DE LAATSTE VOOROORLOGSE JAREN li SBB1 ii 'TKLEIHE KRANTSJE 3 T KLEINE KRANTSJE LEEST IEDEREEN Altijd wat te zien bij de "wondertent" met Karei Lotsy. Hier gaat de grote Oranjeman op de schouders na een victorie van Nederland op Ierland in 1934: 5-2. Dit is het vierde deel van een ver volgverhaal van onze abonnee, de heer Ule Wassenaar te Voorburg, over de laatste jaren voor het uit breken van de laatste Wereldoor log. In de derde aflevering schreef de heer Wassenaar o.a. over zijn terugkeer naar Leeuwarden. Toen liet vooriaar werd liep ik An ton Dalhuysen tegen het lijf en hij vroeg mij of ik niet een springbak kon aanleggen op het voetbalveld van ..Leeuwarden hij was daar trainer. Dit was op het terrein achter .Sonnenborgh" aan de toen nog Stienserstraatweg. Ik heb die bak aangelegd. Maar ik begon danig wroeging van mijn on bezonnen daad te krijgen. Nu was het zo, dat in de zomer van 1937 de Wereld jamborie in Vogelzang zou worden gehouden. Ik wist dat Si mon de Wit daar de fijne vleeswa ren afdeling zou beheren. Ik wou het proberennee had ik en ja kon ik krijgen. Aan baas Maarten de Wit heb ik toen een excuusbrief ge schreven en gevraagd of ik terug mocht komen. WEGWEZEN Een week later kreeg ik een brief, waarin stond, dat ik mij moest mel den aan het filiaal op de Pomona- laan in Den Hdag. Zo, weer inpak ken en wegwezen. De chef daar, kende ik van onze cursusdagen in Zaandam. Eerst weer een kosthuis zoeken, hij had een adres in de Fahrenheitstraat en daar ben ik voor een afspraak naar toe gegaan, 't Waren twee dames, die nog maar net op dit adres woonden, 't meeste spul stond nog ingepakt. Maar ik had weer onderdak. De andere dag kwam de personeelschef en ik kreeg te horen, dat ik een zogenaamde vliegende hulp zou worden. Nou, ik vond het best. Na een paar dagen in dit filiaal, moest ik naar Schevenin- gen op de Westduinweg. Ook daar was ik maar kort om weer naar een filiaal in Den Haag te worden ge zonden. Daar de afstand van mijn kosthuis naar de zaak erg groot was en het mij daar ook niet zo best beviel heb ik in de nabijheid van het filiaal, in de Jan van der Heyden- straat, een adres gezocht en gevon den. Vlak tegenover de zaak bij een oudere dame en haar man, een ge zellige baas. Dit was erg prettig. Daar heb ik Kees Pruis nog ge zien KEES PRUIS Schuin tegenover het huis was een gezellige bioscoop, het „Rem- brandt-theater. Daar heb ik ook wei eens de zanger Kees Pruis horen zingen Vanuit dit filiaal werd ik vaak naar andere filialen gezonden, voor veranging van chefs of eerste bedienden o.a t Spui, Statenkwar tier, Torenstraat en de Boekhorst straat. Dit was een leuke zaak mid den in de rosse buurt. Hier werd wat ai'gelachen. Den Haag vond ik als stad niet zo gezellig als Amsterdam. In mei werd ik overgeplaatst naar het filiaal in Rijswijk. Ook kreeg ik hier bericht, dat ik op de Janborie mocht assisteren. Doordat mijn hospita ging verhuizen, moest ik weer een ander onderkomen zien te vinden. Ik vond dit in Voorburg, op de grens van Rijswijk. HOOGTEPUNTEN Het waren boeremensen. Man, vrouw en twee jongens en een meisje in huis. Daar heb ik een klein jaar heel prettig gewoond. Deze mensen hadden een geweldige aanloop van familie en kennissen. Vooral de zondagmiddagmaaltijden waren hoogtepunten. Altijd waren er wel gasten. Met de vader en de oudste zoon Han heb ik heel wat geschaakt. De avonden waren ook gezellig. De dochter had heel veel vriendinnen, die regelmatig aankwamen. Veel zin om uit te gaan had ik dan ook niet, alleen zondags fietste ik nogal eens naar het vliegveld „Ypen- burg Er was daar altijd wel wat te zien en later naar 't voetballen o.a. naar V.U.C. met de „wondertent", van Karei Lotsy. Eerst heb ik met de Paasdagen nog een bezoek gebracht aan Leeuwarden. Op Tweede Paas dag zou, in Sneek, het Noordelijk Elftal een wedstrijd spelen tegen een Belgische Club, ik meen de „Lierse S.K.". Mijn broer Jelle, Abe Lenstra en De Bok speelden in de voorhoede. Met Jelle zou ik er naar toe maar eerst even naar de kapperszaak van Tom Borgerdink. Daar troffen we ook Harry Mulder en de twee zusjes Fergonet, die ik nog wel kende uit de Vegelinstraat. Harry is een