BEVRIJDINGSFEEST JEEN EPPINGA LEO D000K0RTE BURGEMEESTER Tussen Tunen en Petersburg wurdt weer wakker opsweerd. Over de Brabander, die na soa feul jaren de kezeme en de Butterhoek weer es sien wu. Over de reizen van Hein fan het Hobbelpeerd en Rintsje de Ruter, de Ammérikaan. Rintsje, die asjimme dit leze, al weertuus is, en in Liwwadden niet altied fon. waar ie wel es om socht. Op één uutson- dering na, en dat ferhaal komt an 't end fan de kontfersaasje.fan Tabe Ruutsje, Lange Marten, Jan Boer- ke. Kees Lotsje, Wiebe Poatsje, Sjouke Sukerslak en de wat later kommende Hein en Rintsje. Kees Lotsje: Dat ken mij nou soa spiete, dat ik die ouwe Brabander niet troffen hew. Want er is niks mooier, as nog es over die ouwe soldatetied prate. Sjouke Sukerslak: Ja, dat is dan dien lotsje weest. Kees. Ik loof dastou te fissen waarst met één. Ja, met die ouwe fisboer, die froeger bij Krom en Recht woande. Sien seunen doe- ne nou de handel. Wiebe Poatsje: Wat waar is, mut waar blieve, wij hewwe een soat lol had met sursjant Poppelier, noem mij mar Twaan. Mar mien frouw fon wel dat ik wat te feul naar drank stonk, toen ik tuus kwam. Lange Marien: En hoe langer het duurde, hoe minder ik die kerel fer- staan kon. Hij praatte eerst hoog en doe op 't langelaast net soa as eh Merijntje en de Kruuk en die man nen op 'e tee-vee. Tabe Ruutsje: Mar dat son man der son loop foor over hadde om die ouwe kezeme nog es te sien. En hij kon em mar niet begriepe dat de Groene weg en de Butterhoek der niet meer waren, want daar had ie mooie herinnerings leggen an 'e jim wete wel: Eén recht en één ave recht!! Jan Boerke: Ja, de lichte brigade had doe wol overuren makke. Eerst mei üs jonges. en doe mei de Mof fen en letter mei de Kannedezen. Die froulju leerden har talen op béd! Wiebe: Mooier taalkursus kenne jou je niet foorstelle. Hé, daar komt Hein weer es an, enjahor. weer met ons Ammérikaan. Die is dus nog niet weer weg. Rintsje de Ruter: Morning fooks. Deze man docht: nog even afskeid nimme fan de alte kammeraden. Het is mooi weest. mar an alle goeie dingen komt een end. Houw doe joe doe? Kees: Nou Rintsje, astou bedoelst, hoe as dat het met ons gaat, dat is een saakje fan 't kon minder en 't kon beter. Gesondheid goed. geld wat te krap, mar ja, dat is ons lotsje nou eén keer. Jan: Ilawwe jim nog wat sjen kin nen oenderweis, doe't jim mei de auto op stap wiene? Wer wie de reis ek al wer hinne? Swatte Woud net? Hein: Eerst Ardennen, en toen deur Frankriek, een paar dagen Peries, Juwelier Horloger Nieuwestad 25, Leeuwarden De vakzaak sinds 1856 ZAKHORLOGE STANDAARDJES nu ook in brons Prijzen v.a. 75,- en toen naar Toulon om de klein- seun op te fangen. De lichtmetroas, weet jim wel? Tabe: Nou Hein, dan hestou een mooie fekaansje had met reisbero de Ruiter. Dat doet elke A.O.W.