meubelen Friesland Bank ocm 10 JAAR beien Uw eigen bank Lezers klommen in de pen INGESTORTE TRIBUNE Van de ingestorte tribune op de Wilhelminabaan, waarover U on langs in 't Kleine Krantsje schreef kan ik nog iets vertellen. Ongeveer oktober 1905 zouden daar paarde- rennen worden gehouden. Koningin Wilhehnina zou daar ook een be zoek aan brengen. Die tent zal toen wel mooi versierd zijn, want mijn grootvader, Auke Hendrik Kerk hof, was aangesteld als bewaker. Bij een hevige storm is die tribune toen inelkaar gewaaid en is mijn grootvader daarbij verongelukt. Achter de kleine raampjes van de Fortuna was de timmerwinkel van mijn vader,' Hendrik Auke Kerkhof. Als kind mochten wij op de werk bank staan om zo uit te kijken als er wat te doen was op de Wilhelmina baan Leeuwarden Mevr. I. v. Eek-Kerkhof De foto van de ingestorte tribune, die wij in onze krant afdrukten is, meenden we, veel later gemaakt dan in 1905. Wanneer er, zoals U schrijft, ook in dat jaar een tribu ne is ingestort, dan zouden er in de loop van de jaren twee van deze bouwsels gesneuveld zijn. Van een dodelijk ongeluk daarbij hadden wij nimmer gehoord. Overigens dateerde de Wilhelmi nabaan van 1905 - is er direct in dat openingsjaar al zo'n ernstig ongeval gebeurd? Red. 't KI. Kr. DE VOORSTREEK De mooie foto van de Voorstreek, afgedrukt in 't Kleine Krantsje nummer 365, roept herinneringen op, want het is al jaren geleden, dat deze plaat is gemaakt. Alleen al het woonschip, dat er op staat betekent, dat de foto plusminus 1905, hoog stens 1906 is gemaakt. In het schip woonde de heer Bouma en zijn vrouw; Bouma had een mat ten- en kledenhandel en in het najaar handelde hij in appels en peren. Ze hadden een zoon, dat was later Ra dio Bouma, dat was ook de eerste in Leeuwarden met een waterfiets. Wij gingen als jongens er altijd heen om voor een cent plakkerige appels te kopen. Je kon altijd wel eten, want zo best was het toen niet. Op de hoek van de Noorderweg waren nog een paar kleine woninkjes, waarvan er een later een koekwin- keltje werd. Ook stond het huis van meneer Er gingen heel wat bomen tegen de vlakte toen het Zuiderplein werd vernieuwd. Sprenger nog op de foto; dat huis had kettinghangers tussen de paal tjes. Later is dat allemaal bij de L.C. getrokken. Toentertijd had de heer Sprenger op de Noorderweg nog een paardestal met een vigelante, waarin mevrouw Sprenger ging rij den met een vaste koetsier, die op de Noorderweg woonde. En dan het huis naast de steeg, waarin de familie Tak woonde, met naar ik meen twee zoons en een dochter. Later werden alle stoepen door de gemeente overgenomen en kwamen er trottoirs voor in de plaats. Aan de andere kant van de Voor- streek was het café Stad Dockum, waarin toen, zoals het mij voorstaat, een weduwe De Boer woonde, dat was familie van de weduwe Klop- ma, die aan het begin van de Gro ningerstraatweg een café met uit spanning bezat, waar nu de kanto ren van de Frigas zijn. Daar was het ook wel druk; in de stalling voor paarden was een paardeknecht, die Johannes genoemd werd. Naast Stad Dockum was de drank winkel van de familie Tak. Dan kreeg men de kleine manufacturen winkel van de familie Duterloo en nog een klein huis, waarin nu Jari zit. Dan de groene winkel van de familie Rietsma met o.a. banket. Ook was er het „Spinhuis" voor besmettelijke ziekten, zoals rood- vond en difterie. Wie er aan leed kreeg een plakkaat aan de muur van zijn huis. Dit is nu verleden tijd. Dan kwam de touwslagerij van Vergonet, waar alle scheepsbeno- digdheden werden verkocht; achter Werkmanslust had Vergonet ook een lijnbaan om touw te draaien. En zo kwam