m|[ ftoqe.... Friesland Bank (La cu sl I 4 Uw eigen bank Üe dansclub van De Jonge Werkman, gefotografeerd op de bovenzaal van Stadszicht aan de Groningerstraatweg de personen. Hierbij een soortgelij ke foto met ongeveer dezelfde groep. Wat opvalt is dat dansleraar Hub. Adema daar op staat (leraar in hoofdzaak voor de gegoede mid denstand) en Willem v. d. Boom (dansmeester voor de arbeiders) beiden met dezelfde groep leerlin gen. Misschien kan de heer Th. Weda nog uit de doeken doen hoe dit des tijds mogelijk was gezien het klas- severschil. fojouAdt Deze bijeenkomst was op de boven zaal voor hotel "Stadszicht" op de Groningerstraatweg, beheerder toen fam. D. Brugman (mijn ou ders) daama fam. Singelsma (ou ders van de F.N.P.-er) en daarna fam. Waslander. Dit hotel is nu al weer enkele jaren geleden afgebro ken. Leeuwarden J. M. Brugman Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. waren. Het verhaaltje dat hij er bij schreef, heb ik echter nooit horen vertellen. Dit was misschien een Leeuwarder verhaaltje? Jammer dat mijnheer Algra ze toen niet meer lustte, maar ja, dat was ook de leuke bedoeling van die aardige grap! Daar ik zelf aan vrouw Osinga's kraampje zulke aardige herinnerin gen heb uit mijn kinderjaren, vond ik het leuk het stukje van de heer Algra te lezen, en er even iets over te schrijven. Haarlem P. H. Zwerver VERRASSINGEN Het wordt eentonig, maar het is waar. Ieder nieuw nummer van ,,'t Kleine Krantsje" brengt één of meer verrassingen. Beelden van en uit die goede oude" tijd, toen de jongenskiel nog om onze schoude ren gleed, zoals een mij onbekende dichter deze periode in het leven eens heeft uitgedrukt. De verrassing in het no. 364 was een foto van die jeugd uit Bollemanssteegen de Zak. Helaas kon ik mij en mijn broer er niet op terugvinden, hoewel er vol gens het onderschrift twee De Jong's op voorkwamen. We zijn er vast wel bijgeweest, want als er wat te doen was, waren we van de partij. De verrassing was wel dat ik de meeste op de foto staanden zeer goed herkende, het geen weer allemaal herinneringen opriep. Leeuwarden Joh. de Jong Lezers klommen in de pen REGIMENT WIELRIJDERS Nog even een reactie op de foto in no. 363 van 't Kleine Krantsje be treffende de groep van het Regiment Wielrijders. Gaarne zou ik vernemen van welk jaar die opname was. Ik heb in 1939 gediend bij het Regiment in 's Her togenbosch, we waren gelegerd in de Isabella Kazerne. Met nog en kele Leeuwarders, onder wie een oude vriend van mij, A. v. Krugten en Jolmers van het verhuisbedrijf, ik dacht uit de Gijsbert Japickstraat of was het Emmakade? Een van de wachtmeesters daar was een zoon van Ettema de eigenaar van het café Nieuw Duinkerken op het Schavemek. Het gros van het kader bestond uit Cavalavisten, want als wielrijders waren we ingedeeld bij de zgn. Lichte Brigade. En waagde het niet om daarover te discussiëren. Want CANADESE PILOTEN Tijdens mijn verblijf in Canada trof ik een Canadees die verhalen schrijft over de lotgevallen van Ca nadese piloten die in Nederland door de mensen Van het verzet naar Engeland geholpen zijn. Het is de heer Michel Lavigne, re- dakteurvanThe Military Journal for Military Modelers and Historians. Hij wil graag in kontakt komen met mensen die in de tweede wereld oorlog Canadese piloten geholpen hebben, op welke wijze dan ook. Mochten er onder de lezers van 't Kleine Krantsje zijn, die iets weten te vertellen dan wil