meubelen ocm 10 JAAR beien jou fat Friesland Bank 4 Uw eigen bank ASSEN LEEUWARDEN GRONINGEN ZWOLLE DE JONGE WERKMAN Hierbij stuur ik u nog een foto van De Jonge Werkman, maar dan een, die van jongere datum is dan die in 't Kleine Krantsje nummer 359 heeft gestaan. De Jonge Werkman werd opgericht in 1925 en ontstond uit een clubje jongelui van zo'n achttien tot twin tig jaar onder leiding van Kapelaan Sanders van de Bonifatius Parochie; dat was een fijne man, vriendelijk, amicaal en goedlachs. Het doel van de Kapelaan was de jongelui wat maatschappelijke en geestelijke vorming mee te geven. Maar naast de ernst was er ook ont spanning. We konden bijvoorbeeld biljarten, kaarten en dammen. Mu ziek was er ook dank zij enkele mondorgelvirtuozen met marsen en meezingers. Dan was er nog een toneelclub onder regie van Kape laan Sanders die prachtig kop voor spelen. En dit alles in het Patro naatsgebouw van de St. Yitusschool aan de Speelmansstraat. Door de KAB, de Katholieke Ar beiders Bond waren wij gevraagd of wij als jongerenafdeling wilden toetreden onder de naam De Jonge Werkman. Hoewel later niet allen lid zouden worden van de KAB - er waren nogal wat zoons van zelf standigen bij - mocht dat de pret niet drukken. Het ging immers om vriendschap en gezelligheid. Het bestuur bestond uit I. Damsma, Joh. Draaisma en Piet van Someren. Geestelijk adviseur was Kapelaan Sanders, als leiders traden op de heren A. Balk, Bakker, Bronger en Muizer. De heer Muizer is korte tijd later overleden. Als patroonheilige kozen wij St. Fredericus, een Friese Heilige. Jammer was het, dat Kapelaan San ders reeds in 1927 afscheid moest nemen, daar hij tot pastoor was be noemd in een plaats ergens in het midden des lands. De foto is vlak De Jonge Werkman in 1927Achter de tafel 1. Damsma, Joh. Draaisma, Kap. Sanders, geestelijk adviseur. Piet v. Zomeren en leider, de heer Bakker van de KAB. Staand: Fr. Koelstra, Siep Zijlstra, J. v. d. Beek, Ele de Wal, daarachter Cor MulderDaan v .Zomeren, Harry Ferwerda, daarachter het hoofd gedeeltelijk zichtbaar Simon de Vries, Pé Silvius, Johan Negenman, Gerard Duiker, daarvoor Piet Laagland, Pé Wartena, Th. Weda, DirkHom- mes, Herman Siemensma, Bertus de Rijk, Paulus Potma, Klaas Terpstra, daarachter het hoofd gedeeltelijk zichtbaar Jan de Rijk, Terveeren Juul Damsma. voor zijn vertrek genomen. Hij werd opgevolgd door Kapelaan Bouwhuis. Heel wat fietstochten werden er gemaakt, vaak naar de bossen van Olterterp en Appelscha, maar ook wel naar andere plaatsen. Ook zijn we een keer naar Amers foort geweest voor een lustrum van de KAB. Fietsen naar Lemmer, met de nachtboot naar Amsterdam - duur van de zeetocht zes uren. De Afsluitdijk was er nog niet, het was toen nog Zuiderzee. Bij een woelige zee hingen er altijd wel passagiers over de railing om aan Neptunus te offeren. In de kleine uurtjes kwa men we in Amsterdam, toen weer op de fiets naar Amersfoort. De toneelclub NEG - Nut en Ge noegen - onder regie van de heer A. Balk, heeft heel wat stukken ge speeld, zowel ernstige als kluchten. Ik herinner me titels als Napoleons horloge, klucht in drie bedrijven. De verdraaide sectie en In de Zil veren Haas. We speelden op feest avonden van de KABmaar ook wel voor katholieke verenigingen in de provincie. Ook werden er tussen clubs wel wedstrijden gehouden; prijzen waren dan bekers en me dailles. Eens hebben we een toneelstuk op gevoerd in het Bonifatius Hospitaal aan de Voorstreek voor patiënten en zusters. Daar er geen zaal beschik- Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. beslag