meubelen Friesland Bank 10 JAAR ocm~meiibelen Uw eigen bank Lezers klommen in de pen 6 K tïk£\ moeder werden dan de watervlooien gedroogd. Daarna werden ze in de winkel van Van den Akker, keurig in doosjes, verkocht onder de naam: Van den Akker's watervlooien. En ik kreeg dan weer een paar mooie siervissen. Bart van der Weerdt BOEKJE EEBUURT Ter gelegenheid van het buurtfeest Eebu urt/Arendstu in/Reijndersbu urt werd een boekje uitgegeven over de geschiedenis van de buurt en haar bewoners. Er zijn nog een aantal exemplaren over. Belangstellenden en oud-bewoners kunnen het boekje in bezit krijgen door kontakt op te nemen met de heer Miedema, Eebuurt 30, Leeu warden, telefoon 05100 - 20986. Leeuwarden BERGINI R. Hogerhuis ALGEMEENE FRIESCHE In nummer 370 van 't Kleine Krantsje is een foto afgedrukt van het kantoor van de Algemeene Frie- sche met als onderschrift, dat deze plaat aan de Nieuwestad zou zijn gemaakt. Dit is niet juist. Deze foto is genomen van het kantoor van de Algemeene Friesche, toen dit nog zetelde aan de Eewal 59, thans Leeuwarder Onderlinge. Ik ben zelf in het bezit van drie foto's van de Eewal; jaren geleden zijn daar re producties van gemaakt en die han gen nu in het kantoor van de Alge meene Friesche aan de Nieuwestad. Leeuwarden P. van Kuik galileen. Hij nam ontslag en begon eerst op bescheiden schaal op de Oldegalileen een winkeltje maar verhuisde al gauw naar de Tuinen. Ik kende Van den Akker van het kantoor van notaris Ottema omdat ik, als jongste bediende bij de Na tionale Bankvereniging, vaak voor boodschappen op het notariskantoor moest zijn. Ik had in die dagen, ik was 14 jaar, dus het was in 1920-1921, een aquarium. Zaterdagsmiddags ging ik er met een emmertje en een schepnet op uit om in de slootjes langs de Gronin gerstraatweg watervlooien te van gen. Op een oud laken van mijn In aansluiting op mijn informatie over de poppenkastspeler Bergini, eerder in 't Kleine Krantsje afge drukt, nog even deze aanvulling: Zijn grootvader heette Ybe de Boer en ook hij was buikspreker (1865). Verleden jaar is door burgemeester J. van Bodegom, in aanwezigheid van de dochter van Bergini, in het streekmuseum Opsterlan te Gorre- dijk de "Berginikamer" geopend. Onder auspiciën van de Nederland se Magische Unie zijn hier tiental len goocheltrucs tentoongesteld, evenals veel informatie over Bergi ni, die ook jarenlang voorzitter is geweest van de Friese Ring van Goochelaars. Deze expositie in de Bergnikamer in het streekmuseum in Gorredijk is permanent. Sneek H. Rypkema OP DE FOTO Onlangs had u in 't Kleine Krantsje een foto van de schoenhandel van Steeman op de Ttinen. Het witte huis aan de rechterkant was van Timmer in bakkerswaren. Ook heb ben de ouders van Tjerk de Jong er beneden een kapperszaak en boven een fotoatelier gehad. Het leuke was, dat als je er je haar had laten knippen, dat je dan tevens op de foto kwam! Ik heb er nog zo een. Als ik me niet vergis was dit de voorloper van Fotostudio Tjerk de Jong in de Weerd. Leeuwarden Alie en Rommert Talman Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Bergini (hij heette eigenlijk Ybe van J. VAN DER LAAN Zandbergen) was behalve poppen kastspeler en buikspreker ook een bijzonder goed goochelaar. Hij is op nieuwjaarsdag 1976 op zes en zeventigjarige leeftijd overleden. Alhoewel ik alle stukjes met be langstelling lees, trok "Bij ons aan 't Vliet" me het meest. Niet alleen omdat ik af en toe namen lasdie me bekend voorkwamen, maar de naam J. v.d. Laan dat was het hem. Ik heb nl. een vermoeden dat hij m'n vroegere buurjongen geweest is in de Warmoezenierstraat. Toen ik in nummer 368 die twee zinnetjes las van ,,ik ben geen echte Vlietster, maar in Terneuzen geboren, en, m'n vader had een petroleumkar", dacht ik ja, dat moet Jaap zijn. Graag zou ik willen weten hoe of het met hem en zijn zusters, Neeltje, Jinke, Lies en Baukje gaat. Dus Jaap v.d. Laan als je die bent welke ik bedoel laat eens iets van jullie horen. Mijn of onze deur de Erasmusstraat 7 staat altijd open. Daarom Fenno Schoustra zou u dit voor me willen plaatsen als er ruimte is. Mijn dank ik groot. Den Helder Tjitske Kooyman-Bok U hebt gelijk. De foto,die wij af drukten, dateerde uit de beginja ren van deze eeuw en toen zat de Algemeene Friesche nog aan de Eewal. In 1914 werd het Burma- niahuis aan de Nieuwestad in ge bruik genomen. Intussen zijn ver schillende personeelsleden op de foto herkend. Wij noemen: mr. J HBeucker Andreae, JOoster- hoff, Ringnalda, Dijkstra, Van der Veen (de congierge), Van der Mast en Van Bateles. Red. 't KL Kr. WATERVLOOIEN Naar aanleiding van het artikel over de Tuinen herinner ik mij ook nog een bewoner daarvan. Dat was de winkelier in kanaries en andere siervogels en siervissen enz. Van den Akker. Van den Akker was eer der kantoorbediende bij notaris Ot tema. Hij woonde toen op de Olde- i ASSEN LEEUWARDEN GRONINGEN ZWOLLE Van de heer ABakker te Leeuwarden ontvingen wij deze groepsfoto, die omstreeks 1916 in de Lekkumer straat moet zijn gemaakt. Evenals een vorige maal met een foto van het Hoeksterplein heeft de heer Bakker getracht alle namen van de gefotograjeerden te achterhalen. Dat is ditmaal niet geheel gelukt: hoewel hij heel wat namen op papier kreeg, werden niet alle jongens en meisjes herkend. Hier volgt het resultaat van zijn nijvere speuren. Bovenste rij, van links naar rechts: Noordhof Sr., Foppe Noordhof, mevr. Noordhof, Bakker Jansma of Jansen. Tweede rij: met ijsmuts Anne Steensma, mevr. v. Dam, een getrouwde dochter van Noordhof Sr., oude mevr. Noordhof met witte muts, een onbekende, mevr. Tuinhof, Atze Visser?, Drent Jr. en Hendrik Vroster. Derde rij: Ook met ijsmuts, Oene Westra, twee onbekenden, Marie Huizinga, Pietje Vriestra, Anne Smits, Nellie Krol, Femke Boontje en Hennie Rijps tra? Vierde rij: Anie Meijer met ijsmuts, een onbekende, mej. Tuinhof, Kobus Kreger, Willem F erwerda?Frans Meijer, Jantje Postma, Jannie Aarden en Cor Aarden. Vooraan Laurens v.d. Tempel, vijf onbekenden, Hannes Krol, Klaasje v. Dam, Titie v.d. Hoek, Betje Drent, Aaltje Drent en met pop, onbekend.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 4