BIBLIOTHEEK LEEUWARDEN iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinjl NEEMT AL JAREN |iBIIIIIBIB I APARTE POSITIE IN 1 "HET WORDT TIJD VOOR TAAKVERDELING BIBLIOTHEKEN" BOEKEN BEVEILIGD ADVERTENTIE VAN VROEGER ^^ENTRALTmBUamEEKDm^^^ ECHTPAAR Al jaren lang neemt de Openbare Bibliotheek Leeuwarden, provinciaal en zelfs ook nationaal gezien, in onze bibliotheekwereld een heel uitzonderlijke positie in. Daar merken de leden, die nu in de Beurs hun boeken ruilen, misschien weinig of niets van, maar toch is het zo: de Openbare Bibliotheek zit - op vrijwillige basis - in een samenwerkingsverband met de Centrale Bibliotheekdienst voor Friesland, waardoor ze veel sterker naar buiten kan treden, dan zonder deze samenwerking mogelijk zou zijn. Daardoor is de Openbare Bibliotheek in Leeuwarden een „Centrumbibliotheek" met een bijzondere functie voor alle kleinere openbare bibliotheken, die er in Friesland zijn. Die Centrale Bibliotheekdienst voor Friesland (CBD), met kantoren aan de Curacaostraat en kantoren en magazijnen aan de Fahrenheitstraat in Leeuwarden, is in 1961 opgericht en voert de directie over alle open bare bibliotheken in Friesland in gemeenten met een inwonertal, dat beneden de dertigduizend ligt. Dat is een verplichting, vastgelegd in de uit '75 daterende Wet op het Bibliotheekwerk in Nederland. Maar, en dit is nu het uitzonderlijke, de CBD voert óók de directie over de Openbare Bibliotheek in Leeu warden, die al voor het van kracht worden van die net genoemde bibliotheekwet met de CBD voor Friesland een samenwerking aan ging, trouwens net als de Openbare Bibliotheek in Heerenveen, die ook vrijwillig met de CBD samenwerkt. DUIDELIJK VOORDEEL Als een duidelijk voordeel van deze samenwerking kan gelden, dat de Openbare Bibliotheek op het vlak van de beleidsvoorbereiding en be leidsuitvoering van haar werk kan steunen op de know how, het spe cialisme, de ervaring en de conti nuïteit van de CBD en tegelijk kan rekenen op collegiaal overleg. Dit alles betekent, simpel gezegd, een enorme versterking van de hele bedrijfsvoering van de Openbare Bibliotheek. Onder meer voert de Gevraagd met 1 Mei a.s. een ZONDER JONGE KINDEREN, ALS HUISBEWAARDERS bij de Openbare Leeszaal, Tweebaks- markt 64. De man moet o.a. bode diensten venrichten en tezamen moeten zij het gebouw schoonhou den. Aanvangsalaris 600,- plus vrij wonen, vuur en licht. Voor 17 Maart alléén schriftelijk te sollici teren bij de Secretaresse, Mevrouw BOELES-ZEVERIJN, Harlinger- straatweg 75 (1942) CBD de hele financiële administra tie, doet ze de boekhouding en voert ze het technisch overleg met het Rijk en de gemeente Leeuwarden. Verder is het secretariaat, de cor respondentie, het archiveren, het agenderen en het verslagleggen door het bestuur van de Openbare Bibliotheek opgedragen aan de CBD en wordt ook de gehele perso neelsadministratie en het werven van nieuwe mensen door de CBD verricht. SPECTACULAIRE DIENST Een voor het publiek veel meer in het oog lopende activiteit van de CBD betreft de zeker spectaculaire dienst van de bibliobusvoorzienin gen. Dagelijks rijden er dertien bibliobussen (capaciteit 2500 boe ken), drie trailers (capaciteit 4000 boeken) en een discobus (capaciteit 3000 platen) over de Friese wegen en vanzelfsprekend maakt ook de Openbare Bibliotheek Leeuwarden (in de vijftiger jaren zélf de eerste Nederlandse bibliotheek met een bibliobus!) van deze dienst gebruik. Naast minder grote en, zeg maar piepkleine bibliotheekjes in som mige dorpen in de provincie, staat de Openbare Bibliotheek in Leeu warden dus letterlijk en figuurlijk als een enorme kolos onder de para- plui van de CBD. CENTRUMBIBLIOTHEEK Ligt het dan niet voor