IMMENS GROOT BEURSGEBOUW OMGETOVERD IN BIBLIOTHEEK IN VRIJ KORTE TIJD DE GESCHIEDENIS 13 Als de geschiedenis van de Openbare Bibliotheek in Leeuwarden ooit nog eens geboekstaafd wordt, mag men wel een apart hoofdstuk wijden aan het tekort aan ruimte, waarmee de leeszaal jarenlang te kampen kreeg. De vestiging in het monumentale gebouw aan de Tweebaksmarkt mocht dan aanvankelijk een grote verbetering zijn vergeleken met de situatie daarvoor, op de lange duur voldeed het oude patriciërshuis bij lange na niet aan de eisen, die er aan een moderne bibliotheek moeten worden gesteld. Een uitbreiding in de richting van de Heerestraat gaf slechts een verlichting voor kort ook het bijtrekken van een naastliggend pand bood maar even soelaas. Zo werd het, snel en zeker, een duidelijke zaak: de Openbare Bibliotheek moest gaan uitwijken naar een veel grotere huisvestingNog lang werd er gewikt en gewogen werden er plannen gemaakt en verworpen, tot men het oog liet vallen op de oude Beurs. Zou het mogelijk zijn dit immens grote gebouw om te toveren in een moderne bibliotheek? Als beurs en waag had het kolossale gebouw aan de Wirdumerdijk al lang niet meer de betekenis, die het eens heeft gehad; de laatste decen nia was het eerder een soort evene mentenhal. Er kwamen tentoon stellingen en er werd muziek ge maakt, er werd toneel gespeeld en er kwamen sportwedstrijden. Bood een bibliotheek niet een veel waardiger bestemming voor deze laatste schepping van de zo gewaar deerde stadsbouwmeester Thomas Romein? Stellig wel, maar hoe de Beurs tot bibliotheek verbouwd? Het architectenbureau Heldoom maakte desgevraagd een verbou wingsplan, maar kwam met het kostentotaal ongeveer tweemaal zo hoog uit als het beschikbare budget. Een geheel nieuw plan van de jon ge architect Raincr Bullhorst van het bureau Heldoom bleek daarna niet alleen aan het programma van eisen te voldoen, maar bleek ook aanmerkelijk goedkoper uitgevoerd te kunnen worden. HINDERNIS Het enige, wat toen nog als een hin dernis overeind bleef staan, was het financieringspunt, maar zie hoe verrassend en hoe onverwacht ook dat probleem werd opgelost: de provincie Friesland, buurman van de bibliotheek aan de Tweebaks markt en eveneens kampend met ruimtetekort, zat eigenlijk te sprin gen om het bezit van het oude bibliotheekgebouw en wou er wat graag een best bedrag voor op tafel leggenOnder ons gezegd twee miljoen, bijna de helft van de totale kosten, nodig om de Beurs te ver bouwen tot bibliotheek. Begin '79 kwam de opzienbarende overeenkomst tot stand met nog maar één addertje onder het gras: de provincie had als koper de voor waarde gesteld, dat het gebouw aan de Tweebaksmarkt op 1 augustus van dit jaar ontruimd moest zijn - voor elke maand, dat dit later zou gebeuren, ging de koopsom met het ronde bedrag van een ton omlaag! In een vrij korte tijd moest het hele verbouwingsplan dus worden ge realiseerd en, we weten het nu, dat is keurig gelukt: op de 31e juli wer den aan de Tweebaksmarkt de laat ste boeken naar buiten gebracht, op de 13e augustus konden de deuren van het Beursgebouw voor het publiek opengaan. Het Beursgebouw, vijf en twintig meter lang, een en dertig meter breed en twaalf meter tot veertien meter hoog, had twee verdiepingen met een totaal oppervlak van onge veer drieduizend vierkante meter. Maar dat moesten er, oordeelde het Bibliotheekbestuur, minstens twee en veertig honderd vierkante meters zijn - het ontbrekende vlak vond de architect door het creëren van extra niveaus in de ruimte tussen de ver dieping en het plafond. Er zijn nu dan ook drie verdiepingen, al wijkt de bovenste dan wel helemaal af van het traditionele beeld. Het hele interieur is zodanig gecon strueerd, dat de staalconstructie, waaruit het is opgebouwd, nauwe lijks aanrakingspunten heeft met het gebouw - alleen de drie trappenhui zen, een aan de voorkant en twee aan de zijkanten, hebben een ver binding met de muren van het oude gebouw. De vroegere brede en zeker monu mentale trap naar de bovenverdie ping moest - helaas, helaas - ver dwijnen, de trap die er voor in de plaats kwam is ten opzichte van de oude situatie honderdtachtig graden gedraaid. Ze heeft nu een curieuze boogvormige overkapping van plexieglas - wie beneden in het tochtportaal de blik naar boven werpt, kan, als vanouds, het fraaie plafond van het gebouw nog zien. SYMMETRISCH De hele