HUIS MET DE VLAG STAAT MIDDEN IN LEEUWARDER BINNENSTAD WIE HERKENT DIT JACHT ONZE FOTOPRIJSVRAAG LODEN JAS 7 Ook voor DAMES LODEN JASSEN voerlui kwamen met kapotte tuigen konden ze er op wachten tot ze ge maakt werden en dan kregen ze er ook nog een borreltje bij". Ja, ja, wat een tijd! Ook voor mevrouw A. van der Schaaf-Wierda te Leeuwarden is het beantwoorden van de vraag ditmaal niet moeilijk geweest. Zij schreef ons: "In dit pand was later o.a. ge vestigd Braaksma groente- en fruit handel (concurrent van mijn ouders, die er schuin tegenover al jarenlang eenzelfde bedrijf hadden) en drogis terij Biegel. In het linkse gedeelte van het hoekpand was in mijn jonge jaren gevestigd Berends sigaren- handel en daarnaast woonde Offe Swart, de slager". Ook mevrouw M. Bakker-Mole naar te Leeuwarden heeft weleer vlak bij het gefotografeerde punt gewoond. "Mijn geboortehuis staat er nog, meneer De Boer heeft er nu zijn magazijn in. Ik heb daar tot mijn twaalfde jaar gewoond. Aan de andere kant van de brug van het Klein Schavernek stond een snoep- tentje van Vrouw Simons, 's Avonds hielpen wij het tentje af te breken, want dat ging dan mee naar haar huis in de Torenstraat. Dan kregen we een paar plakkerige pe ren. Voor ons huis was toen een groot plein en daar stonden de kar rijders met hun paarden en honden karren. O, wat konden we daar heerlijk spelen. Ik praat van zo'n tachtig jaar terug, ik ben nu negen tig"- Hoeveel vernuft sommige abonnees aanwenden om tot de goede oplos sing te komen bleek treffend uit een brief van de heer Ing. J. J. Bergsma, architect te Tzummarum. Hij schreef ons letterlijk: "De fotoprijsvraag in uw nummer WONING INRICHTING Nleuwestad 95-97 LEEUWARDEN 371 stelt mijn vrouw en mij vooreen kompleet raadsel omdat het punt voor ons onherkenbaar blijkt. Niettemin wagen we toch een gokje naar de oplossing door de volgende gegevens te beredeneren: twee bouwlagen, dak vorm, vier in plaats van meestal drie ramen in de voor gevel, straathoek, gracht met pijp en aantal en lengte van de verder onleesbare woorden op de straat naamborden. Het laatste punt vormde voor ons de sleutel tot een mogelijk goede op lossing: Nieuwe Stad - Groot Scha vernek (thans drogisterij). In het boek "Nederland van boven luchtfoto's uit de jaren 30" toetsten we onze uitgangspunten met een toevallig op het goede punt geno men luchtfoto van de Oldehove met omgeving, waarna we éénstemmig besloten onze oplossing te handha ven. DISCUSSIE Zo ziet u maar weer waar uw prijs vragen soms naar leiden: uitvoerige discussie en naslagwerk! Dat vin den we juist het leuke ervan". Tot zover de heer Bergsma, die dus deducerend en combinerend de spijker precies op de kop sloeg. Nu de prijswinnaar, dat werd de heer S. J. Dokter, Huize St. Jozef, Eestraat 156e Leeuwarden. Hij kreeg het boekje Populaire Leeuwarders met meer dan honderd foto's van beken de Leeuwarders van vroeger en nu intussen thuisgestuurd. delijk leesbaar op de voorgevel. "Ik ben zelf nog zadelmaker" schreef ons de heer W. Sjoerdsma te Sneek, en ik heb nog met de zoon van Van Daalen gewerkt. Als de De originele Tirol er Ideaal in weer en wind sportief en toch gekleed! In kort (autocoet) half-lang en lang Twee jaar geleden is in Leeuwarden opgericht de Vereniging van Boot eigenaren "Oude Glorie", die zich ten doel stelt belangstelling te wek ken voor vooroorlogse motorvaar tuigen, zoals bakdek-, kofferdek en toerkruisers en salonboten. De enthousiaste leden van deze vereni ging willen in de eerste plaats voor komen, dat de nu nog bestaande exemplaren van deze oude scheeps- typen verloren gaan. Voorzitter van