UIT DE TIJD VAN DE WASTOBBES EN DE KARRIEDERS 'T KLEINE KRANTSJE DE TWINTIGER EN DERTIGER JAREN 3 \is zuinig op T KLEINE KRANTSJE LEEST IEDEREEN Wanneer het inderdaad waar is, dat jeugdherinneringen tot het mooiste deel van het leven van de mens be horen en in historisch perspectief gezien is dat meestal ook wel zo, vormen mijn jeugdherinneringen uit een tijd, dat ik nog leefde en leven kon als een roosje-zonder-zorgen, het mooiste gedeelte van mijn le ven! Dat volkomen onbezorgde le ven, dat ik nu als een zeer langzaam werkende film terugdraai in mijn herinnering, speelde zich af in de periode tussen 1920 en 1948. Het was de tijd van mijn leeijaren. Bij Louis Cohen op de Kelders in de galanterie en aardewerkbranche, een vak met een oneindig aantal be langwekkende facetten, zogezegd vanaf fopspeentjes tot kramdraad- dopkes voor het uutwaaien van de piepen, en tot rouwkaartjes en "poëziealbums". PEILLOOS RESPECT Dat vak had voor mij een leertijd van zowat zeven jaren, een vrijwel bijbelse termijn. Daar achter de toonbank, met mien stofjas zowat tot op de enkels en met een peilloos diep respect voor mien baas, het ja-meneer" en het „nee-me neer", lei mij vóór in de mond, heb ik méér practische mensenkennis opgedaan, dan mening hedendaags student in de sociologie of aanver wante faculteitenOch mien jonge, wat stonden de handelsreizi gers op hun benen te trillen met hun monsterkofferkes, as ze oog in oog kwamen te staan met onze knappe en in hun ogen arrogante winkelda mes Hoe vaak zei Juf Tine Postma, onze oudste eerste verkoopster het niet tegen mij:,Most es kieke Sam, daar kómt er weer son verwaande hampelman met sien kofferke an, met sien hoed in de hand" Ja ja, de reizigers werden wel be hoorlijk van top tot teen door de dames beoordeeld op verkoopcapa citeiten. Daar, in de winkel heb ik het immense verschil leren inzien tussen iets te koop moeten aanbie den en de innerlijke rust die er uit gaat van de geboren vérkoper. De geboren verkoper is degene die een klant artikelen in zijn maag boort die hij oorspronkelijk helemaal niet van plan was te kopen! Dat begint dan met de candidate zéér beleefd te ontvangen en hem of haar een flinke portie honing om de mond te smeren. Maar dan inééns en onver hoeds in een hóóg tempo, een arti kel aan te praten, dat wij de "win keldochters noemden, het spul dat we nog niet aan de straatstenen kon den verkopen! Ja, als je dat gelukte, om een kïant-van-buuten een eet servies aan te praten met een afgrij selijk bloempatroon, dan kreeg je van meneer Cohen een flinke schouderklop! Het heeft bij mij zo wat drie jaar geduurd, tot ik met déze ridderslag tot doorgefourneer de verkoper werd gebombardeerd. STEEKSPEL Vanaf dat moment vond ik het ver kopen het heerlijkste vak van de wereld. Ik genóót van het psycholo gische steekspel tussen de verte genwoordigers van de grote firma's als "4711", "Boldoot" en de heerlijke toiletzeep firma "Wolt- man en Elpers", om maar te zwij gen van de gewiekste vertegen woordiger van de textielfabrikant Van Heek Co. uit Enschede. Je kon de echte geboren verkopers er zo uithalen ten aanzien van de goedwillende amateurs: de geboren verkopers begonnen niet direct met de hoed in de hand hun grammo foonplaat af te draaien. Zij zeilden de winkel als het ware binnen met het lijstje van voetbaluitslagen. Vooral Manie Veldman van de Fir ma Fontein en Zwart wist, dat mijn baas een grote supporter van het Groningse "Be-Quick" was. Ais Manie dan voorlas wat de "Sport kroniek' schreef over een inmaak partij bijvoorbeeld van Alides of Sneek, dan genóót meneer Cohen. ALLEENVERKOOP Maar direct volgend op dat citaat uit de "Sportkroniek" haalde Manie dan een mooi verpakt stukje toilet zeep uit zijn zwaar getailleerde winterjas -en deelde met stemver heffing mee, dat "wij" van dat arti kel "de alléénverkoop van het Noorden", konden krijgen bij af name van zo en zoveel gros. De baas was op dat moment zo onder de indruk van de