-erdij niet na. Mar het is je fan harte ge gund hor, ja! Rintsje: Ja, dat waar mooi om de kleinseun weer te sien. Hij had het goed naar 't sin bij de nevie. En al seg ik het self, het is een mooie kante kerel in sien uniform. En een prima hotel daar. Mooi uutsicht. Verrie Nijs Sjouke: Oh, waar der ferder nog al wat nijs. Fan 'e femilie of uut Am- mérika bedoelste? Leestou nou oek Ammérikaanse kranten, Rintsje? Rintsje: Ja, seker jonge. Krekt soa goed as jim de ouwe Liwwadder leze, of as se wat fan de kristlukke kant binne het Dagblad fan Fries land of soa. Hoewel, die kranten sien jou bij ons oek wel. En oek nog wel het Kleine Krantsje met stukjes en plaatsjes over oud-Liwwad- den Wiebe: Dan mut jou dat ouwe Liw- wadders wel wat leze kanne. Marre, hewwe jim in Peries nog wat uuthe- ve kaennen, Hein? Dat mut wel een plak weze, om best lol te maken. En Rintsje kon nog wel es een deur open doen Hein: Ja mar, ik wu niet. Altied op Rintsje sien buse tere. We saten in sien auto, die reed toch, mar nou en dan sei ik: nou traktere wij, weest weles een hap etenen dan weer es wat drinken, en dan weer es wat fruit onderweg, en al soa meer. En wat de lol angaat Rintsje: Wij hewwe de frouwen es een avund tuuslaten. Die waren trouwens toch soa moed as een hon. Nou eerst even butendeur op een terraske, en toen naar de nijtklub en een floershow. En een groate revu met een toneel fol met lekkere mei den. Nou Hein, hew joe lijk it? Hein: Dat sal ik je natse! Jonge, jonge, wat gong dat er om weg. Ik had suks nog nooit sien. Hoe later het wurde, hoe minder kleren an. Een kerel achter ons sei: Hoe later op de avond, hoe bloter volk!!! Tabe: Ik hew wel es hoord, dat je foor suks niet meer naar Peries of Amsterdam hoeve. Die kunsten hale se hier oek al uut. Ik loof dat son Brandsma meer foor drank en frouwen is dan die fan der Meulen froeger. Nou ja, wat de fergunnin- gen anbelangt dan. Jan: Wat dat oangjit is de stêd wol feroare. Mar dat sei uus Brabander ek al: ouwe kroegen foetsie, en nije der bij. En te folie sopen wurdt der nog altied. Hoe is dat bij jim, de Ruter? Rintsje: Deze man is Rintsje foor sien maten. Bij ons in de Steets spuie se der oek niet in. Op alle uren fan 'e dag: Doe joe lijk een drink? Deze man seit altied nee. En de kids idem ditero! Fandaag een week sien ik se lekker weer, temeensen de boys. Marten: Hoe hest het hier had, Rintsjeboy? Nog anders seid: Suust hier wel blieve wille? Bist weer op 'e smaak komen? Of hét het die niet feul deen? Wiebe: Och here, wat een soat fra- gen. Het liekt wel een enketter of hoe het mar hiete mag. Hest nog ouwe maten troffen of hest nog wel es één sien, die je nog konnen fan froeger? Rintsje: Het is siesoa, mannen, ik Hein: Mar foor jou ons nou met mekaar mooi mankeliek make, Rintsje, nog even fertelle fan dien ouwe maat Bouwe, en sien jeloerse frouw. Tabe: Oh, die Bouwe. die daar froeger in 'e Vegelinstraten woan de. O, woant ie der nog altied. O, die konstou nog fan froeger. Rints je? Rintsje: Ja. en we hadden het des- tieds op de selde meid fersien. En deze man hét se kregen. Geertsje. Sjoer. Hein en ik waren daar fleden week in 'e buurt. Wie loopt daar met een stokje in het sontsje? Jan: Dat binne riedsels fan niks. Bouwe, tink ik. Hein: Nee, sien frouw. En se kon Rintsje nog, en se brult soa oud en soa briek as se is: Ah, Rintsje Ruter loof ik hé. Ik had dij froeger wel hewwe willen, mar dou wuust mij niet hewwe. Rintsje: Ja, en soa komt Bouwe de deur uut en die seit teugen sien frouw: Hou die stil en set koffie. En teugen ons: Kom der mar in, wantik mut nog es even met Rintsje over Geertsje prate. Hét se nog altied kuultsjes in 'e wangen? Hein: En soa staat dat wief poer en grummietig foor Bouwe, met de stok