HET JAAR NADERT Z'N EIND GESPREKKEN OP 13 Een sfeervolle en passende foto bij het naderen van het eind van het jaar. De wereld wordt donker, maar achter de wolken schijnt al het licht van het nieuwe jaar. De plaat is in het laatst van '67 gemaakt door onze abonnee, de heer Jelle Foppema te Leeuwarden en wel vanaf het dak van het P.E.B. gebouw aan de EmmakadeZeer opvallend in het midden de oude watertoren aan het Zuider plein, rechts de gebouwen van de Frico en de CAF. De schoorsteen links is waarschijnlijk een van de Lijempf, maar zeker weten we het niet. Der binne twee sieken, Kees en Jan, en een sekere Henkie is overleden. Het is meer as kunde fan Sjouke, dat soadoende mut Sjouke eerst op kremaasje. Die Henkie was klein fan stuk, lid fan de blauwe knoop en hij kon soa mooi singe. Wielst Sjouke wat over hem fertelt, falie woorden as Kestfeest, oud en nij en afscheid. Nou ja, 't is de tied fan 't jaar. En wie pakt daar fer fan de Oldehove oek met om? Luuster maar met; kiek daar staan se: Tabe Ruutsje, Wiebe Poatsje, Lange Marten, Hein fan 't Hobbelpeerd en Sjouke Sukerslak. Wiebe Poatsje: We hewwe hier wel es machtiger staan. Gien Sjouke, gien Jan, gien Kees, no ja, die is wel te fereksekutéren. Krekt eergister weer uut het siekenhuus komen. Hein fan't Hobbelpeerd: Sjouke hew ik al weet hoe froeg kreas ferkleed afsteken sien. Dat we sei- den teugen mekaar: dat is een be grafenis of een trouwerij. Ja, soa gaat dat toch? Lange Marten: Der is één doad, ja wel meerfanself, mar oek één waar Sjouke meer as kunde an had. Ik loof dat ie het over een Henkie had. Mar hoe of wat weet ik niet meer. O, kiek daar is Tabe oek al. Gou- je.Tabe Ruutsje: Salum Maleikum. Hoor ik jim Henkie seggen? Ja, die hét het opgeven. Niet oud nog, jon ger as wij. Must ome segge teugen Gekke Gerriet. Daar gong ie oek een hoop met op en uut. Hein: O ja, die Henk. Ik hew em de laaste jaren niet feul meer sien. O, woande ie in Dokkum? Nou, das oek een hele overgang. Affijn mus- kien komt Sjouke nog langs. Mar ons boerekerel is der oek nog niet. Tabe: Dat weet ik toefallig oek: die hét de griep. Een paar dagen der met omlope, hoeste en snottere en niet lekker in je tontsje en alles gaat je seer doen. Nou leit ie onder fier dekens te switten en te stinken! Wiebe: Mar met Kees gaat het aar dig. Ik must jimme de groeten doen, en we musten mar es langs komme om een klein slukje. Foor Nijjaar want dan wurdt dat fergif weer duurder, maar dat is ons lotsje met sukke mannen as Agt en Wieg en Stee en Klauw, seit Kees. Hein: Ah, wie daar oek sitte in Den Haag, alles wurdt altied duurder: gas, bussiene, rokerij, drank en noem mar op. Kiek en as de drank toch duurder wurdt, dan ken Jouke van der Weide em oek wel opberge. Marten: Wie is Jouke van der Wei de? Ik hew wel Van der Weides kannen. Heel froeger op 't Fliet een kweker. Ja, en een lange monteur bij een saak waar nou die Bouma in sit, op 'e Bleeklaan. En ho es, dat is oek een Hein: Ho maar, die ik bedoel is een insjunneur en die hét wat uutfon- nen. Dan kenne autos op alkehol riede. Of alkehol menge met bus siene. Dat su dan stukken goedko per weze. Mar ja, nou hét het kame- net Jouke swaar bij de poat. Tabe: Jouke van der Weide. Ik docht even dat het een naam foor de grèp was. Dat docht mien frouw laassen oek, toen ik fan Hielke