de hand, dat de Openbare Bibliotheek in Leeu warden in sommige opzichten veel kan betekenen voor de kleinere openbare bibliotheken in dit ge west? Welnu, dat doet ze dan ook. In het grote samenwerkingsverband is Leeuwarden centrumbibliotheek, wat zich op twee terreinen heel dui delijk manifesteert en wel bij de Centrale Inlichtingen Dienst en bij de Centrale Muziekbibliotheek en Discodienst, beide in het voormali ge Beursgebouw ondergebracht. SAMENBUNDELEN Deze diensten van de Openbare Bibliotheek Leeuwarden zijn met die van de Centrale Bibliotheek dienst voor Friesland samengegaan tot twee versterkte takken van dienst, die zowel een plaatselijke als een provinciale opdracht hebben. Ook de kleinere bibliotheken in Friesland kunnen door deze dien sten worden voorzien en de voor delen, we hebben het al eerder ge zien, zijn duidelijk - het samenbun delen betekende ook hier een ver sterking van het specialisme en ver sterking van de continuïteit en de know how. Bovendien bespaart deze concen tratie nog geld, omdat men er een duplicering mee voorkomt - het is niet meer nodig verschillende col lecties naast elkaar aan te leggen. Zo is in Friesland de bibliotheken- gemeenschap gegroeid naar een voorbeeldig samenwerkingsver band, waarbij verschillende groot ten van bibliotheken door een ver sterkte organisatie kunnen komen tot eten kwaliteitsverbetering en een betere dienstverlening. Als uitgesproken centrumbiblio theek is de Openbare Bibliotheek Leeuwarden in dit grote samenwer kingsverband van de Centrale Bibliotheekdienst voor Friesland van niet geringe betekenis. Een spectaculaire dienst van de CBD is die van de bibliobussenDe OBL was indertijd de eerste Nederlandse bibliotheek met een bibliobus. Dit is dat eerst busje, gefotografeerd voor de bibliotheek aan de Tweebaksmarkt. Net als andere bibliotheken in ons land heeft ook de Openbare Biblio theek in Leeuwarden in het verleden last gehad van lieden, die zich ver grepen aan het bibliotheekbezit. Heel wat boeken, soms zeer kost bare encyclopedieën of andere na slagwerken, verdwenen uit de rek ken, zonder ooit terug te keren op hun oude plaats. Daar moest dus nodig wat tegen ge daan worden en dat is nu dan ook gebeurd: geen boek of geen plaat kan het Beursgebouw meer verlaten zonder bij het centrale uitleencen trum te zijn geregistreerd. Wie nu nog wat vergeetachtig is en er niet zo gauw aan denkt een uit de rekken genomen boek of een mee genomen grammofoonplaat te laten registreren zoals het hoort, komt gewoon het gebouw niet mee uit. Bij elk heimelijk meegenomen voorwerp, dat de entreehal verlaót, zal de deur bij de uitgang zich/élui- ten en klinkt er een alarmsignaal. In dat, waarschijnlijk niet zo veel meer voorkomende geval, blijft er niets anders over dan nog even naar de balie terug te gaan. Het niet geregi streerde voorwerp kan dan alsnog even worden afgeboekt. Misschien klinkt dit allemaal wat raadselachtig, maar dat is het niet. Voor dit nieuwe beveiligingssys teem zijn alle boeken en platen van de bibliotheek voorzien van een strip, die actief geladen is. Bij het aanbieden van een boek of een plaat aan de balie wordt dit door het balipersoneel gedeactiveerd, zeg maar ontladen. Dan kan men er het gebouw mee verlaten, zonder dat er iets gebeurt. Maar wordt dat niet gedaan, worden boek of plaat niet ontladen, dan rea geert de fijn afgestelde electroni- sche apparatuur bij de uitgang daar onmiddellijk op met een fluit toon en het sluiten van de deur. Dit nieuwe beveiligingssysteem heeft trouwens nog een tweede furfctie ook: ze telt alle bezoekers, die het gebouw betreden en verla ten. Het totaal cijfer, gedeeld door twee, geeft aan het eind van iedere dag accuraat