DeSlimme Singer, SINGER HOEKSTRAM0M 'T KLEINE KRANTSJE LEEST IEDEREEN P. HETTEMA GRAFSCHRIFT ONNOZEL HERVERZILVERING OUDE SPIEGELS Singer 6104 POPULAIRE LEEUWARDERS SPIEGEL WANDEN NIEUWE SPIEGELS FACET SLIJPEN SPIEGELLIJSTEN TIEMERSMA 7 ƒ15,- GIRO 98.10.62 voor mode maar vooral pasvorm van Levering van: Ons bruggematen draaie de han der niet foor om om te praten over koopkracht en A.O.W., het geweld en geboortebeperking. Der tussen deur wat huushoudelijke saken en het aansien fan nij en oud Huzum. De bloedfaten fan Kees Lotsje deu- ge niet, sodat wij het nou stelle mutte met Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Wiebe Poatsje, Lange Marten, Jan Boerke en Hein fan 't Hobbelpeerd (jim wete wel: sien moeke froegerssssttt). Sjouke Sukerslak: En mien skoan- seun sei dat ie op een fergadering fan 'e bond hoord hadde: Het gaat om 'e ka-ka. Ik sei watte. Hij sei: dat is de koopkracht. Ik sei: Aha. Ja, ja, de Ka-ka! Tabe Ruutsje: Ja, daar wurdt teu- genwoordig heel wat over afluld. Koopkracht. Nou, daar hew ik moeke de frouw foor. Die koopt en die hèt kracht. Ik weet nergens fan. Jan Boerke: Nou, ik wol een bytsje. De frouw is net sa sterk, dat wij ite een pear keer yn 'e wike bij üs dochter. Ja, al een pearjier. Mar die seit nou en dan, dat we der een pear sinten mear foar betelje moatte. Lange Marten: Das een ding dat se- ker is, alles wurdt geregeld duurder. Dat suden je bij bijhouwe mutte. Suker, broad, earpels, waf dat kostte fieftig jaar leden, feertig jaar leden, dertig, tien Hein fan 't Hobbelpeerd: Wie niet weg is, wordt gesien! Slupende in- faasje noeme se dat. En de kleine man mut het altied belije. As Kees hier waar, su die wel sêgge: Ja, dat is nou één keer ons lotsje. Wiebe Poatsje: Ik hew Kees al een dag of wat mist. Hij sal anders oek Hier mijn vrienden ligt ten grave In deez' kille aardeschoot, Ja hier rust ons oude moeder, Ons ontnomen door den dood. Dat haar reis hier van beneden Zij geweest in volle vree En haar ziel heeft afgestreden Weer herleefd is onze beê. niet feul meer uut fissen gaan. Hoewel, je hewwe der ouwe taaien bij. Wielst het al omtrent November is. Marten: Kees is foor opsterfaasje opnomen. In 't Jakkenessehuus of Biotel. De bloedfatten of soa is niet meer wat het weze mut. Das een kwesje fan even afwachte en dagen telle. Je kanne flug telle, want se wurre korter. Ik sal fanneweek nog es anhore bij sien suster. Hein: O ja, sien jongste suster, daar leit ie al jaren in 'e kost. Jantsje. Nooit trouwd weest. De sonde wel weerd, daar niet fan, mar nooit feul anslag had. Ja, die is nou oek al met de A.O.W. bezig, krekt as wij. Tabe: Daarom hoop ik mar, dat se daar in Den Haag niet al te feul grappen uuthale met ons bitsje pus- joen. De ambtenaren en die skoal- meesters en die rieke stinkers kanne wel wat misse, mar ons kale A.O.W.-ers mutte se ons laatste jaren met rust late. Jan: Mar as de skatkist leeg is, sille wij ek wol een stapke tebek moatte. Mar het past oaren better as üs. Mar soeden dy oaren dat ek wer net fan oare oaren sizze? Sjouke: Hou op te oren, Boerke. Het is niet om an te horen. Dus het gaat om de ka-ka. En ons ka-ka is al minder dan die fan Jan Model of Jan Moraal of hoe hiet dat? Bufrouw hèt het dan over het alleminiumloan! Marten: Skitterend. Ah nou, al die freemde woorden teugenwoordig oek in 'e krante en op 'e tee-vee. Je magge wel dokterandus in 'e rech ten weze om alles te begriepen. En Engels kanne, of Duuts, of noem mar op. Wiebe: Ja, want die letters onder in het beeld binne wel mooi, mar je mutte soms ferrekte hard leze, an ders bin jou te laatEn dan sal je min sien. Hein: En soms klopt het niet. Of se prate wel, mar dan staan er gien woorden onder. Dan seit mien frouw al: het sal wel weer op "aub- storing" uutdraaie. En ja hoor, daar is 't weer tiid foor "aub". Tabe: En dan komt er een lief mok- keltsje weer uutleggen dat het hur Door de marechaussee te Sittard is proces-verbaal opgemaakt tegen een jongen van 14 jaren, die steenen op de rails had gelegd. Ondervraagd zijnde, waarom hij dit gedaan heeft, antwoordde hij: omdat ik onnoozel ben. Wie zegt u dat? De menschen zeggen, dat ik onnozel ben! (1903) soa spiet en dat het over enkele ogenblikken ferholpen weze sal. En soms raakt dan de hele troep fan slag, en alles wurdt later en je kom- me laat genoeg op je nest. Jan: En wat soe dat? Do kinst toch morgens wol uutsliepe? Het is mei üs soms wol oer achten of njugge- nen. Dan toetert de molkboer üs wekker. En 't leit wol noflyk, nou het wer tsjuster en kald wurden giet Hein: Dat wil met mij nooit. Eer stens hoog water, tweedens wil mien ouwe rug