WOONHUIS VAN SCHILDER BISSCHOP WAS NIET GEMAKKELIJK TE VINDEN BIJ'T VUURWERK OP HET ZAAILAND OUDE ZAAK OPGEHEVEN ONZE FOTOPRIJSVRAAG KRUIDENIER SWART 7 Na de voor velen gemakkelijke opgaafin onze fotoprijsvraag "Leeuwarders waar is dit?"waarbij we een foto afdrukten van de vroegere schoenenzaak van Steeman op de Tuinen ("Een Leewadder gaat voor sktinen naar Steeman op de Tunen") hebben we een aanzienlijk moeilijker opgaaf in het vooruitzicht gesteld en, om nou even eerlijk te wezen, hadden we verwacht, dat het best eens mogelijk kon zijn, dat er deze maal geen enkele oplossing binnenkwam. Maarzo gek ging het toch niet: tien abonnees (maar ook niet meer!) hebben het wat merkwaardige woonhuis herkend, waarvan wij vier weken geleden een foto afdrukten Drie anderen meenden het pand eveneens te herkennen, maar gok ten verkeerd. "Su it op de Noorder- singei weze kanne?" vroeg de heer J. A. Bouma uit Heiloo zich af. "Dat eindtsje tussen Stienserdyk en Diakonessehüs? Of daaromtrent? Op 'e Stienserdyk su oek kanne. Ik mut mar weer ris in beste kui jer inne stad make." Mevrouw F. H. Rijpstra-Zandleven te Amersfoort dacht dat het de wo ning van mr. Steeman was aan de Willemskade. ,,lk heb vroeger als klasgenootje van de helaas jong overleden dochter Nettie (op de meisjesschool op het Hofplein) wel eens een verjaarsfeestje meege maakt, we gingen dan met een Jan ZELFDE RICHTING Plezier naar de kleine Bontekoe. Merkwaardig genoeg gingen de ge dachten van de heer E. J. Weima te Diemen in precies dezelfde richting: ,,lk houd het er op, dat het hier afgebeelde pand tot aan het begin van de zestiger jaren stond aan de Willemskade en grenzende aan het hoekpad van de Sophialaan. Deze panden zijn toen vervangen, naar ik meen voorde Kamer van Koophan del." Maar, dames en heren, het gevraag de pand stond niet aan de Willems kade, het stond ook niet aan de Stienserdyk (of daaromtrent), maar het stond aan de Tweebaksmarkt. precies op de plaats, waar op dit moment een enorm gat gegraven wordt ten behoeve van een parkeer kelder onder de nieuwbouw van het Provinciehuis. "Voor zover ik mij herinner", al dus de heer B Winsemius uit de Hiindelstraat, "stond dit huis inder tijd op de Tweebaksmarkt, naast de Openbare Bibliotheek, waar nu een garage gevestigd is. Is het dat niet, dan lijkt het er als twee druppels water op." "In dit huis op de Tweebaksmarkt woonde indertijd de familie Bis schop. Bij de weduwe vond eens een beroving plaats", aldus de heer A. van Keulen te Leeuwarden en hij was niet de enige, die ons herinner de aan die spectaculaire beroving, die we al eens beschreven in onze krant. Een speciale vermelding verdient de inzending van onze abonnee, de heer W. Broekstra te Malaga in Spanje, die ons schreef: „Volgens mij is dit het huis aan de Twee baksmarkt, indertijd bewoond door mevrouw Bisschop. Het heeft veel hoofdbrekens gekost, ook bij me debewoners van onze serviceflat, oud-Leeuwarders, de heer en me vrouw Schrik-Goud". „Ik heb maar één pand in de stad gekend met een gevel als op de foto van uw krant" schreef ons de heer Th. Weda te Leeuwarden, „en wel dat van de bekende Friese kunst schilder Bisschop aan de Twee baksmarkt met de klimop en de En gelse Lancaster gordijnen. Me vrouw Bisschop was Engelse. Ik zat op de Julianaschool, toen bij deze weduwe in 1916 of'17 een overval werd gepleegd, waarbij ook het dienstmeisje was betrokken. Dat gaf toen een hele opschudding in de stad. Een volledig verslag van die overval staat in 't Kleine Krantsje nummer 336 van 24 april 1979" aldus de heer Weda, kennelijk een der zeer velen, die zo verstandig zijn om de oude nummers van 't Kleine Krantsje te bewaren. Tenslotte een reactie van mevrouw A. Roosloot-Pelder te Haarlem, die ons schreef: "Dit is het huis van de architect Kramer aan de Tweebaks markt, waar ik als dienstmeisje veertien jaar heb gewerktN u ben i k bijna twee en tachtig. Ik kan het ook fout hebben, maar dat geloof ik niet". Nu de prijswinnaar: dat werd de heer H. Heeringa, Burgemeester Wuiteweg3l9te Drachten, die, zo als hij schreef, van 190S tot 1972 in Leeuwarden