Ciéjoufldt Friesland Bank 4 Uw eigen bank Panwerk en Dijkstra - voor mij twee bekende namen. Panwerk, Drooge- haven en Oldegalileën: mijn stek kie. Als S. Dijkstra Sien heet, dan waren zijn broers Harm, Ate, Jopie en Dirk en dan was er nog een Mie- ke. Ik zelf ben de kleinzoon van De Houtene Sabel, zegt Dijkstra dat iets? Maar Nicator zegt hem mis schien meer. Mendel kan ik me nog goed herin neren, die woonde later in de Wil lem Sprengerstraat. Daar had hij ook een stuk tuin; ik ventte ook vaak met radijs voor hem. De Schiphofs deden in bloemen; ze hadden een tuin op de Tonslagerij, vooral Ike Schiphof heb ik goed ge kend, hij was een goeie kaatser. Daar heeft ook nog een familie Verf gewoond; een zoon spreek ik nog wel eens op een camping in Schoorl. Zit ik goed met S. Dijkstra, dan hoor ik hopelijk nog wel eens iets van hem. Zaandam J. v. d. Woude 60 JAAR G.V. "QUICK" Dat stond met vette letters afgedrukt op de voorpagina van het "Kleine Krantsje" van 25 oktober jl. nr. 371. Gretig sloeg ik de pagina's om en zag dat er veel aandacht aan de ver eniging was geschonken en naar mijn mening terecht. Dat deed mij als "Quick"-lid in hart en nieren (50 jr. lid) èn als bestuurslid (ruim Smid ontbrak. Een voorzitter, niet voortgekomen uit de vereniging, maar voor wie "Quick" wel zeer veel betekent. Deze nam in 1971 het roer over van Jaap Robijn, op een moment dat de vereniging te kam pen kreeg met financiële proble men. Problemen die door zijn inzet en die van de andere bestuursleden gelukkig konden worden opgelost. Die naast zich heeft een enthousiast team van bestuursleden, waarvan enkelen ook al weer meer dan 10 jaar zitting hebben. Het is mij bekend dat Henk Panne- koek Loois, de schrijver van het historisch overzicht "Een halve eeuw Quick" t.b.v. het "Kleine Krantsjeook een overzicht over de zeventiger jaren heeft samenge steld Hierin had de redaktie over de periode 1970-1980 zeker stof tot schrijven kunnen vinden. Ook in deze jaren hebben vermeldens waardige gebeurtenissen en feiten plaatsgevonden. Al haalt "Quick" de laatste jaren niet zo vaak de voorpagina's als voorheen, het is nog steeds een vereniging met volop aktiviteiten. Een interview met W im Smid had miook n iet mogen ontbreken. De ruimte nodig voor de laatste 10 jaren had max. niet meer dan één kolom extra gekost. Dan pas had terecht geschreven kunnen worden: "60 jaar G.V. "Quick". Ter gelegenheid van het 60-jarig be staan werd van het huidige bestuur een foto gemaakt en speciaal voor de reünie op 1 november jl. een dia. Waarom deze op die geslaagde avond niet werd vertoond is voor mij onbegrijpelijk. De redaktie heb ik daarom gevraagd hierbij de be wuste foto af te drukken, opdat ook aan het thans zitting hebbend be stuur recht wordt gedaan. Leeuwarden Yns Dam 30 jr.) goed. Het is dan ook een vereniging met een zeer rijke histo rie, al is ze nog maar 60jaren jong. Ik nam er ruim te tijd voor om het artikel en de interviews met enige personen te lezen, maar daarna had ik een onbevredigend gevoel en was ik teleurgesteld. En waarom, omdat het geschrevene ook geplaatst had kunnen worden bij het 50 jarig bestaan in 1970. Het overzicht over het wel en wee van de vereniging ging uitsluitend over deze periode tot het moment waarop Jaap Robijn in april 1971 aftrad als voorzitter. Maar "Quick" bestaat anno 1980 nog! Het trof mij dat in het rijtje namen van voorzitters in de loop der jaren, die van de huidige "praeses" Wim Nog nooit in de zestien jaar van het bestaan van 't Kleine Krantsje hebben wij zóveel aan dacht besteed aan het jubileum van een vereniging als nu aan aan dat van Quick: vier volledi ge tekstpagina' s