de vereniging "Ou de Glorie" is onze abonnee de heer A. Reitsema, Werkrriarslust 40 in Leeuwarden, die er nu een hobby van heeft gemaakt Friese jachtwer ven te bezoeken op zoek naar oude kruisers, waarvan de eigenaren wellicht kunnen toetreden tot de vereniging. Bij een recent bezoek aan de werf van Langenberg, Nieuwebrug on der Heerenveen. viel het oog van de heer Reitsema op het hierbij afge beelde twaalf meter lange houten kruiserjacht, dat vijf en vijftig jaar geleden door Hermanus Langen berg is gebouwd in opdracht van de heer Albert Velsink te Leeuwarden Drie jaar geleden heeft een klein zoon van de bouwer het jacht nog zien liggen aan de Emmakade; het schip bleek toen van een stuurhut te zijn voorzien. Maar niemand weet, waar het jacht nu ligt en wie de huidige eigenaar ervan is. En dat zou de heer Reitsema nu heel graag willen weten. Alzo: zijn er watersportliefhebbers, die de vroe gere Stephanie herkennen en weten, waar het jacht zich nu bevindt? Even een berichtje naar de heer Reitsema (of naar onsen we maken hem tot een gelukkig mens. Het was weer een rijke oogst aan goede oplossingen, die we konden binnenhalen na het publiceren van het zoekplaat je in onze krant van vier weken geleden. De oplossing van het vraagstuk was deze keer dan ook niet al te moeilijk dachten we, ook al omdat de foto enkele aanwijzingen bevatte, die konden leiden tot het vinden van de plaats, waar ze, heel lang geleden, werd gemaakt. Tegenover al die juiste inzendingen kwam er maar een foutieve oplossing te staaneen abonnee uit Leusden meende in het afgebeelde pand dat op de hoek van de Voorstreek en de Nieuweburen te zien 'Ik denk, dat daar later de zaak van Doedijns was'maar dat was niet goed: het afgebeelde perceel stond en staat op de hoek van de Nieuwestad en het Groot Schavernek, in het hart van onze binnenstad dus. Ook ditmaal waren er, tot onze vreugde, weer heel wat abonnees, die hun inzending vergezeld lieten gaan van interessant commentaar. Daaruit blijkt ook duidelijk, dat on ze prijsvraag "Leewadders, waar is dit?" door heel velen buitengewoon op prijs wordt gesteld. "Die foto", aldus de heer W. Jou- stra te Heerenveen, "werd gemaakt op 17 september 1906 tijdens een koninklijk bezoek aan Leeuwarden ter gelegenheid van de onthulling van "Us Heit". Graaf Willem Lo- dewijk van Nassau" en hij was na tuurlijk de enige niet, die ons atten deerde op dit vorstelijk bezoek, nu bijna driekwart eeuw geleden. UZ HEIT De heerChr. Dorenbos te Leeuwar den vond precies dezelfde foto terug op een oude prentbriefkaart met de vermelding: Onthulling Uz Heit en de aanduiding: Nieuwstad - Scha- venek". "Geen Friese uitgever van die kaart" bericht hij, want anders schrijf je niet Uz - bovendien staan er in de straatnamen twee letters te weinig" "Ik kan me de feestelijkheden bij dat Koninklijk bezoek nog goed herinneren", aldus mevrouw Van Kuik-Stevan te Leeuwarden, daar ik toen tien jaar oud was. "Als kinderen" herinnerde me vrouw R. S. Simonides-Kiestra uit Haren bij Groningen zich, "zagen we altijd naar de paardenkop ("nu paardehoofd") boven de deur, maar dat is al lang geleden; ik ben nu een en tachtig jaar". Veel meer inzen ders schreven over die paardekop aan de muur en de heer A. van Keulen te Leeuwarden vermeldde als bijzonderheid, dat er indertijd een levensgroot paard in de winkel stond. Erg toepasselijk, want, we zeiden het nog niet, toen de foto werd ge maakt zat er een zadel- en koffer makerij van P. van Daalen in het pand - dat stond trouwens ook dui- Oude Doelestaeg 14 Leeuwarden, tel. 23056 9

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 7