Ha gel fertelde. Fan die ouwe foorsitter fan de biljetklub. Oek toefallig sei se: De ene Regen en de ander Hagel. Wiebe: Ferrek ja. Daar hew ik toen oek niet op deurdocht. Ouwe Hagel en ouwe RegenMar der komt altied weer nije regen en nije hagel en nije sniw. Hé daar, en wie komt daar an? Hein: De echte, smaakfolle Su kerslak. En nou mut Sjouke mar gauw een boekje over Henkie open doen, want anders kenne we hier wel femikkele met mekaar. Hoi, Sjouke. Sjouke Sukerslak: Dag mannen, Nou jimme hewwe het al hoord, denk ik. Naar Goutum weest om Henkie weg te brengen. Hij lag er mooi bij. Ik had em in gien jaren sien, mar het was em sprekend! Och, och, kleine Henk! Marten: Ik had al wat ferteld. Dus hij is in Dokkum oek niet greater wurden? Och nee, na je sestigste sit erniet feul groei meer in. Was ie son feguurke as Tamahata? Sjouke: Die hew ik niet kannen? O, een swatsje. Nee, in België? O, een Molukker, een foetballer. Ja, nou kan ik em foor mie krije. Ik loof dat Henk nog kleiner was, niet Tabe? Tabe: A, jonge, ja, ju. Met achttien jaar kon ie de korte broek nog wel anhewwe. Dat deed ie oek wel es om met een jongeskaartsje in 'e biuskoop te kommen of bij 't foet baller. Sjouke: En oek een paar keer bij 't Kestfeest in de ouwe Geleister kerk fan de Sundusskoal. Henkie was gek op sukelademelk en hij kwam der altied in. Tot meester Valk em es snipte en soa bij kop en kont pak te en weg! Dat waar loof ik de fa- der fan die kleine tunman uut 'e Prinsentun. Hein: Ja, prachtig. Sukelademelk bij 't Kestfeest Dat hadden se loof ik oek in Massedoanië, son gebouke in 'e Muntsjemuurstraat, wat achteraf. Daar hèt na de oorlog de Waarheid nog even sitten. 't Is nou foetsie, krekt as die ouwe kerk. Nou ja, het Kestfeest is der nog. Wiebe: Dat geeft fan 't jaar nog al wat frije dagen foor die paar meen- sen, die nog werke teugenwoordig. En oud broad frete, want de bakkers late het een dag of wat sitte. Afijn, een mooi booijemke foor de oud- jaarsavundburrel. Sjouke: Henkie was fan de blauwe knoop. Hij gong wel gauw es met Gekke Gerriet, op stap, een bitsje een oom fan em, mar eh, gien drup hè, Gerriet tetterde mar een end weg, mar Henkie, nee! En even goed wurde ie wel lollig. Tabe: Dat ken oek best. En as ie dan watopdreefkwam, dan song ie faak een Duuts fersje. Of nee, son Wie ner Skrammel, loof ik. Och, och, wat wur je staf. Een enkele keer hoor je het nog wel es. Hein: Ik denk fersjes fan de Strau- zen en konsorten. De skuine blauwe Donau, en dan hewwe jou Zwei Herten in de Vierde Tak of soa. Mien skoanfader, (hij is al doad) had het dan over: Twee Giraffen an 't meer. Kiek, hij Sjouke: Ik bin der loof ik. Jou sêgge wat bij het afscheid, bij het Ab- schied. Just, dan sêgge jou: servoes. Sag beim abscheid leise: servus. Es, ee, er, vee, u, es. Soa skrief je dat. Nou dat kon Henkie skitterend sin- ge- Marten: Nou weet ik oek om welke Henkie het gaat. Ik hew dat wel es metmaakt met een groate bruiloft in 't Leo-gebouw. An 't end fan 'e avund, Henk op het toneel. Eerst fan Bleke Bet, en daar de kleine garde-officier over heen, en toen dit fersje. Dus dat was Henkie. Een tweede Jozef Tauber. Wiebe: Richard. Jozef was een Smied. Ja, toch jammer dat son Henkie sien laaste levensjaren daar vervolg op pag. 15

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 3