MERKWAARDIGE HERINNERINGEN AAN DE DONKERE OORLOGSJAREN LEEWADDERS, WAAR IS DIT UIT DE DOOS MET SNIEPSNAREN KOEMELKERIJEN BIJ BOTERHOEK 11 We weten nu, dat alleen het laatste optelsommetje helaas niet zou uit komen, maar de mensen, die het curieuze briefje in de donkere oor logsdagen in handen kregen, klampten er zich aan vast en geloof den stellig, dat de Duitse dictator in '43 zou vallen, exact honderd en negen en twintig jaar na de val van Napoleon. Heel merkwaardig zijn ook de beide andere briefjes, ogenschijnlijk ge schreven door het een of andere pro Duitse individu, want in het eerste wordt het Oranjehuis verfoeid en in het tweede wordt de loftrompet ge stoken met Adolf Hitleren zijn rijk. Leest u zelf maar eens. Ik zweer met gans mijn Harte af De Koningin en heel haar staf Dus lach ik schamper en bespot De Koningin en haar gebod 'k Verafschuw tevens en belach Ons Vorstenhuis en zijn gezag En uit ons Nederland moet voort Die naar 't Oranjehuis hoort Al wie Oranje is gezind Hij is en blijft een duivelskind. De Fiihrer en zijn wet Zijn in mijn hart gezet Die voor de Führer is Eer ik zeker en gewis Het Duitse Rijksbestuur Verdedig ik met vuur Die Hitier eert en mint Die is mijn beste vrind Dat hij den hemel erft Die voor Heil Hitier sterft. Maar nu het leuke van de zaak: het was de bedoeling, dat de tekst van het eerste briefje voor de tekst van het tweede briefje werd gelegd en dan kwam er wel even wat anders te staan, namelijk: "Ik zweermet gans mijn Harte af De Fiihrer en zijn wet" enzovoort enzovoort Erg curieus dus, maar wat voor het vorige briefje gold, geldt zeker voor deze twee: het was in de oorlog hoogst gevaarlijk om ze in bezit te hebben. Er zijn voorbeelden van mensen, die om het leven werden gebracht, nadat ze met dergelijke schrifturen werden betrapt - wij denken bijvoorbeeld aan de jonge Dokkumer Peterus Woudsma, die bij de Prinsentuin in Leeuwarden door de chef van de Duitse Sicher- heitspolizei Wilhelm Albrecht werd vermoord, alleen omdat hij zo'n knullig briefje op zak had gehad. Onze abonnee, de heer K. van der Leest te Stiens, stuurde ons een wel heel merkwaardige herinnering aan de laatste oorlogstijd: een drietal vodjes papier, kennelijk door heel veel handen gegaan, met geschre ven teksten, waaruit het bange volk van die dagen hoop voor de toe komst dacht te putten. Op een van de brieljes wordt een vergelijking getrokken tussen Na poleon en Hitier en, volgens een voortdurend uitkomende optelsom, moest er uit blijken, dat in het jaar 1943 de val van de Duitse dictator kon worden verwacht. Immers, tel kens honderd en negen en twintig jaar, nadat er zich iets belangrijks had voltrokken rond de Franse kei zer, gebeurde er rond Adolf Hitler iets soortgelijks. Ziet u maar, hier komt de tekst van het briefje: Napoleon geboren Hitier geboren Franse revolutie Duitse revolutie 1760 129 1889 1789 129 1918 Napoleon Keizer 1804 129 Hitier Rijkskanselier 1933 Napoleon intocht Wenen 1809 129 Hitier intocht Wenen 1938 Napoleon in Rusland 1812 129 Hitler in Rusland 1941 Val van Napoleon 1814 129 Val van Hitier 1943 Aan de voet van de Oldehove, op de plaats van de Provinciale Biblio theek, moeten in vroeger eeuwen kleine koemelkerijen hebben ge staan. Daar loeiden de koeien, er werd gemolken, er werd ook boter gemaakt. Vandaar de naam Boter hoek voor de straat tussen de Wes terplantage en het nu verdwenen Sint Jobsleen. De oudere Leeuwarders noemden de streek Butterhome en Butterhom en tot in onze tijd werd door geboren en getogen Butterhoeksters voor hun buurt ook de aanduiding de Vet te Hoek gebruikt. Aardig passend bij de naam Boter hoek was de naam van de gloppe, die tot voor een kleine twintig jaar ter hoogte van het Heer Ivostraatje er loodrecht op stond dat was de Kalvergloppe namelijk. De Kalvergloppe zou genoemd zijn naar het huis Het Kalf op de hoek van de gloppe en het Sint Jobsleen. In dat huis zat een gevelsteen met de afbeelding van een dier, dat men kennelijk aanzag voor een half. Maar in werkelijkheid was het een koe en dat kan iedereen zien, die het Gemeente-archief bezoekt, want daar bevindt zich de steen nu. De naam Kalvergloppe is met het slopen van de laatste huisjes uit dit povere straatje verloren gegaan, maar de aanduiding Boterhoek be staat nog steeds. Er staan nu nog maar twee gebouwen aan de Boter hoek, maar die zijn van een heel andere allure, dan de bedrijfjes, waaraan de straat haar naam te dan ken heeft. Dat zijn de net al ge noemde Provinciale Bibliotheek en het belendende Rijksarchief. De gevelsteen uil het huis Het Kalf op de hoek van de Kalvergloppe en het Sint Jobsleen. WONING INRICHTING Hmii lUll «5-87 LEEUWARDEN Dit is de nieuwe opgave voor onzefotoprijsvraag Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 18921 BP Leeuwarden. Uilslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Populaire Leeuwarders" door Fenno L. Schou- stra.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 11