ik hun namen en adressen gaarne doorsturen naar Canada. Haarlem B. J. van der Weerdt P. C. Boutensstraat 59 VROUW OSINGA De heer Algra schreef in 't Kleine Krantsje van 19 juli het één en ander over het oliebollenkraampje van vrouw Osinga. In Harlingen, waar ik destijds woonde en mijn jeugd doorbracht, was op de Harlinger kermis vrouw Osinga ook altijd aanwezig met haar kleine en gezel lige kraampje. Voor mij als kleine jongen had die kraam een bijzon dere betekenis. Wij mochten nl. niet naar de kermis, zoals dat toen om godsdienstige reden gold. Nu stond vrouw Osinga met haar kleine kraampje altijd een eindje van de andere kermisspullen af, dus enigs zins apart. Zodoende was je, als je bij haar oliebollen kocht, toch niet op de eigenlijke kermis! En zo kon het gebeuren, dat ik elk jaar tijdens de Harlinger kermis bij vrouw Osinga een zak vol lekkere oliebol len mocht kopen voor thuis, waar we heerlijk van smulden. En zo be leefde ik als kind door dat kraampje van vrouw Osinga toch een beetje de kermis. Het was voor ons en ik denk voor velen, die om principiële reden, de kermis niet bezochten, een jaarlijkse traditie, oliebollen bij vrouw Osinga te kopen. Ik denk dat zij, doordat haar kraampje niet op het kermisterrein zelf stond, véél klanten had onder de niet-kermisbe- zoekers. Ik kan het met de heer Al gra beamen, dat die oliebollen uit dat kleine Osinga-kraampje heerlijk ymUa jJZ^ v~i &A(U6 Z/AW 'JstAjMs oU". >j r-9- - óf. a&. V- J DE JONGE WERKMAN In nummer 365 las ik iets over De Jonge Werkman. Dat deed mij den ken aan een polis, in mijn bezit, van de Rooms Katholieke Werklieden vereniging, de Leovereniging. Een afdrukje ervan stuur ik u hierbij toe. Misschien is er iemand van tachtig jaar of ouder, die er nog iets van weet, zelf kom ik er niet uit. Zo goed ik mij herinner was kapelaan Bouwhuis, die ook al in een vorig Klein Krantsje werd genoemd, de man die toen veel heeft gedaan voor de Rooms Katholieke Werklieden vereniging. Zijn ouders woonden aan de Groningerstraatweg bij de eerste Hoge Brug links in een boer derij. Enschede Willem v. d. Harst DE DOELEN Naar aanleiding van uw artikelen over "De Doelen" en de daarna door mij ingezonden brief, heb ik bizonder leuke reacties gekregen en leeft mijn jeugd in Leeuwarden weer helemaal op. Ik heb nu ook een abonnement op uw Krantje geno men en hoop daardoor het contact met mijn geboorteplaats weer te hernieuwen. Zeist W. Andriessen-Hoven ze wilden voor geen goud vergele ken worden met de infanterie. Nou, de eerste tijd op dat keiharde gezondheidszadel heb ik me wel eens afgevraagd wat beter was. Achteraf bekeken, was het nog niet zo slecht. Wantje maakte natuurlijk prachtige fietstochten (marsen wer den ze genoemd) door het mooie Brabantse Land. En reken er maar op, dat het in 1938/39 zonder de snelwegen nog mooier was dan nu. Ook menig uurtje hebben we gepio nierd op de Vughterheide. In april '39 afgezwaaid, zat ik in augustus alweer op de fiets. In de mobilisatie en oorlogsdagen, was ik ingedeeld bij de Regimentspa trouille van de Jagers' en Grena diers. Maar dat is een verhaal apart. Graag van een van de ex-wielrijders informatie over die foto. Ik ver moed dat het een Legerdag was. Bij voorbaat dank. Zaandijk J. v.d. Laan DE JONGE WERKMAN In het nummer 365 plaatste u een foto van "De jonge werkman" uit 1927 en de namen der daarop staan-

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 4