VEEL HERINNERINGEN AAN OUWE GLEISTER KERK £&andrêrolf F. POPMA Lzn 'T KLEINE KRANTSJE FELICITEERT „FEDDE DIJKSTRA B.V." ONZE FOTOPRIJSVRAAG OFFSET DRUKKERIJ PASFOTO'S Simon do Vries Makelaardij voor FRIESLAND Harlingersingel 23 hoek Harlingerstraatweg Leeuwarden Tel05100 - 214804 HERENKLEDING HERENMODES DAMES MANTELS GELEGENHEIDS KLEDING Om Al hoger en hoger werd in de achter ons liggende weken de stapel goede oplossingen voor onze prijsvraag 'Leewadders, waar is dit?'want heel, heel veel abonnees wisten ons te vertellen, dat de afgebeelde kerk naast het Postkantoor aan de Tweebaksmarkt heeft gestaan - slechts enkele inzenders zagen in het kerkgebouw abusievelijk die aan het Hoeksterpad of die in de Wij brand de Geeststraat. En ook nu weer deden verscheidene inzenders hun oplossing vergezeld gaan van persoonlijke herinneringen De Galileër of Gleisterkerk, zoals de Leeuwarders vroeger zeiden, was, aldus de heer J. Sijbenga te Deventer, in gebruik bij de Neder lands Hervormde Gemeente en werd aanvang 1940 of 1941 afge broken om plaats te maken voor een nieuwe kerk. "Men had de nieuwe fundamenten al gereed, toen de bouw werd stilgelegd vanwege ge brek aan bouwmaterialen tijdens de bezetting. Na de oorlog is men niet voortgegaan met de bouw, doch verrees op deze plaats het kantoor van het Telefoondistrict. Als ik het wel heb is de Goede Herderkerk aan de Leeuwerikstraat voor de Gali- leërkerk in de plaats gekomen". POORTJE "Rechts van de kerk" schreef ons de heer J. M. Brugman te Leeuwarden, "was een poortje met een bordje Verboden Toegang - daardoor reden de postbestellers hun wagentjes met poststukken naar het achtergelegen pleinrwaar ook de wagentjes werden gestald. Dit plein was scheef tegenover het Leeuwar der Nieuwsblad in de Galileër Kerk straat; vandaar kon je via het Ritsu- mastraatje op de Gedempte Kei zersgracht komen". "Vroeger" aldus mevrouw F. J. Haarsma-Sterenberg te Drachten, "werden hier diensten gehouden van de Nederlands Hervormde Ge meente. De heer A. S. de Leeuw, die destijds aan de Bleeklaan woon de, was hier jarenlang organist. Ook was er een vrouw, die 's winters voor een warme stoof zorgde tegen een kleine vergoeding, ik meen, dat het een vrouw Edens was. Mijn moeder ging naar de avonddiensten en samen met vader gingen wij als kinderen haar dan ophalen. Als we thuiskwamen werd het ganzebord te voorschijn gehaald en een zak pin da's en dan zaten we nog gezellig een poos te spelen en dan naar bed. Dat is dacht ik ongeveer vijf en vijf tig jaar geleden". "Als jongen" bericht ons de heer H. Rypkema te Sneek, "was ik vaak "orgeltrapper" bij de organist Adri de Leeuw. Je wipte dan op de uiteinden van twee stijgende en da lende planken op en neer. Onge stoord kon je overigens tijdens de preek rustig een sigaretje roken. Links boven het kleine deurtje was een raam, zie foto, waardoor het licht viel, dat de speeltafel van de organist verlichtte". KINDERJAREN Mevrouw M. de Vries-van der Brug te Leeuwarden schreef ons, dat deze foto haar aan haar kinderjaren deed denken. "We vierden daar dan het kerstfeest van de zondagsschool. Bij het laatste kerstfeest, toen ik de zondagsschool verliet, zat ik op de eerste rij en toen trof het net, dat ik onder de kerstboom zat, waar toen nog echte kaarsjes in zaten. Die drupten natuurlijk en ik kreeg het kaarsvet op mijn rok. Later ging ik hier op catechisatie, dat was aan de achterkant in de Galileërkerkstraat, waar ook een ingang was". "Wanneer wij vroeger naar deze kerk gingen", schreef mevrouw F. H. Feenstra te Leeuwarden, "was de belangstelling zo groot, dat wij er voor ingingen en er achter weer uit kwamen; dan gingen we naar de Lutherse kerk, die dan ook