HERINNERINGEN AAN OORLOGS- EN BEVRIJDINGSTIJD LEZERS IN DE PEN 9 Dit is de vierde en laatste aflevering van de oorlogsherinneringen van de heer O. de Roos te Leeuwarden. Even daarna, als ik weer in de Sperwerstraat ben, komt er een hele afdeling op fietsen aangereden - twee achter rijdende soldaten stap pen op de hoek af, gaan recht naar de rijwielzaak van Jan Bakker toe, duwen de deur open en eisen van Jan Bakker twee splinternieuwe fietsen! Jan Bakker, 'n felle kerel, die zijn zaak met hard werken heeft opge bouwd, weigert pertinent - maar dan duwt de ene soldaat hem ruw de loop van zijn geweer tussen de rib ben en voor dit harde argument be zwijkt Bakker direct - maar denkt met 'n handigheidje zijn fietsen te redden en zegt, dat de banden leeg zijn en zij er dus niets aan hebben - maar dit slaat helemaal niet bij de Moffen in - "Pumpen!" bevelen ze Bakker en zo moet hij zelf zich in 't zweet pompen, want zij willen op schieten: "Schnell, Mensch" - brullen ze en dreigen opnieuw met hun geweerlopen - "Krieg ist Krieg" en recht bestaat er nu niet meer - en lachend springen zij op de fonkelnieuwe fietsen en zetten er de spurt in om de colonne weer in te halen. Bakker komt buiten, veegt zich 't klamme zweet van 't voorhoofd en zegt hijgend: "Ik hoop, dat die rot moffen met mijn nieuwe fietsen re gelrecht de dood tegemoet rijden!" - en wij allen beamen dat van harte. Bakker heeft de schrik danig te pak ken en laat bliksemsnel de zonne gordijnen neer, zodat van de straat af de fietsen onzichtbaar zijn. Tegen de muur staan nog de twee oude achtergelaten fietsen - ergens in Groningen of Drente van onze burgers gestolen. De oorlog komt nu ineens in 'n har dere aanraking op ons af. VERBITTERD De Duitsers zijn verbitterd door de hardnekkige tegenstand bij de Af sluitdijk. Ze zitten er muurvast en de strijd ontwikkelt zich daar tot een com plete veldslag, waaraan ook een Nederlandse torpedojager deel neemt, die vanaf de zee met zijn zwaar geschut de Duitse stellingen bestookt en met zijn zware granaten menige Duitse batterij in stukken scheurt! Iedere Duitse massale aanval wordt door onze eigen Friese jongens bloedig afgeslagen, de Duitse ver liezen zijn heel hoog, de Rode- Kruiswagens rijden af en aan - hun aanval op de zwakke Wonsstelling wordt hier tienvoudig gewroken. En dan komt de ramptijding: Rotterdam zwaar gebombardeerd Dit alles komt ons ter ore door men sen, die daar dichtbij wonen en de gebeurtenissen doorgeven aan voorbijgangers, zodat ons hart po pelt van vreugde en wij een heerlijk leedvermaak hebben in de bloedige afstraffing, die de Moffen bij Komwerderzand te incasseren heb ben - net goed De Duitsers zelf, is later gebleken, zijn verbijsterd door de koelbloe digheid van de bezetting van de ka zematten, die rustig de Duitsers dichtbij laten komen, zodat zij dan menen, dat de kazematten verlaten zijn en onze soldaten in paniek voor de onoverwinbare Duitsers gevlucht zijn - om dan ineens vaniiit de stra tegisch opgestelde kazematten hen van alle kanten onder vuur te ne men, zodat er geen ontvluchten meer aan is. Hier aan de Afsluitdijk hebben ze hun meester gevonden Wij staan samen als buren weer bij het hek voor de boeresloot, waar achter de fraaie echt-Friese boerde rij, kop-hals-romp-type, van boer de Jong ligt, in 'n groene krans van forse lindebomen, overstraald door de vuur-fonkelende Meizon - en kele kalijes stuntelen op 't groene grasveld bij de boerderij rond, hun wit-en-zwart geplekt vel steekt prachtig ertegen af - in de weiden naar Marssum en Beetgum toe bloeien uitbundig de paardebloe men, 'zodat 't lijkt of een deken van louter goed erover gespreid is! De natuur is op haar mooist en viert uitbundig feest - maar wij zijn som ber en bitter gestemd en heel uit de verte klinkt 'n donker gerommel tot ons door - het is het gedreun van het Duitse veldgeschut met daarbove nuit het gebulder van de kanonnen van onze torpedojager, en dat laat ste vervult ons met een gevoel van grimmige vreugde. Er heerst 'n sterke eenheid onder ons en of wij nu kerkelijk of onker kelijk, oranje- of roodgetint zijn, doet er niet toe - wij zijn nü NEDER LANDERS! Als er weer enkele Duitse voertui gen in snelle vaart naderen, stellen wij ons verdekt op, de Duitsers zien ons, burgers, nu ook als vijand - het zijn pantserwagens, met bovenop 'n gepantserde koepel waaruit drei gend 'n mitrailleur steekt en erach ter 'n gehelmd Duits hoofd - hij draait voortdurend de mitrailleur naar de ramen van de huizen, klaar om op ieder moment vuur te geven - het is je