MEUBELS VAKMAN BEKLEDEN Friesland Bank 4 Uw eigen bank Laat uw kostbare door de Vraag vrijblijvend prijsopgave en inzage in onze uitgebreide stalenkollektie Afd. meubelstoffering Bleeklaan 58-60, tal. 05100-29816 oninginr ichting G» O O ST Lezers klommen in de pen DIRIGENT METZLAR In aansluiting op wat er de laatste tijd geschreven is over de heer Metzlar, kan ik meedelen, dat hij inderdaad dirigent van een zangver eniging was, namelijk „Tavenu" - Tot Aangename Verpozing en Nut tige Ontspanning. Ik heb zelf jarenlang gezongen bij „TAVENU". Het was een prachtig koor. Als je lid wilde worden moest je zelf eerst voorzingen. Ik herinner me nog verschillende namen nl. de heer Kars (werkzaam bij de Spoor wegen) de heer Sonius (werkzaam bij de electriciteits mij, later direc teur van de PUEM te Amersfoort en inmiddels overleden), Becherer (kleermaker in gevangenis). Baarda (schilder op De Put) en mevrouw Baarda (Annie Baarda was de dochter van slager Lubach uit de Breedstraat). De heer Metzlar was ook nog dirigent van de straatzan gers. Daar heb ik ook enige tijd bij gezongen. Dit koor wilde het betere en mooiere lied dichter bij de men sen brengen. Wij zongen dan ook op straat op verschillende punten in de stad. Ik ben niet bij de heer Metzlar op school geweest, maar vond hem een zeer goede dirigent. Hij. was zeer actief. „TAVENU" gaf jaar lijks een Kerstconcert in de Grote Kerk. De kerk was vaak overvol. De dames waren in het wit, de heren in een donker kostuum. Dit zijn mijn herinneringen aan de heer Metzlar. Amersfoort, Mien Mynhart-Posthumus SCHIPPERSSCHOOL Zoals gewoonlijk bestudeer ik het Krantsje van A tot Z en met plezier. Toch meen ik deze keer een paar fouten te hebben ontdekt. Ten eerste stond de Schippersschool niet op het Oldehoofsterkerkhof. Deze school heeft gestaan op de hoek Wisses- dwinger. De school op het Oldehoofsterkerk hof was volgens mij een gewone lagere school, mijn oudste broers hebben daar op school gegaan en wij waren geen schippers. Ik zelf ben geboren 1903, ik heb gewoon School 8, Eestraat doorlo pen. Daama, toen ik nog niet mocht werken, ging ik het zevende leerjaar volgen, nog vrijwillig. Ik moest met andere jongens van School 8 en ook andere kinderen naar School 9 in de Boterhoek. Onze klas §tond ge deeltelijk in de Prinsentuin. Meester Nubé was hoofd en meester Metzlar De heer Metzlar was ook nog dirigent van de Straatzangers. Hier zien we die Straatzangers zingen bij het Stadhuis. was onze leraar, een onvergetelijke man, die ons ook fijn zangles gaf. Tevens was hij directeur van Tave nu. In mijn tijd woonde hij in de Bothastraat bij de Singelstraat. Ik ben op vier en twintigjarige leef tijd uit Leeuwarden vertrokken en ben nu zeven en zeventig. In die jaren is er veel veranderd, dus als ik fout zit, dan excuus. Hoorn L. Weber De school op het Oldehoofster kerkhof is in 1863 gebouwd. Eerst was ze bestemd voor de Eerste StadsTitssenschool 2e klas, dat werd later School 5. Dat was dus een gewone lagere school. In 1914 k\vam de Schip persschool er in en die is er in gebleven tot het gebouw in 1933 werd gesloopt. Voor 1914 werd het onderwijs aan de schippers kinderen achtereenvolgens ge geven in de lokalen aan de Olde- galileën, de Wissesdwinger en hel Hofplein. Red. 't KI. Kr. OUDEJAARSAVOND Tijdens de feestdagen, die nu al weer voorbij zijn heb ik nog wel even teruggedacht hoe wij die vroe ger beleefden. En die wij waren meiskes en jon gens in het Old Burger Weeshuis aan 't Zaailand, hoek Zuiderstraat te Leeuwarden. Ik ben al heel wat jaartjes abonnee van 't Kleine Krantsje, maar heb tot nu toe niet veel gelezen over het Weeshuis. Dat is natuurlijk niet verwonderlijk, want de mensen buiten 't Weeshuis wisten helemaal niet, hoe het in zo'n gemeenschap toeging. Daarom leek het mij wel leuk daar eens iets over te schrijven. Ik wil dan beginnen bij de Oude- jaarsviering, en dat was me een feest. Ik heb daar altijd als kind, en ook toen ik al wat ouder was, erg van genoten. Er werden door groot en klein op die avond voordrachten gedaan, en we waren erg druk met het Ieren van de rollen en het repe teren daarvan. Er waren zelfs jon gens en meisjes die meer voor drachten deden. Ook hadden we de avond ervoor een echte generale re petitie en dat was op zich al een feest. Het speelde zich allemaal af in de grote lange eetzaal, gelegen aan de Zuidei;straaj. We hadden een echt toneel, met draaibare coulissen en een gordijn op een katrol of i.d. die wel eens haperde natuurlijk, maar dat mocht de pret niet druk ken. De coulissen waren aan beide kanten behangen met linnen, de ene kant stelde voor een huiskamer, de andere kant een bos. Het toneel werd opgezet door de grotere jon gens, en dan was er nog wel eens geharrewar, welke kant vóór moest, de kamer of het bos, maar daar" kwamen we meestal wel uit. Op de kleine