DE LAATSTE VOOROORLOGSE JAREN 'T KLEINE KEANTSJE 3 voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank nr. 33.54.03.530 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 25,- per jaar; voor het buitenland: 45,-per jaar. Losse nummers: afgehaald 1,50 per stuk. Per giro be steld: 2,50 voor 1 ex, 4,50 voor 2 ex., 6,00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn opge zegd, worden automatisch verlengd. Wat het werk betreft, kwamen er ook veranderingen. Op het hoofd kantoor was beslist, dat ik, als de heer Taas voor de Amsterdamse chefs en bedienden een lezing hield, ik een praatje hield en iets over de moderne verkoopkunde moest ver tellen. Dit was prettig werk, maar bracht soms wel scheve ogen bij ou dere chefs. Nederland-Frankrijk: met 4-0 voor en met 4-5 verliezen Van links naar rechts: Andriessen, trainer Glenden- ning, Oprinsen, Pellikaan, Karei Lotsy, Keizer, Weber en Van Run; geknield: Van Heel, Wels, Vente, Bakhuys, Smit en Mol. veertien, 't Eten was er geweldig, ze kon heerlijk koken. Hier maakte ik ook het bekend worden van de ver loving van prinses Juliana en prins Bemhard mee. Het was ineens groot feest in de Hoogstraat. Ik heb de winkel maar gesloten en wij zijn mee gaan hossen. vervolg op pag. 5 graafsmeer. Ook ben ik nog een paar maal naar een interland ge weest n.l. Nederland-Denemarken en Nederland-Frankrijk. In die tijd kon je als je daar naar toe wilde, gewoon een kaartje aan de kassa kopen, er was altijd plaats. Bij Ne derland-Frankrijk stond Nederland bij de rust met 4—0 voor. Na de rust kreeg keeper Keizer (de vader van Piet Keizer) ruzie met achterspeler Maup Weber (ADO, onlangs over leden). De man was zo kwaad, dat hij gewoon geen moeite deed zijn best te doen. Frankrijk won dan ook de wedstrijd met 5-4. Op de zaak kreeg ik nu ,,de vere rende" opdracht, oudere chef te as sisteren, speciaal op het gebied van verkoopkunde en in het meer mo derne etaleren. Niet overal werd ik met gejuich ontvangen, maar door tussenkomst van de rayonleider viel het dan toch wel weer mee. Na dit een poosje te hebben gedaan werd ik naar Zaandam geroepen om drie maanden met nog een collega uit Rotterdam diverse werkzaamhe den op het Hoofdkantoor en in de zaak te doen. We werden tewerkge steld in de magazijnen, op de admi nistratie en in het kaaspakhuis. Za- terdag's moesten wij tot acht uur 's avonds helpen in het Zaanse filiaal. DOLLE BOEL Mijn collega en ik lagen in de kost bij een mevrouw Mulder in de Schoolstraat. Deze dame had meer kostgangers, het was 's-avonds een dol gezellige boel. Eens waren mijn collega en ik na achten nog even naar Amsterdam geweest en met een goed borreltje op kwamen we 's nachts.om twee uur thuis. Mevrouw Mulder had een piano en daar kon m'n collega goed op terecht. Enfin, de klep open en daar ging het. Na tuurlijk alles wakker. Ze had ook een vrouwelijke gast en nog een ge scheiden dochter in huis en twee mannelijke gasten, dus er werd ge danst, gezongen en nog een flesje bier gedronken, al met al een dolle boel. Toen de drie maanden om waren, weer terug naar de Rijnstraat in Am sterdam. Maar een week later moest ik naar Schiedam om een chef, die op herhaling moest, te vervangen, 't Was een oud zaakje, je moest niet een zak suiker hard neer gooien, want dan had je kans dat de boel in elkaar viel. Wel heel gezellige klanten. Ook trof ik het hier weer met m'n pension. HEERLIJK KOKEN 't Was hier weer een dame alleen met een dochtertje van een jaar of Het verdriet sleet en met de zoon van mijn hospita ging ik vaak de stad in of op zondag fietsen naar het Gooi of de Zaanse