Cuhu&et m|{ Friesland Bank Uw eigen bank Lezers klommen in de pen in het winterseizoen 1925'26 ge maakt. OORLOGSFOTO In 't Kleine Krantsje van 27 sept. jl. was op pagina 9 een foto geplaatst met als onderschrift ,,En dan komt de ramptijding: Rotterdam zwaar gebombardeerd". Dit onderschrift suggereert dat de foto op Rotterdam betrekking heeft, de twee afgebeel de bruggen zouden dan de Maas bruggen moeten zijn. Dit kan echter niet juist zijn. De brug op de voorgrond is kenne lijk een verkeersbrug (de bovenlei ding voor tram of trolleybus hangt naar beneden, de brug op de achter grond is opgeblazen. Indien de foto in Rotterdam genomen zou zijn dan moet de opgeblazen brug de spoor brug zijn. De beide bruggen in Rot terdam zijn van een ander type en bovendien is de spoorbrug in Rot terdam gedurende de Tweede We reldoorlog niet opgeblazen, derhal ve kan de foto niet in Rotterdam genomen zijn. In het boek van Alistair Home in Nederland verschenen, onder de ti tel "De 42 dagen" (uitgave Boom Meppel 1969) komt dezelfde foto voor maar met het onderschrift "De- Duitsers bezetten Rouen". Enige jaren geleden bezocht ik Rouen en het lijkt mij aannemelijk dat de foto daar is gemaakt. Merkwaardig is dat in meer tijd schriften en kranten abusievelijk wordt vernield dat de foto in Rotter dam is genomen. Gaarne zou ik van u vernemen op welke gronden u hebt aangenomen dat de foto op Rotterdam betrekking heeft. Misschien is er in een of ander foto archief een fout gemaakt. Ik hoop dat u deze brief zult opvat ten als bewijs dat 't Kleine Krantsje door mij, oud-Leeuwarder, zorg vuldig wordt gelezen en bestudeerd. IJmuiden J. G. Haasdijk. De betreffende foto komt o.a. voor in het boek Trouw moest blijkende geschiedenis in foto's van de vrije Nederlan ders" uitgegeven in 1945 in Londen door The Netherland Publishing Company Limited. Sterker nog: ook op de band van dit boek, zowel op voor- als achterzijde komt deze foto voor. Leeuwarden Th. Weda. Als bijschrift staat er letterlijk: .Rotterdam. Deze beelden zijn vastgelegd, opdat niemand ooit vergeten zal. Het hart van een open stad in puin gelegd door Duitschers, die wisten dat geen afweergeschut hun bedreigde. Deze tafreelen van gruwelijke verwoesting zijn eiken Neder lander in de ziel gebrand. Ge- wete'nlooze moord en verwoes ting waren de Duitsche wape nen. toen bedrog en verraad on voldoende bleken". Tot zover het bijschrift. Het is ons vaker opgevallendat oorlogsfoto' s op verschillende plaatsen worden gesitueerd. Toen de redacteur van deze krant in de oorlog bij Wirdum onder water was, kwam daar een geallieerd vliegtuig te gen de spoorbaan terecht. Ver schillende foto's van dat ge crashte toestel vonden wij latei- terug in een Duits blad, waar schijnlijk Signal, met bijschrif ten. die vermeldden, dat dit vliegtuig door de wakkere Duit se afweer neergeschoten was bij respectievelijk Hannover. Ham burg en in Nederland Red. 't KI. Kr. DANSLERAREN De heer J. M. Brugman heeft in 't Kleine Krantsje gevraagd hoe het mogelijk was, dat er twee dansle- raren voorkwamen op een gepubli ceerde foto van een dansgroep, Hub Adema, leraar in hoofdzaak van de gegoede middenstand" en Willem van der Boom, ..dans meester voor de arbeiders". Nude heer Hub Adema was gast op deze potverteringsavond van de R.K. dansclub Dios (Door inspan ning ontspanning) in hotel Stads- zicht, en de heer Willem v.d. Boom was onze dansleraar. De lessen werden gegeven in een zaal van ho tel Stadszicht. Misschien is de heer Adema uitgenodigd, omdat hij bij ziekte van de heer V.d. Boom deze enige malen heeft vervangen. In ieder geval, de heren konden best met elkaar. Wat het standsverschil betreft, dat was in die jaren ook on der Rooms Katholieken wel dege lijk aanwezig. Maar met de Jonge Werkman had deze dansclub niets te maken. Deze besloten club werd opgericht door enkele dansliefheb bers en zodoende werden ook ver schillende leden van de Jonge Werkman hier lid van. De foto was MEESTER VAN DER MARK En so slane mien frou en ik foor meskien wel de 250ste maal "'t Kleine Krantsje op", waar foor ons Leewadders altied wel wat in te le zen staat datje weer even in de ouwe tied terugbrengt of je een kennis of vriend van jaren her te foorskien tovert. De ene keer fait it meer op as de andre, maar ergus doet ut je goed om te sien dat d'r opeen eenvoudige