de Wijdesteeg, waar men doorheen kon lopen naar het Hoeksterachterom. Naast het huis van Tak en het café was ook een steeg, waar doorheen men eveneens op het Hoeksterkerkhof kon komen. Daar was een kroeg van Bekema. Op de Voorstreek was het op don derdagavond wel druk, want dan waren daar de beurtschippers voor de vrijdag en die brachten dan om deze tijd of later granen en peul vruchten. De inhoud van de zakken werd door beëdigde korenmeters nagemetenook dat gaf veel drukte De jongens snoepten stiekem uit de zakken grote bonen, die werden meegenomen naar huis om ze te poffen, dat was in onze ogen een lekkernij. Toen we wat ouder werden en de tijd wat anders gingen we naar Du terloo om een papieren boordje met front te kopen. Dat was papier met een linnen overtrek en wij maar deftig flaneren op de Nieuwestad, het ontmoetingspunt. Nu eindig ik maar, want ik ben nogal wat afgedwaald van de Voor streek. Hierbij nog een ansicht van de eerste werkzaamheden om het Zuiderplein, de Stationsweg en de Sophialaan te vernieuwen. Later is het nog eens veranderd en in zijn tegenwoordige toestand gebracht. Het huis rechts was van de Spoor wegen, daar woonde meen ik de chef van het station. De aannemer, B. van der Kooij, Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. sia", Nico Pol en Hannes Brinksma waren vrienden van mijn broer Fré, allemaal jeugdvrienden uit de Transvaalbuurt, die door Ule nu weer in de picture komen. Ik zal maar niet uitweiden over alle bele venissen uit onze jeugd want dan ben ik voorlopig nog niet klaar. Groningen A. Gaastra MEESTER V. D. MARK Naar aanleiding van het schrijven van meester Van der Mark in het K.K. nummer 360 waarvoor hij ons bedankte en tot ziens wenste, schreef ik aan onze meester dat hij er verzekerd van kon zijn dat, wan- De beschreven foto van de Voorstreek: landelijke rust staat tussen de bomen bij het kruis je, dat was mijn schoonvader. Er moesten toen heel wat bomen tegen de vlakte! Surhuisterveen S. Dijkstra GROENE WEIDE Graag wil ik de heer K. van Oos trum even uit de brand helpen voor wat betreft de naam van de heer De Jong, die vroeger in "de Groene Weide" woonde; zijn voornaam is Lammert. Ik ken de heer De Jong goed, omdat we beiden in de vol leybalclub "Maple Leaf" in Help- man-Groningen speelden, om onze al wat strammer wordende ledema ten wat soepel te houden. Ik heb Lammert enkele weken geleden nog opgebeld omdat hij het over z'n jeugdvriendje Reienga had, ik ver telde hem toen dat dit Jaap Reidinga moest zijn. Omdat ik Jaap en z'n vrouw al zo'n halve eeuw ken van onze tennisclub Tios in Leeuwarden en nog geregeld contact met elkaar hebben, kon ik Lammert ook nog het telefoonnummer geven. Je zou het Kleine Krantsje als ondertitel nog wel het 'contactblad voor ou we Leewarders" mee kunnen ge ven. Omdat wij al jarenlang abonnee zijn op uw unieke krantsje hoef ik u niet te zeggen hoe zeer wij uw krantsje waarderen. Vele van de vaste in zenders, zoals Ule Wassenaar bij voorbeeld, ken ik nog van "Fri- Meester Van der Mark, een foto van een paar jaar terug. neer wij in Rotterdam kwamen, wij hem met een bezoek zouden vere ren. En dat is nu gebeurd op 9 juni. Ik heb met mijn vrouw enkele leuke uren daar doorgebracht en veel van de vroegere jaren aangehaald. Een en tachtig jaar en dan nog zo kwiek en helder van geest te zijn is iets wat ieder van ons zou willen. Van de paai' jaar dat wij deze onderwijzer mochten meemaken wist hij ook nog zoveel te vertellen over de leer lingen en hun familie dat het haast vervolg op pag. 9 ASSEN LEEUWARDEN GRONINGEN ZWOLLE

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 4