RESTAURANT boekhandel ^onaer de LuifeL Duizenden boeken in de bibliotheek. Maar te koop I zijn ze er niet I I I I I I J van uuieren OPMERKELIJK HUWELIJK VAN 100 JARIGE IN LEEUWARDEN B.V. DOUMA'S TIMMER- EN MEUBEL FABRIEK "FRIESLAND" 19 Wij veizorgen uw feest thuis of elders vanaf de Invitatie tot en met de afwas. Met het plaatsen van scheidingswanden en lichtkoven hielpen wij mee aan dè verbouw van het Beursgebouw. Wij feliciteren bestuur, directie en medewerkers van de Openbare Bibliotheek met het 75-jarig jubileum en de ingebruikname van dit gebouw. 9021 CL OOSTEFIWIERUM, Doarpsstrjitte 2, telefoon 05104-214 b.g.g. 313 Kom daarom net als de Openbare Bibliotheek - bij VAN WIEREN in de Peperstraat de bruidegom gelukwensen het papier is geduldig toveren de informatiedrager van de toekomst een fluitje van een cent het blote oog een Complete biblioteek in uw binnenzak een centén- mensen, die er meer van willen weten LEEUWARDEN-TEL 0(100-29013 o< 29023 DOOR GEHEEL FRIESLAND Meer dan 60 jaar ervaring op het gebied van een degelijk stuk machinaal timmerwerk, binnenbetimmering en meubelwerk. peperstraat 8 leeuwarden telef 2 66 31 Een bizondere gebeurtenis in de donkere dagen voor Kerst. Een honderdjarige op "vrijersvoeten" is tenslotte geen alledaagse verschijning. Als zo 'n honderdjarige een vijfenzeventigjarige bruid in zijn armen sluit, gaat dat beslist niet ongemerkt voorbij. Nieuw huwelijksgeluk betekent op die leeftijd vaak een verjonging die als het ware een nieuwe jeugd inluidt. En dat is de honderdjarige bruidegom dan ook wel aan te zien: hij straalt van jeugdige overmoed. Geboren en getogen in Leeuwarden, zocht hij het vrouwelijk schoon in zijn onmiddellijke omgeving. Begrij- pelijk, als men zo'n respektabele leeftijd bereikt heeft. Daarbij ging zijn verlangen uit naar een lieftal lige schone van voldoende nivo. Uit eindelijk sluit hij een wel zeer gelet terde bruid in de armen. U heeft het al begrepen; het gaat hier over de Openbare Biblioteek in Leeuwar den, liefderijk omarmd door het Beursgebouw. Samen beginnen zij aan een nieuwe jeugd en we kunnen elkaar felicite ren dat we daar getuige van mogen zijn. Natuurlijk wensen wij de "echtelieden" alle voorspoed en ge luk. Trouwens, nu we het toch over "echtelieden" hebben: binnen de bibiblioteek (en daar buiten) be staat nog een huwelijk, waar we nauwelijks bij stilstaan. Het zijn de letters, die toever trouwd zijn aan het papier. Tegen woordig spreken we dan over de informatie (tekst of afbeelding) op de informatiedrager (het papier). We werken allen dagelijks met pa pier. Is het niet om te schrijven, te typen of te tekenen, dan toch wel om te lezen. Zodoende vinden wij papier een vanzelfsprekend iets. We zijn er mee vertrouwd. We vertrou wen zelfs onze gedachten toe aan het papier. Dat de informatie stroom steeds maar groter wordt, dat het later terugvinden van die informatie uit bergen papier heel wat moeite kost: we zijn er aan ge wend (hoewel we het niet leuk vin den). Ook het feit "dat je niet alles kunt bewaren" tenzij in een heel groot archief, vinden we normaal. We weten ook, dat we straks door de bomen (die gekapt moeten wor den om papier te maken) het bos niet meer zien! Eigenlijk zou je moeten kunnen to veren: de informatie overhouden en de konventionele informatiedrager (het papier) teruggeven voor recy cling (kringlooppapier). Maar de wonderen zijn de wereld niet uit. De techniek staat voor niets. We kunnen dus toveren. Van daag de dag zien we zelfs kans om de inhoud van het postkodeboek over te brengen op een informatie drager die net zoveel ruimte in be slag neemt als één bladzijde! Als we al kans zien om gebruik te maken van een informatiedrager die, in tegenstelling tot papier, een pagina tekst kan dragen op een vier kante centimeter, dan moet hier wel sprake zijn van iets geheel nieuw's. Vooral, als we er nog nooit van gehoord hebben. Inderdaad, de ontwikkelingen op dit gebied zijn opzienbarend. Toch is deze informatiedrager nog ouder dan uw respektabele Beursgebouw. Reeds in 1869 vond de eerste presentatie plaats van dit bizondere medium: mikrofilm. Mikrofïlm, de informa tiedrager van de toekomst, wordt reeds veelvuldig toegepast in bedrij ven en organisaties. En wanneer u, als partikulier, een boek gaat lenen in de biblioteek, wordt de uitlening geregistreerd op mikrofilm. Bij Karmac bv in Lelystad worden, ten behoeve van openbare bibliote- ken, op deze manier 110 miljoen uitleningen per