FRAGMENT OLDEHOVE BRACHT OPLOSSERS OP 'T GOEDE SPOOR ONZE FOTOPRIJSVRAAG GRAFSCHRIFT 5 Jjn we vier weken geleden te goed'geweest voor de abonnees, die aan onze fotoprijsvraag 'Leewad- ders, waar is dit?" plegen mee te doen? Hadden we van de rechterkant van de foto nog iets meer moeten afsnijden, waardoor het herkennen van het afgebeelde punt zonder twijfel veel moeilijker zou zijn geweest? Misschien wel ja. Nu waren er in ieder geval heel velen, die het punt herkenden dank zij het fragment van de Oldehove, dat daar rechts nog net even om de hoek kwam kijkenmaar -en dat vonden we toch wel weer grappig - ook waren er abonnees, die wel degelijk dat stukje van de Oldehove herkenden, maar toen toch nog een verkeerde conclusie trokken! "Wat u afbeeldde waren de huizen van de Boterhoek", schreven ze met iets van een juichtoon in hun brieven, "want heel duidelijk was op uw foto nog een stukje van de Oldehove te zien!" Maar beste mensen, het waren de huizen van de Boterhoek niet, maar die van de Torenstraat - de fotograaf heeft dan ook niet met het gezicht naar het noorden, maar met het gezicht naar het westen gestaan, toen hij, lang geleden, dit punt vereeuwigde! "Kan niets anders zijn dan 't uiter ste eind van de Torenstraat (linker zijde vanaf de Nieuwestad) en te genzijde van de Westerplantage. Maar waarom moest die Oldehove er bij; was zonder dat ook wel te vinden", aldus schreef ons de heer K. Pot te Hoogeveen, maar wat dat laatste betreft zijn we zo vrij geheel met de geachte inzender van mening te verschillen; zonder het toren fragment was het punt stellig maar voor heel weinigen te herkennen geweest". MIJN OOM "Het laatste huis", aldus de heer Leo Doodkorte te Leeuwarden, "was de Wagen- en Rijtuigfabriek van mijn oom, Willem G. Dood korte. Het huis emaast werd be woond door de familie De Groot en daarnaast zat de familie Kooistra, grossier in kruidenierswaren, di recteur Végé". Die namen Doodkorte en Kooistra werden door veel meer inzenders genoemd en vooral velen haalden herinneringen op aan de wagenma kerij - ook de naam Tinga werd in dit verband genoemd. "Ik heb hem wel eens een paard zien beslaan zij delings van de Oldehove, waar een grafsteen in de muur is gemetseld", schreef de heer Th. Weda te Leeu warden. GEEN TOUW De heer ing. G. van der Kooi te Heerenveen kon er aanvankelijk 'weer geen touw aan vast knopen' zoals hij schreef, maar bij wat lan gere bestudering kwam hij toch tot de goede oplossing, dank zij alweer dat Oldehovefragment. "Op het plein stonden de karrie- ders", schreef hij, "waar ik wel eens een pakje moest brengen, dat ze dan meenamen. "Hoeveel kost het?'vroeg ik dan en dan zeiden ze "Hoeveul hest bij die?", waarop ik dan zei "kwatsje" en dat kostte het dan ook. Daar heb ik geleerd altijd wat minder aan te geven, dan je werkelijk mee had. Dat was stukken voordeliger. Of het sigaartje, dat lange tijd als "karriederke" te boek stond, gold voor de kwaliteit van hun werk of voor de kosten is mij niet bekend". De heer Van der Kooi besloot zijn brief met de opmerking: "Ik hoop, dat de oplossing in de roos is, het zou goed zijn voor mijn zelfvertrouwen!" Een van de meest trouwe inzenders, de heer Joh. de Jong te Leeuwarden schreef ons o.a. het volgende: "Op de hoek van de Torenstraat en de Boterhoek was destijds een smede rij. Meestal waren de deuren open en dan stonden wij vol aandacht naar de smid te zien. Deze smid heette Van der Veer. Ik weet dat nog zo goed, omdat hij een zoon had, die bij ons op school ging. Deze zoon is in een winter bij het 'skofs- jelopen' door het ijs gezakt en jam merlijk verdronken. De familie Van der Veer woonde toen aan de Land- buurt. Ik herinner me nu nog leven dig, dat dit ongeluk destijds grote indruk op ons heeft gemaakt". DE AGO De heer H. de Bruin te Leeuwarden wist ons te berichten, dat de gefoto grafeerde panden van de Toren- straat in de jaren '74-'76 nog door de AGO zijn gebruikt in verband met de grote verbouwing van het Computercentrum van dit bedrijf. "Het rechtse huis", meldde me vrouw Annie Huizinga te Creil, is het kantoor van de vroegere ban denkoning Bouma, waar mijn zus ter en ik nog op kantoor hebben ge zeten; het linkse pand is volgens mij dat van de koekgrossier Weiland en daar tussen in is een gewoon bur- DIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM gerhuisje, maar ik weet niet, wie daar destijds woonde. Deze foto moet wel van voor de oorlog zijn, want wat is het nu toch een ander plein geworden, wel mooi hoor, maar vroeger was het echt meer een park en had je meer het idee dat het inderdaad in een nog eerdere tijd een kerkhof is geweest". De heer Rinze van der Heide te Leeuwarden, ook zo'n enthousiaste deelnemer aan onze fotoprijsvra gen, schreef eveneens over de grotere gezelligheid op dit punt in vroeger tijden; "ik zie er de karrij ders nog staan - die van Marssum stond naast de Oldehove, wat een gezellige drukte toen op het plein". KLEIN HUISJE Opvallend was het, dat zoveel in zenders nog een paar woorden wijdden aan het kleine huisje in het midden op de toto, zoals ook de heer O. Jongedijk dat deed: "Het kleine eengezinswoninkje komt me niet zo bekend voor, alhoewel ik al acht en zestig jaar in Leeuwarden woon, niet geboren, maar wel geto gen". Tenslotte een citaat uit een brief van mej. M. Postmate Leeuwarden, die ons schreef: "Ik vind het jammer, dat die lelijke brede asfaltweg daar per se moest komen, 't is geen ver houding met de lage huisjes van het Sint Antoon. Maar ja, alles moet wijken voor het verkeer". Goed, we zijn nu toe aan de prijs winnaar, ook nu weer aangewezen door het lot. Het werd de heer Leo Doodkorte, Hempenserweg 2 te Leeuwarden. Hij kreeg het boekje Populaire Leeuwarders met meer dan honderd foto's van bekende Leeuwarders van vroeger en nu thuisgestuurd. Deze kaart is omstreeks de eeuwwisseling uitgegeven door Dijkstra's Boekhandel te Leeuwarden, een actieve uitgever aan wie we heel wat interessante platen van hel Oude Leeuwarden te danken hebben. We zien hier de Turfmarkt met nog een klein stukje van de Tweebaksmarkt. Rechts een paar panden, die er nu niet meer zijn; overigens veranderde er weinig aan het beeld. Links een paardenwagen en dat is het vermelden waard, want hoewel er in vroeger jaren toch veel voertuigen met paardentractie zijn geweest, komen ze toch opvallend weinig op oude prentbriefkaarten voor Voor een jongen van vijftien jaar: Reeds in d' ochtendstond Van 't blijde en hoopvol leven Verschoot uw frissche blos, Sloot zich uw helder oog. let er maar eens op.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1980 | | pagina 5