GEZIN MET ZES DOCHTERS MAAR GEEN ZOONS Bb KAR- RIEDERS LEE W ADDERS, WAAR IS DIT LEZERS IN DE PEN W-B IS DIT EEN RECORD? VROEGER 5 RECORD? Op de elfde mei 1910 werden de timmerman Tjerk Joustra en zijn vrouw Wietske Dijkstra verblijd met de geboorte van een dochtertje; het werd Anna genoemd. Precies zestien jaar later, 31 mei 1926 werd er in het gezin van de Joustra's wéér een dochtertje geboren; toen zag, in hun huisje aan de Derde Vegelindwarsstraat in Leeuwarden de kleine Jeltje het levenslicht. Maar tussen 1910 en 1926 in was dit timmermansgezin ook nog eens met vier kinderen verrijkt en - hoe was het mogelijk- ook dat bleken allen meisjes te zijn. Annigje werd geboren in maart 1910, Jansje in april 1913, Elisabeth Ruurdje in juli 1915 en Grietje in juni 1916. Zo telde het gezin van Tjerk en Wietske Dijkstra op die laatste dag in mei 1926 dus zes dochters en geen enkele zoon. Zou dat een re cord zijn geweest? Of waren en zijn er misschien meer gezinnen met een zo merkwaardige samenstelling? Gezinnen met zeven dochters of ze ven zoons - wie heeft er ooit van gehoord? Zijn er meer families met uitsluitend dochters en dan minstens zes en bij voorbeeld meer gezinnen met louter zoons? Maar record of geen record, lang Zes dochters en geen enkele zoon. Laten we dat voorlopig maar houden op een merkwaar dig record. Maar wie kent of kende gezinnen met een nog merkwaardiger samenstelling? Wie heeft ooit van een gezin ge hoord met zeven dochters of ze ven zoons of van gezinnen met nóg meer zoons of dochters? 't Kleine Krantsje zou het graag willen weten. Belt of schrijft u maar even: telefoon 20302, postadres Vredeman de Vries- straat I heeft die frappante gezinssamen stelling bij de Joustra's niet ge duurd. Want al op de dertiende juni 1926, veertien dagen na haar ge boorte dus, overleed de kleine Jeltje en met de vijf overblijvende doch ters nam het gezin geen uitzonder lijke positie meer in. Dat laatste althans nemen we maar aan, want er zullen, vooral in die tijd, wel veel meer gezinnen zijn geweest met vijf dochters of vijf zoons. Zelfs hebben we wel eens gehoord van een gezin met vijf dochters plus vijf zoons! Overigens werden de Joustra's nog geen jaar na het overlijden van de jonggeborene alwéér getroffen door een overlijdensgeval, want toen, maart 1927, stierf het derde doch tertje Jansje, nog geen veertien jaar oud. In de twintiger jaren heeft onze abonnee, de heer T. van der Woude te Leeuwarden, houtsneden gemaakt van een aantal markante punten in Leeu warden. Dit is een van zijn werkstukken van toen: de Poptasteeg tussen de Nieuweburen en Achter de Grote Kerk. In het pand, dat over de steeg heenliep was de vellendrogerij van Dwinger, latervanA. enH. de Jong. Aan de rechterkant een restant van een vroegere kloostermuur met dikke kloos termoppen. De Poptasteeg, die weleer ook wel Pipsteeg werd genoemd, is er nu niet meer. droegen de agenten van onze ge meentepolitie nog helmen met een grote knop er op. Een bekende fi guur uit het politiekorps werd dan ook 'De Knop' genoemd, een an dere droeg de fraaie bijnaam 'Knik ker op dak'. Bovendien uitgerust met machtige snor en baard zagen veel van die ouwe smerissen er erg martiaal uit. vervolg van pag. 4) als negenjarige knaap door mijn bol. Moest ik na de dienst m'n bakkert daar laten liggen en daarmee een handelswaarde van wel vijf cent? Met m'n vinger omhoog marcheer de ik naar de bankwachter met het vriendelijkste verzoek mijn eigen dom te mogen opzoeken. Nou, als ik dat ding nooit weer mee zou ne men naar de kerk, moest het maar voor deze keer. Maar toen op dat moment de kerk uitging werd er over niets anders gepraat dan over het mysterie van WONING INRICHTING Nleuwestad 95-97 LEEUWARDEN die harde klap tijdens het bidden. Wat kon dat nou wel zijn geweest? Ik ben benieuwd of er nog broeders of zusters zijn, die zich dit „ramp zalige" geval nog kunnen herinne ren. Leeuwarden S. Kalverboer juwelier pepersbaot-leeuworrJen Ik heb een t.v. gekocht zei de man, toen hij thuiskwam van z'n werk. "Spot en spotgoedkoop". "Voor hoeveel dan?" vroeg z'n vrouw. "Vijf en twintig in de maandzei de man'Voor hoeveel maanden?" vroeg de vrouw. "Ja, dat weet ik niet" zei de man, "he'k niet vraagd vervolg van pag. 3 ven. En nu? Geen "Werkmanslust" meer, geen "Landbuurt" meer, geen "Bleekerstraat" meer, de "Weerklank" al jarenlang ter zie le Nög huiveringwekkender: Meneer HCFeldhaus zit niet meer zijn bittertje te drinken met notaris Ottema in het voorterrein van "Amicitia", of met meneer Buis man de man van de roomboter-ex- port. De "Doelen" is verdwenen en daarvoor kwam, idióót ver aan de rand der stad! het "Euro-Hotel". En de "karrieders dan? Och mien jonge, dat stuk Zaailand met die peedewagens en de karrieders met hun plunjezak op de rug, hun be stellingen wegbrengende bij ons, bij "Van Gelder" en bij de andere con current, de firma Schafers op het Zaailand! Bij alle folklore die nu defintief verdwenen is, ben ik nu toch maar blij, dat die afgrijselijke reclame van de Roomse Toren af is en dat de toren nu in haar oude luis ter is herrezen! Met ijzersterke ge voelens van nostalgie aan mijn ge boortestad verbonden, vind ik het heerlijk dat er in Nederland nog al tijd een aantal oud-Leeuwadders zijn die aan onze geboortestad hun hart hebben verpand. Ik vind het daarom hartverwarmend, dat een aantal van deze oudgedienden van tijd tot tijd achter de schrijfmachine gaat zitten en zich overgeeft aan het vastleggen van jeugdherinneringen. Want oud-Leewadders, waar ook ter wereld, wij zijn door ,,'t Kleine Krantsje" toch maar fijn met elkaar verbonden i *77 Amsterdam Sal de Jong. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje. Vredeman de Vriesstraat 18921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje Populaire Leeuwarders" door Fenno L. Schou- stra.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 5