oratorische talenten van Manie, dat hij dan alleen maar knikte, de buit was binnen! Mijn volontairtijd in de galanterie- branche op de Kelders heeft zeker een paar jaar geduurd. Gedurende die tijd mocht ik zonder verdere as sistentie, de "kommisjes", een mooi duur woord voor de bestellin gen van onze reiziger Bonne Ree kers, boven op het grote magazijn inpakken. Het manjefieke pand is nu sedert een aantal jaren het eigen dom van de lederfirma Fahner. Maar iedere keer dat ik voor een pelgrimstocht naar mijn geboorte stad reis en dat is een héérlijke luxe die je je als AOW-er nu kunt per- miteren, kijk ik op de buitengevel, of de naam van de firma L. Cohen in Galanteriën", er nog wel staat! Er zijn in de Leeuwarder binnenstad twéé panden met voor mij diep his torische achtergrond. Het ene pand is, dat waar Margaretha Zelle, de legendarische buikdanseres gebo ren is. aan de stille kant van de Kel ders. Daarover komt, naar ik ver nam, in het najaar een TV-docu- mentaire! Het pand waar ik mijn zeven jaren heb doorgebracht, was het geboortehuis, althans het wóón- Nou mut je hier es zien: een echte ouwerwetse karrieder, oppe Nieuwstad fotografeerd Sal de Jong huis, van de roemruchte schrijver Alexander Cohen, die ik op vakan tie omstreeks 1960 nog eens in Toulon heb bezocht! Die reis ver geet ik nóóit weer! Het gesprek kwam natuurlijk op de Nederlandse literatuur en hoe dan ook, Menno ter Braak mijn lievelingsschrijver des tijds, kwam op de proppen. Toen bleek, dat Cohen al heel lang een adept was geweest van de beruchte collaborateursorganisatie "Action Francaise". Maar nu weer terug naar mijn tijd als stadsreiziger voor de firma Cohen op de Kelders. In mijn tijd, omstreeks 1925, warende arbeidersbuurten in Leeuwarden nog één stuk schilderachtige folk lore! Daar stonden dan op maan dagmorgen vrijwel alle schoonhe den die de Friese hoofdstad rijk was en dat waren er in die tijd nog al watachter een dampende wastobbe, de mouwen van hun rooie werkjumper, of als het voor malige dienstbodes waren, de dito van hun blauwkatoenen japon heer lijk tot de schouders omhoog ge stroopt, het wasbord in de tobbe en het wasgoed op het bleekje SCHOONHEID Als ik alleen al denk aan die schoonheid bij Arends op de Voor- streek. De grote ramen lappende op zaterdagmorgen: de dag voor de waakzame Leeuwarder voyeursAlles in deze sector is nu defintief verdwenen. De dochters van deze vroegere dienst baren bij de Leeuwarder bourgeoi sie, hebben nu vrijwel allemaal zélf een auto en zitten lekker een siga retje te roken in de tijd, dat de ma chine in de wassalon draait, de tij den zijn wél veranderd. Wanneer ik in Leeuwarden van tijd tot tijd weer eens een pelgrimstocht maak langs de Nieuwestad, voor mij de héér lijkste wandelboulevard van Ne derland, en Amsterdam hééft toch heus wel wat te biedendan zie ik zo af en toe wel eens een bekend ge zicht van zo een vroegere gediensti ge aan de Spanjaardslaan of de Em- makade. Dan denk ik „Ja meid, de tand destijds is zelfs aan jou, vroe gere schoonheid, niet ongemerkt voorbij gegaan!" Ja, voor mij is Leeuwarden eigenlijk te vergelijken .AVLt£ COPIfll WEET ALLES VAN BRILLEN ÉN HEEFT DE MOOISTE Leeuwarden, Nieuwestad 55 en Schrans 21. Harlingen, Voorstraat 63. en.-.uwg©'"» met de adembenemende schoonheid van Dublin, zoals die doorniemand minder dan James Joyce is beschre- vervolg op pag. 5 voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Redactie, Administratie en Advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Telefoon (05100) 20302 Postgiro 98 10 62 Bank: Rabobank nr. 33.54.03.530 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 25,- per jaar; voor het buitenland: 45,-per jaar. Losse nummers: afgehaald 1,50 per stuk. Per giro be steld: 2,50 voor 1 ex, 4,50 voor 2 ex., 6,00 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, die niet voor 1 december zijn opge zegd, worden automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 3