meiskesslaapzaal bo ven de eetzaal was een diepe kast, en daarin waren allemaal 'mooie' kleren, die wij mochten gebruiken. Die kast was iets geweldigs voor ons. Wat daar niet allemaal in lag. Uniformen voor politie of veld wachter, inclusief sabels, zigeu nerkleren, veel rood met zwart, waaraan kleine gouden muntjes waren genaaid, huisknechtjasjes, schoenen en ook nog veel van pa pier gemaakt. Is er iets heerlijkers voor een kind, dan zich te verkle den, temeer daar wij altijd in het zelfde uniform liepen? De kleine meisjes en jongens moesten 's avonds het eerste op de planken, zij mochten nog niet tot twaalf uur opblijven. Wat ouder geworden zagen we ook de grote meisjes en jongens voordragen, we vonden het prachtig. Er waren ook twee inwonende dienstmeisjes, Jaan en Gitty Plantenga, die konden er ook wat van. Die deden in het Fries Oept en Kekke, voor de ou deren onder ons vast nog wel be kend. Er werd veel in gezongen en ik herinner me nog de versjes die er in voorkwamen. Ook hebben we eens met een stel meisjes een ritmische dans ingestu deerd op de muziek van een gram mofoonplaat, een Slavische dans was het. We hadden lange jurken gemaakt van oude lakens, met daar op zilveren randjes. Terwijl we dan sten (op blote voeten) bescheen Va der ons met een lamp, afwisselend groen, blauw, geel en rood licht. We vonden het prachtig. Tussen door werden spelletjes gedaan, zo als rad van avontuur en sjoelen, waarbij we leuke prijsjes konden winnen. Er werd veel chocolade melk gedronken en gesnoept. Om twaalf uur was het dan altijd een heel plechtig moment. Nadat we el kaar allemaal "Veel heil en zegen" hadden gewenst, gingen we alle maal aan de lange tafels zitten en werden er zure haringen uitgedeeld. Dat was, zo zeiden wij altijd, tegen het misselijk worden, nu daar zat natuurlijk wel iets in. Daama gin gen we naar bed, erg voldaan na de heerlijke avond, met een vrije Nieuwjaarsdag in het vooruitzicht. Zeist T. Kool-Sjoerdsma STOPNAALD In deze donkere dagen rond de jaarwisseling plegen er allemaal herinneringen boven te komen en waarom weet ik niet, maar plotse ling moest ik weer denken aan de tijd omstreeks Kerstmis '43. Oorlog! Aan alles kwam gebrek; het meest wel aan kleding en aan schoeisel. Het viel niet mee de kin deren wat in de spullen te houden Wat dat betreft heb ik aan de kinde ren zelf een hele steun gehad. M'n oudste dochter genoot een goede opleiding en kon goed naaien. Alle oude spullen van de familie kwa men bij ons en meestal toverde ze er wel weer wat bruikbaars van. De jongens hadden ongeregelde schooltijden en "struunden" vaak de stad in - daar viel nog wel eens wat te halen. 's Avonds, de jongens naar bed, kousen en sokken wassen, drogen bij de kachel en dan maar stoppen - uren en uren zaten mijn dochter en ik te stoppenDoor het harde drogen werd het spul soms zo hard als een bikkel. We hadden nog wel wat stopgaren, maar op de duur werd dat hard min der. En als hel op raakte, wat dan? Daar maar niet aan denken - komt tijd komt raad. Vlakbij was een buurvrouw, die geen stopnaald had. Op de een of Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. andere manier was ze de naald kwijtgeraakt. Zo kwam ze bij mij. Ik kon haar we! een lenen, want ik had er twee. Zo was het dan in die dagen, dat de jongens weer eens op stap gingen door de stad. Allereerst naar Huizum, waar familie van mijn man woonde. Ze deden overal wat op. Zinnig waren ze allerminst. Een stuk oud brood was al een lekkernij Die knapen waren in de groei en liepen altijd met de honger in de hals. Bij Huizinga de groentekweker de den ze tien pond siepels op - de groente was ook op de bon. Vandaar weer door de stad naar huis, maar bij V. en D- merkten ze dat er iets bijzonders was - ze vernamen, dat er stopnaalden te krijgen waren. Een van de jongens wist zich het geval van de buurvrouw te herin neren. Met z'n drieën mochten ze zes stopnaalden meenemen. Toen ze thuiskwamen was mijn eer ste gang naar de buurvrouw. "Och bufrouw, wat maak je mie daar blied met!" zei ze. Blied met een stopnaald van twee centen. Ik zal het nooit vergeten. LeeuwardenMevr. V. d. Meulen- Munsterman FOTO LEKKUMERSTRAAT De foto in nummer 373 van 't Klei ne Krantsje van de Lekkumerstraat en omgeving heb ik voor enkele ja ren in mijn bezit gehad. Bij een ver huizing heb ik die in een oprui mingsbui met vele andere spullen aan de kant gedaan. Dat de foto omstreeks 1916 moet zijn gemaakt, lijkt mij erg onwaar schijnlijk. Ondergetekende zou dan 13 jaar moeten zijn geweest. Op de foto schat ik mijn leeftijd op plm. 7 of 8 jaar. Het lijkt mij juister het jaartal op ongeveer 1910/11 aan te nemen. Wie het precies weet mag het zeggen. Er staan in de opsomming van de namen wel een paar. die niet hele- vervolg op pag. 5

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1981 | | pagina 4