OPENBARE BIBLIOTHEEK BESTAAT PRECIES VIJF EN ZEVENTIG JAAR BEURSGEBOUW IS JUBILEUMGESCHENK 4 INGEZONDEN VAN VROEGER Wat een merkwaardig toeval toch, dat de Openbare Bibliotheek in Leeuwarden uitgerekend in haar jubileumjaar kon verhuizen naar een veel groter en riant gebouw. Het was immers in 1905, dat de "Vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek" werd opgericht en deze instelling bestaat nu dus precies vijf en zeventig jaar. Tweede curieuze coïncidentie: ook dat nieuwe gebouw jubileert - het is dit jaar op de kop af een eeuw geleden, dat het nieuwe Beursgebouw werd gesticht. Vijf en zeventig jaar Openbare Bibliotheek Leeuwarden, honderd jaar Beursgebouw - zelden of nooit hebben twee jubileren- den elkaar zó kunnen vinden op hun herdenkingsfeest! de Weaze, vermeldde de naam van de nieuwe instelling, niet minder opvallend was de tekst op een bord boven de hoofdingang: Vrije Toe gang. Het eerste jaar kwamen er al meer dan 36000 bezoekers over de vloer en vonden er bijna tienduizend uit leningen plaats. Toen het aantal le zers in de jaren daarna snel steeg en ook het boekenbezit zich gestaag uitbreidde, werd de bibliotheek voor het eerst geconfronteerd met een euvel, dat in later jaren nog zo vaak voelbaar zou zijn: de leeszaal kreeg te kampen met een nijpend ruimtegebrek! OP STRAAT GEZET Moeilijkheden van nóg ernstiger aard ontstonden er direct na de Eer ste Wereldoorlog, toen de biblio theek min of meer op straat werd gezet - het pand van het Nut, op de plaats van het vroegere Munten- burg, moest worden gesloopt ten behoeve van een nieuw kantoor voor de Friesche Bank. Gelukkig schoot nu het gemeente bestuur van Leeuwarden te hulp door het aanbieden van een perceel in de Sint Jacobsstraat, maar dat bleek wel een noodoplossing met de klemtoon op nood: lees- en studie afdeling, uitleenbureau, boekerij en vestiaire, het zat er allemaal in één lokaal. De Bibliotheek, die toen al een vijf tien jaar bestond en haar bestaans recht duidelijk bewezen had, moest naar een betere huisvesting uitzien, hoe dan ook. NAAR TWEEBAKSMARKT Wel, een vorstelijk gemeentelijk subsidie maakte het mogelijk een monumentaal patriciërshuis aan de Tweebaksmarkt aan te kopen en naar wens in te richten. Met een aparte leeszaal, een studie zaal, een uitleenbibliotheek, een werkvertrek voor de bibliothecaris, een woning voor de huisbewaarder en ook nog een lokaal voor de pas opgerichte Vereniging Jeugdlees zaal voelde het bibliotheekbestuur zich als een koning zo rijk. Oktober 1921 kon deze royale ves tiging in gebruik genomen worden; bibliothecaris was toen, sinds kort, de heer J. van Dijk, opvolger van de dames R. de Vries en S. Lobo, die respectievelijk van 1915 tot 1919 en De "Leeszaal" in Leeuwarden. Onbekend nog tijdens de laatste eeuwwisseling, een realiteit even daarna. Het was al eerder, medio negentiende eeuw, dat in Duitsland de "Lesehallen" en in Engeland en Amerika de "Public Libraries" in het volksleven een steeds belangrij ker plaats gingen innemen. In navolging van deze zo succes rijke openbare leeszalen in het bui tenland kreeg ons land in 1892 in Utrecht z'n eerste openbare biblio theek. Dordrecht en Groningen volgden en toen duurde het niet lang meer, of ook in Leeuwarden werd de roep om een dergelijke inrichting voor het eerst gehoord. HET NUT Het initiatief kwam van het Nut, het Departement Leeuwarden der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen en wat lag er toen - eind 1902 - meer voor de hand, dan eens een kijkje te gaan nemen bij een van de al bestaande drie? De keus viel op de Openbare Lees zaal en Bibliotheek in Dordrecht en een kleine commissie vond er zo'n gastvrij onthaal, dat na een twee daags bezoek al het wel en wee van deze Dordtse instelling als een open boek voor haar lag. De commissieleden, opgetogen na hun uitstapje, lieten hun bevindin gen in druk verschijnen; het lijvige Aan de Tweebaksmarkt - zo hebben de Leeuwarders de O.B.L. jaren lang gekend. rapport sloten ze af met de wens: "Moge dit verslag bij U eene gun stige meening vestigen aangaande 't nut eener openbare leeszaal en bibliotheek in steden van middel bare grootte als Dordrecht en Leeu warden en daarbij de overtuiging, dat ons departement een nuttig en met de beginselen onzer maat schappij