aan hoeveel mensen de Openbare Bibliotheek hebben be zocht! ,,Het wordt nu tijd dat er een duidelijke taakverdeling komt tussen de bibliotheken in Leeuwarden. De Provinciale Bibliotheek moet, als wetenschappelijke bibliotheek, een universiteitsbibliotheek worden. Wij, als Centrale Bibliotheekdienst voor Friesland, steunen dan ook graag het streven van de Provinciale Bibliotheek om door het Rijk als wetenschappelijke bibliotheek te worden erkend en noem die weten schappelijke bibliotheek dan de universiteitsbibliotheek binnen het Hoger onderwijs voor Friesland. Dan krijgt ook de Openbare Bibliotheek Leeuwarden een duidelijker en eigener gezicht" Dit zijn woorden van de heer L. Popma, adjunct-directeur van de Centrale Bibliotheek Dienst voor Friesland, pratend over het bibliotheekwerk in Leeuwarden, en wat door-fdosoferend over de eerder genoemde Bibliothekengemeenschap, aan de vooravond van de officiële ingebruikneming van het Beursgebouw door de Open bare Bibliotheek. De bibliothekengemeenschap van de openbare bibliotheken is in Friesland met de centrumfunctie van de OB Leeuwarden zo goed als voltooid. Maar je kunt de PB met haar door CRM toegewezen regionale steunfunctie daar eigenlijk niet buiten denken. Er is een uitstekende samenwerking tussen PB en openbare bibliotheken. Maar er is daarvoor geen organisatorische struktuur. De openbare bibliotheek in Leeuwarden heeft in het verleden t.g.v. minder facili teiten wel wat in de schaduw van de PB moeten opereren. Dat is nu niet meer het geval. Die situatie is veranderd door de Bibliotheekwet van 1975 met als gevolg heel andere financiële verhoudingen en door de ontzettende vlucht van het bibliotheekwerk in Leeuwarden in de laatste vijfjaar En natuurlijk door de nieuwe accommodatie van de Openbare Bibliotheek, midden in de stad. .Daarom"zegt de heer Popma, ,,moet er nu een duidelijker taakverdeling komen, daar is ook het publiek mee gediend. We zijn ook bezig - PB en wij - om een publikatie voor te bereiden waarin we gezamenlijk onze eigen taakstelling willen verduidelij ken, vooral ook in de richting van het onderwijs. De PB heeft een wetenschappelijke intentie en moet ook het nu nog ontbrekende wetenschappelijke referentiekader krijgen. Institutio neel zit de PB als wetenschappelijke bibliotheek wat in een vacuüm. Dat moet anders. En daar werken wij als openbare bibliotheken graag aan mee." Goed, maar als de PB op den duur niet door het Rijk als wetenschap pelijke universiteitsbibliotheek zou worden erkend? ,,Dan zie ik als alternatief' aldus de heer Popma, ,,dat je de voorbeelden van Arnhem, Maastricht, Middelburg, Haarlem zou moeten volgen en dat je zou moeten zeggen: je hebt een openbare bibliotheek in de stad en je hebt een wetenschappelijke kollektie in de stad. Breng die samen in één geïntegreerde bibliotheek. Daarin is dan tevens die regionale steunfunktie opgenomen. Je hebt dan één sterke bibliotheek, met een wetenschappelijke afdeling, die zowel op de algemene informatiefunktie als op de wetenschappelijke is bere kend. Er zijn voorbeelden van in ons land, 'zoals in Arnhem, waar de Gelderse Bibliotheek, vergelijkbaar met de PB in Friesland, en in Maastricht, waar de Wetenschappelijke Stadsbibliotheek, ook sa mengegaan zijn met de openbare bibliotheken. Voor zo'n integratie van alle publieke bibliotheken staat dan de term Bibliothekengemeenschap. ,,Maar het is natuurlijk wel zo"geeft de heer Popma toe, ,,dat de Openbare Bibliotheek deze zaak vanuit haar eigen invalshoek bekijkt - de PB zal er anders tegen aankijken. Het is ook het alternatief dat pas in tweede instantie dient te worden nagestreefd'

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 17