geraden niet op 't trottoir te staan en ook niet voor het raam. Als ik op m'n fiets de Groninger- straatweg uitrij, staat daar 'n grote Duitse colonne uitgerust met ver scheidene boten, 'n soort kleine pramen - ze zullen zeker proberen om over het IJsselmeer naar Hol land over te steken. Tot mijn grote ergernis zijn er 'n paar Leeuwarder meisjes, die gein tjes met de Duitse soldaten proberen uit te halen- boos voeg ik ze toe, dat ze zich moeten schamen met de vij and aan te pappen, terwijl onze jon gens met hen in strijd zijn op leven en dood - onthutst staren ze mij aan - 'n Duitse soldaat vraagt ze, wat ik gezegd heb - ze herhalen mijn woorden en hij snapt het ook - hij kijkt mij grimmig aan, maar ik blijf hem recht in de ogen kijken - dan draait hij zich om en de lol met de meisjes is gedaan. EEN VUURZEE Het is Dinsdag, 14 Mei geworden. Het nieuws uit de radio neemt 'n zeer alarmerende vorm aan - ons leger slaagt er niet in de Duitsers uit Rotterdam/Zuid te verdrijven en hoewel onze soldaten aan de Greb- belinie bovenmenselijke prestaties leveren tegenover de veel talrijker en veel moderner-uitgeruste Duit sers, de verliezen zijn te hoog en 't Duitse geweld te erg - deze stelling kan niet langer stand houden. En dan komt Dinsdagmiddag de ramptijding: Rotterdam zwaar ge bombardeerd De stad één grote vuurzee - honder den doden -. Wij voelen alle grond onder onze voeten wegzinken - en als dan ook nog vermeld wordt, dat onze konin gin, prinses Juliana, prins Bernhard en de kinderen mét onze regering in allerijl ons land verlaten hebben en naar Engeland uitgeweken zijn, vallen wij in 'n duizelingwekkende diepte en is het of alles zwart om ons heen wordt. En het onafwendbare gevolg is de volledige capitulatie aan de Duit sers. We voelen ons beroofd als kinderen van hun moeder - en zonder leiding en bescherming, nu de Regering De Geer-met-de-Socialisten er niet meer is. Juist op deze "Zwarte Dag", 14 Mei, is m'n broer jarig - er wordt niet de minste aandacht aan besteed. Leeuwarden O. de Roos vervolg van pag. 4 onbegrijpelijk is. Want in al die lan ge jaren heeft hij zoveel kinderen en gezichten gezien, maar ondanks dat wist hij precies waar Jan of Piet op de bank had gezeten. Van Janke van der Wal hoorde ik dat zij 14 augus tus jarig was en meester Van der Mark 17 augustus. Aan beiden heb ik een felicitatie gestuurd en van meester kreeg ik weer een schrijven terug. Janke had ik al weer ontmoet. Meester was erg benieuwd naar Jel- ke Faber en Roosje Beem e.a. Van verschillende kanten is er gerea geerd door de oud-leerlingen en zij hebben meester Van der Mark ge schreven. Leeuwarden Jac. Bakker FOTO TUUNTSJESCHOOL De wens is de vader van de gedach te. Een foto van mijn klas met alles d'r op en d'r aan. Wat heb ik daar vaak naar uitgezien en daar was hij dan: in 't Kleine Krantsje nummer 362. Bedankt inzender Kobus Ammerlaan! Ik zit weer in die klas en ga even de namen langs. Nummer Ionbekend is Trijntje Bottema, nummer 7 Margje Noormannummer 12 Fetse Bleeksma, nummer 9 Gretha Marsman, nummer 18 Lourens Koster, de Hongaarse is Eva Bar- tok, nummer 35 Fogeltje Mook. nummer 36 is niet het meisje Bot tema maar Hendrik Huizinga Ten slotte nummer 8 is Jantje van der Plaats. Kobus Ammerlaan schreef over een reünie. Dit zou geweldig zijn. Als ik nog in Leeuwarden woonde zou ik me er graag voor willen inzetten. Hier moet een persoon uit Leeuwar den mee beginnen. Bouke Heidanus soms? Er zullen afvallers zijn, zoals Zwaantje Smid, Rense Kooistra. Hendrika Huizinga en Piet Kramer, die zijn overleden. Als we geza menlijk een oproep doen in 't Kleine Krantsje, dan komen er vast namen los; het moet een kettingreactie worden. Ook kan men in de Srote Kerkstraat in het Geneologisch Ar chief alle namen vinden van levende en overleden Leeuwarders en Frie zen vanaf 1901 Zijn ze verhuisd naar elders, dan is er in Den Haag nog bet Geneologisch Instituut, waar we allemaal als nummer staan geboekt. Hopelijk dat dit een tip mag wezen. Zaandam J. v. d. Woude VELLENGA BEDANKT Dat was een mooi stukje over mij in het Kleine Krantsje van 30 augustus j.l. met felicitatie. Geweldig! Meer dan één lezer pakte de tele foon en feliciteerde mee. Ook daar voor, mede namens ega zeer be dankt. En dan nog de versnapering waar mee mijn goede vriend Schoustra, mede namens een groep indirecte medewerkers, zo gezegd, over de brug kwam. Lekker en bedankt. Ouwe Liwwadders met mekaar niet? Nou wat dochst!! Leewadden Jakob Vellenga VERSNAPER/VG

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 9