het wete, ferders hoor je allemaal geluden. De frouw blieft wel leggen, ik wip der uut. Hard naar de plee, dan water foor de thee, soms even skere, de prostaat wat hoger.... nee, hoor mij esde Sjouke: De termestaat sast bedoele. Ja, das een mooie uutfiening. Mar dat aardgas wurdt mooi duur. En nou met dat geharrewar en die oor loggerij kan der oek wel weer gela zer met de oalie komme. Wanneer wurre de meensen wiezer? Tabe: Astou daar op wachte wuust, kenst wel honderd jaar wurre. Meensen wurre nooit wiezer. Kiek mar naar de kienders. Wat kenne die al niet fechte in 'e huus en op straat. Ja, sêg nou sellef! Marten: Ruutsje hèt geliek. Nim nou de foetballerij. Wat die mannen mekaar niet andoen. De poaten ke- pot skoppe, de ribben krake, me kaar op 'e bek slaanEn om een gele kaart lache se. Bij Cambuur gaat het nog, mar ferder Jan: En dan die fechterij met de plysje. Daar yn Amsterdam en nou even lyn, yn hoe hiet het nou, o ja, Dode waard. Lytse oorlogjes mins- ken, lytse oorlogjes. Us aide dome- ny sei het al: In minske is poermin, en kin gjin goed dwaanüü Wiebe: Nou, nou, dat is oek weer het andere uterste. Mar hoe alles es komme mag. Soms ken ik mie in- denke dat jonge meensen segge, as dat se mar gien kienders op dizze wereld del sette wille. Hein: Ja, se hewwe nou tied om over suks na te denken. As je der froeger an denke suden, was het kwaad faak al geskiedAsje der wat teugen ondemimme wudden, kon den je naar een bond toe. Neo-Malta "Denk er wel goed over na, m'n jongen, voor je de hand van m'n dochter vraagt. Ze heeft die vrouw van mij tot moeder, als je begrijpt wat ik bedoel en nog wat. En nou op doktersre- sept. Waar een pil is, blieft het weg! Tabe: Dat hest oek niet fan die self, Hein. Mar nou, heel wat anders, ik bin fan 'e week es deur oud-Huzum lopen, mar jonges, daar siestie de ogen uut 'e kop. Ouwe huzen kreas opkallefaterd, om het kerkhof heen een mooi groat park anleid. Wat nije brugjes over de faart. Marten: En dan het nije plak foor de kerremuswagens. Jonge, jonge, die stane daar as op de mooiste karra- fankamping fan het Noorden. En wat woane die lui soms in mooie wagens niet? Nee, Tabe hèt geliek, het is mooi wurden daar! Sjouke: Mar het is het echte, ouwe Huzum niet meer. Skoaldiekje fut, iesbaan fut. Froeger in Tivoli Ba rend en Martsje, en Hilverda met de priesuutreiking fan het kaatsen, en de feestavund fan Blauw-Wit. Eerst son gimmestiekmeester, van Wijlen loof ik, een stichtelijk woordsje, en dan gong het er om raak om weg! Jan: Wij krije aide minskepraat. Wie alles wol sa mooi froeger? Asje nou gjin wurk hawwe wurdt er aar- dich foar jo soarge, mar kaam dêr froeger es om. De armmeester op üs dwarp gie noch wol, mar de diakes wiene Strang. Bin jo ledemaat? Kom jo wol yn tsjerke? Tabe: Wat ik jammer fien is, dat se een hoop afbroken hewwe, daar bij de Eijsingastraat en soa, en dat het daar maar leit foor eb en floed Ik bin gien Huzumer, nee, een echte ouwe Liwwadder, mar goed, son plak hoort nou bij ons, dan mutte se oek met telle! Hein: Nou, nim mie niet kwalijk, mar der binne wel tien Huzums bij komen. Het Nijlan en het Aldlan, en gaan mar deur. Tot de Froskepólle toe, meensen. En se hewwe 't pliesjebero oek al!!! Marten: As jou soa wille, hewwe se de brandweer oek en de Miro, en weet ik feul. Mar dat is gien Hu zum, dat is Liwwadden. Liwwad- den-Süd of hoe dan oek. Wat salie we hier beleve! Dat ouwe Huzum mut sien plak wete!! Tabe: Sien jim nou wel, dat meen sen nooit wiezer wurre? Selfs wij make drukte en doen krekt of Liw wadden Irak is en Huzum bij die ouwe taaie tolla hoort, mar bij mien weten is der nog nooit oalie fonnen bij de benedenloop fan de Potmar- ge. Een slimme lichtgewicht machine met een vrije arm, handig voor applicaties op moeilijke plekjes, voor manchetten, zomen en broekspijpen. Ook heeft deze machine een knoops gatenautomaat. Verder kunt u beschikken over de flexi- steek, de ric-racsteek en de drievoudige zig-zagsteek. Handig bij rekbare en extra dikke stoffen. Vraagt u eens een demonstratie in één van de 175 Singerwinkels. Reparaties en inruil van alle merken' Donderdags koopavond Leeuwarden: Nieuwestad 119. Tel. 05100-24182 Drachten: Raadhuisplein 55. Tel. 05120-12906 NIEUWESTAO 23 TEE 05100-51113 IEEUWAR0EN Voor Nieuwbouw VERBOUW ONDERHOUD BOUW- EN TIMMERBEDRIJF Vraag vrijblijvend advies en prijsopgave. Leeuwarden Bleeklaan 79 Telefoon 34000 Werkplaats W. Loréstraat 22 Alles vervaardigd in eigen werkplaats SCHILDERWERKEN Werkplaats Bagêjnestraat 42 Leeuwarden, tel. 05100 - 29086 Ook voor al uw onderhoud

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 7