piest. Dan rieze ze beter. Ik hoefde ze niet meer. Leeuwarden A. Algra MEESTER VAN DER MARK Door het „Kleine Krantsje" blijkt herhaaldelijk dat men weer in kon- takt kan komen met oude kennissen uit vroeger jaren. Naar aanleiding van enkele regels van mij werd ik opgebeld door een oude schoolka meraad, Simon Feddema, met de mededeling dat hij nog een mooie schoolfoto in zijn bezit had. Verder schreef onze onderwijzer Meester Van der Mark ook in 't K. K. Op de soos of Dienstencentrum aan de Willem Sprengerstraat liep ik door de gang en daar was een dame die mij vroeg of ik haar nog herkende. Eerst zei ik nee, maar toen zij vroeg of ik Kobus Bakker was zag ik het en bleek het een schoolvriendin of klasgenoot te zijn, n.l. Janke v.d. Wal. Bijzonder leuk om dit mee te maken. Onze onderwijzer zou graag een reünie mee willen maken maardat is moeilijk. Laat ieder die deze foto ziet nog maar eens terugdenken aan het Gro ningerplein, waar meester Van der Mark ons nog uitnodigde om een feestje te houden in verband met zijn huwelijk. Heeft hij die wandel stok nog in uw bezit? vervolg op pag. 5 Deze bijzonder fraaie foto herinnert ons aan vroegere heerlijke "ijscotijden'We zien hier de heerAuke Slof van de ijscofabriek met dezelfde naam, met een prachtige kar op de hoek van de Nieuwestad en de Wirdumerdijk. Het, overwegend jeugdige, publiek heeft duidelijk voor de fotograaf ruim baan gemaakt. Het kaartje rechts vermeldt de vooroorlogse prijzen van de machinaal bereide ijswafels: 3, 5 en 10 cent. Op de achtergrond een opvallend bord: F. H. Niehüser - dat was een bekende melksalon aan de zonzijde van de Nieuwestad. in de pen baar was mochten we gebruikma ken van een lange en brede gang, waar we met veel moeite een ver hoogd toneel hebben gebouwd. Gelukkig waren er bouwvakkers onder de leden. Met het stuk - Het hoogste Goed - toneelspel in drie bedrijven, hadden we veel succes. De enige vrouwe lijke rol werd gespeeld door een van mijn zusjes van tien jaar, die o.a. een gevoelig Marialiedje moest zin gen, op de piano begeleid door mijn oudste zuster, maar die kreeg je niet te zien. Ja, in die tijd was er voor katholieken alleen maar heren- of damestoneel, gemengd mocht niet. Dit waren dan wat nostalgische herinneringen aan De Jonge Werk man in de beginjaren. Uniformen, trommels en een vlag, zoals op de foto in 't Kleine Krantsje nummer 359 - ondergetekende heeft dit niet meegemaakt; we hadden alleen een wimpel met daarop Jonge Werkman St. Fredericus Leeuwarden, die voor op de fiets werd gemonteerd. Bij de wisseling van de jaren '20, '30 bedankten de meeste leden, of omdat ze te oud werden - je mocht maar lid blijven tot je één en twin tigste - of omdat ze verkering kre gen en verloofd raakten. Op de heer D. Hommes na zal men niemand van de hierbij afgedrukte foto nog aantreffen op de eerste foto, die in 't Kleine Krantsje heeft gestaan. Leeuwarden Th. Weda VROUW OSINGA In 't Kleine Krantsje nummer 350 skrieft een sekere Roling over de Leewadder kermis en daarin het ie 't over de oliekoeken van Vrouw Osinga. Dat was een heel klein spultsje en ze had de lekkerste olie koeken. De eerste dag vanne kermis trac- teerde mien baas Van Sloterdijck, de Gemeente Ontvanger, allied op oliekoeken en as jongste bediende must ik die hale voor de koffie. Toen we ze bijna ophadden, zei de baas teugen mijweest wel waarom die oliekoeken so lekker binne? Nee, zei ik. Nou, dat komt zei hij, omdat die ouwe vrouw altied in 't Lezers klommen

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 4