op een totaal van negen redactionele pagi na' s! Uit het zeer gedetailleerde overzicht van de heer Panne koek Loois van de laatste tien jaar (twintig foliovellen, compact getypt!), hebben wij slechts en kele punten kunnen overnemen - voor het memoreren van alle Quicksuccessen hadden we nog ettelijke pagina's méér nodig gehad. Dat was natuurlijk niet te doen - er zijn ook abonnees in het geheel niet in Quick geïnte- Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. pen resseerd. Om de verdienstelijke leden van Quickrecht te doen hebben wij Quicks eigen offi ciële lijst van onderscheidenen gepubliceerd - vanzelfsprekend zullen er nog meer verdienstelij ke Quick-leden zijn, maar onze krant is niet de plaats om, zon der iemand over te slaan, de verdiensten te memoreren van alle leden van welke vereniging dan ook. Waarom laat Quick voor haar leden het voortreffe lijke overzicht van de heer Pan- nekoek Loois van de laatste tien jaar niet in druk verschijnen, zoals dat met het verslag van de eerste vijftig jaar wel is ge beurd? Red. 't KI. Kr. BU ONS AAN 'T VLIET Even een kleine aanvulling op de stukjes over het Vliet van de heer J. van der Laan uit Zaandijk, die denk ik wel even jonger is dan ik. Een paar maal schreef hij over Sikke Brouwer, maar dat moest Sikke Bouwer zijn, dus zonder r. De oud ste dochter Afke, dat ben ik, werd door de heer Van der Laan niet ge noemd. Voor Drijfhout woonde er een Jel- lema, een slager. Hij handelde en had geen winkel en in de schuur op de walkant werd door hem o.a. kip pen geslacht. Later verhuisde deze Jellema naar een winkel aan de Ge dempte Keizersgracht vlak bij het Droevendal, waar je voor een gul den drie pond gehakt kon kopen. Dan over Siegersma, de brandstof handelaar, eerst voornakelijk in turf. Daarvoor was er een boerderij en daar kon je ook wei melk krijgen Er was trouwens een zoon, die de melk verkocht langs de straat ik meen Hendrik de Boer. vervolg op pag. 11 Het bestuut van de G.V. "QUICK" te Leeuwarden bij het 60-jarig bestaan in november 1980: zittend: Hilda Murk- de Jong, Yns Dam, Janny Westerbaan-Penning en Elsita Giezen-Kalt; staand: Wim Smid, Dirk Oost, Marten Rijp- stra, Siep Schuurmans, Willem-Jan Topma. Jan Kooistra en Jos Saveur. TV-QUIZ Het is voor mij een gewoonte ge worden om met een tussenpoos van vijf jaar mijn documentatie-archief voor de Joodse pers wat op tr rui men. Maar dan wordt het ook wel hóóg tijd om in een chaos van een dergelijk lange periode een beetje orde te scheppen Tussen allerlei oude papieren, con vocaties, uitnodigingen voor recep ties en trouwpartijen en een flinke stoot politieke forum-discussies, vond ik weer twee foto's die eigen lijk tot mijn allermooiste levenshe rinneringen behoren: die aan de TV- uitzending voorde VARA van op de kop af vijf jaar geleden. Mijn neef dr. Max Velleman, Verze- kerings-geneeskundige, voelde er wel wat voor om eens deel te nemen aan de TV-quiz onder leiding van Joop Koopman. Aangezien ik op dit punt niet geheel zonder ervaring ben: ik was al eens deelnemer ge weest bij een TV-quiz onder leiding van Theo Eerdmans en een paar jaar later ook gevraagd als deelnemer aan een TV-forum t.g.v. de berech ting der Duitse oorlogsmisdadigers van de NCRV-TV. animeerde ik mijn neef maar tot opgave als can- didaat-deelnemer. Aangezien over deze materie nauwelijks iets in de pers wordt gepubliceerd, is het mis schien toch wel interessant daar eens wat over te schrijvenOm maar direct overijverige en zéér eerzuch tige candidaten voor een optreden in het openbaar wat af te schrikken, de mededeling, dat wij na onze aan vraag nog minstens een halfjaar op antwoord moesten