bibliotheek is symmetrisch opgebouwd, toegangsdeuren links en rechts, idem dito trappen naar boven, een - geheel glazen - liftko ker aan de ene en een zelfde door zichtige liftkoker aan de andere kant van de centrale uitleenhal. Opmerkelijk zijn de kleuren van bijvoorbeeld de staalconstructie, waarmee het interieur is opgebouwd - overwegend blauw en bordeau- rood - die pittig afsteken bij het sneeuwwitte stucwerk van het ge bouw. Dat doen ook de liften, want die zijn kanariegeel. Wat we bij deze grandioze herinde ling van de Beurs slechts kunnen betreuren is het feit, dat niet gelijk tijdig het uitwendige van het ge bouw kon worden gerestaureerd - verkeerde het oude gebouw van binnen in een redelijke staat van on derhoud, van buiten is het hoogno dig toe aan een flinke opknapbeurt. Maar ja, maar ja, er moet ook wat te wensen overblijven - een boek met louter blanco bladzijden is voor een bibliotheek natuurlijk niets. vervolg van pag. 4 Zou een popularisering van het boek de bibliotheek kunnen redden? Mis schien ja, maar hoe? Door het bren gen van het boek bij het publiek! September 1951 startte de Openbare Bibliotheek in Leeuwarden als eer ste in Nederland met een rijdend filiaal, de Bibliobus. Met tweedui zend boeken aan boord en assistente Wilke Meyboom achter het stuur, reed de Bibliobus door de stad en .kreegeen geweldige publiciteit. Tegelijkertijd betekende de publie ke actie 'Geef een boekeen stevi ge stimulans -er kwamen donaties, er kwamen boeken, het nadelig sal do ging fors omlaag. Niet lang daarna vielen de schadu wen van andere zorgen over de geldzorgen heen: het leeszaalwezen begon zich krachtig te ontwikkelen, het gebouw aan de Tweebaksmarkt was - eigenlijk al lang - veel te klein. Najaar '55 maakte het bestuur het publiekelijk bekend: ruimtegebrek noopte uit te zien naar een ander gebouw; een uitbreiding in de rich ting van de Heerestraat gaf geen oplossing voor goed. Nu brak er een tijd van plannenma- ken aan - maar wie had gedacht, dat het een kwarteeuw zou duren, voor het laatste, het beslissende plan werd gerealiseerd? Intussen gingen andere ontwikke lingen door: januari '61 kwam in het Julianapark in Huizum het eerste fi liaal, precies tien jaar later gevolgd door het tweede in Bilgaard. In 1970 werd de bibliotheek verrijkt met een discotheek, eind '72 nam mejuffrouw Haanstra afscheid als directrice; veertig jaar had ze toen in de leeszaal gewerkt. Per I januari 1973 kwam een over eenkomst van samenwerking met de Centrale Bibliotheekdienst voor Friesland tot stand, waarbij o.a. de directie aan deze dienst werd opge dragen. In het kader daarvan volgde de heer F. J. H. Sijtsma mejuffrouw Haanstra op. In plaats van de "oude" bibliobus verscheen er nu een kolossale, vijf tien meter lange, boekentrailer op de weg. Oktober '74 viel voor het eerst in bestuurskringen de naam van de Beurs als mogelijk toekomstige vestiging voorde bibliotheek, exact een jaar later ging de tot dusver bij de CBD gestationneerde centrale Inlichtingendienst open aan de Tweebaksmarkt, met o.a. een vijf duizend dossiers met onderwerpen van zeer uiteenlopende aard. In januari 1977 kwam het aaalal uitleningen over de 900.000 heen; I januari 1978 beëindigde de Katho lieke Openbare Bibliotheek in de Weerd haar activiteiten. Publiek en boeken gingen over naar Twee baksmarkt en filialen, terwijl het katholieke volksdeel daar een evenredige bestuurlijke inbreng kreeg. MAGISCHE GRENS Eind '79 bleek het aantal uitlenin gen de "magische grens" van een miljoen te overschrijden; toen ook kreeg het filiaal Bilgaard een speel- otheek in huis, o.a. voor het uitle nen van speelgoed aan spes patriae, en in maart van dit jaar gingen in het Heechterp de deuren open van het filiaal Schieringen. En dan zijn we dus nu toegekomen aan de grote verhuzing naar de Beurs: eind juli ging alles over naar de Wirdumerdijk, op 13 augustus kon het Beursgebouw voor het publiek opengaan. Voor de volwassenen uiteraard, maar ook voor de jeugd. De Jeugd leeszaal, in 1920 als zelfstandige vereniging opgericht, maar in 1951 met de Openbare Bibliotheek gefu seerd, werd eveneens verplaatst van de Voorstreek naar de Wirdumer dijk. En dat was dan welgeteld de twaalfde verhuizing in haar bestaan! Wachtend voor de balie in de nieuwe bibliotheek in het voormalige Beursgebouw

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 13