strookend werk zal doen door tot de oprichting eener zooda nige instelling het initiatief te ne men". Welnu, dat initiatief vond weerklank, er kwam een groot voorbereidingscomité en er ging een circulaire naar de burgerij met een bede om boeken en geld. Voorjaar 1905 was het zover, dat de Vereniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek" kon worden opge richt; een klein jaar later, maart 1906 werden de eerste banden uit geleend. De bibliotheek had zich gevestigd in een huurpand van het Nut op de hoek van de Weaze en de Nieuwe- weg; er stonden bij de start 213 na men op de ledenlijst en even meer dan duizend banden vormden het boekenbezit. Een enorm bord, over de hele breedte van het pand aan de kant van Het eerste gebouw van de OBL: op de hoek van de Weaze en de Nieuweweg. Nu staat er het kantoor van de Amrobank. van 1919 tot 1920 bibliothecaresse waren geweest. Nog eerder, van 1905 tot 1915, in de beginjaren dus, had de heer M. Braaksma zich voor de bibilotheek als "beheerder" uitzonderlijk ver dienstelijk gemaakt. Hij was een soort Manus van Alles, die toezicht hield, die de boeken uitleende en innam, die de administratie ver zorgde en daarenboven nog het bindwerk deed. Door zijn vertrek naar de Provinciale Bibliotheek, waar hij als administrateur werd aangesteld, kwam aan het werk van deze steunpilaar voor de Openbare Bibliotheek een eind. Het kon natuurlijk niet missen: met de betere behuizing aan de Tweebaksmarkt onderging het bibliotheekwerk een grote groei. Er werden meteen tien procent meer banden uitgeleend (bijna 57000 in 1922 tegen 47300 in het jaar daar voor) en met een kleine 45000 be zoekers haalde men een aantal, dat ook nooit eerder was bereikt. Niet alleen met behulp van het boek, ook met lezingen en tentoonstellingen werd het publiek nu naar binnen gelokt; steeds sterker groeide de overtuiging, dat de instelling voor een stad als Leeuwarden onmisbaar was. Een groot succes bleek ook - in 1925 - het toevoegen als een nieuwe afdeling van de Muziekbibliotheek; van de eerste dag af mocht ze zich in een grote publieke belangstelling verheugen. Toch kwam er een knik in de stijgende lijn van het bezoek: in 1939, om voorde vuist weg maar een jaar te noemen, werden er 55000 bezoekers geteld en dat wa ren er minder, dan er eerder in be paalde jaren waren geregistreerd. Er waren toen 3800 leden, meer dan daarvoor, maar ook meer dan in de eerste jaren daarna. In de oorlog leed de Bibliotheek een tragisch verlies door het depor teren door de Duitse bezetters van de directeur, de heer J. van Dijk. Meer dan twintig jaar had hij zijn beste krachten aan het bibliotheek werk gegeven; mejuffrouw G. Haanstra, al tien jaar werkzaam aan de Tweebaksmarkt, volgde hem als bibliothecaresse op. DONKERE WOLKEN In het begin van de vijftiger jaren kwamen er voor de Openbare Bibliotheek donkere wolken voor de zon, evenals trouwens voor het hele leeszaalwezen in ons land. De prijzen van de boeken gingen omhoog, de salarissen stegen even eens, ook sociale lasten begonnen te drukken op het budget. Tegelijker tijd stegen weliswaar de subsidies, maar met de andere verhogingen hielden ze geen gelijke tred. Kampend met een jaarlijks tekort van een vijf mille voelde de biblio theek zich als een boek in een bak water - zelfs werd er al aan de on vermijdelijkheid van een sluiting gedacht! Vervolg op pag. 13 It tochtsjen yn 'e Iepenbiere Lês- zeal It is, tink ik, mannichien, dy't de Iepenbiere Lêszeal to Ljouwert besiket, wol mei my opfallen, dat er dér in hopen tiden tige tochtet. Ik bin d'r al in pear kear om dy reden ütgied. Doar en finsters steane faek tsjinelkoar iepen en sims noch de finsters yn 'e garderobe ek. It is dêr dan sunder oerdriuwing sims sa goed as net üt to haldenHwerfor dy tochterij nedich is, wit ik net. Ik tink hast, dat de reden dêrfor to siikjen is yn in friske-loft-many. Yn alle gefal it is tige winsklik, der d'r in ein oan komt. Gerlof Kalma (1927) STADSNIEUWS VROEGER VAN Mej. G. Haanstra, die haar oplei ding in de Openbare Leeszaal hier ter stede ontving, heeft te Gronin gen het assistents-diploma behaald. (1928) £n dit was het eerste filiaal van de Openbare Bibliotheek Leeuwarden: landelijk gelegen in het Julianapark.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 4