wachten, zóveel belangstelling schijnt er te zijn voor deze inderdaad zéér moeilijke TV- aangelegenheid. Nadat wij een vra genlijst van maar liefst 92 stuks hadden afgeleverd op ons schrifte lijk "examen" in de studio te Hil versum, kregen wij de mededeling, dat wij waren toegelaten tot deel name. Begrijpelijkerwijs wenst geen enkele TV-quiz-vereniging zich bloot te stellen aan het optreden van mensen die, hetzij door hun ze nuwpaniek, hetzij door hun levens groot gebrek aan feitenkennis en te snel reageren dit soort uitzendingen tot een lachertje zouden kunnen maken. Welnu, ons optreden was het tégen- deel van een lachertje. Wij maakten bij het geven van een snel antwoord op twaalf mondelinge vragen geen enkele fout! Mijn neef Max zocht twéémaal wat op in de langzamer hand bij honderdduizenden TV-kij- kers wel bijna legendarisch gewor den achttien dikke encyclopedieën. Ondergetekende beantwoordde tien vragen, zónder gebruik te maken van de informatielitteratuur, direct uit het blote hoofd De reactie uit het land was enorm! Nauwelijks thuis uit Hilversum ont stond één stroom van gelukwens-te- lefoontjes, wij, mijn vrouw en ik, noteerden er die avond alleen al 42 stuks! Het was me dan ook wel een huzarenstukje, want, zo vertelden ons de dames bij de VARA, het was in geen vier jaar gebeurd, dat er bij een TV-quiz van dit genre géén foute antwoorden waren gegeven. De reacties nadien kwamen toen ook nog van wildvreemden op straat, in de trein en van enige knap pe verpleegsters die ons op hun vrije avond hadden gadegeslagen. De ene zuster zei toen tegen mij: "U maakte volgens ons gezelschap een bijzónder rustige, ja ontspannen in druk met een tabakspijp in de losse hand, was dat ook wel zo?" Ik heb die zuster eerlijk gezegd, dut ik mij mentaal wel geheel in de hand had, je moet de gedachte aan enige hon derdduizenden TV-kijkers natuur lijkradicaal wegdrukken. Doe je dat niet, dan ben je al bij voorbaat ver loren. Maar ik zou de lezers van ons "Kleine Krantsje" tóch maarliever niet aanraden zich op te geven voor deze op zich machtig belangwek kende TV-quiz. Want de vrienden en kennissen zullen, bij een even tuele afgang, onverbiddelijk klaar staan met hun vernietigende kritiek, daarbij gemakshalve wèl even ver getende, dat, zeker in ons geval, de collectie beste stuurlui en dat zijn er altijd "een sóód", lekker met een potje bier en een sigaar en met de benen languit bij de TV zitten, zon der ook maar de allerminste risi co Amsterdam Sal de Jong GEZELLIGE TIJD Graag wil ik even inhaken op wat er geschreven is over Bouke Mendel. Naar mijn weten had hij aan de Ton slagerij nog een heel stuk land, een tuinderij, en was er een knecht bij hem in dienst, die de naam Leo droeg. De Tonslagerij was toen een streekje; nu zijn er op het land van Mendel huizen gebouwd, o.a. van de Noteboomstraat. Later heeft Mendel dit stuk land verkocht aan de familie Schiphof. Wij hebben daar een mooie tijd ge had en mijn ouders hebben er jaren gewoond. We hadden een boom in de bleek staan en als mijn vader thuis was (en dat was niet altijd zo, omdat hij voer op een Lijempfboot), dan was het 's avonds buurten onder de boom. Dat was erg gezellig met de buurtjes Krijsen, Overzet, Las- ïkewitz en mijn vader - dan was het natuurlijk kletsen tot in de late uur tjes. Op zomeravonden zaten we dan metelkaar buiten, het theeblaadje met de kopjes plus theelichtje op het bankje voor huis. Het was een erg gezellige tijd. Rotterdam S. Veenstra- Westerbaan DE HOUTENE SABEL In een vorig Klein Krantsje schreef een S. Dijkstra over het Panwerk. Lezers klommen in de

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 4