poosje lid van Frisia geweest en was eerst speler van Be- Quick. Onder veel hilariteit werden de dames nog mooier gemaakt, dan zeal waren. Met z'n allen in Harry's Citroën zijn wij naar Sneek geto gen. Het was een koude dag, met onder de wedstrijd nog een fikse sneeuwbui. Noord Nederland won de wedstrijd met 2-1 WARE FEEST RIT De terugtocht werd een ware feestrit met vele aanlegplaatsen. Veel kan ik mij niet meer herinneren, wel dat ik de volgende ochtend om acht uur bij een tramhalte stond aan de Rijs- wijkse weg in Den-Haag, zeer wa zig in het hoofd. Ik was weereven in Leeuwarden geweest. Wat Harry Mulder betreft, hij is met Katrijn Fergonet getrouwd. In 1962 ontmoette ik hem op het Kantoor van de Zwitsersche Levensverze kering Mij, waar ik op de afd. Or ganisatie werkte. Hij was Distrikts- Inspecteur in het Noorden en woon de in Haren bij Groningen. Zijn vrouw, Katrijn, was er ook bij, dit was een leuke verrassing. Later heb ik hem vele malen ontmoet op ver gaderingen die op het Kantoor in Den-Haag werden gehouden, wij hebben daar menig „Bokmaatje" verschalkt. Helaas is Katrijn op vrij jonge leeftijd overleden. Met de directie en vele collega's van Harry hebben wij haar crematie in Gro ningen bijgewoond. Bij mijn pen sionnering werd ik door de directie uitgenodigd aan te zitten bij het jaarlijkse diner voor de Buiten dienst. Na afloop van dit heel ge zellig etentje, zijn we onder leiding van Harry nog even flink gaan „stappen". Helaas, ook Harry is niet meer. In de laatste week van januari 1980 is hij vrij plotseling overleden. Hij heeft niet lang van zijn pensioen mogen genieten. 't Liep inmiddels naar de tijd van de Jamborie, die ik wel zou bezoeken, maar niet als werknemer. Dit kwam zo. IN 'T SNIJMES Op een avond na sluiting was ik de vleessnijmachirfe aan het schoon maken. Terwijl ik draaide gleed ik uit en viel met mijn hoofd voorover naar het draaiende mes. Instinctief sloeg ik m'n rechter hand voor mijn hoofd, maar in het mes. 't Gevolg was, uit mijn lange vinger en de ringvinger een flinke hap. 't Bloed de hevig, toch zag ik kans de stukjes vlees op te nemen en deze er weer op te plakken. Ik werd naar het po litiebureau, waar een eerste hulp post was, gebracht en voorlopig verbonden. De volgende dag heeft een dokter de boel gehecht en het is hem gelukt de vingers weer normaal te krijgen, 't is echter nu nog zicht baar. Dit was de reden, dat ik niet naar Vogelzang kon. Wel hebben we met enige collega's het kftmp bezocht. Met de hand in de doek. Daar ik toch niet mocht werken ging ik met de tram eens naar Kijkduin. In het „casino", zo was de naam van het restaurant, zat ik een glas bier te drinken, toen ik opeens langs het raam een bekende zag lopen n1 Nico Pot, met vrouw (Anita), kin deren en zijn moeder. Ik erop af. Dat was een verrassing. Vooral mevrouw Pot wist niet wat ze zag. We hebben tot laat in de middag de dag doorgebracht op het strand. Het bleek, dat Nico filiaal chef was in een comestibleszaak in het Benoordenhout. Ik heb hem daar enige malen bezocht en we hebben menig borreltje gedronken op de hernieuwde kennismaking. Abe Lenstra speelde met mijn broer Jelle en De Bock in de voorhoe de M'N AANSTAANDE Later is de fam. Pot verhuisd naar Loosduinen, waar ik hem samen met mijn aanstaande vaak bezocht en zij ons, we woonden toen in de omgeving van de Laan van Meer- dervoort. Ik schrijf hier over mijn aanstaande. De uitleg is deze. In de nazomer van 1937 kreeg mijn hospita bezoek van een vroeger buurmeisje. Ik werd aan haar voor gesteld Haar naam was Alida Jo- vervolg op pag. 11 voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank nr. 33.54.03.530 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag gé- sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 25,- per jaar; voor het buitenland: 45,-per jaar. Losse nummers: afgehaald 1,50 per stuk. Per giro be steld: 2,50 voor 1 ex, 4,50 voor 2 ex., 6,00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e febmari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, .die niet voor 1 december zijn opge zegd, worden automatisch verlengd. J

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 3