WANDELING DOOR DE BIBLIOTHEEK <f^ASPA WIE "VERMAAKTEN" DE BEURS TOT BIBLIOTHEEK uw gesprekspartner voor een doelmatig en leefbaar aspa-enschede bv Heel wat instellingen en bureaus hebben eendrachtig samengewerkt om het oude Beursgebouw om te toveren in een hypermoderne bibliotheek. Zullen we eens zien welke dat zijn geweest? Het werk stond onder architectuur van het Architectenburo Heidoorn b.v. te Leeuwarden. Ook de bouwkundige adviezen kwamen van hier en wel van het Ingenieursbureau „Friesland". Hoofdaannemer was de Bouwmy Heidinga b.v./De Kinkelder b.v. te Leeuwarden. De adviezen voor de verwarming, ventilatie en verlichting kwamen van het Adviesbureau P. W. Deerns b.v. uit Amsterdam. Westermann B.V. te Leeuwarden werd ingeschakeld voor de verwarming, de ventilatie en het sanitair. Het Electro Technisch Bedrijf Boomsma te Leeuwarden verrichtte de electrotechnische werk zaamheden. Langhout BV te Leeuwarden tekende voor het schilderwerk. Heiwerk werd uitgevoerd door Nederhorst Grondtechniek uit Gouda. Ultra-sonoor onderzoek werd verricht door TNO Delft. De staalconstructie werd verzorgd door de B.V. v/h Fa. B. Mohrmann te Leeuwarden. Stalen liggers, trappen en puien kwamen uit Holwerd en wel van Radeko Metaalbedrijf BV. Voor betonnen trappen zorgde de Firma Noppert uit Suameer. De Gebr. Bekker bv uit Leeuwarden klom boven op de Beurs om het dak te repareren. Ook op het dak verscheen de firma „Cocoon" uit Schiphol-Oost Amsterdam om de ettelijke tientallen meters dakgoot te herstellen. Voor het onvermijdelijke sloopwerk kwam de Fa. Zittema Jr. vanuit Oenkerk naar hier. Staled plafondplaten werden geleverd door Prince Cladding te Zoetermeer. Nieuwe deuren kwamen van Halbertsma BV te Grouw. Automatische deuren leverde Elbédé BV te Leusden. En de Firma J. Otma te Leeuwarden zorgde voor het hang- en sluitwerk. De betimmeringen werden uitgevoerd door Douma's Timmer- en Meubelfabriek „Friesland" te Oosterwierum. „Starlift" te Voorburg bracht in het gebouw de liften aan. En Vermeulen^Bouwstoffen te Leeuwarden legde de vloerbedekking. Verder hadden ook de P.T.T., Frigas, I.W.G.L., de Brandweer, de Dienst Stads Ontwikkeling, Monumentenzorg en het P.E.B. een aandeel in de metamorfose van het Beursgebouw. Ook voor de verdere inrichting van het gebouw tot bibliotheek zijn heel wat leveranciers ingeschakeld. Bomefa Bibliotheekinrichting te Kampen leverde bibliotheekrekken, balies, registers, tafels en stoelen in de publieke ruimten. 3 M Nederland BV uit Leiden zorgde voor een beveiligingssysteem voor de boeken. Kantoormeubilair kwam van Aspa uit Enschede. Van Wieren Kantoorinrichting te Leeuwarden leverde kasregisters. Expo Competence uit Kortenhoef kwam naar Leeuwarden, o.a. voor het installeren van afspeel apparatuur en balie in de diskotheek. Voor een piano in de muziekbibliotheek zorgde de Firma Albert Hahn uit Leeuwarden. Westermann Showrooms bv uit Leeuwarden richtte de keuken in de kantine in. I Voor schrijfmachines werd de Fa. Van den Berg en Kop te Leeuwarden ingeschakeld. Plantenbakken kwamen van „Pofisplant" Nederland bv uit Duiven in Gelderland. Handdoek- en zeepa ut omaten leverde I)am-Hokatex te Leeuwarden. Tenslotte haalde het schoonmaakbedrijf GOM BV te Leeuwarden de bezem door het gebouw. En daarna kwam de Fa. W. de Boer uit Leeuwarden nog in actie om de duizenden boeken van de Openbare Bibliotheek over te brengen van de Tweebaksmarkt, Voorstreek en Weerd naar de Wirdumerdjjk. (vervolg van pag. 7) En dan hebben we tenslotte, aan de andere kant van het gebouw, bene den links, nóg een ruimte, waar we ook meteen na het betreden van de Beurs hadden kunnen binnenvallen, maar dat we opzettelijk wilden be waren voor het laatst. Dat is het zogenaamde leeskafé, een wat "roezemoezerig" zaaltje, waarvan de naam de hele sfeer al bepaaltEr staan hier - op de houten vloeren - levensechte kroegtafels en stoelen, er staan "nostalgische" varens ter decoratie en er liggen vrijwel alle vaderlandse dagbladen, alle provinciale nieuws- en streekbladen en een royale voorraad recreatieve tijdschriften. In dit leeskafé, dat eigenlijk uit twee afdelingen bestaat, want er is - als in zoveel gezellige café's - een ge lijkvloers en een lager liggen vlak, mag duidelijk wat meer dan op eni ge andere plaats in het gebouw. Boven kan zelfs worden gerookt en wie hier alleen maar even binnen wipt om z'n twaalfuurtje te veror beren hoeft ook al niet bang te zijn voor eén boos oog. Integendeel, de bibliotheek levert er "uit de muur" nog graag een kop koffie bij ook. En dat kan dan genuttigd worden met een riant uitzicht op het verkeersge- doe van de Wirdumerdijk - in geen honderd jaar heeft men op deze plaats zo gezellig kunnen zitten als nu. Dit leeskafé is ook de plaats, waar men oude jaargangen van kranten en tijdschriften kan raadplegen, maar dat moet dan wel even bij de receptie in de entreehal worden aangevraagd. Overigens is het dus niet nodig lid van de leeszaal te zijn om van dit Leeskafé gebruik te maken; als er gens het openbare van de Openbare Bibliotheek opgeld doet, dan is het hier. Ziezo, dat was dan een snelle rond gang door het gebouw, waarbij we nog heel wat appartementen niet hebben genoemd, Kantoren, kanti ne en magazijnen bijvoorbeeld, die zijn er natuurlijk wel, maar tot de publiek toegankelijke ruimten ho ren ze niet. hendrik ter kuilestraat 206 postbus 286,7500 AG enschede telefoon (053) 32 00 06* telex 44868

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 18