KANS VERKEKEN JELLE LEZERS IN DE PEN 6 GENIET U Geniet U van 't Kleine Krantsje? Wilt U ons dan een klein genoegen doen? Zoudt U nu direct het abonnementsgeld voor dit jaar 25,-) willen overmaken, wanneer dat nog niet is gebeurd? Giro 89- 10 62 - Bank: Rabobank 33.54.03.530. Vader: "Je mutte niet so klieme, vrouw, hij loopt niet in twee sloten toegeliek, sou 'k so segge". Jelle komt thuis: z'n lange zwarte kousen onder de blubber, op één klomp en stinke als een kadaver. Nou ja, wat wil je: hij heeft met z'n kammeraden een wedstrijd gedaan: wie 't verst kon spugen. Dat gaat altijd het beste op 't hekje bij de stinksloot, maar als je dan te ver voorover gaat, val je in de blauwe modder en de drek. Moeke kwaad. Vader's grote han den schieten uit en hij krijgt een paar vegen om z'n hoofd. Dan: voor straf de bedstee in. Toch brengt Moeke nog een paar sneden brood met aardappelsmots. Het leven van een jonkje valt niet mee. Hij ligt in de bedstee van de kamer, kan niet in slaap komen en hoort de klok van de roomse toren al negen slaan. Z'n beide zusters grin niken uit leedvermaak. Maar de volgende morgen zal Jelle wel zien om vroeg op te staan om een klomp van Wieke te pakken - hij kan toch niet op een klomp naar school! Nog even kijkt hij op de bedden plank. Daar staat een schoenen doos. Zal hij een mooie kijkdoos van maken morgen. Terwijl hij de nutskes al telt, die hij zal verdienen, valt hij met 't kopke op de peluw in slaap. De meiskes zitten de gaten in z'n sokken te stoppen en als vader z'n pijpje uitgerookt heeft draait Moeke de petroleumlamp omlaag. Morgen weer een dag. Enne Rozema Op deze foto van de Oldehove, een door onze abonnee, de heer Jelle Foppema te Leeuwarden gerepro duceerde oude prentbriefkaart, zien we hoe de toren schuil gaat achter het geboomte en de huizen van de Westerplantage. Die bomen waren mooi, de huizen zijn het niet. Al eens eerder is er in onze krant voor gepleit om ze maar af te breken - de Oldehove zou dan als machtig mo nument op een grandioze manier in de ruimte komen te staan. Vooral van de kant van de Beursbrug af zou het aanzien van de toren er veel mooier op worden. De panden wa ren gemeentelijk eigendom en het zou voor de gemeente dus gemak kelijk zijn geweest om ze inderdaad af te breken. Maar dat gebeurde niet en het zal niet gebeuren ook: ze heeft de panden verkocht met het voorbehoud, dat ze worden gereno veerd - de hekken van de verbou wers staan er al omheen. De ge meente Leeuwarden heeft de laatste tientallen jaren heel wat gesloopt, dat eigenlijk niet gesloopt had moeten worden; nu het meer voorde hand lag te slopen, deed ze het niet. Een argument voor het renoveren van de panden is geweest, dat de gevelwand van de Westerplantage bij het afbreken van de hoekpanden te zeer zou worden aangetast. 't Kleine Krantsje heeft ook nu bjj de jaarwisseling weer heel wat goede wensen ontvanen van zyn abonnees. Wy zijn daar erg er kentelijk voor en wensen weder kerig al onze abonnees graag een voorspoedig en gezond 1981 toe. DIUI Luitenantje: "Ik wou dat ik een da metje was, zoo mooi als u!" Dame: "Zoo? - En waarom dan?" Luitenantje: "Hum! Om met zoo'n kranig officier als ik ben te kunnen trouwen!" Bewijs van vertrouwen Schilder: "Ben jij de nieuwe kel ner?" Kelner: "Ja wel mijnheer. Ik heb van mijn voorganger het restant van uw schuld overgenomen; 2,40 is het" Schilder: "Heel goed, heel goed, ik vertrouw je en daarom mag je mijn vertering van nu er bij schrijven". vervolg van pag. 4 kon brengen, die op de een of an dere wijze letsel had opgelopen. Als je in die woning kwam, moest je eerst (buiten) enige malen diep ademhalen, want daar binnen rook het niet bepaald fris door de aanwe zigheid van vele katten, honden enz. Mevrouw Koopmans, zelf ook een groot dierenliefhebster, heeft al die jaren dat zij met hem samen woonde, zijn eigenaardigheden op dit gebied blijmoedig verdragen. En daar ze weinig of geen reuk had, deerden haar al die luchtjes weinig. Bij ons weten is de heer Ennik daar ook overleden, als ik mij niet vergis in de jaren vijftig. Mevrouw Koop- mans heeft daarna nog vele jaren in dat huis gewoond, al was het weldra dan niet zo'n asyl meer. Wychen A. J. v. d. Sluis "Hest nou alwéér de kap van dien klomp af?" roept Moeke. Jelle staat in een hoekje te huilen, droge tranen natuurlijk. Dat kost Moeke weer vijfcenten, zonde in deze tijd. Schoenmaker Van der Baan zal er wel weereen kram op zetten en dan maar zien, hoe lang het duurt, want Jelle is een fanatiek voetballer. Waar hij ook zo gek op is? Achter op de paardenwagens springen en dan maar zien, waar hij terecht komt. Daar heeft Jelle al eens een hele klomp mee verloren, toen durfde hij^iiet meer naar huis. En Moeke ongerust. "Waar zit ie nou toch?" UIT GROOTMOEDERS ANSICHTEN ALBUM Omstreeks de eeuwwisseling heeft Dijkstra's Boekhandel te Leeuwarden deze kaart uitgegeven van de toen nog bestaande oude ,,Tuuntsjeschool"officieel Gemeenteschool nummer 7. Het lijkt zo een imposant bouwwerk, dat later is vervangen door het moderne schoolgebouw, dat er nu nog staat. Bovendien is het schoolplein nu met een hek afgescheiden van de straat; het was hier vroeger allemaal nog wel wat landelijker.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 6