omhoog, en seit: Astou nog één keer over die kuultsjes fan die rot meid praast, slaan ik dij een kuultsje in dien kale kop!!!!! "Ach, je mutte mar denke, a'k te veul suup kan'k niet werke en daarom doe'nk het mar niet" "Wat? Niet supe?" Supe? "Nee, werke" Een poosje geleden hebben we in't Kleine Krantsje'n foto afgedrukt van Jeen Eppinga, die jaren pontsjebaas is geweest op het pontje, dat tussen het Stadsziekenhuis en de Zuidergrachtswal over de stadsgracht voer. Een van onze abonnees herinnerde zich toen, dat Jeen Eppinga in vroeger jaren dikwijls een versje voordroeg, waarvan zij de tekst nooit heeft begrepen. Jeen Eppinga zei dan, terwijl hij zijn arbeid verrichtte: „IT REINT MET BOELENS EN AS'T NET BOELENS REINT DAN REINT IT MORGEN WER PONTMAN HET EEN KIENTSJE KREGEN" Wat kan Jeen Eppinga met deze mysterietaai hebben bedoeld? Zijn er lezers, die het weten? Stadgenoot G. directeur van een middelgroot bedrijf, vertelt z'n nieuwe secretaris deze middag geen tijd te hebben voor bezoek. "Komt er een, die zegt, dat hij belangrijk is, dan zegje maar, dat zeggen ze alle maal". Een half uur later meldt er zich een dame bij de receptie. "Ik zou graag de directeur even willen spreken", zegt ze. "Het spijt me" antwoordt de secre taris, "maar meneer heeft geen tijd". "Ja, dat kan wel" zegt de dame, "maar het is belangrijk, ik móet hem spreken, ik ben zijn vrouw!" "Ach ja" antwoordt de secretaris met een mysterieus lachje, "dat zeggen ze allemaal gaan ten allen tiede werom. Daar leit het groaste stuk fan mien leven. Daar woane mien kienders en klein- kienders. En loek, as ik daar Liw- wadden segken ik soms wel janke Mar as ik hier bin oek. mar dan om alles, wat ik hier niet werom fien. Kees: Nee, dat seiden we de andere keer oek al. Begin mar bij ons ouwe buurt. Westerstraat, Houtstraten, Iesbaanstraat. Bakkerij fan Viersen, winkeltsje fan Roelfink, kroegje van der Lei, alles fut, fut, fut! Rintsje: Het huus fan mien opoe in 'e Eekhofstraat, en fan een kam- meraad in 'e Romkeslaan. Fut. Omerke Jaansen nog es bezig sien onder de Waag, of Mik in 't Bier- huus, of een echte skustienfeger as Delea, of die fotegraaf met sien kleine neuske en gaan soa mar deur. Dat is weest, meensen! Geen van onze abonnees heeft ons kunnen vertellen, waar de foto's zijn gemaakt van oud burgemeester Van der Meulen, die wij een paar weken geleden afdrukten in onze krant. Nu, de ene foto werd ge maakt, toen de burgervader met een fluitsignaal het nieuwe sportterrein aan de Marnixstraat opende, de an dere ontstond tijdens de brand van V. en D. op de Nieuwstad, toen de heer Van der Meulen het aan de stok kreeg met enkele leden van de burgerij. Een kleine herinnering aan de bevrijdingsfeesten in Leeuwarden van 1945: de meisjes Tineke Rodenhuis (van slagerij G. S. de Boer), Ellie Geestman (Banketbakkerij) en Baukje de Jong Modelslagerij De Jong), feestelijk verkleed door Foto ,Ferdi'op de kiek gezet. .Misschien heeft u nog plaats voor deze foto in 't Kleine Krantsje. wij zouden dat zeer op prijs stellen" schrijft ons onze abonnee, de familie H. de Jong te Groningen, die ons ook nog weet te melden, dat de jurkjes van de jongedames door een mevrouw A Hof zijn gemaakt van een grote oude vlag.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 8