GROOT, MAAR GEEN KANS OM ER TE VERDWALEN I DE NIEUWE BIBLIOTHEEK 7 I «5S De Openbare Bibliotheek in het kolossale Beursgebouw. Drie ver diepingen, twee en veertig honderd vierkante meter vloeroppervlak - normaal gesproken een ruimte, waarin je gemakkelijk verdwaalt. Maar hier niet - zelfs wie het zou willen lukt het nooit. Simpele aan duidingen wijzen ons de weg; wie er ook maar één keer is geweest weet voor altijd, waar hij moet zijn en die voelt zich er ook onmiddellijk thuis. Want dit is een heel merk waardige zaak: hoewel het interieur van dit oude beurs- en waaggebouw volslagen veranderde, üjkt het alsof de situatie hier nooit anders is ge weest. Het is net of zette men het massieve gebouw als een enorme kap boven op een al bestaande bibliotheek, in plaats van andersom: de gloednieuwe bibliotheek werd geconstmeerd in de immense ruimte van het bestaande gebouw. Als u hét goed vindt lopen we er nu eens even doorheen; de toegang is gratis zo lang de voordeur er open staat. Via de buitentrap, nieuw aange bracht en voorzien van een helling- baan, komen we in een klein tocht- portaal met zelfopenende deuren links en rechts - deze geven toegang tot wat we kunnen betitelen als de grote entreehal. Hier stuiten we op een hoefijzer vormige balie van niet geringe af meting: dit is het centrale uitleen- centrum, waar alles wat de leden van de bibliotheek betrekken wordt geregistreerd. Een tweede balie tus sen de tochtportalen fungeert als een receptie voor alle mogelijke inlich tingen - hier liggen folders, hier wordt, voor wie het wenst, uit de doeken gedaan, hoe de bibliotheek precies werkt. Verder vinden we in deze entreehal een telefooncel en een copieerap- paraat - wie hier wil bellen of co- piëren hoeft bepaald geen lid te zijn - de bibliotheek - de naam zegt het al - is openbaar; iedereen mag er in, alleen het lenen van boeken en pla ten is mogelijk voor wie er lid van is. 60 Mooi, nu kunnen we drie dingen doen, we kunnen via de trap naar de eerste verdieping gaan, we kunnen gebruik maken van de lift (rechts van de balie), we kunnen ook eerst nog even een kijkje nemen in de Jeugdbibliotheek, die vrijwel ge lijkvloers achter de entreehal ligt. Daarbij mag het niet hinderen, dat we al boven de veertien of vijftien zijn - ook heel wat volwassenen voelen zich aangetrokken tot de jeugdbibliotheek, zoals bijvoor beeld kleuterleidsters of studenten van de pedagogische akademie, die er min of meer beroepshalve moe ten zijn. Trouwens, deze jeugdbibliotheek, die bijna de hele breedte van het Beursgebouw beslaat, ziét het als een maatschappelijk noodzakelijke ontwikkeling, dat ook de buiten landse werknemers meer en meer geïntegreerd worden en streeft dan ook naar een uitbreiding van het buitenlandse boeken- en platenbezit - vooral ook uit landen rond het Middellandse zeegebied en dat niet alleen voor de volwassenen, maar ook voor de jeugd. Zo, dan nu naar boven, de eerste verdieping met links de uitlening voor volwassenen en rechts de stu diezaal. Het "volwassen" van deze afdeling wil zeggen omstreeks veertien, vijftien jaar. Veertien jaar zal men in ieder geval moeten zijn om van deze uitlening gebruik te maken; in de praktijk blijkt een deel van de al wat oudere jeugd voorlopig de voorkeur te blijven geven aan de Jeugdbibliotheek. Wat het boekenbezit betreft geeft deze uitlening voor volwassenen wel wat keus: wie de moeite zou nemen alle banden te tellen komt op een totaal, dat boven de zestigdui zend ligt. 69 Nieuw, althans beter dan vroeger bereikbaar voor het publiek, is een register voor boekrecensies, een extra service, die overigens niet in houdt, dat elk besproken boek hier ook aanwezig is. In de studieafdeling, met o.a. een zeshonderd binnen- en buitenlandse tijdschriften op informatief en vak gebied en een collectie van enkele duizenden naslagwerken, zijn een zestiental studiecabines gecreëerd voor wie echt geconcentreerd wil werken en geen behoefte heeft aan meelevende blikken van de man of de vrouw, die toevallig naast hem zit. Tot de enorme hoeveelheid docu mentatiemateriaal op deze afdeling hoort een rijk gevulde kast met mappen knipsels uit kranten en tijd schriften, gerangschikt op personen en onderwerpen. Er wordt uit deze studiezaal niets uitgeleend, maar geen nood: ook hier staat een copieerapparaat. 00 60 Dan weer via de trap of met de lift naar de tweede verdieping met de discotheek en de muziekbiblio theek. In de discotheek is een voor uitlening bedoelde platencollectie en een collectie bladmuziek. Favoriet bij de leden, die van deze uitlening gebruik maken, is de popmuziek; meer dan de helft van wat hier de deur uit gaat is "pop' Maar er is natuurlijk ook gelegen- heidsmuziek, er is jazz, er zijn kin derplaten, er is muziek uit het bui tenland. Bladmuziek is er voor mensen, die zelf een instrument be spelen, het geeft niet wat. Ook en sembles, in allerlei samenstellin gen, vinden hier de juiste toon. De m.r. kan als podium dienen voor actiegroepen, die hier hun geluid willen laten horen, ze kan tentoon stellingen herbergen, ze kan ge bruikt worden voor incidentele bij eenkomsten van bepaalde vereni gingen. Maar dat zal dan allemaal wel moeten passen in het kader, van wat de bibliotheek doet; er zullen raakvlakken met het bibliotheek werk moeten zijn. Overdracht van informatie, aldus het standpunt van de Openbare Bibliotheek, hoeft niet per se te ge beuren door middel van het ge drukte woord. En ook voor visuele en auditatieve overdracht zal deze m.r. veel kunnen betekenen. (vervolg op pag. 18) Wie zich even muzikaal wil afzon deren, kan in een speciale muziek- cabine (met piano) terecht; verder zijn er twee cabines voor het be luisteren van platen en ook bij de balie kan men via zelfbediening met koptelefoon platen beluisteren. Verder kan de muziekliefhebber zich hier verdiepen in een naslag collectie en muziektijdschriften. Een van de magazijnen, niet voor het publiek toegankelijk, herbergt een vrij unieke verzameling van plusminus vijfhonderd titels or kestmuziek, waar o.a. het Frysk Orkest wel gebruik van maakt. Nou, uitgekeken hier? Dan weer terug naar de begane grond, want we zijn er nog niet. Het rechtse deel van het gebouw j?l immers is bedoeld als activiteiten- zaal, hier met een duur woord de multifunctionele ruimte genoemd. De activiteiten in deze multifunc tionele ruimte, die we nu verder voor het gemak maar als m.r. zullen aanduiden, worden gezien als ver lengstukken van het bibliotheek werk.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 7