wize journalistiek bedreven wudde kan, waar je je nooit an behoeve te ergeren, maar alleen plesier beleve. So lazen wij in nummer 356 een ingezonden .stukje van een sekere meneer Jac. Bakker over "Meester van der Mark". Wij hewwe hierop toen fedder gien acht slagen omdat ons alleen een fam. V. d. Mark üt Rotterdam voor de geest staat. Dit komt meer voor, maar ineens wudde wy weer wakker schudt deur een foto in nummer 368 van een klas van de "Tuuntsjeskool" met de po pulaire Meester van der Mark so as dat skreven wudt. Ik seg teugen de frou, nou weet ik et niet meer maar praat en daarnaast it 'Friso-krants- je" met de naam "Margrethus" leg. ik hew son idee dat dan wel een lichtje bij em branden gaat. So nou en dan voerden wij es een stukje op in ut "Friso Krantsje" en it kwam nog al es voor dat vriend V. d. Mark (hoe was de skulnaam nog al) op een artikeltsje van Margre thus reageerde. Prachtig was dat. En daarnaast was er langsamerhand (ik begin nu maar in het Hollands) tussen ons beider families een fijne vriendschap ontstaan. Jullie bij ons of wij naar de Terbregsche weg, leuke gesprekken de pot met grote sigaren kwam te voorschijn en op een gegeven moment gingen de Heren naar beneden waar het biljart stond. Pikeurs waren we niet maar al met al een prachtige middag. We hebben het er nog al eens over en toen we dan die laatste foto van je in het Krantsje zagen zeiden Willy en ik tegen mekaar, hij is niks veran derd, nog altijd dezelfde Age on danks of misschien "dank zij" je 81 jaar. Maar nu stop ik met de hartelijke groeten Willy en Johan as dat niet "ons AGE VAN DER MARK" is dan mag ik een boontsje hiette. Een knap jong kerel van een jaar of 25 die't so sprekend op ons ouwefriend V. d. Mark leek dat ut moest em hast wel weze. De vrouw sei "hoe komme we dit nou an 'e weet. je moesten maarfus naar die Meneer Schoustra skrievc. die weet meskien wel meer". Maar dit hoefde al niet meer, nummer 369 leit in de bus en ja hoor daar sit ie onze grote friend ut Rotterdam. Nou mutte we al even teruggripe, it w as in de 50-er jaren en kanne dus niet meer prate over "de jonge meester V. d. Mark", nee so lang samerhand was ie al "meneer V. d. Mark" wudden. En nou sien ik sien gesicht al. want hij fraagt sich af: "wie gaat mij in dat leewadder taaltsje te lief en as ik dan even over Friso in Rotterdam WILLEM POMPSTRA In juni van dit jaar overleed de heer Willem Pompstra. We nemen aan. dat vele Leeuwarders hem gekend zullen hebben door zijn werk. als ambtenaar van sociale zaken, door zijn activiteiten in de sportwereld - bestuurslid van de voetbalvereni ging Leeuwarden en later admini strateur van de voetbalclub Nicator of door zijn werk voor de wijkver- eniging De Blokkendoos rn het Lekkumereind. Het bestuur van de Fokko Pompstra Stichting, dat de nalatenschap van wijlen de heer Pompstra beheert, zou het op prijs stellen, indien er zoveel mogelijk Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. informatie zou komen van mensen, die de heer Pompstra hebben ge kend. Het bestuurvan de stichting wil namelijk trachten een levensbe schrijving van Willem Pompstra samen te stellen. Brieven of tele foontjes kunnen gericht worden aan ondergetekende. Leeuwarden Chr. S. Kruisinga N. Haismawei 16 Tel. 05100 - 25556 AMELAND De bij mij opgekomen gedachte om. na vele jaren, het voormalig "Leeuwarder" eiland Ameland uit mijn jeugd - zomer - jaren nog eenmaal te bezoeken kwam niet zo zeer voort uit heimwee. Het was eerder de drang om naar het verle den te varen en te lopen waar ik liep en te liggen waar ik lag. Mijn dag tocht naar "ons" vakantie-eiland had dan ook niets van doen met een weerzien, het ging mij louter om de herbeleving. Bij voorbaat stond bij mij al vast, dat ik een "ander" Ameland zou aantreffen. Tijdperken hebben nu eenmaal hun eigen beelden. Leeu warden en inwoners. Ameland en vakantiegangers veranderen voort durend van gezicht. Een enkel her kenningsbeeld lijkt als het ware tijdloos, zoals de Oldehove en het goudgele strand van Ameland. Vele Leeuwarders "thuis" en in de wijde wereld er om heen zullen met mij Ameland nooit kunnen verge ten, want in talrijke familie-albums blijven de verdwenen beelden voortleven. Vaar-wèl Ameland! Twente Robert Roling Ameland in het familie-album

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 4