kant uit. Ook wel eens een dag naar Zandvoort. Wat wij ook wel eens deden was spelen voor ,,Rus", dit was een zoge naamde stille agent. Hij was een flinke knaap en droeg veelal een bolhoed, ik een slappe vilten hoed en beiden hadden we een lange don ker blauwe regenjas. We liepen dan in de omgeving van de Utrechtse straat, in bedaarde pas de „Rosse buurt" door. De lichte dames, han gend in de deurpost of „tippelend" vlogen dan naar binnen en riepen elkaar toe "Rus, Rus!" Wij liepen dan rustig verder. Tot we op een keer een paar „vrienden" van de dames achter ons aan kregen - toen zijn wij er wijselijk mee opgehou den. LEUKE AVOND Op vrijdagavond gingen we wel eens naar het „Ceintuur theater", op de Ceintuurbaan, 't Was een niet grote, maar gezellige bioscoop. Uit een sigarenautomaat in de Van Woustraat trokken we eerst ieder twee abonneesigaren, verpakt in een doosje, voor een dubbeltje de twee stuks. Dan in een nog open groente zaak voor negen cent een half pond sousjes. We gingen loge zitten voor zeven stuivers de man. Na de film dronken we bij het café „Rialto" een groot glas bier van vijftien cent. Voor vijf-en-zestig cent de man hadden we dan weer een leuke avond gehad. VERANDERINGEN Eens op een vergadering op het Hoofdkantoor had ik aan baas Maarten gevraagd of ik ook contro leur kon worden. Hij zei, dat ik het wel mocht proberen, maar dat ik dan eerst een test moest afleggen in Utrecht op de Witte Vrouwesingel. Ik heb dit met goed gevolg gedaan en moest eerst met de rayonleider, toen met de heer De Vries de con troleur over de vleeswaren en als laatste met de personeels-chef de heer Sheeman op pad. Zijn werk was personeel testen en aannemen. Ik als tassen drager mee op pad. Mensen, je stond je ogen uitte wrij ven wie en wat je daar voor je tafel kreeg. Jongemannen, scheef han gend van de diploma's soms univer sitaire, om te solliciteren naar twee de bediende of magazijnknecht voor zestien gulden in de week. ACHTER DE TOONBANK Dit werk heb ik een drie weken ge daan en toen kreeg ik van het Hoofdkantoor bericht, dat ik beter geschikt was voor achter de toon bank. Hier moest ik mij bij neerleg gen en niet met veel spijt, want als controleur moest je veel vroeger op en was je later klaar. Op een keer, tussen de middag, fietste ik in de binnenstad. Opeens hoorde ik mijn naam noemen. Toen ik omkeek zag ik een Amsterdamse politie-agent. Ik herkende hem di rect, 't was Jalt de Boer, oud Fri- siaan. Ik had nog met hem in het Ziehier de derde aflevering van een vervolgverhaal van onze abonnee, de heer Ule Wassenaar te Voor burg, over de laatste jaren voor het uitbreken van de Tweede Wereld oorlog. In het tweede deel schreef de heer Wassenaar over het ver driet, dat hij voelde na een verbro ken verloving. De verloving van Juliana en Bern- hard: het was meteen groot feest. derde gespeeld. Zijn ouders hadden een zaak in manufacturen op de Tuinen. Ook zijn broers, Bram en Alle kende ik goed. Alle was onze keeper in het derde, soms het twee de en in ons Corinthian-elftal. We hebben een poosje gepraat en hij probeerde mij over te halen om bij de Amsterdamse politie te sollici teren. Ik heb dit niet gedaan, ook al niet, omdat ik brildrager was. Een andere Frisiaan heb ik ontmoet in het filiaal in de Rijnstraat. Dit was Feiko Kooy, met zijn vrouw, broer Jaap en diens verloofde, Jopie Delveaux. 't Bleek dat Feiko vlak bij in de IJsselstraat woonde. Ook hij was werkzaam bij de Amster damse politie. Op zondag naar Ajax in de Water >Qf juuuelier pepersbaot-teeuoiorrJen

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 3