bijna vol was". Ook de heer J. O. Zwolsman te Veldhoven is vaak in deze kerk ge weest. "Het verhaal gaat", zo schreef hij ons, "dat de Duitsers foto's namen van de puinhoop om te vertellen, dat Engelsen kerken bombardeerden". KERSTFEEST "Ik herinner mij een kerstfeest met veel sneeuw, dat zal ongeveer in 1925 zijn geweest", meldt de heer H. Bos te Leeuwarden "en later bij de afbraak, dat ik er nog een doods hoofd weghaalde, toen deze open en bloot kwamen te liggen." Over die doodshoofden schreven meer abonnees, zoals de heer J. L. Schoffelmeer te Wesel in Duitsland en R. van der Heide te Leeuwarden; anderen, zoals de heren B. Cohen te Haarlem en Th. Weda te Leeuwar den herinnerden zich de vele prach tige muurschilderingen, die er bij het slopen van de kerk te voorschijn kwamen - fragmenten ervan zijn nu in het Fries Museum nog te zien. Dan waren er ook heel wat abon nees, die vroegere bewoners noem den rond deze kerk aan de Twee baksmarkt, zoals Stoffer de koster ("Syn frou waar een Algra, ik meen üt die bekende pompmakersfami- lie", aldus de heer J. de Jong te Leeuwarden), Huizinga, de bank- wachter, Peter Vinken, de sigaren handelaar, tevens Ontvanger van de Hervormde Gemeente H. van Kam pen, later foto Vaka, de leer- en foumiturengroothandel van De Vries en op de hoek van het Droe- vendal de firma Van der Vlerk. Maar genoeg nu over deze ouwe verdwenen Gleister kerk; het wordt tijd voor de prijswinnaar. Dat werd de heer AJonker, Camperstraat 54 te Leeuwarden. een onzer meest markante stadge noten, Jakob Tiede Vellenga, met zijn zestigste verjaardag, de vol gende week dinsdag 2 september. Er zulten weinig Leeuwarders zijn, die de opvallende verschijning van de heer Vellenga nog nimmer in het vizier hebben gehad: jarenlang timmerde hij vakbekwaam aan de weg. Als geboren Leeuwarder bezocht hij hier de h.b.s., daarna war hij kan toorbediende. fabrieksarbeider en ambtenaar bij het Gewestelijk Ar beidsbureau. Voor de Partij van de Arbeid zat de heer Vellenga in de Leeuwarder gemeenteraad van 1946 tot 1974. In september 1953 werd hij wethou der; hij bleef het tot september 1965, toen hij tot lid van de Tweede Kamer werd benoemd. Daarvoor, van 1950 tot 1954 was hij al lid van de Provinciale Staten van Friesland geweest; een tweede ambtstermijn als zodanig volgde van 1962 tot 1966. Journalistiek werk deed de heer Vellenga jarenlang als eindredac teur van het politieke maandblad Doorbraak; ook was hij medewer ker aan de Friese Koerier en de Friese editie van Het Vrije Volk. Verder verzorgde hij niet minder dan vijftien jaar de bijzonder po pulaire rubriek 'Onder het klokje' in het vroegere maandblad De Leeuwarder Gemeenschap, waarin hij a la Reinder Brolsma karakte ristieke Leeuwarder figuren in hun eigen taaltje aan het woord liet. Voor de Hervormde Kerk maakte hij zich in verschillende, ook landelijke functies verdienstelijk en dan werd hij natuurlijk erg bekend door zijn huwelijksvoltrekkingen: van 1954 af heeft hij paartjes in de echt ver bonden en dat doet hij, met buiten gewoon veel toewijding, nu nog steeds: achtduizend geliefden heb ben zo voor hem al het jawoord ge geven. Het vorige jaar september nam Ja kob Vellenga afscheid als lid van de Tweede Kamer en nu heeft hij dan eindelijk eens wat meer tijd om aan liefhebberijen te doen. Tot die lief hebberijen hoort, nog steeds, het hanteren van de pen - de lezers van 't Kleine Krantsje zullen het nog wel eens merken. Eewal 51 -a en b Leeuwarden Telef. 26684 Telef. 27245 juuuelier pepersbacit-l?euLuorrJen Mooie leuke maakt Voorstreek 96 t/o Leeuw. Courant Verhuur en verkoop verlengde Schrans 14 Leeuwarden

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 6