jaar centraal ver werkt. Dat mikrofilm toch zo nieuw is, komt voornamelijk doordat de laat ste jaren de apparatuur, waarmee men de informatie op mikrofilm kan zetten, sterk vereenvoudigd is. Er is nu een tafelmodel "kopieer machine" op de nederlandse markt gebracht, waarmee men op dezelfde simpele manier een mikrofïlmkopie kan maken als normaal een fotoko pie op gewoon papier gemaakt wordt. Deze machine, de Karmac micro-copier 1606, produceert ge heel automatisch de kant en klaar ontwikkelde afdrukken op een 16 mm filmstrip. Op deze strip, 148mm lang, staan maksimaal 14 opnamen. Zo'n strip past in één van de 5 banen waarmee een jacket uitgerust is. Een jacket is een transparant hoesje op A6 for maat. Zodoende kunnen er 70 pa gina's informatie ondergebracht, worden in een jacket. Als men vier van deze jackets in een blok legt, is dat dezelfde oppervlakte als een ge woon vel papier. Aleen staan er nu op deze oppervlakte maar liefst 240 pagina's informatie. Natuurlijk is zulke informatie niet met het blote oog te lezen. We heb ben daar een leesapparaat voor no dig dat de mikrofïlm-beelden terug- vergroot tot het originele formaat. Die z.g. readers waren vroeger nogal onhandige dingen. Dankzij de he dendaagse techniek kan men nu be schikken over een handzame porta ble reader die zowel op het lichtnet als op de sigaren-aansteker van de auto aangesloten kan worden. Bo vendien kunnen oplaadbare batterij en geleverd worden, zodat men, waar dan ook, de mikrofilmopna- men kan raadplegen. Er zijn zelfs readers beschikbaar in zakformaat. De dominee, de dokter, de notaris, ze beschikken allen over een eigen studeerkamer. Ze hoeven zich maar om te draaien naar hun boekenkast om een greep te doen naar die in formatie waaraan ze behoefte heb ben. Hun werk brengt met zich mee, dat ze regelmatig literatuur moeten raadplegen. Maar ieder van ons heeft regelmatig belangstelling om bepaalde informa tie te raadplegen. Niet alleen in bedrijven of organisaties, maar ook als particulier. Hoewel het erg plezierig is, terug te kunnen vallen op een (kostbaar) ei gen boekenbezit, willen wij vaak informatie raadplegen die van ver schillende herkomst is. Brieven, artikelen uit tijdschriften of kranten, administratieve gege vens, als we het allemaal zouden bewaren kwamen we om in stapels papier. Met mikrofilm kunt u echter een komplete biblioteek in uw binnen zak meenemen, en overal raadple gen. Op mikrofilm kan een kom pleet archief van 100 m2 terugge bracht worden tot een opberg- bak van 1 m2. En het leuke van mikrofilm is, dat al die informatie van verschillende herkomst keurig samengebracht kan worden tot een overzichtelijk ge heel. Feitelijk houden we de alleen de informatie over, terwijl de kon- portable mikrofiche reader "dual eighty uit het leveringsprogramma van Karmac: uit en thuis bruikbaar ventionele informatiedrager (het papier) tot kringloop-papier ver werkt kan worden. De opname (wellicht in loondienst- verfilming door Karmac bv) van een omvangrijk archief, het ontwikke len van de mikrofilm plus een tien tal kopieën voor de diverse bedrijfs- funktionarissen brengt in totaal een kostenpakket met zich mee van (schrikt u niet!) twee cent per pa gina aan geproduceerde mikrofïlm- beelden. Dat komt, omdat eenmaal op mi krofilm opgenomen informatie ra zend goedkoop gekopieerd kan worden. Juist in deze tijd, waarin we bizonder kosten-bewust met ons geld omspringen en arbeid duur be taald moet worden, is het belangrijk om te weten, dat met één druk op de knop een jacket met 70 pag. mikrofilmbeelden overgezet wordt op een mikrofiche van één gulden. In praktisch dezelfde tijd waarin u op een gewone kopieermachine een kopie maakt van eén bladzijde! Als een mikrofiche echter gevuld wordt met komputergegevens (ook dat kan Karmac bv voor u verrichten) staan er tot 420 komputerpagina's op een mikrofiche (van A6 for maat). De sprong van 1 naar 420 pagina's kopiëren in één handeling betekent een stroomversnelling in informatieverwerking en informa tieverspreiding die volkomen nieu we perspektieven biedt. Mensen die er meer van willen we ten, kunnen het beste kontakt op nemen met Karmac bv, postbus 212, 8200 AE Lelystad. Daar is een handig boekje^ beschikbaar waarin het leveringsprogramma ge presenteerd wordt. Even bellen kan natuurlijk ook: 03200-44244. De "Karmac gids" opent de weg naar mikrofilm, de informatiedrager van de toekomst. A.Z.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 19