heeft gewoond en nu voor 't eerst zijn geluk eens wou beproeven. Dut is dan dus goed ge lukt - hij krijgt het boekje Populaire Leeuwarders thuisgestuurd. Er verdween de vorige maand weer een oud bedrijf in de stad: de kruideniers zaak van Swart op de hoek van de Nieuwe Oosterstraat en Kruisstraat is opgeheven. De huidige eigenaar, de heer K. Willekus, is nu zeven en zestig jaar en hij vond het langzamerhand welletjes worden, na niet minder dan vijftig jaar in de zaak te hebben gewerkt. Als jongste bediende kwam hij in dienst van de heer A. Swart, toen die de zaak nog had op de hoek van de Nieuwe Oosterstraat en de Gedempte Keizersgracht. Even voor de oorlog verhuisde de winkel naar de andere hoek, iets meer dus naar het centrum van de stad. Precies tien jaar geleden, 1970, nam de heer Willekus de zaak over van de heer Swart, die intussen is overleden. Eigenlijk gaat de historie van de nu verdwenen winkel nog verder terug, want ook de ouders van de heer Swart hadden al een kruideniers- annex drankzaak en wel aan het Noordvliet. mevrouw die op de Emmakade woonde. Anna was afkomstig uutde kontreien van Boelenslaan-Houti- gehage. Heur ouders luidden daar een boerderijke met wat ekers land. Et was in die kontreien gien al te beste grond en de meeste meensen die daar woorden musten skreppe en skeure om et hoofd boven water te houen. Ze had oek nog drie broers maar die komme in dit stuk vedder niet voor. Dus daar prate we niet over. En wie was die zekere Harmannus - ons Mannus - zoals ie tuus noemt wudde? Harmannus was stukadoor van zien vak. Hij was 35 jaar. Groot van stuk, hij was meter en 85 centimeter lang. Harmannus was vrijgezel, wat meer voorkomt en had nog nooit verke ring met een meiske had. wat min der algemeen voorkomt. Hij woon de A chter de Hoven bij zien vader en moeke. Anna had heur vrije avond en ze wu graag et vuurwerk zien. Ze was al vroeg naar et Zaailand want ze wu een mooi plakje hewwe waar ze al les goed zien kon. Maar vlak voordat et vuurwerk be ginne zu drongen een stuk of vier van die opskoten branieskoppers naar voren en douwden Anna van heur plakje en gongen brutaalweg voor heur staan. Anna nam dat zo maar niet en protesteerde heftig, zo heftig dat heur hoed op de grond viel waarbij de jonges heur uut- lachten. Maar dat lachen zu hun gauw ver gaan. Plotseling wudden twee van de kna- Vervolg op pag. 13 Et Zaailand ston vol volk op de avend van de koninginnedag. Jong en oud, arm en riek ston op et plein te wachten op de dingen die komme zuden. Overal waren ze vandaan komen. Overal, van Werkmanslust tot de Schrans en van de Oeverdwars straat tot de Landbuurt waren ze present. De hele godsgaanse dag was et et mooiste weer van de wereld weest en dit was een uutgelezen avend voor et vuurwerk. De hele dag waren er buurtfeesten weest. Overal stonnen mooie erebogen en overal waren de straten en straats- jes overspannen met papieren vlag gen en papieren slingers. Veul jonges en meiskes - vaak hol- pen deur hun moekes die deurgaans wel wat anders te doen hadden - hadden uren lang zitten te knippen en te plakken an de vlagjes en de slingers. En nou ston iedereen op et eind van de dag op et Zaailand waar meneer Schuurmans en zien mannen de hele dag in de weer weest waren om et vuurwerk op te stellen. Dat opstellen van et vuurwerk ge beurde allied onder et deskundig oog van mannen die overdag niks te doen hadden en overal verstand van hadden. Onder al diegenen die stonnen te wachten was oek een zekere Anna en een zekere Harmannus Wie was die Anna en wat deed ze voor de kost? We', dat is betrekkelijk gauw zeid. Anna was dienstbode. Anna was een aardige jonge vrouw van dertig jaar. met een leuk, pret tig voorkommen, ze had licht kroe zend haar, an de roodbruune kant en mooie blauwe ogen. Wat ze oek had en dat was niet zo leuk, ze had een neiging tot platvu- ten en dat was jammer Maar ja, wie van ons is zien eigen maker? Op de keper beschouwd mankeert an iedereen wel wat dat ie liever anders hewwe wu. Ze was al jaren dienstbode bij een

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 7