer hun plaats. Het is er alles op gericht om het leven in zijn normalen toe stand te herstellen. De jeugd weet al niet beter of het hoort zoo. Zij vermaakt zich met alles wat zij ziet en speelt het spel van haar leeftijd in het geluk der onbezorgdheid. (1940) Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 18921 BP Leeuwarden Uits lag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Populaire Leeuwardersdoor Fenno L. Schou- stra. l/an bitterbal tot galabal, bij ons vi/ordt internationaal gekookt en soms nog verder: Mi 'l Wapaa val Oasiiielliagwerf v/h Tja lm* Oosterwoldsawag 6 Okfobarkoop Tatafoon 05104.300

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 9